Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
środa, 24 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 r., godz. 12:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.416 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 8 (608) Z DNIA 20.04.2024
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 14 (518) z dnia 20.07.2020
Świadczenia pracownicze w księgach jednostki
Dodatek nr 11
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 14
z dnia 20.07.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WYNAGRODZENIA I SKŁADKI ZUS
Spółka z o.o., zgodnie z regulaminem pracy, wypłaca pracownikom wynagrodzenia za dany miesiąc 10. dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenia za grudzień 2019 r. wypłaciła (postawiła do (...)
str. 3
1.
Moment ujęcia w księgach kosztów wynagrodzeń i składek ZUS
Wynagrodzenia zalicza się do krótkoterminowych świadczeń pracowniczych. Wynagrodzenia pracowników należne za wykonane w danym roku prace, mimo że ich wypłata nastąpi w następnym roku obrotowym, (...)
str. 3
2.
Prezentacja zobowiązań z tytułu wynagrodzeń i składek ZUS w bilansie
Naliczone, lecz niewypłacone wynagrodzenia (tj. saldo Ma konta 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń") wykazuje się w pasywach bilansu jako zobowiązania krótkoterminowe. Sposób prezentacji w bilansie (...)
str. 4
II.
WYDATKI NA ODZIEŻ I OBUWIE ROBOCZE
Jak ująć w księgach rachunkowych przekazanie pracownikom odzieży i obuwia roboczego? Jak zaksięgować wypłatę pracownikom ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego?
str. 7
1.
Obowiązek wyposażania pracowników w ubrania robocze
W myśl przepisów art. 237 7 § 1 K.p., pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach: (...)
str. 7
2.
Podstawa prawna wypłaty ekwiwalentu za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego
Pracodawca może ustalić wykaz stanowisk, na których dopuszcza się używanie przez pracowników - za ich zgodą - własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa (...)
str. 7
3.
Opodatkowanie i oskładkowanie wartości świadczeń i ekwiwalentów przysługujących na podstawie przepisów bhp
Wartość wydanej odzieży i obuwia roboczego bądź też wypłata ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnych ubrań jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy, który jednak nie (...)
str. 8
4.
Ewidencja przekazania pracownikom odzieży i obuwia roboczego oraz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego
Ze względu na fakt, iż obowiązek wyposażenia pracowników w odzież i obuwie robocze wynika z przepisów Kodeksu pracy, wydatki ponoszone na ich zakup wskazane jest (...)
str. 8
III.
ZWROT PRACOWNIKOWI KOSZTÓW ZAKUPU OKULARÓW KOREKCYJNYCH
W wyniku badania okulistycznego przeprowadzonego w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej lekarz uznał, że u pracownika zachodzi potrzeba stosowania okularów podczas pracy przy komputerze. Pracownik przedstawił (...)
str. 11
1.
Obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów o bhp
Pracodawca, stosownie do art. 207 § 1 Kodeksu pracy (K.p.), ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny w zakładzie pracy. Jest zobowiązany chronić zdrowie i (...)
str. 11
2.
Opodatkowanie i oskładkowanie świadczenia polegającego na zapewnieniu pracownikom okularów
Wartość okularów korygujących wzrok sfinansowanych przez pracodawcę stanowi u pracownika przychód ze stosunku pracy, który może korzystać ze zwolnienia od podatku. Jak stanowi art. 21 (...)
str. 11
3.
Wydatki na okulary dla pracowników w kosztach podatkowych pracodawcy
Ustawodawca nałożył na pracodawcę obowiązek dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczającej przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz (...)
str. 12
4.
Prawo do odliczenia VAT z faktury za okulary korekcyjne dla pracownika
Podatnicy mogą odliczać VAT od nabytych towarów (i usług) w takim zakresie, w jakim te towary (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku (...)
str. 12
5.
Ujęcie w księgach rachunkowych wydatków na zakup okularów korekcyjnych
Z uwagi na fakt, iż obowiązek zapewnienia pracownikom pracującym przy komputerze okularów korekcyjnych wynika z przepisów o bhp, w księgach rachunkowych tego rodzaju wydatek wskazane (...)
str. 13
IV.
NAPOJE JAKO ŚWIADCZENIA RZECZOWE PRZYSŁUGUJĄCE PRACOWNIKOM NA PODSTAWIE PRZEPISÓW O BHP
Jesteśmy spółką jawną. Jak powinniśmy ująć w księgach rachunkowych zakup i wydanie pracownikom napojów?
str. 14
1.
Przepisy stanowiące o obowiązku zapewnienia pracownikom napojów
W myśl § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. (...)
str. 14
2.
Opodatkowanie i oskładkowanie wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów bhp
Świadczenia rzeczowe przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie (...)
str. 15
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych zakupu i wydania pracownikom napojów
Wydatki na zakup wody zdatnej do picia oraz innych napojów dla pracowników księguje się na koncie 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia". Jeżeli jednostka prowadzi (...)
str. 15
V.
DOFINANSOWANIE Z ZFŚS DO LETNIEGO WYPOCZYNKU PRACOWNIKÓW I ICH RODZIN
W jaki sposób powinna przebiegać ewidencja księgowa dofinansowania z ZFŚS do wypoczynku pracowników i ich rodzin?
str. 17
1.
Podstawowe zasady prowadzenia ZFŚS
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) tworzony jest przez pracodawców na podstawie ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. (...)
str. 17
2.
Opodatkowanie i oskładkowanie dofinansowania do wypoczynku pracowników i ich rodzin ze środków ZFŚS
Świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, bez względu na ich wysokość, nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS, (...)
str. 18
3.
Ewidencja dofinansowania z ZFŚS do wczasów rodzinnych i kolonii
Ewidencja księgowa dofinansowania do wypoczynku pracowników i ich rodzin przebiega po stronie Wn konta 85-0 "Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych" w korespondencji z kontem rozrachunkowym 23-4 (...)
str. 19
VI.
KARNETY SPORTOWE DLA PRACOWNIKÓW
Jesteśmy firmą, która chce motywować swoich pracowników poprzez oferowanie im dodatkowych świadczeń pozapłacowych, jakimi są karnety sportowe. Jak powinna przebiegać ewidencja księgowa zakupu i wydania (...)
str. 21
1.
Karnety sportowe sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Jeżeli pracodawca finansuje wydatek na karnety sportowe dla pracowników środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), to ich wartość ujmuje w księgach rachunkowych po stronie Wn (...)
str. 21
2.
Karnety sportowe sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy
Wydatki na dofinansowanie karnetów sportowych mogą zostać sfinansowane także ze środków obrotowych jednostki. Obciążają one wówczas koszty działalności operacyjnej. Ewidencjonuje się je na koncie 40-5 (...)
str. 24
VII.
REZERWY NA ŚWIADCZENIA PRACOWNICZE
1.
Zasady tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze
Jesteśmy jednostką, która od 2019 r. ma obowiązek tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze. Posiadamy już wycenę aktuarialną, która zawiera wyliczenia na świadczenia krótkoterminowe i długoterminowe (...)
str. 26
2.
Możliwość rezygnacji z tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze
Nasza jednostka istnieje od wielu lat. Nigdy nie szacowaliśmy świadczeń pracowniczych żadną metodą. Naliczamy je i wypłacamy na bieżąco. W polityce rachunkowości mamy zapis o (...)
str. 29
VIII.
SKŁADKI NA PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
Nasza spółka już w 2019 r. wdrożyła pracownicze plany kapitałowe. Jak powinniśmy zaksięgować składkę na PPK na przełomie lat obrotowych?
str. 30
1.
Zasady finansowania wpłat dokonywanych do PPK
Zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych (PPK), zawierania umów o zarządzanie i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania (...)
str. 30
2.
Opodatkowanie wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę według Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z 1 lipca 2019 r. na pytanie naszego Wydawnictwa wyjaśniło, że wpłaty podstawowe i dodatkowe, dokonywane przez podmiot zatrudniający, finansowane z (...)
str. 32
3.
Bilansowe zasady rozliczania wpłat do PPK jako kosztów pracowniczych
Przepisy prawa bilansowego nie wskazują sposobu ewidencji wpłat do PPK. Jednostki - na mocy przepisów art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości - w sprawach (...)
str. 32
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.