Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 18 lipca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2025 r., godz. 9:33 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 39.658 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 14 (638) z dnia 20.07.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Konsultacje podatkowe słownika znaczników dla podmiotów sporządzających sprawozdania zgodnie z MSSF

Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.gov.pl/web/finanse w zakładce Co robimy/Konsultacje podatkowe poinformowało o trwających konsultacjach podatkowych projektu słownika znaczników dla podmiotów sporządzających sprawozdanie finansowe zgodnie (...)
str. 4
2.

Projekt ustawy odraczającej obowiązek raportowania ESG

17 czerwca 2025 r. do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz (...)
str. 4
3.

Dokumenty składane do ogłoszenia w MSiG przez jednostki małe - odpowiedź Min. Fin. na pytanie naszego Wydawnictwa

Osoby fizyczne oraz spółki cywilne osób fizycznych prowadzące księgi rachunkowe, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania składają - na podstawie art. 70 ustawy o rachunkowości (...)
str. 5
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Nierozliczona strata poniesiona przed przejściem na estoński CIT

Spółka z o.o., której udziałowcami są osoby fizyczne, planuje przejść na estoński CIT. Jak odliczyć straty poniesione przed przejściem na estoński CIT, a jeszcze nierozliczone (...)
str. 6
1.

Zasady rozliczenia straty poniesionej, a nierozliczonej przed przejściem na estoński CIT

Podatnik rozliczający się z CIT na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, może - na podstawie art. 7 ust. 5 (...)
str. 6
2.

Pokrycie straty według przepisów ustawy o rachunkowości

Decyzję o podziale zysku lub pokryciu straty podejmują wspólnicy spółki z o.o. w nowym roku obrotowym, to znaczy już po sporządzeniu i zatwierdzeniu rocznego sprawozdania (...)
str. 8
1.

Wybór właściwego załącznika do ustawy o rachunkowości w celu sporządzenia sprawozdania finansowego

Prowadzę księgi rachunkowe stowarzyszenia zwykłego, niewidniejącego w KRS w rejestrze przedsiębiorców. Według jakiego załącznika do ustawy o rachunkowości sporządzić sprawozdanie finansowe takiego stowarzyszenia? Stowarzyszenie zwykłe, (...)
str. 9
2.

Zakres informacji dodatkowej w przypadku braku aktywów

Czy informacja dodatkowa w stowarzyszeniu zwykłym jest obowiązkowa, jeżeli przychody są równe kosztom, a jednostka nie posiada żadnego składnika aktywów, nawet w postaci pieniędzy, bo (...)
str. 11
3.

Kierownik jednostki i organ zatwierdzający w stowarzyszeniu zwykłym

W stowarzyszeniu zwykłym powołano zarząd składający się z trzech członków. W regulaminie stowarzyszenia brak natomiast informacji dotyczących organu zatwierdzającego. Kto zatem powinien sporządzić i zatwierdzić (...)
str. 12
4.

Zasady podpisywania sprawozdania finansowego w stowarzyszeniu posiadającym trzech członków zarządu

Stowarzyszenie zwykłe posiada trzech członków zarządu. Czy wszyscy muszą złożyć podpisy pod sprawozdaniem finansowym, czy wystarczy jeden, a reszta złoży oświadczenie o zapoznaniu się z (...)
str. 13
5.

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do odpowiedniego organu

Stowarzyszenie zwykłe nie prowadzi działalności gospodarczej, jest jednak podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Czy sprawozdanie finansowe takiego stowarzyszenia wystarczy przekazać do Szefa KAS? Stowarzyszenie (...)
str. 14
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

III.

Mechanizm podzielonej płatności (MPP) w ujęciu podatkowym i bilansowym

Mechanizm podzielonej płatności (MPP) to sposób zapłaty za nabyte towary lub usługi. Dotyczy on wszystkich przedsiębiorców w Polsce, niezależnie od tego, czy są mikro, małą, (...)
str. 16
1.

Upoważnienie do dalszego stosowania MPP w Polsce przedłużone do 29 lutego 2028 r.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na stosowanie obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności w Polsce. Przypominamy, iż zgoda w tym zakresie została pierwotnie przyznana decyzją wykonawczą Rady (UE) (...)
str. 16
2.

Zasady działania MPP w świetle przepisów o VAT

Mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że kwota VAT z faktury trafia na specjalne konto VAT sprzedawcy, a reszta kwoty (netto) - na jego główny (...)
str. 17
3.

Obowiązek posiadania rachunku VAT i przykłady operacji dokonywanych na tym rachunku

Podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, oraz podatnicy nabywający te towary lub (...)
str. 19
4.

Ewidencja rozrachunków przy płatnościach z zastosowaniem MPP w księgach nabywcy i sprzedawcy

Ujmując w księgach rachunkowych operacje z zastosowaniem MPP należy uwzględnić przepisy Prawa bankowego. Jak wynika z art. 62a ust. 1 i 2 oraz art. 62b (...)
str. 20
5.

Księgowe ujęcie zapłaty zobowiązania podatkowego środkami na rachunku VAT

W przypadku realizacji przelewu w celu, o którym mowa w art. 62b ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo bankowe, bank, który prowadzi rachunek rozliczeniowy podatnika, (...)
str. 23
6.

Ujawnienie informacji o środkach znajdujących się na rachunku VAT w sprawozdaniu finansowym

Bilans Środki pieniężne zgromadzone na rachunku VAT - stanowiące saldo Wn konta 13-0/2 "Rachunek VAT" - wykazuje się w aktywach bilansu razem ze stanem środków (...)
str. 23
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Pożyczki udzielane pracownikom w księgach rachunkowych pracodawcy

Wspieranie pracowników przez pracodawcę to jeden z elementów budowania między nimi pozytywnych relacji. Wsparcie to może być udzielane np. w postaci pożyczek ze środków obrotowych (...)
str. 24
1.

Pożyczka udzielona pracownikowi ze środków obrotowych spółki

Spółka udzieliła pracownikowi oprocentowanej pożyczki ze środków obrotowych. Zgodnie z zawartą umową, pracownik będzie spłacał pożyczkę w ratach na rachunek bankowy spółki. Jak ująć takie (...)
str. 24
2.

Oprocentowana pożyczka na cele mieszkaniowe udzielona pracownikowi ze środków ZFŚS

Tworzymy ZFŚS i zamierzamy udzielić pracownikowi oprocentowanej pożyczki z tego funduszu na cele mieszkaniowe. Czy kwotę takiej pożyczki ujmuje się na koncie 85-0 "Zakładowy fundusz (...)
str. 26
3.

Spłata raty nieoprocentowanej pożyczki udzielonej z ZFŚS poprzez potrącenie z wynagrodzenia

Wypłaciliśmy naszemu pracownikowi nieoprocentowaną pożyczkę z ZFŚS na cele mieszkaniowe. Czy taką pożyczkę możemy potrącać z wynagrodzenia pracownika? W której pozycji bilansu sporządzanego według załącznika (...)
str. 28
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Drukarka stanowiąca część środka trwałego lub będąca odrębnym obiektem inwentarzowym

Nasza spółka zakupiła drukarkę, która spełnia warunki do uznania jej za środek trwały według ustawy o rachunkowości. Czy o wartość tej drukarki należy zwiększyć wartość (...)
str. 29
2.

Ustalenie wartości początkowej maszyny produkcyjnej, będącej przedmiotem leasingu finansowego

Podpisaliśmy umowę leasingu maszyny produkcyjnej. Dla celów bilansowych jest to leasing finansowy. W jakiej wartości powinniśmy wprowadzić tę maszynę do ewidencji bilansowej? Ustawa o rachunkowości (...)
str. 30
3.

Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od nieużywanego środka trwałego

Jesteśmy zakładem cukierniczym. Od czerwca 2025 r. nie zajmujemy się już produkcją ciastek, do której wykorzystywaliśmy specjalną maszynę, stanowiącą nasz środek trwały. Maszyna ta pozostanie (...)
str. 31
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

V.

Rozliczenie rozrachunków w drodze kompensaty (potrącenia)

Rozliczenie (uregulowanie) rozrachunków z kontrahentem powoduje ich wyłączenie (wyksięgowanie) z ksiąg rachunkowych. Zależnie od postanowień umowy zakupu-sprzedaży lub uzgodnień pomiędzy kontrahentami uregulowanie należności/zobowiązania może nastąpić (...)
str. 33
1.

Zasady kompensowania wzajemnych wierzytelności w świetle przepisów prawa

Dla celów bilansowych definicję kompensaty (potrącenia) zawarto w stanowisku Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami. Według pkt 3 lit. l) tego stanowiska, kompensata (...)
str. 33
2.

Sposób ujęcia w księgach rachunkowych kompensaty rozrachunków

W księgach rachunkowych ewidencja kompensaty następuje w obrębie rozrachunków z kontrahentami. Jednostka wyksięgowuje należność od kontrahenta w korespondencji z zobowiązaniem wobec niego, zapisem po stronie (...)
str. 34
3.

Uregulowanie w drodze kompensaty należności i zobowiązań wyrażonych w walucie obcej

Według stanowiska w sprawie rozrachunków z kontrahentami, jednostka może dokonać kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań z kontrahentem również wówczas, gdy są one wyrażone: a) w (...)
str. 37
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Sprzedaż samochodu stanowiącego środek trwały jednostki budżetowej

Jednostka budżetowa sprzedała samochód stanowiący jej środek trwały. Na jakim koncie powinna ująć przychody pochodzące z tej sprzedaży - na koncie 720, czy 760? Czy (...)
str. 39
2.

Zaliczenie dodatku mieszkaniowego na poczet należności za zajmowany lokal mieszkalny

Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym, który zajmuje się zasobami komunalnymi. Na jakim koncie księgowym zaewidencjonować dodatek mieszkaniowy przyznany jednemu z naszych lokatorów? Dodatek wpływa na rachunek (...)
str. 42
3.

Wyksięgowanie przedawnionych należności z tytułu nieuregulowanej opłaty za pobyt dzieci w pieczy zastępczej

W księgach powiatowego centrum pomocy rodzinie widnieją przedawnione należności z tytułu nieuregulowanej opłaty za pobyt dzieci w pieczy zastępczej. Czy można je wyksięgować? Na jakie (...)
str. 43
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VI.

Wybrane transakcje w walutach obcych według Krajowych Standardów Rachunkowości

Transakcje wyrażone w walutach obcych stanowią istotny element działalności wielu jednostek gospodarczych prowadzących wymianę handlową z zagranicznymi kontrahentami. Zdarzają się także transakcje w walucie obcej (...)
str. 45
1.

Zakup towaru poprzedzony zaliczką w walucie obcej

Prowadzimy działalność handlową. Posiadamy rachunek walutowy, z którego wpłaciliśmy na rachunek walutowy kontrahenta krajowego 100% zaliczkę na poczet zakupu towaru. Kontrahent wystawił fakturę zaliczkową w (...)
str. 45
2.

Otrzymana faktura korygująca w walucie obcej, dotycząca rabatu potransakcyjnego i jej przeliczenie na złote

Zajmujemy się handlem towarami na terenie Unii Europejskiej. W swojej polityce rachunkowości przyjęliśmy do stosowania Krajowe Standardy Rachunkowości. W lipcu 2025 r. otrzymaliśmy fakturę korygującą (...)
str. 48
3.

Wycena zobowiązań z tytułu leasingu finansowego w walucie obcej

Zawarliśmy umowę leasingu finansowego w walucie obcej, której przedmiotem jest maszyna produkcyjna. Wprowadziliśmy ją do ewidencji środków trwałych i amortyzujemy. Czy zobowiązanie wobec leasingodawcy podlega (...)
str. 50
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

W którym okresie sprawozdawczym ująć w księgach decyzję o zwrocie dotacji?

Stowarzyszenie otrzymało w 2024 r. dotację na cele statutowe, którą wykorzystało i rozliczyło w księgach. W 2025 r. po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2024 r., (...)
str. 51
2.

Jakie warunki należy spełnić, aby wydłużyć rok obrotowy w spółce z o.o.?

Spółka z o.o. rozpocznie działalność 1 sierpnia 2025 r. Czy może ona wydłużyć pierwszy rok obrotowy do 31 grudnia 2026 r.? Jeżeli spółka z o.o. (...)
str. 52
3.

Czy koszt remontu dachu można rozliczać w czasie?

W maju 2025 r. spółka przeprowadziła remont dachu budynku stanowiącego jej środek trwały. Koszt prac remontowych wykonanych przez firmę zewnętrzną jest dla spółki istotny. Czy (...)
str. 53
VIII.

Z listów Czytelników

1.

Oznaczanie kont księgowych odpowiednimi znacznikami w jednostce mikro

Jesteśmy spółką z o.o. i jednostką mikro. Sporządzamy sprawozdanie finansowe według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości. W przyszłym roku obejmie nas obowiązek raportowania (...)
str. 53
2.

Zasady prezentacji w bilansie kredytu w rachunku bieżącym i innych środków pieniężnych

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą prowadzi księgi rachunkowe. Czy może w bilansie wykazać kredyt w rachunku bieżącym (saldo konta na minusie) jako per saldo, czyli (...)
str. 54
3.

Decyzja o sporządzaniu sprawozdania jednostki małej według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości

Spółka z o.o. posiadająca status jednostki małej dotychczas korzystała z uproszczeń polegających na sporządzaniu bilansu i rachunku zysków i strat według załącznika nr 5 (zgodnie (...)
str. 55
4.

Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej w przedsiębiorstwie osoby fizycznej

W naszej jednostce wystąpiła nadpłata składki zdrowotnej po jej rozliczeniu. Nie generuje ona korekty kosztów uzyskania przychodów, gdyż składki wpłacone przekraczają wartość możliwą do zaliczenia (...)
str. 56
5.

Fundusz statutowy nowo powstałej fundacji, która będzie prowadzić działalność gospodarczą

Jesteśmy biurem rachunkowym. Zakładamy księgi rachunkowe nowo powstałej fundacji. W akcie notarialnym zapisano, że majątek fundacji stanowi fundusz założycielski o wartości 2.000 zł, z czego (...)
str. 59
6.

Rabat dotyczący towarów nabytych w 2024 r., otrzymany po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ten rok

Spółka jawna w czerwcu 2025 r., po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2024 r., otrzymała rabat udokumentowany fakturą korygującą z tytułu ustalonej wielkości zakupionych u kontrahenta (...)
str. 60
7.

Kwalifikacja wydatków związanych z dostępem do oprogramowania na warunkach SaaS

Spółka zakupiła program do ewidencji wynagrodzeń i spraw HR na warunkach SaaS. Kontrahent będzie obciążał spółkę w okresach kwartalnych. Umowę licencyjną podpisano w marcu 2025 (...)
str. 62
8.

Inwentaryzacja drobnych materiałów odpisywanych w koszty

Robimy co kwartał inwentaryzację artykułów spożywczych (woda, cukier), biurowych (papier) oraz pelletu do opału. Są to materiały, które księgujemy bezpośrednio w koszty. Wartość tych materiałów (...)
str. 63
9.

Niezarejestrowany kapitał zakładowy spółki z o.o. i powstanie agio

Spółka z o.o. została założona aktem notarialnym w listopadzie 2024 r. W tym samym miesiącu wspólnicy wnieśli wkłady gotówkowe w wartości większej od wartości nominalnej (...)
str. 65

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.