Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 26 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 r., godz. 7:12 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.548 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 1 (499) z dnia 01.01.2020

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!

1.

Wpływ wynagrodzenia minimalnego na stawkę zaszeregowania pracownika po 31 grudnia 2019 r.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tak wynika z art. 6 (...)
str. 4
2.

Planowanie czasu pracy w 2020 r.

Wymiar czasu pracy w 2020 r. wynosi 2.024 godziny, co daje 253 ośmiogodzinne dni robocze. Tych dni może być oczywiście mniej, w razie stosowania szczególnego (...)
str. 6
3.

Kwoty wolne od potrąceń w 2020 r., w tym pracownika będącego uczestnikiem PPK - stanowisko MF

Wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę jest: równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz (...)
str. 7
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek

1.

Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia pracownika uzyskanego w styczniu 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. stopy procentowe składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, chorobowe, ubezpieczenie wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne nie uległy zmianie. Przy czym (...)
str. 9
2.

Zmodyfikowany "mały ZUS" przedsiębiorcy dopiero od 1 lutego 2020 r.

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W 2019 r. składki na ubezpieczenia społeczne opłacałem na (...)
str. 14
3.

Obliczanie składek ZUS za osobę korzystającą z urlopu wychowawczego

Pracownica zatrudniona na cały etat, od 1 października 2019 r. do 31 marca 2020 r. przebywa na urlopie wychowawczym i z tego tytułu podlega obowiązkowo (...)
str. 17
II.

Zasady ustalania podstawy wymiaru składek

1.

W 2020 r. nadal składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe opłacane tylko do osiągnięcia rocznego limitu

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób ubezpieczonych w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego (...)
str. 19
2.

Ograniczenie podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2020 r.

W styczniu 2020 r. wypłacimy osobie zatrudnionej na podstawie kontraktu menedżerskiego wynagrodzenie za grudzień 2019 r. Z tego tytułu podlega ona ubezpieczeniom społecznym, w tym (...)
str. 20
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

III.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Od 1 stycznia 2020 r. podwyższenie wysokości najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

Pracownik pełnoetatowy choruje na przełomie roku 2019/2020. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi kwota najniższej podstawy obowiązującej w 2019 r. Czy od 1 stycznia 2020 r. (...)
str. 22
2.

Wliczanie do podstawy wymiaru zasiłków premii po zmianie zasad jej wypłaty

Pracownik do końca września 2019 r. był zatrudniony w dziale X i otrzymywał premię uznaniową, która była wypłacana przez pracodawcę za czas choroby. Od 1 (...)
str. 24
3.

Wysokość wynagrodzenia za czas choroby przypadającej w pierwszym miesiącu zatrudnienia

Pracownik po przepracowaniu kilku dni od zawarcia umowy stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Ponieważ ma wymagany wcześniejszy okres ubezpieczenia chorobowego, nabył prawo (...)
str. 26
IV.

Zasady wypłaty zasiłków

1.

Przekazanie do ZUS wypłaty zasiłków przez pracodawcę niebędącego płatnikiem zasiłków w 2020 r.

W 2020 r. nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków. Czy powinniśmy kontynuować wypłatę zasiłków, do których prawo powstało w 2019 r. i trwa nieprzerwanie nadal? (...)
str. 27
2.

Od 1 stycznia 2020 r. nowy limit dni, za które w danym roku przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownica od 23 grudnia 2019 r. do 6 stycznia 2020 r. sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat. Za okres opieki przypadającej (...)
str. 28
3.

Pracownik nie zawsze jest zobowiązany do zwrotu wypłaconego świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego złożył wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, zamieszczając w nim informację o uprawnieniu do renty z tytułu niezdolności do pracy wypłacanej przez (...)
str. 29
V.

Emerytury i renty

1.

Opieka nad dzieckiem zwiększa kapitał początkowy

Pracownik przez rok nie pracował, ponieważ zajmował się wychowywaniem dziecka. Jego żona (matka dziecka) w tym czasie pracowała. Czy okres ten zostanie uwzględniony przy obliczaniu (...)
str. 31
C.

PRAWO PRACY

VI.

Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy

1.

Zmiana trybu rozwiązania umowy o pracę w trakcie biegnącego okresu wypowiedzenia

Chcielibyśmy zmienić tryb rozwiązania umowy o pracę na porozumienie stron w trakcie biegnącego wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę. Czy porozumienie powinno być opatrzone datą widniejącą na (...)
str. 32
2.

Warunki przedłużenia do dnia porodu umowy o pracę pracownicy tymczasowej

Pracownica tymczasowa miała zawartą umowę do 31 grudnia 2019 r. (w tym dniu upłynął maksymalny okres jej zatrudnienia u pracodawcy użytkownika). Obecnie jest ona w (...)
str. 34
3.

Dopuszczalność okazjonalnego wykonywania pracy w domu, tzw. home office

Chcielibyśmy wprowadzić możliwość wykonywania przez pracowników pracy w domu, tzw. home office. Nie miałaby ona charakteru stałego, a incydentalny, np. gdyby pracownik akurat miał taką (...)
str. 35
VII.

Rozliczenie czasu pracy

1.

Zapisy regulaminowe w sprawie rozkładu czasu pracy

Zgodnie z regulaminem pracy administracja firmy pracuje od poniedziałku do piątku, od 8 00 do 16 00 . Zdarza się, że z przyczyn zakładu pracy, (...)
str. 37
2.

Nadgodziny podczas podróży służbowej

Wysłaliśmy dwóch pracowników w podróż służbową samochodem. Jeden z nich kierował, a drugi był pasażerem. Podróż powrotna odbyła się w sobotę (od 9 00 do (...)
str. 38
VIII.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Kwalifikowanie dodatku specjalnego do wynagrodzenia urlopowego oraz za pracę w nadgodzinach

1) Pracownikowi instytucji kultury czasowo zwiększono zakres obowiązków, przyznając w zamian dodatek specjalny w stałej kwocie miesięcznej. Czy należy go obniżyć za okres urlopu wypoczynkowego? (...)
str. 39
2.

Stawka miesięczna wynagrodzenia w razie absencji chorobowej

Pracownik jest objęty organizacją podstawową, z sobotami wolnymi od pracy oraz wynagradzany stawką miesięczną. Od 4 do 30 listopada 2019 r. był on niezdolny do (...)
str. 41
3.

Zasady ustalania nagród jubileuszowych dla nauczycieli

Nauczyciel pracuje w różnych szkołach od 1984 r. i w jednej z nich otrzymał już nagrodę za 35 lat pracy. Na dzień zatrudnienia w naszej (...)
str. 42
IX.

Dokumentacja kadrowa

1.

Zawartość nowych akt osobowych w razie podpisania kolejnej umowy o pracę

Umowa zawarta z pracownikiem zatrudnionym od 2018 r. na czas określony, w grudniu 2019 r. uległa rozwiązaniu. Bez dnia przerwy zawarliśmy z nim kolejną umowę. (...)
str. 43
2.

Termin wystawienia świadectwa pracy, gdy ostatni dzień zatrudnienia przypada w dniu wolnym od pracy

Pracownik jest zatrudniony do 18 stycznia 2020 r. Jest to sobota i w naszym zakładzie dzień wolny od pracy. Czy możemy wystawić i wydać świadectwo (...)
str. 45
X.

Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów

1.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela po zmianie szkoły z publicznej na prywatną

Nauczyciel był zatrudniony w szkole publicznej, w której za 2019 r. wykorzystał 27 dni urlopu wypoczynkowego. Od 1 września 2019 r. pracuje w szkole prywatnej. (...)
str. 46
2.

Warunki rezygnacji z urlopu macierzyńskiego przez pracownicę - matkę dziecka

1) Czy pracownica - matka dziecka może przerwać urlop macierzyński po 6 tygodniach korzystania z niego i przekazać pozostałą część pracownikowi - ojcu dziecka? Przerwanie (...)
str. 47
XI.

Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień

1.

Umowa szkoleniowa dotycząca kursu w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych (ADR)

Firma transportowa wysyła pracowników na obowiązkowe szkolenia z zakresu przewozu materiałów niebezpiecznych (ADR), których ukończenie jest warunkiem wykonywania pracy. Czy na takiego rodzaju szkolenie można (...)
str. 49
2.

Koszty pracodawcy wynikające z powołania pracownika do terytorialnej służby wojskowej

Pracownik został powołany do Wojsk Obrony Terytorialnej. Pracuje od poniedziałku do piątku, a jego zjazdy odbywają się w weekendy. Czy powinniśmy zostać powiadomieni przez jakąś (...)
str. 50
XII.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

1.

Zapewnienie uprawnionym pracownikom posiłków profilaktycznych w formie cateringu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami bhp jesteśmy zobowiązani zapewnić pracownikom posiłki profilaktyczne, jednakże ze względów organizacyjnych i lokalowych nie mamy jak ich wydawać w naturze. Czy (...)
str. 51
D.

ROZLICZENIA Z PFRON

1.

Wykazanie efektu zachęty metodą jakościową

Środki PFRON przyznane pracodawcy wykonującemu działalność gospodarczą na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych stanowią pomoc na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych w rozumieniu rozporządzenia Komisji (UE) nr (...)
str. 53
E.

PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE

1.

Przystąpienie do PPK pracownika w wieku pomiędzy 55 a 70 lat wyłącznie na wniosek - stanowisko MF

Zgodnie z art. 15 ust. 2 i 3 ustawy o PPK, podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, (...)
str. 55
2.

Od 1 stycznia 2020 r. kolejne podmioty zostały objęte stosowaniem ustawy o PPK

Podmiot zatrudniający, który na dzień 30 czerwca 2019 r. zatrudniał co najmniej 50 osób zatrudnionych od 1 stycznia 2020 r. został objęty stosowaniem ustawy o (...)
str. 58
F.

VADEMECUM KADROWCA

1.

Podstawowe zasady wypowiadania umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronna czynność prawna wywołująca skutki dla obydwu stron stosunku pracy, po upływie określonego z góry czasu. Na jej podjęcie bez (...)
str. 60
2.

Treść oświadczenia woli w sprawie wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

Przepisy prawa pracy nie zawierają wzoru oświadczenia o wypowiedzeniu. Przykładowy wzór tego dokumentu udostępniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w serwisie RP (www.gov.pl/web/rodzina) w (...)
str. 61
3.

Ochrona związkowa pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony

Pracodawca informuje na piśmie zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony pracownikowi będącemu członkiem tej organizacji, bądź chronionemu przez nią (...)
str. 62
4.

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Jak już pisaliśmy wcześniej, wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony musi być uzasadnione, a uzasadnienie należy przedstawić nie tylko związkom zawodowym, ale także pracownikowi, (...)
str. 62
5.

Wydłużenie lub skrócenie okresu wypowiedzenia umowy bezterminowej

Przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość umownego wydłużenia okresu wypowiedzenia w jednym przypadku - jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone (...)
str. 64
6.

Doręczenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy

Oświadczenie o wypowiedzeniu jest doręczane pracownikowi najczęściej osobiście, w miejscu zatrudnienia. Warto w tych okolicznościach zadbać o udokumentowanie tej czynności, poprzez udział dodatkowej, specjalnie umocowanej (...)
str. 64
7.

Bieg wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony jest liczone w tygodniach, zakończonych sobotą lub miesiącach, zakończonych w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego. Przykład Przyjmujemy, że pracownik z poprzedniego (...)
str. 65
8.

Uprawnienia odwoławcze pracownika

Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego (art. 264 § 1 (...)
str. 66
G.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.

Świadczenie rehabilitacyjne rozpoczynające się w I kwartale 2020 r. nie podlega waloryzacji

W I kwartale 2020 r. podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji obliczony jako stosunek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (...)
str. 67
2.

W 2020 r. korzystniejsza waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych

Jak poinformował resort pracy na stronie internetowej www.gov.pl/web/rodzina w dniu 12 grudnia 2019 r., do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy dotyczący waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Projekt (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.