Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 2 lipca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 1.07.2025 r., godz. 14:49 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 40.848 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 13 (631) z dnia 01.07.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!

1.

Od 1 stycznia 2026 r. długo oczekiwane zmiany w małym ZUS plus

Ustawa z dnia 21 maja 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego... (Dz. U. poz. 769) w art. 11 wprowadza zmiany (...)
str. 4
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń

1.

Wakacyjna praca ucznia i studenta a ubezpieczenia w ZUS

1) Spółka z o.o. planuje zatrudnić na wakacje w ramach umowy zlecenia syna (w wieku 16 lat, ucznia liceum ogólnokształcącego) wspólnika tej spółki. Jakie obowiązki, (...)
str. 5
2.

Ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy wykonującego umowę o pracę po nabyciu prawa do renty

Osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG jest równocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, za wynagrodzeniem niższym (...)
str. 9
3.

Zmiana tytułu do ubezpieczeń w ZUS pracownicy, która w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym urodziła kolejne dziecko

Pracownica przebywająca na 2-letnim urlopie wychowawczym (do 31 grudnia 2025 r.) poinformowała pracodawcę, że 10 czerwca 2025 r. urodziła drugie dziecko. Czy w związku z (...)
str. 11
4.

Zawarcie umowy zlecenia przez rolnika-przedsiębiorcę podlegającego ubezpieczeniu społecznemu rolników

Rolnik równocześnie prowadzący działalność gospodarczą jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników w pełnym zakresie. Od lipca br. chciałby podjąć pracę na podstawie umowy zlecenia za wynagrodzeniem (...)
str. 12
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

II.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Premia za kwartały, w których pracownik chorował w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

Pracownik otrzymuje premie kwartalne w stałej wysokości zmniejszane proporcjonalnie za okresy usprawiedliwionych nieobecności w pracy. W okresie od 3 lipca do 31 grudnia 2024 r. (...)
str. 14
2.

Wliczenie nowego rocznego składnika wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

Od 1 stycznia 2024 r. do regulaminu wynagradzania wprowadzono premię roczną, która nie przysługuje za okresy absencji zasiłkowych. Jej wypłata następuje w lutym następnego roku. (...)
str. 16
III.

Zasady wypłaty zasiłków

1.

Przerwa wakacyjna w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko nie uprawnia do zasiłku opiekuńczego

Przypominamy, że wakacyjna przerwa w przedszkolach nie uprawnia pracowników do zasiłku opiekuńczego. Pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad (...)
str. 17
2.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w razie wypadku w drodze z pracy do domu

Pracownik 9 stycznia 2025 r. uległ wypadkowi komunikacyjnemu w drodze z pracy do domu i od tego dnia jest nieprzerwanie niezdolny do pracy, pobierając świadczenia (...)
str. 18
3.

Zasiłek opiekuńczy za okres częściowo pokrywający się z urlopem wypoczynkowym

Na PUE/eZUS wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownicy orzekające o konieczności sprawowania przez nią osobistej opieki nad chorym dzieckiem przez kilka dni czerwca 2025 r. Na cały (...)
str. 19
4.

Ustalanie okresu zasiłkowego dla niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu zatrudnienia

Pracownik choruje nieprzerwanie od 3 marca 2025 r. Z dniem 30 czerwca 2025 r. nastąpiło zakończenie umowy o pracę. Czy po ustaniu zatrudnienia zasiłek chorobowy (...)
str. 21
IV.

Emerytury i renty

1.

ZUS rozpoczyna wypłatę tzw. renty wdowiej

Od 1 lipca 2025 r. ZUS rozpoczyna wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych w zbiegu z rentą rodzinną, zwanych potocznie rentą wdowią. Przypominamy, że osobie uprawnionej do renty (...)
str. 22
C.

PRAWO PRACY

V.

Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy

1.

Dopiero od 1 lipca i 1 sierpnia br. obowiązek przekazywania kopii umowy o pracę cudzoziemca - stanowisko MRPiPS

Od 1 czerwca 2025 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. (...)
str. 24
2.

Możliwość zatrudnienia wspólników spółki z o.o. będących członkami zarządu na podstawie umów o pracę

Wspólnikami spółki z o.o. są dwie osoby, z których każda ma 50% udziałów tej spółki i jest członkiem zarządu spółki (zarząd jest dwuosobowy). Czy mogą (...)
str. 25
VI.

Rozliczanie czasu pracy

1.

Czas pracy w razie choroby pracownika w dniu wolnym za święto przypadające w wolną sobotę

Stosujemy system podstawowy w organizacji od poniedziałku do piątku i 4-miesięczny okres rozliczeniowy (styczeń-kwiecień itd.). Za święto 3 maja przypadające w 2025 r. w sobotę (...)
str. 28
2.

Rozliczenie godzin nadliczbowych w przypadku pracy wykonywanej w organizacji zmianowej

Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym na III zmiany. W piątek miał zaplanowany dzień wolny za niedzielę, w sobotę - dzień wolny z tytułu przeciętnie (...)
str. 29
3.

Planowanie czasu pracy przez 6 kolejnych dni w systemie równoważnego czasu pracy

Czy w systemie równoważnego czasu pracy można zaplanować pracownikowi pracę przez 6 dni pod rząd w wymiarze 12 godzin? Praca organizowana jest od poniedziałku do (...)
str. 32
4.

Obowiązek zapewnienia pracownikowi wymaganego okresu odpoczynku w każdym tygodniu

Czy w tzw. "dniach wystających" poza pełne tygodnie okresu rozliczeniowego, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi co najmniej 35-godzinny nieprzerwany okres odpoczynku ? Zgodnie z art. (...)
str. 34
VII.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Obliczenie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy po zmianie składników zmiennych

Pracownik wynagradzany stawką godzinową otrzymywał do końca maja br. premię i dodatek stażowy naliczane wskaźnikiem procentowym od wynagrodzenia za czas faktycznie przepracowany. Na podstawie obowiązującego (...)
str. 35
2.

Prowizja kwartalna nie podwyższy podstawy wynagrodzenia urlopowego

Pracownik zatrudniony na stanowisku przedstawiciela handlowego otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne oraz wynagrodzenie prowizyjne uzależnione od wartości sprzedanych towarów. Prowizja jest wypłacana po zakończonych kwartach (styczeń-marzec (...)
str. 36
3.

Zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego pracownika tymczasowego

Czy w przypadku pracownika tymczasowego w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego uwzględnia się dodatki za nadgodziny średniotygodniowe? Zasady nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego, udzielania tego urlopu (...)
str. 38
4.

Postępowanie pracodawcy, gdy podczas egzekucji komorniczej potrącił z wynagrodzenia za wysoką kwotę

W styczniu i lutym br. pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika, które zostało zajęte przez komornika na poczet należności niealimentacyjnej, kwotę wyższą niż wynikająca z prawidłowego (...)
str. 39
5.

Od 1 lipca 2025 r. nowe stawki najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawód medyczny

Zgodnie z art. 3a ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. (...)
str. 41
VIII.

Dokumentacja kadrowa

1.

Informacje o wykorzystanym urlopie rodzicielskim i wychowawczym w świadectwie pracy

Pracownica, która złożyła wypowiedzenie ze skutkiem na 31 lipca 2025 r., w trakcie zatrudnienia urodziła dziecko i w latach 2023-2025 korzystała z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego (...)
str. 43
IX.

Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień

1.

Świadczenie z ZFŚS w postaci tzw. wczasów pod gruszą dla pracownika młodocianego

Czy przyznanie pracownikom młodocianym (uczniom) świadczenia z ZFŚS w postaci tzw. wczasów pod gruszą jest obowiązkowe? Jakie kryterium należy brać pod uwagę przy jego przyznawaniu (...)
str. 45
2.

Jakie uprawnienia przysługują opiekunowi prawnemu osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej?

Pracownik domu pomocy społecznej, zatrudniony na stanowisku opiekuna osób niepełnosprawnych intelektualnie, zgodził się na podjęcie opieki prawnej nad całkowicie ubezwłasnowolnionym mieszkańcem tego domu. Pracownik dostał (...)
str. 48
3.

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę cudzoziemca

W aktualnym stanie prawnym odmawia się wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenia jednolitego), jeżeli w dniu składania (...)
str. 49
4.

Wyjazdy służbowe pracowników wykonujących za granicą te same prace co w Polsce

Pracodawca świadczący usługi w zakresie holowania i naprawy samochodów podpisał kontrakt z polską firmą, na podstawie którego przez dwa miesiące wraz z pracownikami będzie wykonywał (...)
str. 52
X.

Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

1.

Obowiązki z zakresu bhp względem pracownika wykonującego pracę zdalnie

Jakie obowiązki związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy spoczywają na pracodawcy, gdy pracownik wykonuje pracę zdalną? W czasie wykonywania przez pracownika pracy zdalnej, (...)
str. 53
D.

ROZLICZENIA Z PFRON

1.

Wskaźnik zatrudnienia dla celów ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z niepełnosprawnością

Pracodawca dotychczas zatrudniał 24 pracowników w przeliczeniu na pełny etat i korzystał z dofinansowania do wynagrodzeń 3 pracowników z niepełnosprawnością w pełnym wymiarze czasu pracy. (...)
str. 55
2.

Do 15 lipca 2025 r. - przekazanie do PFRON sprawozdania finansowego za 2024 r. lub oświadczenia o braku jego sporządzania

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż (...)
str. 56
E.

VADEMECUM KADROWCA

1.

Przeprowadzenie zwolnień indywidualnych

Do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników stosuje się przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy (...)
str. 57
2.

Dobór pracowników do zwolnień indywidualnych

Przed podjęciem decyzji o wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony albo na czas nieokreślony (w tym w ramach zwolnień indywidualnych) pracodawca jest (...)
str. 58
3.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę

W przypadku zwolnień indywidualnych częściowo uchylona zostaje szczególna ochrona pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, na zasadach przedstawionych poniżej. 1) Pracownicy chronieni na (...)
str. 60
4.

Zasady obliczania dodatku wyrównawczego

Dodatek wyrównawczy, o którym mowa w pkt 3 niniejszego opracowania, oblicza się zgodnie z § 7-10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 (...)
str. 61
5.

Prawo do odprawy pieniężnej tzw. ekonomicznej

Pracownikowi zwolnionemu w ramach zwolnienia indywidualnego przysługuje odprawa pieniężna na zasadach określonych w art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych. Odprawa ta przysługuje w wysokości: 1-miesięcznego (...)
str. 62
F.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie orzekania o niepełnosprawności

W Dzienniku Ustaw z dnia 3 czerwca 2025 r. pod poz. 730 opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2025 (...)
str. 63
2.

Podwyższenie kary grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o sus

Od 1 czerwca 2025 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. poz. 620). Dokonała ona (...)
str. 64
3.

Nowy wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego przyznanego w III kwartale 2025 r.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjętą do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego waloryzuje się, jeśli pierwszy dzień przyznanego świadczenia przypada w kwartale, w którym wskaźnik waloryzacji (...)
str. 64
4.

Do 10 lipca br. zakładowa organizacja związkowa informuje pracodawcę o liczbie jej członków

Przypominamy, że do 10 lipca 2025 r. zakładowa organizacja związkowa przedstawia pracodawcy - według stanu na dzień 30 czerwca 2025 r. - informację o liczbie (...)
str. 65
5.

Proponowane zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.legislacja.gov.pl dostępny jest projekt z 10 czerwca 2025 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o (...)
str. 65
6.

Będą zmiany w urlopie i zasiłku macierzyńskim przysługujących za okres po poronieniu ciąży

W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej (...)
str. 66
7.

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2026 r.

W dniu 12 czerwca br. Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2026 r. Jak czytamy w komunikacie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.