Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 26 lipca 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.07.2025 r., godz. 9:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 41.747 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 14 (638) Z DNIA 20.07.2025
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
SPIS TREŚCI DODATKU DO BIEŻĄCEGO NUMERU

Amortyzacja w firmowych rozliczeniach podatkowych
Dodatek nr 12
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 14
z dnia 20.07.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

WARTOŚĆ POCZĄTKOWA ŚRODKÓW TRWAŁYCH

1.

Koszty wspólne budowy kilku budynków stanowiących odrębne środki trwałe

Spółka z o.o. zakończyła inwestycję, w wyniku której powstały dwa obiekty, tj. budynek biurowy oraz magazynowy. Koszty wspólne inwestycji powinny zostać przyporządkowane do poszczególnych obiektów (...)
str. 3
2.

Zwiększenie wartości początkowej wytworzonego środka trwałego o koszty wynagrodzeń pracowników

Spółka z o.o. będzie budowała zakład produkcyjny. Budowa będzie prowadzona przez zewnętrzną firmę budowlaną. Do działu inwestycji spółki na stanowisko koordynatora budowy została zatrudniona osoba, (...)
str. 4
3.

Zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa gdy nie określono wartości poszczególnych składników majątku

Spółka cywilna (prowadząca podatkową księgę przychodów i rozchodów) kupiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W umowie kupna-sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie określono wartości środków trwałych. Jak ustalić (...)
str. 6
4.

Nakłady wpływające na wartość początkową nowego budynku

Spółka z o.o. buduje budynek, w którym będzie zakład produkcyjny. Czy koszty poniesione na instalacje (np. ogrzewania, elektryczną, wodną) powinny zwiększać wartość budynku, czy może (...)
str. 7
5.

Wydatki poniesione na sprowadzenie samochodu do siedziby firmy

Spółka z o.o. kupiła nowy samochód osobowy, który zostanie zaliczony do środków trwałych. Aby przetransportować go z salonu do siedziby spółki, konieczne było tankowanie paliwa (...)
str. 8
6.

Koszty delegacji pracownika jako koszty związane z zakupem środka trwałego

Pracownik pojechał w delegację służbową służbowym samochodem w celu omówienia warunków zakupu maszyny, która będzie zaliczona do środków trwałych. Czy koszty delegacji, w tym koszty (...)
str. 9
7.

Wprowadzenie składnika majątku do ponownie podjętej działalności gospodarczej

Podatnik prowadził działalność gospodarczą, którą zakończył 15 października 2023 r. W br. otworzył nową działalność gospodarczą. W jakiej wysokości powinien ustalić wartość początkową środków trwałych (...)
str. 10
8.

Wydatki poniesione przed oddaniem środka trwałego do używania

Firma w ramach rozwoju zamówiła robota produkcyjnego. W umowie pomiędzy firmami zawarta jest klauzula dotycząca testów na zamontowanym robocie. Pracownik z firmy, z której będzie (...)
str. 11
II.

ODPISY AMORTYZACYJNE

1.

Przyspieszona amortyzacja w gminie z niskim dochodem na mieszkańca

Spółka z o.o. wybudowała halę produkcyjną na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (uprawomocnionej w 2022 r.). W 2025 r. otrzymała pozwolenie na użytkowanie. W (...)
str. 12
2.

Podatnik uprawniony do jednorazowej amortyzacji

Spółka z o.o. powstała 4 listopada 2024 r. Jej rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Czy taki podmiot może skorzystać w 2025 r. z (...)
str. 13
3.

Wpływ otrzymanej dotacji na dokonane odpisy amortyzacyjne

W styczniu 2025 r. podatnik CIT nabył i przyjął do używania maszynę produkcyjną. Dokonał jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, który ujął w kosztach podatkowych. W lipcu 2025 (...)
str. 13
4.

Obniżenie stawki amortyzacyjnej do dowolnego poziomu

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka z o.o. wykorzystuje składniki majątku stanowiące środki trwałe, od których dokonywane są odpisy amortyzacyjne. Co do zasady, w stosunku (...)
str. 14
5.

Kontynuacja amortyzacji przez spółkę przekształconą

Czy jednoosobowa spółka kapitałowa powstała z przekształcenia przedsiębiorcy (osoby fizycznej) kontynuuje amortyzację środków trwałych? Spółka przekształcona powinna kontynuować amortyzację środków trwałych przedsiębiorcy (osoby fizycznej). Na (...)
str. 15
6.

Używanie firmowego samochodu krócej niż rok

W listopadzie 2024 r. dokonano zakupu samochodu ciężarowego, który został zamortyzowany jednorazowo (podatnik jest tzw. małym podatnikiem). W lipcu 2025 r. samochód ten został sprzedany. (...)
str. 16
7.

Odpisy amortyzacyjne podczas zawieszenia działalności gospodarczej

Podatnik zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej do czerwca 2025 r. Czy w lipcu br. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów "zaległe" odpisy amortyzacyjne, które nie zostały (...)
str. 17
8.

Stawka amortyzacyjna po ulepszeniu środka trwałego

Spółka z o.o. posiada używany budynek niemieszkalny, który amortyzuje według 10% indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Zamierza go w przyszłości rozbudować. Czy po jego ulepszeniu w rozumieniu (...)
str. 17
9.

Amortyzacja po zmianie formy opodatkowania

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W latach 2021-2024 opłacałem zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany). W 2021 r. kupiłem koparkę, której nie amortyzowałem ze (...)
str. 18
10.

Zaliczka na nabycie środka trwałego a jednorazowy odpis amortyzacyjny

Spółka z o.o. w 2024 r. zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wpłatę (zaliczkę) na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego (w wysokości 55.000 zł), którego (...)
str. 19
11.

Obniżanie stawek amortyzacyjnych przez firmę prowadzącą działalność na terenie SSE

Spółka z o.o. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie SSE na podstawie zezwolenia korzysta ze zwolnienia z CIT. W 2024 r. zainwestowała w modernizację (...)
str. 20
12.

Zapewnienie sprzętów biurowych współpracującym przedsiębiorcom

Klientami spółki komandytowej są m.in. podmioty zagraniczne. Z tego względu współpracuje ona z tłumaczami prowadzącymi jednoosobowe działalności. Wynagrodzenia tłumaczy są pomniejszane o wartość świadczeń polegających (...)
str. 21
III.

SPRZEDAŻ ŚRODKÓW TRWAŁYCH

1.

Niezamortyzowana wartość początkowa środka trwałego

Spółka jawna osób fizycznych zamierza sprzedać samochód ciężarowy będący środkiem trwałym. Czy jego niezamortyzowana wartość początkowa będzie kosztem uzyskania przychodów? Kosztem uzyskania przychodów ze sprzedaży (...)
str. 22
2.

Odpłatne zbycie nieruchomości nabytej w drodze aportu

W 2023 r. osoba fizyczna wniosła do spółki z o.o. aport w postaci nieruchomości gruntowej w zamian za objęcie udziałów w tej spółce. Nieruchomość stanowi (...)
str. 23
3.

Niezamortyzowana inwestycja w obcym środku trwałym po rozwiązaniu umowy najmu

Spółka z o.o. wynajmuje lokal użytkowy, w którym dokonała ulepszenia. Inwestycję w obcym środku trwałym wprowadziła do ewidencji środków trwałych i dokonuje jej amortyzacji. Postanowiła (...)
str. 24
4.

Uwzględnienie kosztu przy sprzedaży środka trwałego, który nie był amortyzowany

Spółka cywilna posiada budynek usługowy. Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w 2006 r. Osobno został wyceniony budynek oraz (...)
str. 25
5.

Ujęcie w podatkowej księdze transakcji sprzedaży środka trwałego

Maszyna produkcyjna została całkowicie zamortyzowana. Jej wartość początkowa wynosiła 70.000 zł. Obecnie zostanie sprzedana za 30.000 zł. Jakich zapisów w związku z tym należy dokonać (...)
str. 26
6.

Strata na sprzedaży środka trwałego

Jako przedsiębiorca sprzedałem maszynę będącą środkiem trwałym. Musiałem obniżyć cenę jej sprzedaży, ponieważ maszyna była uszkodzona. Czy niezamortyzowana wartość początkowa maszyny stanowi koszt uzyskania przychodów (...)
str. 27
IV.

INTERPRETACJE INDYWIDUALNE ORGANÓW PODATKOWYCH

1.

Możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w przypadku samochodu ciężarowego

"Z treści złożonego przez Panią wniosku wynika m.in. że: jest Pani małym podatnikiem, 30 października 2023 r. nabyła fabrycznie nowy samochód marki (...), który jest (...)
str. 28
2.

Koszty wyburzenia budynku w wartości początkowej nowo wybudowanego budynku

"Państwa wątpliwości (...) dotyczą ustalenia, czy prawidłowe będzie zaliczenie do wartości początkowej nowego budynku kosztu związanego z likwidacją części budynków przeznaczonych do wyburzenia, wywozu gruzu (...)
str. 29
3.

Przesłanki do uznania jachtu za środek trwały

"Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że w styczniu 2025 wspólnicy Spółki podjęli decyzję o zamiarze zakupu jachtu (...). Jachtem pływaliby wspólnicy Spółki po (...)
str. 30
4.

Amortyzacja środka trwałego częściowo oddanego do użytkowania

"Państwa wątpliwości dotyczą m.in. kwestii ustalenia, czy można amortyzować środek trwały częściowo odebrany do użytkowania. Zasadnicze znaczenie, w kontekście treści stawianego przez Państwa pytania, ma (...)
str. 32
5.

Inwestycja w obcym środku trwałym - lokalu mieszkalnym

"Stosownie do art. 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, (...)
str. 33
6.

Prawo do obniżenia wstecz stawek amortyzacyjnych za nieprzedawnione lata podatkowe

"Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy Spółka będzie uprawniona do obniżenia stawek amortyzacyjnych za nieprzedawnione lata podatkowe poprzedzające rok 2025 dla wszystkich lub wybranych środków trwałych (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.