Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 r., godz. 11:58 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 59.921 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Nieruchomości - zakup, amortyzacja, wynajem, sprzedaż
Dodatek nr 12
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 10
z dnia 01.04.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

ZAKUP I AMORTYZACJA NIERUCHOMOŚCI

1.

Nabycie nieruchomości a koszty podatkowe

Wydatki na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie środków trwałych (np. budynku) nie podlegają jednorazowemu zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Jak wynika z ogólnej zasady wyrażonej w (...)
str. 3
2.1.

Przedmiot amortyzacji

Składnik majątku (np. budynek) podlega amortyzacji, gdy spełnia warunki zawarte w art. 22a ust. 1 ustawy o PDOF oraz odpowiednio art. 16a ust. 1 ustawy (...)
str. 3
2.2.

Ewidencja środków trwałych i odpisy amortyzacyjne

Budynki (budowle, itp.) inne niż mieszkalne spełniające definicję środków trwałych wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania (...)
str. 3
2.3.

Wartość początkowa nabytej nieruchomości

W przypadku środków trwałych nabytych odpłatnie (zakupionych), ich wartość początkową stanowi cena ich nabycia. Za cenę nabycia - w przypadku zakupu budynku - uważa się (...)
str. 4
2.4.

Metody amortyzacji nieruchomości niemieszkalnej

Podstawową metodą amortyzacji nieruchomości niemieszkalnych (np. budynków) jest metoda liniowa przy zastosowaniu stawki z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych. W określonych przypadkach możliwa jest też amortyzacja (...)
str. 5
2.5.

Kiedy odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów podatkowych?

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych: a) nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych (...)
str. 7
3.1.

Klasyfikacja budynków/lokali mieszkalnych

Kwestie związane z klasyfikacją budynków/lokali wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (...)
str. 7
3.2.

Zakaz amortyzacji podatkowej budynków/lokali mieszkalnych

Budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego (...)
str. 9
3.3.

Nieruchomości mieszkalne a ewidencja środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych

Zasadniczo podatnicy PIT prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR) są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Co jednak ważne, (...)
str. 10
3.4.

Inwestycje w obcą nieruchomość mieszkalną

Amortyzacji podatkowej podlegają zasadniczo także, niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych. W praktyce przyjmuje się, że takie środki (...)
str. 10
3.5.

Brak prawa do amortyzacji a ujęcie wydatków w kosztach podatkowych

Brak prawa do amortyzacji nieruchomości mieszkalnych powoduje, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wszelkich wydatków składających się na ich wartość początkową. Dotyczy to (...)
str. 11
3.6.

Ewidencja księgowa wydatków związanych z nieruchomościami mieszkalnymi

Od 1 stycznia 2023 r. nie uległy natomiast zmianie bilansowe zasady rozliczania wydatków związanych z nabyciem i używaniem nieruchomości mieszkalnych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. (...)
str. 11
II.

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI - ZASADY OPŁACANIA, ROZLICZENIE PODATKOWE I EWIDENCJA KSIĘGOWA

1.

Podstawa prawna opłacania podatku od nieruchomości

Kwestie związane z opłacaniem podatku od nieruchomości uregulowane są w przepisach ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. (...)
str. 12
2.

Nowe definicje budynków i budowli oraz zmiany w opodatkowaniu garaży - od 2025 r.

Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Celem nowelizacji było m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących przepisów (...)
str. 13
3.

Rozliczenie podatku od nieruchomości dla celów CIT/PIT

Podatek od nieruchomości a koszty podatkowe Zasadą jest, że do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczane takie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów (...)
str. 16
4.

Ewidencja księgowa podatku od nieruchomości

Zgodnie z zasadą memoriału, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami (...)
str. 17
III.

WYNAJEM NIERUCHOMOŚCI

1.1.

Kwalifikacja przychodów z najmu do określonego źródła przychodów

W ustawie o PDOP znajdują się dwa odrębne źródła przychodów, tj. przychody z zysków kapitałowych oraz przychody z pozostałej działalności gospodarczej. Przychody z najmu nieruchomości (...)
str. 18
1.2.

Wynajem nieruchomości w ramach działalności gospodarczej

Przychód podatkowy Nieruchomości firmowe stanowią z reguły środki trwałe. W przypadku wynajmu/dzierżawy takiej nieruchomości, przychody uzyskane z tego tytułu są opodatkowane według takich samych zasad, (...)
str. 18
1.3.

Najem prywatny

Jeżeli przychody z tytułu najmu nieruchomości podatnik kwalifikuje do tzw. najmu prywatnego, to uzyskiwane przychody powinny być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 8,5% - do (...)
str. 19
1.4.

Zwolnienie z PIT z tytułu wynajmu pokoi gościnnych

Generalnie przychody z najmu podlegają opodatkowaniu - w przypadku najmu w ramach działalności gospodarczej w ramach wybranej formy opodatkowania, a w przypadku najmu prywatnego - (...)
str. 20
2.

Rozliczenie VAT

Wynajem (dzierżawa) nieruchomości to dla celów VAT prowadzenie działalności gospodarczej, a wynajmujący jest uznawany za podatnika VAT. Usługi najmu są więc opodatkowane VAT - jako (...)
str. 21
2.1.

Stawka VAT na usługi najmu nieruchomości

Generalnie usługa najmu (dzierżawy) nieruchomości podlega opodatkowaniu według stawki 23%, ale niekiedy możliwe jest zastosowanie stawki niższej lub zwolnienia z VAT. I tak: 1) stawką (...)
str. 21
2.2.

Data powstania obowiązku podatkowego w VAT

W przypadku usługi obowiązek podatkowy powstaje generalnie w momencie wykonania usługi lub otrzymania całości lub części zapłaty (gdy zapłatę tę otrzymano przed wykonaniem usługi). Od (...)
str. 21
2.3.

Podstawa opodatkowania VAT

Podstawą opodatkowania VAT jest generalnie wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy (...)
str. 22
2.4.

Dokumentowanie usług najmu

Usługę wynajmu nieruchomości na rzecz innego podatnika należy udokumentować fakturą. Nie ma jednak obowiązku wystawienia faktury, gdy usługa najmu jest zwolniona z VAT. Natomiast wynajem (...)
str. 23
2.5.

Prawo do odliczania VAT od wydatków na wynajmowaną nieruchomość

Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mają prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi. Podatnik może więc odliczać VAT od wydatków na nieruchomość (...)
str. 24
IV.

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI

1.1.

Skutki w VAT sprzedaży nieruchomości

Obowiązek podatkowy Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku dostawy towarów (dla celów VAT nieruchomości uznawane są (...)
str. 24
1.2.

Sprzedaż nieruchomości - podatek dochodowy

Przychód ze sprzedaży Przychód ze sprzedaży budynku/lokalu użytkowego, stanowiącego dotychczas środek trwały w firmie, ustalany jest na zasadach ogólnych; ustawodawca nie wprowadził w tym zakresie (...)
str. 26
1.3.

Ujęcie w ewidencji księgowej sprzedaży nieruchomości

W ustawie o rachunkowości nie określono, w którym momencie jednostka powinna wykazać przychód ze sprzedaży budynków/lokali, stanowiących środki trwałe. W praktyce przyjmuje się podobne rozwiązanie (...)
str. 28
2.

Sprzedaż nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej

W praktyce niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której przedsiębiorcy (osoby fizyczne) zamierzają wycofać z firmy nieruchomości (grunty wraz z budynkami) stanowiące środki trwałe i przekazać (...)
str. 29
2.1.

VAT od sprzedaży nieruchomości z majątku prywatnego

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej Wycofanie nieruchomości (środków trwałych) z działalności gospodarczej i przekazanie ich do majątku prywatnego przedsiębiorcy: a) jest czynnością opodatkowaną VAT - (...)
str. 29
2.2.

Rozliczenie dla celów PIT wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej i jej późniejszej sprzedaży

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej W pierwszej kolejności należy wskazać, że majątek osoby fizycznej, prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku (...)
str. 31
2.3.

Ewidencja księgowa wycofania nieruchomości z firmy

Nieruchomości stanowiące środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej są dla celów bilansowych uznawane za aktywa trwałe. Aktywami są z kolei kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe (...)
str. 33
3.

Sprzedaż nieruchomości mieszkalnych zakupionych w celach handlowych

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą niekiedy kupują lokale mieszkalne w celu ich odsprzedaży z zyskiem. Kwestie związane z zakupem i sprzedażą takich lokali poruszamy w tym (...)
str. 34
3.1.

Przychody ze sprzedaży lokali mieszkalnych w ramach wykonywanej działalności a podatek dochodowy

Kwalifikacja do właściwego źródła przychodów Podatnicy (PIT) prowadzący działalność gospodarczą, sprzedający lokale mieszkalne, w pierwszej kolejności muszą ustalić, do jakiego źródła przychodów zakwalifikować przychody ze (...)
str. 34
3.2.

Wydatki na nabycie nieruchomości przeznaczonej do odsprzedaży a koszty podatkowe

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o (...)
str. 35
3.3.

Wydatki na zakup, ulepszenie i sprzedaż nieruchomości - ujęcie księgowe

Księgi rachunkowe Nieruchomości nabyte, "ulepszone", a następnie przeznaczone do sprzedaży należy, w naszej ocenie, traktować jako wyroby i wyceniać w oparciu o koszt ich wytworzenia (...)
str. 37
3.4.

Obrót nieruchomościami a VAT

Stawka VAT Sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę jest generalnie opodatkowana VAT. Podstawową stawką VAT jest stawka 23% - należy ją stosować do sprzedaży nieruchomości użytkowych. Natomiast (...)
str. 39
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Wypróbuj
ZA DARMO
DEMO »