Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 22 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 22.04.2025 r., godz. 14:53 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.770 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 8 (632) z dnia 20.04.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Projekt Krajowego Standardu Rachunkowości nr 16 "Uproszczenia dopuszczone ustawą o rachunkowości"

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl/web/finanse w zakładce O ministerstwie/Rady komisje, komitety, zespoły/Komitet Standardów Rachunkowości/Konsultacje zamieszczono do dyskusji publicznej projekt Krajowego Standardu Rachunkowości nr 16 (...)
str. 4
2.

Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS

Podatnicy PIT prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego - stosownie do treści art. 45 ust. 5 updof - przekazują, za pomocą środków komunikacji (...)
str. 7
3.

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązku badania sprawozdań finansowych OPP

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji https://legislacja.rcl.gov.pl opublikowano projekt z dnia 19 marca 2025 r. rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązku badania sprawozdań (...)
str. 7
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

I.

Korygowanie błędów ujawnionych po sporządzeniu sprawozdania

Przy dokonywaniu korekty błędów ujawnionych po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego duże znaczenie ma, czy sprawozdanie zostało już zatwierdzone. Ważna jest także ocena, czy ujawniony błąd (...)
str. 8
1.

Wpływ momentu wykrycia błędu i jego istotności na sposób ujęcia korekty w księgach rachunkowych

W celu prawidłowego skorygowania błędu w księgach rachunkowych, w sytuacji gdy roczne sprawozdanie finansowe zostało już sporządzone, stosuje się zasady opisane w art. 54 ust. (...)
str. 8
2.

Błędnie zaksięgowana faktura zaliczkowa w poprzednim roku

W 2024 r. pomyłkowo zaksięgowano fakturę zaliczkową na 100% wartości zamówienia w koszty zużycia materiałów. Sprawozdanie za 2024 r. zostało już sporządzone i księgi rachunkowe (...)
str. 10
3.

Koszty podwójnie ujęte w księgach i sprawozdaniu finansowym

W kwietniu 2025 r. po sporządzeniu sprawozdania finansowego naszej spółki z o.o. za 2024 r. okazało się, że w księgach rachunkowych 2024 r. podwójnie ujęto (...)
str. 12
II.

Akcje fantomowe przyznawane w ramach programu motywacyjnego

W spółce akcyjnej stosującej ustawę o rachunkowości oraz przepisy rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych, podjęto w 2024 r. uchwałę o wprowadzeniu Programu Akcji Fantomowych (PAF). (...)
str. 13
1.

Analiza treści umów zawartych z uczestnikami programu

Zawarte umowy w ramach Programu Akcji Fantomowych (PAF) wymagają od kierownictwa spółki oceny ich istoty ekonomicznej oraz ich rzeczywistych celów i skutków. Poniżej przedstawimy przykładowe (...)
str. 13
2.

Klasyfikacja umów zawartych z uczestnikami programu

Skutki klasyfikacji umów do instrumentów finansowych Klasyfikację umów zawartych z uczestnikami programu do instrumentów finansowych sugeruje ich konstrukcja - umowy przewidują konieczność wniesienia określonych kwot (...)
str. 15
3.

Płatności z tytułu wypracowywanego zysku i ceny wykupu

Płatności z tytułu wypłaconego zysku W odniesieniu do płatności powiązanych z wypracowanym zyskiem, którymi w omawianej sytuacji są wirtualne dywidendy, uzasadnione jest ujęcie kosztu i (...)
str. 17
4.

Ujęcie w księgach spółki operacji dotyczących akcji fantomowych i uprawnień z nimi związanych

Jak wspomniano wcześniej, klasyfikacja zawartych umów może mieć kluczowe znaczenie dla ich ujęcia. W poniższych wyjaśnieniach założyliśmy, że spółka stosuje podejście przewidziane dla świadczeń pracowniczych, (...)
str. 18
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

III.

Wydatki na użytkowanie samochodu firmowego w okresie zawieszenia działalności

Spółka komandytowa od lutego 2025 r. zawiesiła działalność na 2 lata. Posiada ona w ewidencji samochód osobowy będący środkiem trwałym. W okresie zawieszenia działalności spółka (...)
str. 19
1.

Podatkowe kwalifikacje wydatków związanych z używaniem samochodu

Ogólne zasady ujęcia dla celów podatkowych wydatków związanych z używaniem firmowego samochodu Dla celów podatku dochodowego wydatki z tytułu używania firmowego samochodu osobowego do celów (...)
str. 20
2.

Możliwość odliczenia VAT w czasie zawieszenia działalności

Dla celów VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o (...)
str. 21
3.

Księgowe ujęcie zdarzeń o charakterze majątkowym lub finansowym w trakcie zawieszenia działalności

Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdania finansowego określają przepisy ustawy o rachunkowości. Generalnie sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, określony w (...)
str. 23
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Ulepszenie środka trwałego częściowo i całkowicie zamortyzowanego

Posiadamy w ewidencji księgowej dwie maszyny produkcyjne, które są naszymi środkami trwałymi. Jedna z maszyn jest częściowo zamortyzowana, a druga całkowicie. Obecnie przeprowadziliśmy prace modernizacyjne, (...)
str. 25
1.

Ogólne informacje na temat ulepszenia środka trwałego

Do ulepszenia środka trwałego dochodzi wtedy, gdy w wyniku przebudowy, rozbudowy, modernizacji lub rekonstrukcji wartość użytkowa środka trwałego po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu (...)
str. 26
2.

Ujęcie w księgach nakładów na ulepszenie środka trwałego częściowo zamortyzowanego

Jeżeli jednostka dokona ulepszenia środka trwałego (tu: maszyny produkcyjnej) będącego w trakcie amortyzacji, to co do zasady w księgach rachunkowych zwiększa jego wartość początkową o (...)
str. 27
3.

Wznowienie odpisów amortyzacyjnych po dokonaniu ulepszenia całkowicie umorzonego środka trwałego

Z pytania wynika, że jednostka dokonała również ulepszenia całkowicie zamortyzowanego środka trwałego. Na mocy pkt 8.38-8.40 KSR nr 11, jeżeli zaprzestano dokonywania odpisów amortyzacyjnych wobec (...)
str. 28
4.

Uproszczona ewidencja ulepszenia środka trwałego

W oparciu o art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości, w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości jednostki mogą stosować uproszczenia, pod warunkiem, że nie wpływa (...)
str. 30
V.

Różnice wynikające z zaokrągleń VAT naliczonego i należnego

W ewidencji sprzedaży i zakupów prowadzonych dla potrzeb VAT kwoty podatku naliczonego i należnego są wykazywane w złotych i groszach, natomiast kwota zobowiązania lub nadpłaty (...)
str. 31
1.

Zaokrąglanie kwot wykazywanych w fakturach oraz w poszczególnych pozycjach deklaracji podatkowej

Podatnicy rozliczający podatek od towarów i usług oraz składający JPK_VAT z deklaracją są zobowiązani - na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT - (...)
str. 32
2.

Ewidencja księgowa VAT należnego i naliczonego oraz różnic wynikających z zaokrągleń

Szczegółowe ewidencje zakupów i sprzedaży prowadzone dla celów VAT umożliwiają prawidłowe rozliczanie tego podatku. Do tych przepisów dostosowana powinna być też ewidencja księgowa. Sposób ewidencji (...)
str. 32
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Zwrot przedmiotu leasingu finansowego po zakończeniu umowy

Właściciel firmy (osoba fizyczna samodzielnie prowadząca działalność gospodarczą) korzystał z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu podatkowo-operacyjnego. Natomiast dla celów bilansowych był to leasing finansowy, (...)
str. 35
2.

Sprzedaż otrzymanych aportem sieci kanalizacyjnych stanowiących środki trwałe w PWiK

Przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji spółka z o.o. w marcu 2025 r. sprzedało sieci kanalizacyjne, które otrzymało w formie aportu na zwiększenie kapitału zakładowego w 2009 (...)
str. 36
3.

Rozliczenie w księgach stowarzyszenia budowy środka trwałego, która została sfinansowana z dotacji i darowizn

Jesteśmy stowarzyszeniem mającym status organizacji pożytku publicznego. Otrzymaliśmy częściową dotację z UE na wybudowanie budynku wspólnoty domowej, w której będą odbywały się zajęcia terapeutyczne dla (...)
str. 37
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

VI.

Bony świąteczne przekazane pracownikom ze środków ZFŚS

Z okazji Świąt Wielkanocnych przekazaliśmy pracownikom bony towarowe, których zakup został sfinansowany ze środków ZFŚS. Jak zaksięgować zakup i przekazanie bonów pracownikom? Jakie obciążenia składkowo-podatkowe (...)
str. 38
1.

Wykorzystanie środków ZFŚS na zakup bonów dla pracowników

Zasady tworzenia ZFŚS przez pracodawców oraz gospodarowania środkami tego funduszu reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. (...)
str. 38
2.

Bony jednego przeznaczenia i bony różnego przeznaczenia w świetle ustawy o VAT

W myśl art. 2 pkt 41 ustawy o VAT bon to instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za (...)
str. 39
3.

Ujęcie w księgach pracodawcy zakupu bonów ze środków ZFŚS oraz ich przekazania pracownikom

Do ewidencji księgowej ZFŚS służy konto 85-0 "Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych". Konto 85-0 jest kontem bilansowym, pasywnym. Może wykazywać wyłącznie saldo po stronie Ma, które (...)
str. 40
4.

Rozliczenie podatkowo-składkowe wynagrodzenia pracownika z uwzględnieniem przekazanych mu bonów

W myśl § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania (...)
str. 41
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Rozliczenie wyniku finansowego w księgach instytucji kultury

Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Jak powinniśmy rozliczyć w księgach rachunkowych wynik finansowy za poprzedni rok? Na jakie konto odnieść wypracowany zysk netto lub poniesioną stratę (...)
str. 44
2.

Koszty opracowania wniosku o wydanie opinii o celowości inwestycji w sektorze zdrowia

Szpital planuje realizację inwestycji "Przebudowa oddziału ginekologiczno--położniczego". W tym celu konieczne było opracowanie wniosku o wydanie opinii o celowości inwestycji (w systemie IOWISZ). Wniosek przygotowała (...)
str. 45
3.

Administracyjna kara pieniężna nałożona przez burmistrza za usunięcie drzewa bez zezwolenia

Decyzją administracyjną, na podstawie ustawy o ochronie przyrody, burmistrz nałożył na spółkę z o.o. karę pieniężną za usunięcie drzew bez zezwolenia. Jak zaksięgować takie dochody? (...)
str. 47
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VII.

Dostosowanie przyjętej polityki rachunkowości do zmian w przepisach dotyczących uproszczeń

Polityka rachunkowości to dokument zawierający zbiór wybranych i stosowanych przez jednostkę rozwiązań dopuszczonych ustawą o rachunkowości, zapewniających wymaganą jakość sprawozdań finansowych. Po zmianach w ustawie (...)
str. 48
1.

Czym jest polityka rachunkowości jednostki?

Każda jednostka powinna posiadać politykę rachunkowości, czyli dokumentację opisującą przyjęte przez nią zasady rachunkowości (por. art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Przyjęte zasady (politykę) (...)
str. 49
2.

Z jakich uproszczeń mogą korzystać jednostki mikro i małe?

Definicja jednostki mikro i małej według znowelizowanej ustawy o rachunkowości Ustawą nowelizującą zmodyfikowano niektóre przepisy ustawy o rachunkowości. Dotyczą one w szczególności możliwości korzystania przez (...)
str. 49
3.

Kiedy i w jaki sposób dokonać zmian w polityce rachunkowości, dotyczących uproszczeń?

Jednostka może zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na inne, przewidziane ustawą, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji. Dokonuje tego (...)
str. 52
4.

Jakie informacje na temat zastosowanych uproszczeń należy ujawnić w sprawozdaniu finansowym?

Na podstawie art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego jednostka ujawnia przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, w tym metody (...)
str. 55
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VIII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Czy sprawozdanie sporządzone przy założeniu braku kontynuowania działalności podlega badaniu?

W spółce z o.o. sprawozdanie finansowe za 2024 r. zostało sporządzone przy założeniu braku kontynuowania działalności. Czy takie sprawozdanie podlega obowiązkowemu badaniu na mocy art. (...)
str. 56
2.

Kiedy dokonać korekty stanu magazynowego towarów nabytych w poprzednim roku obrotowym?

W grudniu 2024 r. jednostka handlowa nabyła towary w celu ich sprzedaży. W lutym 2025 r. zwróciła część towarów, bowiem były niezgodne z umową i (...)
str. 57
3.

Jak rozwiązać odpis aktualizujący wartość towarów, jeżeli ustanie przyczyna, dla której go utworzono?

Spółka w 2024 r. na skutek znacznego spadku popytu na towar objęła go odpisem aktualizującym. W marcu 2025 r. popyt na ten towar wzrósł. Jakimi (...)
str. 58
IX.

Z listów Czytelników

1.

Podatek minimalny w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym

W spółce z o.o. za 2024 r. wystąpiła strata w ujęciu podatkowym i rachunkowym. Spółka ma wysokie przychody i musi zapłacić tzw. minimalny podatek CIT. (...)
str. 59
2.

Brak obowiązku wysyłania do KRS uchwały wspólników w sprawie uproszczeń sprawozdawczych

Spółka z o.o. przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za 2024 r. podjęła uchwałę o sporządzeniu sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń dla jednostek małych. Wcześniej sporządzała sprawozdanie (...)
str. 60
3.

Rozliczenie rezerwy na świadczenia pracownicze, utworzonej w ubiegłym roku po raz pierwszy

W księgach 2024 r. utworzyliśmy po raz pierwszy rezerwę na świadczenia pracownicze. Skutki jej utworzenia według stanu na 1 stycznia 2024 r. odnieśliśmy na stronę (...)
str. 61
4.

Różnice kursowe z wyceny bilansowej środków na rachunku walutowym

Różnicę kursową powstałą z wyceny bilansowej środków na rachunku walutowym dodajemy do wartości środków pieniężnych wykazywanych w bilansie a następnie kwotę różnicy stornujemy w kolejnym (...)
str. 63
5.

Zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym KZP

W naszej jednostce działa kasa zapomogowo-pożyczkowa. Czy sprawozdanie finansowe kasy możemy sporządzić według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości? Kasa zapomogowo-pożyczkowa jest organizacją pozarządową, (...)
str. 65
6.

Prowizja brokerska związana z zakupem towarów

Czy płacona brokerowi prowizja za pośrednictwo w zakupie towarów powiększy cenę nabycia tych towarów? Jeśli nie, to jak zaksięgować taką prowizję w przedsiębiorstwie produkcyjnym prowadzącym (...)
str. 66
7.

Spisanie nieściągalnej należności z tytułu zaliczki i wpływ tego zdarzenia na rachunek przepływów pieniężnych

W 2019 r. spółka wpłaciła zaliczkę na poczet zakupu środka trwałego. W 2024 r. okazało się, że kontrahent zbankrutował. Jak wykazać skutki tego zdarzenia w (...)
str. 67
8.

Dobrowolne umorzenie udziałów własnych z czystego zysku

Jeden ze wspólników spółki z o.o. postanowił z niej wystąpić. Podjęta została uchwała o dobrowolnym umorzeniu udziałów za wynagrodzeniem. W ramach tej operacji nie zmniejszy (...)
str. 68
9.

Koszty udostępnienia powierzchni pod reklamę, dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych

Ponieśliśmy koszty związane z wynajęciem powierzchni pod reklamę. W marcu 2025 r. otrzymaliśmy z tego tytułu fakturę i opłaciliśmy ją w tym samym miesiącu. Usługa (...)
str. 69
10.

Potrącenie z wynagrodzenia pracownika zajęcia komorniczego

Do spółki wpłynęło pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia jednego z naszych pracowników. Z pisma wynika, że nie są to alimenty. Jak zaksięgować i rozliczyć (...)
str. 70

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.