Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 5 lipca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 4.07.2025 r., godz. 8:17 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 39.995 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 19 (1242) z dnia 01.07.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Obowiązki sprawozdawcze dotyczące zatwierdzonych sprawozdań finansowych za 2024 r. - ostateczne terminy

Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, do końca czerwca 2025 r. jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, miały obowiązek zatwierdzić (...)
str. 4
2.

Obowiązkowy KSeF od 2026 r.

Przypominamy, że początkowo podatnicy mieli mieć obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych w ramach KSeF od 1 lipca 2024 r. Termin ten jednak odroczono na 1 lutego (...)
str. 4
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Zmiany rozporządzenia dotyczącego powodzian

W Dzienniku Ustaw z dnia 16 czerwca 2025 r., pod poz. 774, opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 2025 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 6
2.

Umarzanie zawieszonych postępowań - zmiany w Ordynacji podatkowej

W Dzienniku Ustaw z 12 czerwca 2025 r., pod poz. 769, opublikowano ustawę z dnia 21 maja 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu (...)
str. 7
3.

Pomoc uchodźcom z Ukrainy - planowane wprowadzenie stawki 0% VAT dla WNT i dostaw krajowych

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (projekt z (...)
str. 8
4.

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej w 2026 r.

W dniu 12 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2026 r. Jak czytamy w (...)
str. 10
5.

Scentralizowana baza danych - informacje z wykazu podatników VAT, KRS i CEIDG

Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.gov.pl) zamieszczono komunikat dotyczący projektu ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i (...)
str. 10
6.

Projekt deregulacyjny dotyczący uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości

W dniu 10 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości, przedłożony przez (...)
str. 11
7.

Dane przedsiębiorcy z ZUS dostępne dla większej liczby podmiotów

Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.gov.pl) zamieszczono informację dotyczącą projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (nr projektu UDER56). Celem tego (...)
str. 12
8.

Opublikowano jednolity tekst ustawy o VAT

W Dzienniku Ustaw z 16 czerwca 2025 r., pod poz. 775, opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 2025 r. w sprawie (...)
str. 13
9.

Planowane zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent

Rada Ministrów w dniu 12 czerwca 2025 r. przyjęła propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2026 r. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na (...)
str. 13
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Opłata za opakowania jednorazowego użytku - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa

Niektóre jednostki są zobowiązane do pobierania od klientów opłaty za opakowania wykonane z tworzyw sztucznych (tzw. opakowań jednorazowego użytku). W artykule tym wyjaśniamy, jak taką (...)
str. 13
1.1.

Opłata za opakowania jednorazowego użytku - podstawa prawna

Kwestie związane z ponoszeniem opłat za opakowania jednorazowego użytku reguluje ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami (...)
str. 13
1.2.

Rozliczenie opłaty za opakowania jednorazowego użytku dla celów CIT/PIT

W ustawie o PDOP ani w ustawie o PDOF nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do rozliczenia opłaty za opakowania jednorazowego użytku, (...)
str. 15
1.3.

VAT w przypadku opłat za opakowania jednorazowego użytku

Odnosząc się do rozliczenia dla celów VAT opłat za opakowania jednorazowego użytku należy wskazać, że opłaty te są "objęte" VAT, przy czym sposób ich rozliczenia (...)
str. 15
1.4.

Ewidencja księgowa opłat za opakowania jednorazowego użytku

W ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które wprost odnosiłyby się do ujmowania w księgach rachunkowych opłat za opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Uwzględniając (...)
str. 17
2.

Voucher otrzymany nieodpłatnie od kontrahenta - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa

Niekiedy podmioty gospodarcze otrzymują od kontrahentów, w ramach ich akcji promocyjnych/marketingowych (np. za dokonanie zakupów o określonej wartości czy ilości), różnego rodzaju nagrody, np. vouchery (...)
str. 18
2.1.

Otrzymanie vouchera a VAT

Voucher jako bon dla celów VAT Ustawa o VAT nie posługuje się pojęciem vouchera; w ustawie tej funkcjonuje natomiast pojęcie bonu. Bon to - dla (...)
str. 18
2.2.

Rozliczenie otrzymanego vouchera dla celów CIT/PIT

Nieodpłatne otrzymanie vouchera a przychód podatkowy W sytuacji gdy w ramach akcji promocyjnej/marketingowej kontrahenta podatnik otrzymuje od niego jako nagrodę voucher, który może wymienić na (...)
str. 19
2.3.

Ewidencja księgowa otrzymania vouchera i jego rozliczenia

Dla celów bilansowych przychody związane z otrzymaniem nieodpłatnie (w tym w drodze darowizny) aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do (...)
str. 22
IV.

PODATEK VAT

1.

Brak wywozu towaru a WDT - wyrok NSA

Nie można uznać transakcji za WDT, jeżeli nie doszło do przemieszczenia towaru do innego kraju unijnego. (wyrok NSA z 13 marca 2025 r., sygn. akt (...)
str. 23
2.

Sposób prowadzenia ewidencji towarów używanych w celu stosowania procedury VAT marża - interpretacja KIS

Ewidencja towarów używanych prowadzona w sposób zbiorczy nie uprawnia podatnika do stosowania procedury VAT marża w przypadku ich sprzedaży. (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (...)
str. 25
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków na samochody osobowe użytkowane przez pracowników mobilnych

Czynny podatnik VAT posiada samochody osobowe, które uznaje za pojazdy wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej ze względu na fakt, iż sposób ich wykorzystania, potwierdzony prowadzoną (...)
str. 27
3.2.

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w drodze dziedziczenia a VAT

W wyniku dziedziczenia (spadek po mamie) stałam się współwłaścicielem nieruchomości gruntowej niezabudowanej. Nieruchomość nie była nigdy wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej, rolniczej ani nie była (...)
str. 30
3.3.

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego udostępnienia towarów

Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) jest producentem płytek ceramicznych. Płytki te są oferowane do sprzedaży przez kontrahentów spółki. W celu jak najlepszego wyeksponowania własnych (...)
str. 31
3.4.

Rozwiązanie umowy a prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez kontrahenta

Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) rozwiązała umowę podpisaną z kontrahentem. W związku z tym była zobowiązana uiścić kontrahentowi odpowiednią opłatę. Kontrahent wystawił z tego (...)
str. 32
3.5.

Świadczenie usług masażu - zwolnienie z ewidencjonowania w kasie rejestrującej

Niewidomy przedsiębiorca, posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, prowadzi salon masażu. Zatrudnia on dwie osoby niewidome posiadające orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy świadcząc osobiście (...)
str. 35
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Co należy rozumieć przez rozpoczęcie działalności dla celów estońskiego CIT? - wyrok NSA

Na potrzeby estońskiego CIT podmiot "rozpoczynający prowadzenie działalności", to podmiot rozpoczynający prowadzenie działalności opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób prawnych, podlegającej reżimowi CIT, a nie działalności (...)
str. 36
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Przesunięcie waluty między rachunkami a różnice kursowe

Spółka z o.o. posiada rachunek walutowy w euro oraz w dolarach (USD). Zdarza się, że w celu uregulowania zobowiązania w USD spółka "przesuwa" środki pieniężne (...)
str. 38
2.2.

Samochód osobowy służący celom prywatnym pracowników a wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w estońskim CIT

Spółka z o.o. posiada samochód osobowy (środek trwały), który został nabyty i całkowicie zamortyzowany przed "przejściem" przez spółkę na estoński CIT. Samochód ten jest wykorzystywany (...)
str. 40
3.

Relacja z dyżuru telefonicznego

3.1.

Otrzymanie środków pieniężnych w związku z likwidacją spółki jawnej a przychód u wspólnika będącego spółką z o.o.

Spółka z o.o. (opodatkowana "klasycznym" CIT) była wspólnikiem spółki jawnej, niebędącej podatnikiem CIT (została odpowiednio złożona informacja CIT-15J). Czy w przypadku, gdy w związku z (...)
str. 42
3.2.

Zapłata czynszu na rachunek spoza białej listy a koszty podatkowe - w przypadku najmu prywatnego

Spółka z o.o. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje lokal mieszkalny (w związku z podróżami służbowymi pracowników). Lokal ten spółka najmuje od osoby fizycznej nieprowadzącej (...)
str. 43
3.3.

Minimalny podatek u podatnika opodatkowanego estońskim CIT

Spółka z o.o. od 1 stycznia 2025 r. "przeszła" na opodatkowanie estońskim CIT. Czy spółkę tę obowiązują przepisy o tzw. minimalnym podatku dochodowym za 2025 (...)
str. 45
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Wydatek na szkolenie poniesiony bezpośrednio przed rozpoczęciem działalności gospodarczej - interpretacja KIS

Wydatek na szkolenie, poniesiony w danym roku przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w tym samym roku, związane z zakresem tej działalności, niezbędne do jej rozpoczęcia i (...)
str. 45
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Przychód z tytułu korzystania z firmowych aut do celów prywatnych

Pracownicy naszej firmy użytkują samochody służbowe do celów prywatnych. Zasadniczo korzystają oni prywatnie z tych samochodów przez cały miesiąc. Ustalamy więc im przychód z tego (...)
str. 48
2.2.

Zakup mieszkania do wspólności małżeńskiej za środki ze sprzedaży mieszkania jednego z małżonków a ulga mieszkaniowa

Osoba fizyczna sprzedała nieruchomość mieszkalną przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabyła. Nieruchomość ta stanowiła jej majątek odrębny (nabycie (...)
str. 50
2.3.

Opodatkowanie umowy zlecenia zawartej z przedsiębiorcą

Spółka jawna zawarła umowę zlecenia z osobą fizyczną prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych. Przedmiotem tej umowy była usługa transportowa. Czy spółka (...)
str. 53
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Zastrzeżenie prawa własności a moment rozpoczęcia amortyzacji - interpretacja KIS

W przypadku zakupu składnika majątku w ramach umowy ratalnej wraz z zastrzeżeniem przeniesienia prawa własności do czasu spłaty ostatniej raty, jego wprowadzenie do ewidencji środków (...)
str. 54
2.

Samochód nabyty na współwłasność wykorzystywany w działalności gospodarczej

Ojciec z synem nabyli samochód ciężarowy, który następnie został przeznaczony do wykorzystania w działalności gospodarczej prowadzonej przez syna. W jaki sposób ustalić jego wartość początkową (...)
str. 56
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Składki ZUS od nieodpłatnych świadczeń dla zwalnianych pracowników - interpretacja ZUS

Wartość świadczeń przyznawanych zwalnianym pracownikom w ramach programu outplacement na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników. Takie (...)
str. 57
2.

Zwolnienie ze składki zdrowotnej niepełnosprawnego przedsiębiorcy

Osoba legitymująca się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej (skala podatkowa). Składkę na ubezpieczenie zdrowotne będzie opłacała w oparciu o dochody z ww. działalności, (...)
str. 59
IX.

PRAWO PRACY

1.

Wypowiedzenie zmieniające i przywrócenie do pracy a odprawa ekonomiczna

1) Pracodawca podlegający ustawie o zwolnieniach grupowych dokonał wypowiedzenia zmieniającego jednemu pracownikowi w zakresie warunków płacowych z powodów leżących po stronie zakładu pracy. Pracownik nie (...)
str. 60
2.

Stosowanie przepisów prawa pracy do osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej

Minimalna stawka dla zleceniobiorcy Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2024 r. poz. 1773) generalnie dotyczy (...)
str. 62
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Obowiązki związane z terminem oraz faktem zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2024 r.

W ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego - w zależności od formy prawnej jednostki - mogą wystąpić określone obowiązki w zakresie: księgowym (...)
str. 64
2.

Rozliczenie wyniku finansowego za 2024 r. - moment i sposoby dokonania podziału zysku

Podstawową czynnością warunkującą możliwość rozliczenia wyniku finansowego jest zatwierdzenie sprawozdania finansowego, w którym ten wynik został ustalony. Czynność zatwierdzenia w jednostkach ustawowo zobowiązanych do badania (...)
str. 67
2.1.

Zatwierdzenie sprawozdania jako warunek rozliczenia wyniku finansowego

Wymogi, jakie muszą zostać spełnione, aby podział wyniku finansowego był możliwy, określono w art. 53 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości. I tak, w (...)
str. 67
2.2.

Przeniesienie wyniku za 2024 r. do rozliczenia w księgach rachunkowych 2025 r.

Do czasu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego i podjęcia uchwały o podziale zysku pozostaje on na koncie 86 "Wynik finansowy". Dopiero w dacie zatwierdzenia sprawozdania finansowego (...)
str. 67
2.3.

Sposoby podziału wypracowanego zysku

Rozliczając wynik finansowy za dany rok organ zatwierdzający musi mieć na uwadze przepisy i zasady obowiązujące dany podmiot. W przypadku spółek prawa handlowego chodzi tu (...)
str. 68
3.

Utworzenie i rozwiązanie rezerwy na świadczenia pracownicze

Zamierzamy rozpocząć tworzenie rezerw na świadczenia pracownicze. W związku z tym mamy wątpliwość, jak należy takie zdarzenie zaewidencjonować po raz pierwszy oraz jak należy dokonywać (...)
str. 71
4.

Spłata w 2025 r. przed zatwierdzeniem sprawozdania za 2024 r. należności objętej odpisem aktualizującym

Na dzień bilansowy przypadający na 31 grudnia 2024 r. utworzono odpis aktualizujących należność o istotnej wartości. Jak postąpić, gdy należność taka zostanie spłacona w 2025 (...)
str. 73
5.

Weryfikacja ważności i poprawności podpisów złożonych na sprawozdaniu finansowym

W jednostce dobiega końca badanie sprawozdania finansowego za 2024 r. Czy biegły rewident powinien zweryfikować ważność i poprawność złożonych podpisów przez zobowiązane osoby? Tak. W (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.