Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 8 (608) Z DNIA 20.04.2024
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 18 (522) z dnia 20.09.2020
Leasing według Krajowych Standardów Rachunkowości i MSR
Dodatek nr 13
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 18
z dnia 20.09.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
LEASING WEDŁUG USTAWY O RACHUNKOWOŚCI I KSR NR 5
Niniejszy dodatek porusza m.in. zagadnienia dotyczące wyceny i ewidencji księgowej leasingu w świetle krajowych standardów rachunkowości wydanych przez Komitet Standardów Rachunkowości, ustawy o rachunkowości oraz (...)
str. 3
I.
Uregulowania prawne w zakresie leasingu
1.
Stosowanie ustawy o rachunkowości i KSR nr 5
Decyzja o stosowaniu Krajowych Standardów Rachunkowości (KSR) należy do jednostki. Jeżeli jednostka nie wskaże w swojej polityce rachunkowości, że stosuje KSR, to nie ma obowiązku (...)
str. 3
2.
Podstawowe pojęcia związane z leasingiem według standardu
Ustawa o rachunkowości nie definiuje pojęcia leasingu. Mówi tylko, iż środki trwałe oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu zalicza się do (...)
str. 4
3.
Klasyfikacja leasingu
Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 4 wskazuje, że jednostka wykorzystująca w swojej działalności obce środki trwałe na podstawie umowy, zgodnie z którą jedna (...)
str. 6
II.
Leasing finansowy w księgach finansującego i korzystającego
1.1.
Przychody i koszty związane z przekazaniem przedmiotu leasingu korzystającemu
W świetle KSR nr 5 leasing finansowy to umowa leasingu, która spełnia przynajmniej jeden z warunków określonych w art. 3. ust. 4 ustawy o rachunkowości. (...)
str. 8
1.2.
Koszty bezpośrednie doprowadzenia do zawarcia umowy leasingowej
Koszty poniesione przez finansujących będących producentami przedmiotów leasingu lub pośrednikami prowadzącymi normalną sprzedaż przedmiotów leasingu na zasadach płatności natychmiastowych lub z odroczonym terminem płatności, związane (...)
str. 9
1.3.
Podział opłaty podstawowej na część kapitałową i odsetkową
Finansujący dzieli opłatę podstawową na część kapitałową i część odsetkową, przy zastosowaniu metody wewnętrznej stopy zwrotu (IRR lub XIRR), tak aby odzwierciedlić stałą okresową stopę (...)
str. 9
1.4.
Ujęcie leasingu bilansowo - finansowego, a podatkowo - operacyjnego w księgach finansującego
W praktyce gospodarczej dość często umowy zaliczane w myśl ustawy o rachunkowości do leasingu finansowego są dla celów podatkowych uznawane za umowy leasingu operacyjnego. Rozwiązania (...)
str. 10
2.1.
Leasing finansowy w świetle przepisów bilansowych
Jednostka wykorzystująca w swojej działalności obce środki trwałe na podstawie umowy, która spełnia co najmniej jeden z siedmiu warunków określonych w art. 3 ust. 4 (...)
str. 12
2.2.
Ustalenie wartości początkowej przedmiotu leasingu
Przedmiot umowy leasingu finansowego korzystający wykazuje w swoich księgach rachunkowych jako składnik aktywów trwałych, a drugostronnie jako zobowiązanie finansowe. Jeżeli przedmiot leasingu finansowego spełnia warunki (...)
str. 12
2.3.
Amortyzacja bilansowa przedmiotu leasingu
Korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu finansowego, stosując zasady określone w art. 32 i 33 ustawy o rachunkowości. Jeżeli umowa leasingu nie przewiduje, aby (...)
str. 13
2.4.
Podział opłaty leasingowej na część kapitałową i odsetkową
W przypadku leasingu finansowego opłata podstawowa obejmuje część kapitałową i odsetkową, przy czym część kapitałowa zmniejsza zobowiązanie wobec finansującego z tytułu przekazania mu przedmiotu leasingu, (...)
str. 14
2.5.
Leasing samochodu osobowego bilansowo - finansowy, a podatkowo - operacyjny
Leasing operacyjny w kosztach podatkowych leasingobiorcy Opłaty ustalone w umowie leasingu operacyjnego, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy, stanowią koszt uzyskania przychodów korzystającego (por. (...)
str. 16
2.6.
Ustalenie kwoty odroczonego podatku dochodowego przy umowie leasingu
W sytuacji gdy dla celów podatkowych umowa leasingu ma charakter operacyjny, a dla celów bilansowych - finansowy, powstaną różnice przejściowe zarówno w odniesieniu do wartości (...)
str. 19
2.7.
Rozwiązanie umowy leasingu finansowego w związku z kasacją przedmiotu leasingu
Skutki wypowiedzenia umowy leasingu korzystający odnosi na pozostałe przychody i koszty operacyjne, jako koszty i przychody pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki. W świetle postanowień (...)
str. 23
2.8.
Zwrot finansującemu po zakończeniu umowy przedmiotu leasingu stanowiącego środek trwały
Jeżeli umowa leasingu nie przewiduje przeniesienia własności przedmiotu leasingu na korzystającego, to korzystający - po zakończeniu okresu leasingu (spłacie zobowiązania z tytułu przedmiotu leasingu) - (...)
str. 24
3.
Zawarcie umowy leasingu finansowego gruntu
Umowy leasingu, których przedmiotem są grunty, zalicza się do leasingu operacyjnego lub finansowego, stosując te same zasady, co do umów leasingu dotyczących innych rodzajów środków (...)
str. 25
1.
Klasyfikacja umowy do leasingu operacyjnego
Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa" (KSR nr 5) uszczegóławia przepisy ustawy o rachunkowości, która nie zawiera definicji leasingu. W myśl art. (...)
str. 27
2.
Ujęcie opłat z tytułu leasingu w pierwszym roku obowiązywania umowy
Wskazówki dotyczące leasingu operacyjnego u korzystającego przedstawiono w rozdziale V. "Leasing operacyjny - ewidencja u korzystającego" KSR nr 5. Zgodnie z pkt 5.1 tego standardu, (...)
str. 28
3.
Ewidencja opłat leasingowych na podstawie faktur
Zwracamy uwagę, iż korzystanie ze wskazówek zawartych w krajowych standardach rachunkowości jest prawem, a nie obowiązkiem. Jeśli jednostka zdecyduje się na stosowanie postanowień KSR nr (...)
str. 30
4.
Zwrot przedmiotu leasingu finansującemu po zakończeniu umowy
Jeżeli okres leasingu się zakończy i korzystający zwraca przedmiot leasingu finansującemu, to korzystający zaprzestaje obciążania kosztów opłatami leasingowymi. W momencie zakończenia okresu leasingu korzystający powinien (...)
str. 31
5.
Przeniesienie na korzystającego prawa własności przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy
Po zakończeniu okresu leasingu operacyjnego, na korzystającego może przejść prawo własności przedmiotu leasingu, na podstawie oddzielnej umowy kupna/sprzedaży. Korzystający wprowadza wówczas do swoich ksiąg rachunkowych (...)
str. 32
6.
Odmienny sposób rozliczania opłaty wstępnej dla celów bilansowych i podatkowych
Bilansowe zasady rozliczania wstępnej opłaty leasingowej Opłatę wstępną w przypadku umowy leasingu operacyjnego można naliczać w księgach rachunkowych: w czasie przez okres trwania umowy bądź (...)
str. 32
IV.
str. 36
1.
Ogólne zasady rozliczania leasingu zwrotnego
Jak wynika z art. 709 1 K.c., leasing jest umową, w której finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy (...)
str. 36
2.
Ewidencja księgowa leasingu zwrotnego
Pierwszym etapem transakcji leasingu zwrotnego jest zbycie przedmiotu umowy przez jego dotychczasowego właściciela finansującemu, który następnie - w drugim etapie - oddaje nabyte składniki aktywów (...)
str. 37
B.
UREGULOWANIA MSSF 16 W ZAKRESIE LEASINGU
1.
Moment wejścia w życie MSSF 16 oraz zakres stosowania
Z dniem 1 stycznia 2019 r. wszedł w życie Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 16 "Leasing" (MSSF 16), który wprowadził zmienioną definicję leasingu oraz nowe wytyczne (...)
str. 38
2.
Definicja umów leasingu w świetle MSSF 16
Leasing zdefiniowany jest w załączniku A do Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej 16 "Leasing" (MSSF 16) jako umowa lub część umowy, w której przekazuje się prawo (...)
str. 41
3.
Leasing ukryty w innych umowach
Elementy leasingowe mogą być również ukryte w innych umowach, np. na usługę lub na dostawę. Umowa zawiera leasing, jeżeli na jej mocy następuje przekazanie prawa (...)
str. 42
4.
Ułatwienia związane ze stosowaniem standardu
4.1. Transakcje i zdarzenia wpływające na sytuację finansową i wyniki jednostki sprawozdawczej Nowy model leasingu zawarty w MSSF 16 "Leasing" przewiduje brak rozróżnienia między leasingiem (...)
str. 45
4.1.
Transakcje i zdarzenia wpływające na sytuację finansową i wyniki jednostki sprawozdawczej
Nowy model leasingu zawarty w MSSF 16 "Leasing" przewiduje brak rozróżnienia między leasingiem operacyjnym i finansowym u leasingobiorcy. Leasingobiorca (korzystający, użytkownik) powinien wprowadzić do bilansu (...)
str. 45
4.2.
Uproszczenia dotyczące leasingu krótkoterminowego
Jednostka gospodarcza nie musi stosować wymagań MSSF 16 w zakresie ujmowania i wyceny aktywów z tytułu praw do użytkowania i zobowiązań leasingowych w odniesieniu do (...)
str. 46
4.3.
Uproszczone podejście księgowe w zakresie leasingu aktywów niskocennych
Jednostka gospodarcza nie musi stosować ogólnych wymagań MSSF 16 w zakresie ujmowania i wyceny aktywów z tytułu praw do użytkowania i zobowiązań leasingowych w odniesieniu (...)
str. 47
1.
Ujęcie i wycena początkowa aktywów z tytułu praw do użytkowania
1.1. Moment ujęcia aktywów i zobowiązań dla umów leasingu zawartych w trakcie obowiązywania MSSF 16 Nowy model leasingu dla leasingobiorców przewiduje, że jednostka wprowadza jednocześnie (...)
str. 49
1.1.
Moment ujęcia aktywów i zobowiązań dla umów leasingu zawartych w trakcie obowiązywania MSSF 16
Nowy model leasingu dla leasingobiorców przewiduje, że jednostka wprowadza jednocześnie do ksiąg rachunkowych prowadzonych dla potrzeb sprawozdawczości MSSF dwa elementy, tj. składnik aktywów z tytułu (...)
str. 49
1.2.
Wycena początkowa aktywów z tytułu praw do użytkowania dla umów zawieranych w trakcie obowiązywania MSSF 16
Składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania wyceniany jest w koszcie, który obejmuje następujące elementy: 1) wartość początkową zobowiązania z tytułu leasingu (suma zdyskontowanych przyszłych (...)
str. 51
2.
Ujęcie i wycena początkowa zobowiązania leasingowego
2.1. Wycena początkowa zobowiązania z tytułu leasingu Zobowiązanie z tytułu leasingu wprowadzane jest na moment początkowego ujęcia jako suma zdyskontowanych płatności leasingowych. Z tego względu (...)
str. 53
2.1.
Wycena początkowa zobowiązania z tytułu leasingu
Zobowiązanie z tytułu leasingu wprowadzane jest na moment początkowego ujęcia jako suma zdyskontowanych płatności leasingowych. Z tego względu kluczowe znaczenie ma okres leasingu, a także (...)
str. 53
2.2.
Przepływy pieniężne uwzględniane w kalkulacji
Rozpisując przepływy, które będą podlegać dyskontowaniu jednostka gospodarcza powinna uwzględnić: stałe opłaty leasingowe, zasadniczo stałe opłaty leasingowe, zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub (...)
str. 55
2.3.
Stopa procentowa wykorzystana w procesie dyskontowania
Stopą wykorzystywaną do dyskontowania nowo zawieranych umów leasingowych powinna być stopa procentowa leasingu, jeżeli można ją łatwo ustalić, a w przypadku jej braku krańcowa stopa (...)
str. 59
2.4.
Ewidencja księgowa zobowiązania z tytułu leasingu
Regulacje międzynarodowe nie narzucają zasad ewidencji zobowiązania leasingowego. W związku z tym, to po stronie jednostki leży przyjęcie określonych zasad technicznych. Ewidencja może odbywać się (...)
str. 60
3.
Wycena aktywów z tytułu praw do użytkowania według modelu kosztu
Podstawowym modelem wyceny aktywów z tytułu praw do użytkowania jest model kosztu. Przewiduje on wycenę składnika aktywów w wartości początkowej, która podlega zmniejszeniu o skumulowane (...)
str. 61
4.
Wycena aktywów według modelu wartości godziwej oraz modelu wartości przeszacowanej
Obok modelu kosztu MSSF 16 przewiduje również inne modele wyceny dla aktywów z tytułu praw do użytkowania w specyficznych okolicznościach. Są to: model wartości godziwej (...)
str. 64
5.
Wycena bieżąca i bilansowa zobowiązań z tytułu leasingu
Zobowiązanie z tytułu leasingu wprowadzane jest na moment początkowego ujęcia jako suma zdyskontowanych płatności leasingowych. W kolejnych okresach (miesiącach, kwartałach i latach) jednostka powinna naliczać (...)
str. 64
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.