Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
niedziela, 18 maja 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2025 r., godz. 8:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 39.710 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 20 maja 2025 r. część przedsiębiorców rozlicza składkę zdrowotną za 2024 r.

Służbowe wyjazdy w aspekcie podatku dochodowego
Dodatek nr 9
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10
z dnia 20.05.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

WYJAZDY PRACOWNIKÓW

1.

Wypłata diet w wyższej wysokości niż przewiduje rozporządzenie o podróży służbowej

W maju 2025 r. pracownik przez kilka dni przebywał w krajowej podróży służbowej. Zgodnie z regulaminem wynagradzania wypłacimy mu z tego tytułu diety w wysokości (...)
str. 3
1.1.

Dieta a podatek dochodowy

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów (...)
str. 3
1.2.

Oskładkowanie diet

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach w sprawie (...)
str. 4
2.

Zapewnienie podróżującym pracownikom wyżywienia

Pracownicy firmy (spółki z o.o.) często wyjeżdżają w delegacje zagraniczne. Z tego tytułu nabywają prawo do diet. Firma zamierza zwracać im koszty posiłków ponad wysokość (...)
str. 5
2.1.

Przychód u pracownika

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof, wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - (...)
str. 5
2.2.

Firmowe koszty

Na podstawie art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo (...)
str. 6
3.

Sfinansowanie przez pracodawcę kosztów leczenia

W trakcie odbywania podróży służbowej do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej pracownik zachorował. Została mu udzielona pomoc medyczna. Pracodawca zwróci mu udokumentowane koszty leczenia, (...)
str. 7
4.

Kursy walut do przeliczenia wydatków poniesionych podczas zagranicznej podróży służbowej

Według jakich kursów należy przeliczyć koszty podróży służbowych pracownika poniesione w walutach obcych? Wydatki związane z podróżą służbową udokumentowane fakturą (rachunkiem) wystawioną na pracodawcę przelicza (...)
str. 8
4.1.

Wydatki udokumentowane fakturami wystawionymi na pracodawcę

Na potrzeby podatku dochodowego koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień (...)
str. 8
4.2.

Pozostałe wydatki

W przypadku gdy pracodawca dokonuje zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika na podstawie przedłożonych dokumentów (faktur, rachunków) wystawionych na pracownika, powinien ujmować wydatki związane z podróżą (...)
str. 8
5.

Otrzymanie przez pracownika zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu

Pracownicy spółki podczas krajowych podróży służbowych wykorzystują prywatne samochody osobowe. W związku z tym zwracamy im koszty przejazdu ustalone na podstawie tzw. kilometrówki. Czy kwota (...)
str. 9
5.1.

Ustalenie wysokości zwrotu kosztów przejazdu

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów (...)
str. 9
5.2.

Przychód ze stosunku pracy

Kwota otrzymana przez pracownika z tytułu zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu w podróży służbowej jest u niego przychodem ze stosunku pracy. Przychód ten może jednak (...)
str. 10
5.3.

Rozliczenie składkowe

W sytuacji gdy kwota zwróconych pracownikowi kosztów przejazdu w podróży służbowej własnym samochodem zostanie dokonana według stawek nieprzekraczających tych, które zostały określone w rozporządzeniu Ministra (...)
str. 10
6.

Moment zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków wynikających z rozliczenia delegacji

Czy w przypadku gdy należność wynikająca z rozliczenia delegacji zostanie wypłacona w miesiącu następującym po miesiącu, w którym miała miejsce podróż służbowa, to wydatek ten (...)
str. 12
7.

Zwrot kosztów noclegu w zagranicznej podróży służbowej przekraczający limit

Po odbyciu zagranicznej podróży służbowej pracownik przedstawił rachunek za nocleg. Wynikający z niego koszt noclegu za jedną dobę przekracza limit określony w rozporządzeniu o podróży (...)
str. 13
8.

Wydatki na dojazdy na lotnisko oraz w miejscu docelowym podróży

Pracownik spółki będący w krajowej podróży służbowej korzystał z usług taxi. Przejazd obejmował odcinek z domu na lotnisko oraz jazdy po mieście w miejscu docelowym (...)
str. 14
9.

Koszty płatnych autostrad a "kilometrówka"

Pracownik odbył podróż służbową prywatnym samochodem osobowym. Czy koszty przejazdu płatną autostradą, jakie poniósł w trakcie tej podróży zwrócone mu przez spółkę, są w firmie (...)
str. 15
10.

Wartość opłaconej usługi hotelowej gdy nie doszło do wyjazdu służbowego

Pracownik spółki z o.o. miał się udać w podróż służbową w celu omówienia warunków przyszłej współpracy handlowej z nowym kontrahentem. Niestety z przyczyn leżących po (...)
str. 16
11.

Rozliczenie zaliczki wypłaconej na poczet zagranicznej podróży służbowej

W związku z zagraniczną podróżą służbową wypłacana jest pracownikowi zaliczka, zazwyczaj w walucie obcej. Z zaliczki tej rozlicza się go po zakończeniu podróży. Zarówno zaliczkę, (...)
str. 17
II.

PODRÓŻE INNYCH OSÓB NIŻ PRACOWNICY

1.

Zwrot zleceniobiorcy kosztów podróży krajowych i zagranicznych

Z treści umowy zlecenia wynika, że zleceniobiorcy przysługuje zwrot kosztów podróży krajowych i zagranicznych odbytych w związku z wykonywaniem zlecenia. Czy zwrot tych kosztów stanowi (...)
str. 18
1.1.

Skutki podatkowe u zleceniobiorcy

Otrzymane przez zleceniobiorcę należności z tytułu podróży służbowej stanowią jego przychód. Jak bowiem wynika z art. 11 ust. 1 updof, przychodami są otrzymane lub postawione (...)
str. 19
1.2.

Rozliczenie składkowe

Przepisy rozporządzenia o podróży służbowej są przydatne także w celu ustalenia, czy zwrot kosztów podróży służbowej podlega składkom ZUS. Bowiem, podobnie jak przy rozliczeniu podatkowym, (...)
str. 20
1.3.

Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów

Na podstawie art. 22 ust. 1 updof i art. 15 ust. 1 updop, możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów tych wydatków, które ponoszone są (...)
str. 21
2.

Diety i inne należności wypłacane podróżującemu członkowi zarządu

Członek zarządu pełniący swą funkcję na podstawie powołania odbywa podróże do siedziby spółki w celu wzięcia udziału w posiedzeniu zarządu. Z tego tytułu ma wypłacane (...)
str. 22
2.1.

Opodatkowanie diet i innych należności

Przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące m.in. do składu zarządów stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście. Tak wynika z art. 13 (...)
str. 22
2.2.

Oskładkowanie wypłaconych świadczeń

Członek zarządu pełniący swoją funkcję na podstawie aktu powołania nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. W rezultacie wypłacone mu diety i inne należności za (...)
str. 23
2.3.

Rozliczenie w kosztach uzyskania przychodów

Na podstawie art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo (...)
str. 24
2.4.

Moment zaliczenia wypłacanych należności do kosztów podatkowych

Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należności wypłacanych członkowi zarządu z tytułu odbywanych przez niego podróży w sprawach służbowych uzależniony jest od zakwalifikowania tych należności (...)
str. 25
3.

Sfinansowanie członkom rady nadzorczej kosztów przejazdów na posiedzenia rady

Członkowie rady nadzorczej powołani są uchwałą zgromadzenia wspólników. Spółka zwraca im koszty przejazdów na posiedzenia rady nadzorczej, które odbywają się w siedzibie spółki znajdującej się (...)
str. 25
3.1.

Opodatkowanie otrzymanych należności

Przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do rad nadzorczych zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 (...)
str. 25
3.2.

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów

Kwalifikowanie wydatków do kosztów uzyskania przychodów odbywa się w oparciu o przepisy art. 15 updop. Na jego podstawie do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty (...)
str. 27
4.

Wydatki z tytułu używania prywatnego samochodu osobowego zleceniobiorcy

Spółka z o.o. zatrudnia zleceniobiorcę nieprowadzącego działalności gospodarczej, któremu zwraca koszty używania prywatnego samochodu osobowego w podróżach na potrzeby spółki. Czy wypłacona kwota będzie kosztem (...)
str. 27
5.

Koszty krótkoterminowego wypożyczenia samochodu

Prezes spółki z o.o. lata samolotem w podróże służbowe. Często wracając z zagranicy, przylatuje na inne lotnisko niż to, z którego wyleciał. W związku z (...)
str. 28
6.

Zwrot menedżerowi poniesionych przez niego wydatków na konsumpcję

Prezes zarządu spółki z o.o. (jedyny udziałowiec spółki) wykonuje swą funkcję na podstawie kontraktu menedżerskiego. W ramach tego kontraktu odbył zagraniczną podróż służbową. Czy zwrócone (...)
str. 29
III.

WYJAZDY PRZEDSIĘBIORCY

1.

Diety za soboty i niedziele spędzone w podróży

Podatnik przez kilka dni przebywał w podróży, która miała związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Zamierza zaliczyć do kosztów podatkowych diety za każdy dzień (...)
str. 29
2.

Prawo do diet

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której realizuje usługi poza siedzibą firmy (na terenie całego kraju). W tym celu odbywa podróże służbowe. Czy diety (...)
str. 30
3.

Wydatki na usługę gastronomiczną

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Podczas wyjazdu służbowego poniosłem wydatek na usługę gastronomiczną. Czy mogę go uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów? Zaliczenie wydatku na usługę gastronomiczną (...)
str. 31
4.

Koszty noclegu, jeżeli przedsiębiorca nie wypełnił druku rozliczenia podróży służbowej

Czy wydatek na nocleg osoby prowadzącej działalność gospodarczą (po spotkaniu biznesowym) stanowi koszt uzyskania przychodu, jeżeli osoba ta nie wypełniła druku rozliczenia podróży służbowej? Wypełnienie (...)
str. 32
5.

Zakup walizki

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której często odbywa podróże służbowe. Czy wydatek na zakup walizki wykorzystywanej do wyjazdów służbowych przedsiębiorcy można uznać za (...)
str. 33
6.

Moment ujęcia w kosztach podatkowych diet

Przedsiębiorca odbył krajową podróż służbową. Czy diety dotyczące tego wyjazdu należy ująć w kosztach uzyskania przychodów i wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w (...)
str. 33
7.

Niepodlegający odliczeniu VAT od usługi noclegowej

Przedsiębiorca poniósł wydatki na nocleg podczas podróży służbowej. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT nie odliczył VAT naliczonego od tej usługi. Czy niepodlegający odliczeniu VAT (...)
str. 34
8.

Najem mieszkania na czas podróży

Osoba fizyczna ma zarejestrowaną działalność gospodarczą we Wrocławiu. Czy jeśli wynajmie mieszkanie w Warszawie, to czynsz z tytułu najmu tego lokalu będzie można uznać za (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.