Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 5 lipca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 4.07.2025 r., godz. 8:17 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 39.995 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 12 (636) z dnia 20.06.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Ważne terminy w czerwcu 2025 r.

Do 30 czerwca 2025 r. należy zatwierdzić sprawozdanie finansowe za 2024 r. Z przepisów art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, iż roczne sprawozdanie (...)
str. 4
2.

Prezentacja pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych per saldo odpowiedzi Min. Fin. na pytania naszego Wydawnictwa

Ustawą z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (...)
str. 5
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Regulacje nowego rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych - zakres i definicje

W Dzienniku Ustaw z 28 listopada 2024 r. pod poz. 1750 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2024 r. w sprawie uznawania i (...)
str. 7
1.

Analiza kryteriów definicyjnych instrumentu finansowego, zawartych w ustawie o rachunkowości

Oceniając zakres odniesienia przepisów rozporządzenia w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że stosowane jest ono do instrumentów finansowych, zatem wszelkie analizy powinny być poprzedzone analizą (...)
str. 8
2.

Zakres zastosowania nowego rozporządzenia i pozycje z niego wyłączone

Zakres zastosowania nowego rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych jest bardzo zbliżony do starego RIF - jego przedmiotem są generalnie instrumenty finansowe, z wyjątkiem pozycji wyłączonych (...)
str. 10
II.

Rozliczenie połączenia prawnego dwóch spółek zależnych od tej samej jednostki

Stowarzyszenie posiada 100% udziałów spółki A i spółki B. Udziały w spółce A nabyło za kwotę 14 mln zł, a w KRS kapitał zakładowy ujawniło (...)
str. 14
1.

Metody rozliczania połączeń jednostek

Zasady rozliczania połączeń jednostek objętych podmiotowo ustawą o rachunkowości zawarte są w rozdziale 4a "Łączenie się spółek". Generalnie rozdział ten odnosi się wprost do połączeń (...)
str. 14
2.

Wycena przedsiębiorstwa spółki wchłanianej

Rozliczenie połączenia metodą nabycia Dla formalnego, księgowego rozliczenia połączenia spółek A i B, a w szczególności spółki A, jej wycena nie jest potrzebna. Potrzebna jest (...)
str. 15
3.

Ustalenie wartości udziałów spółki istniejącej po połączeniu

Ustalenie wartości udziałów spółki A (istniejącej po połączeniu) powinno wynikać z planu połączenia spółek, tj. podjętej decyzji walnych zgromadzeń łączących się spółek A i B (...)
str. 18
4.

Obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień połączenia

Rozliczenie połączenia spółek A i B w formie inkorporacji tej drugiej przez pierwszą nie wymusza sporządzenia na dzień połączenia sprawozdania finansowego w trybie ustawy o (...)
str. 18
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

III.

Estoński CIT - skutki korekty przychodu po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego

Nasze biuro rachunkowe prowadzi księgowość spółki z o.o. opodatkowanej estońskim CIT. Sprawozdanie finansowe spółki za 2024 r. zostało już sporządzone i zatwierdzone. Po zatwierdzeniu sprawozdania (...)
str. 19
1.

Zasady ujęcia w księgach rachunkowych zdarzeń ujawnionych po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego

Zgodnie z zasadą memoriału określoną w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz (...)
str. 19
2.

Obowiązek ustalenia i przekazania ryczałtu od dochodu z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych

Opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, tzw. estońskim CIT, stanowi alternatywny w stosunku do klasycznego sposób określania zobowiązania w podatku dochodowym. Wybierając tę formę opodatkowania podatnik (...)
str. 21
3.

Rozliczenie VAT od faktury korygującej przychód

Czynni podatnicy VAT wystawiają faktury korygujące in minus , jeżeli po wystawieniu faktury wystąpiły zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury, w tym: udzielono po (...)
str. 23
4.

Ujęcie faktur korygujących sprzedaż dokonaną w roku ubiegłym na przykładach liczbowych

Uwzględniając treść ekonomiczną operacji gospodarczej jaką jest sprzedaż - dla celów bilansowych - wszelkie korekty przychodów ze sprzedaży za dany rok obrotowy, ujmuje się w (...)
str. 23
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Rozliczanie otrzymanych dotacji na działalność bieżącą i zakup środków trwałych

Dotacje stanowią ważne źródło finansowania działalności wielu jednostek. Wspierają rozwój przedsiębiorstw poprzez pomoc w realizacji ich celów. Dotacje należy odpowiednio ująć w księgach rachunkowych. Co (...)
str. 25
1.

Zasady ujmowania dotacji w księgach rachunkowych

Dotacja to bezzwrotna forma wsparcia finansowego, udzielana przedsiębiorcom przez różne instytucje, np. urzędy pracy, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Źródłem dotacji są także (...)
str. 26
2.

Rozliczanie dotacji na bieżącą działalność gospodarczą na przełomie roku obrotowego

Spółka z o.o., której rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy (tzn. trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego), w marcu 2025 (...)
str. 27
3.

Dotacja na zakup środka trwałego rozliczana transzami

Spółka z o.o. zakupiła w 2025 r. maszynę produkcyjną, którą wprowadziła do ewidencji bilansowej środków trwałych. Na zakup maszyny spółka otrzymała dotację (w wysokości 80% (...)
str. 28
4.

Lista kontrolna (checklista) podsumowująca zasady rozliczania dotacji w księgach rachunkowych

Lp. Czynność podlegająca sprawdzeniu/wykonaniu TAK NIE UWAGI 1. Czy dotacja została przyznana na podstawie umowy lub decyzji w danym miesiącu (np. w maju 2025 r.), (...)
str. 31
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Koszty demontażu starego środka trwałego zwiększające wartość początkową nowego obiektu

Zajmujemy się sprzedażą towarów. W ewidencji środków trwałych naszej jednostki figuruje dźwig towarowy, który zdemontujemy, a w jego miejsce zamontujemy nowy. Czy koszty demontażu starego (...)
str. 32
2.

Wyksięgowanie z ewidencji środków trwałych budynku przeznaczonego do rozbiórki i sprzedaż odzyskanego złomu

Posiadamy w ewidencji środków trwałych niecałkowicie umorzony budynek, który zostanie poddany rozbiórce, co wiązać się będzie z poniesieniem różnych kosztów. Budynek posiada konstrukcje stalowe, które (...)
str. 34
3.

Zadatek otrzymany tytułem sprzedaży gruntu, udokumentowany fakturą zaliczkową

Spółka z o.o. zamierza sprzedać grunt (działkę niezabudowaną), który posiada w ewidencji środków trwałych. Spółka zawarła z przyszłym nabywcą umowę przedwstępną sprzedaży gruntu. Na poczet (...)
str. 36
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

V.

Zwrot pracownikom kosztów zakupu okularów i szkieł kontaktowych

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, jeśli są one niezbędne do pracy przy monitorze ekranowym. Zwrot kosztów odbywa się na (...)
str. 38
1.

Podstawa prawna zapewnienia pracownikom okularów lub szkieł kontaktowych do pracy przy monitorze ekranowym

Stosownie do art. 207 § 1-2 1 Kodeksu pracy, pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Jest on zobowiązany chronić (...)
str. 38
2.

Zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń wynikających z przepisów bhp

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 updof, wartość okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok sfinansowanych przez pracodawcę stanowi u pracownika przychód ze stosunku (...)
str. 39
3.

Wydatki na okulary lub szkła kontaktowe w kosztach podatkowych pracodawcy

W myśl art. 15 ust. 1 updop oraz art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła (...)
str. 40
4.

Brak prawa do odliczenia VAT z faktury za okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok

Generalnie podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do (...)
str. 40
5.

Księgowe ujęcie wydatków na zapewnienie okularów lub szkieł kontaktowych pracownikom

Wydatki ponoszone przez pracodawcę w celu zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych do pracy przy komputerze należą do grupy wydatków ponoszonych w związku z (...)
str. 40
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Odsetki od niezapłaconych w terminie należności w księgach samorządowego zakładu budżetowego

Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. Przy wystawianiu noty odsetkowej, dotyczącej niezapłaconych w terminie należności, dokonujemy w księgach zapisu po stronie Wn konta 201, w korespondencji ze (...)
str. 43
2.

Uwzględnianie osób przebywających na urlopach macierzyńskich przy sporządzaniu sprawozdania Rb-70

Jesteśmy jednostką zobowiązaną do sporządzania sprawozdania Rb-70. Czy w kolumnie 11 tego sprawozdania wykazuje się liczbę zatrudnionych według stanu na koniec okresu sprawozdawczego, wliczając osoby, (...)
str. 45
3.

Opłata za udział dyrektora i głównego księgowego w forum dla jednostek pomocy społecznej

Jednostka budżetowa pomocy społecznej skierowała dyrektora i głównego księgowego do udziału w forum PCPR i MOPR. Na forum omówiono zmiany przepisów, które wejdą w życie, (...)
str. 46
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VI.

Przychody ze sprzedaży według KSR nr 15 - omówienie jednego z warunków ich ujęcia w księgach

Krajowy Standard Rachunkowości nr 15 "Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów" (KSR nr 15) wskazuje warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby przychody ze (...)
str. 47
1.

Definicja przychodów ze sprzedaży

Celem KSR nr 15 jest określenie zasad rachunkowości stosowanych w odniesieniu do ujmowania, wyceny, prezentacji i ujawnień dotyczących przychodów ze sprzedaży dóbr, tj. wyrobów gotowych (...)
str. 47
2.

Ogólne zasady ustalania i ujmowania przychodów ze sprzedaży

Przychody ze sprzedaży ujmuje się w księgach rachunkowych, a na ich podstawie w sprawozdaniu finansowym, w oparciu o nadrzędne zasady rachunkowości. Do najważniejszych z nich (...)
str. 48
3.

Dowody księgowe, na podstawie których ujmuje się przychody ze sprzedaży

W świetle pkt 4.1.3 KSR nr 15, przychody ze sprzedaży dóbr ujmuje się w księgach rachunkowych na podstawie dowodów księgowych sporządzonych zgodnie z wymaganiami zawartymi (...)
str. 49
4.

Ujęcie przychodów w momencie przeniesienia znaczących korzyści i ryzyka związanych ze sprzedawanym dobrem

Jednym z warunków, określonych w pkt 4.1.1 KSR nr 15, które muszą zostać spełnione, aby ująć przychody ze sprzedaży dóbr w księgach rachunkowych, jest przekazanie (...)
str. 49
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Jak zaksięgować fakturę zaliczkową, gdy nie stosuje się konta "Rozliczenie zakupu"?

Spółka z o.o., będąca czynnym podatnikiem VAT, otrzymała fakturę zaliczkową na poczet wykonania usługi, na której wyszczególniono wartość netto, VAT oraz wartość brutto. Zgodnie z (...)
str. 52
2.

Na jakich kontach księgowych ująć odpisy aktualizujące wartość udziałów w innej spółce?

Nasza spółka posiada udziały w innej spółce, którą postawiono w stan likwidacji. W naszych księgach rachunkowych udziały tej spółki ujęliśmy jako długoterminowe aktywa finansowe. Zamierzamy (...)
str. 53
3.

Czy prowizję od kredytu w rachunku bieżącym rozlicza się w czasie?

Otrzymaliśmy kredyt w rachunku bieżącym. Za jego udzielenie bank pobrał z naszego konta prowizję. Czy pobraną prowizję należy rozliczać w czasie? Pobraną przez bank prowizję (...)
str. 54
VIII.

Z listów Czytelników

1.

Konsekwencje niepoddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego

Spółka z o.o. nie poddała badaniu przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowego za 2024 r., choć miała taki obowiązek. Czy grozi za to jakaś kara? Jakie (...)
str. 54
2.

Osoby zobowiązane do podpisania i zatwierdzenia sprawozdania finansowego w jednoosobowej spółce z o.o.

Jednoosobowa spółka z o.o. ma dwuosobowy zarząd. Sprawozdanie finansowe spółki za 2024 r. zostało podpisane w marcu 2025 r. przez wspólnika, członka zarządu oraz księgową. (...)
str. 56
3.

Ujęcie w księgach kosztów podróży służbowych zleceniobiorcy

Zleceniobiorca, z którym spółka zawarła umowę zlecenie, poza wynagrodzeniem otrzymał również zwrot kosztów podróży służbowej. Zapisy z tym związane zostały zawarte w umowie cywilnoprawnej. Czy (...)
str. 58
4.

Otrzymanie od wspólnika pożyczki na bieżącą działalność spółki z o.o.

Wspólnikami spółki z o.o. są dwie osoby fizyczne. Jeden ze wspólników udzielił spółce pożyczki na działalność bieżącą, co zostało udokumentowane umową pożyczki. Pod jaką datą (...)
str. 59
5.

Rozliczenie kosztów energii elektrycznej zużytej w poprzednich latach obrotowych

W naszej spółce z o.o., w trakcie kontroli instalacji elektrycznej okazało się, że licznik był źle podłączony i przez 7 lat obciążano nas tylko 2, (...)
str. 61
6.

Przeznaczenie zysku z lat ubiegłych na zakup nieruchomości w księgach spółdzielni pracy

Spółdzielnia pracy kominiarzy planuje podzielić zysk z poprzedniego roku obrotowego i przeznaczyć go na zakup nieruchomości. Czy właściwe będą księgowania zapisem po stronie Wn konta (...)
str. 62
7.

Uiszczenie na rzecz leasingodawcy opłaty za udzielenie informacji organowi ścigania o użytkowniku pojazdu

Nasza spółka jawna otrzymała od firmy leasingowej notę księgową tytułem opłaty za udzielenie informacji organowi ścigania o użytkowniku pojazdu. Samochód, którego informacja dotyczy, jest wykorzystywany (...)
str. 63
8.

Koszty opłat notarialnych i PCC związane z podwyższeniem kapitału zakładowego w spółce z o.o.

W spółce z o.o. podwyższono kapitał zakładowy. Czy związane z tym koszty aktu notarialnego i PCC należy odnieść w ciężar kosztów rodzajowych, czy może ująć (...)
str. 65
9.

Prezentacja w bilansie VAT naliczonego do rozliczenia w następnym okresie

Sporządzamy bilans według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Na dzień bilansowy w naszych księgach rachunkowych figuruje saldo Wn konta 22-1 "VAT naliczony do (...)
str. 66

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.