Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 5 maja 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 5.05.2025 r., godz. 11:37 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 39.529 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »

Przegląd Podatku Dochodowego
nr 8 (632) z dnia 20.04.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.1.

Zakres podmiotowy

Na podstawie art. 15cb updop, podatnik CIT ma możliwość ująć w kosztach podatkowych hipotetyczne odsetki, jakie zapłaciłby, gdyby korzystał z finansowania zewnętrznego, a nie ze (...)
str. 4
1.2.

Określenie wysokości kosztu

Na mocy art. 15cb ust. 1 updop, w spółce za koszt uzyskania przychodów uznaje się kwotę odpowiadającą iloczynowi stopy referencyjnej NBP obowiązującej w ostatnim dniu (...)
str. 5
1.3.

Okres zatrzymania środków i klauzula antyabuzywna

Okres zatrzymania środków Warunkiem skorzystania z możliwości uwzględnienia w kosztach podatkowych hipotetycznych odsetek jest to, aby zwrot dopłaty lub podział i wypłata zysku nastąpiły nie (...)
str. 7
1.4.

Pytania i odpowiedzi

1) Czy hipotetyczne odsetki można ująć w kosztach uzyskania przychodów w trakcie roku podatkowego, czy dopiero w zeznaniu? Hipotetyczne odsetki można ująć w kosztach podatkowych (...)
str. 8
2.1.

Złożenie zeznań podatkowych za 2024 r.

30 kwietnia 2025 r. mija termin złożenia urzędom skarbowym zeznań podatkowych za 2024 r. wraz z załącznikami oraz uiszczenia wynikającej z zeznań kwoty podatku do (...)
str. 11
2.2.

Oświadczenie PIT-OP o przekazaniu/wycofaniu zgody na przekazanie 1,5% podatku na rzecz OPP

Podatnik, któremu organ rentowy sporządził roczne obliczenie podatku PIT-40A, a podatek w nim wykazany jest podatkiem należnym, może złożyć oświadczenie PIT-OP. Za pośrednictwem tego druku (...)
str. 12
2.3.

Odliczenia od podstawy obliczenia podatku - PIT-CSR/PIT-CSRS oraz PIT-RB/PIT-RBS

Formularz PIT-CSR/PIT-CSRS (1) przeznaczony jest dla podatników uzyskujących przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowanych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym), ponoszących koszty uzyskania przychodów na (...)
str. 12
2.4.

Informacja PIT-DZ

Stosownie do art. 21 ust. 46 pkt 1 updof, podatnik korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 153 updof (ulga (...)
str. 12
2.5.

Danina solidarnościowa

Z kolei podatnicy obowiązani na podstawie art. 30h updof do uiszczenia daniny solidarnościowej obowiązani są przekazać urzędowi skarbowemu deklarację o wysokości daniny solidarnościowej (DSF-1) oraz (...)
str. 13
2.6.

Inne obowiązki

Do 30 kwietnia 2025 r. należy także: 1) złożyć urzędowi skarbowemu oświadczenie, o którym mowa: w art. 14 ust. 9 updof o zaliczeniu do przychodów (...)
str. 13
II.

ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH

1.

Świadczenia za udział w zbieraniu danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych są wolne od PIT

W Dz. U. z 2025 r. pod poz. 368 opublikowano ustawę z dnia 7 marca 2025 r. o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw (...)
str. 14
2.

Dodatkowe opłaty wynikające ze znowelizowanej ustawy o zdrowiu publicznym są wyłączone z kosztów podatkowych

W Dz. U. z 2025 r. pod poz. 340 opublikowano ustawę z dnia 20 lutego 2025 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o (...)
str. 14
3.

Zaniechanie poboru podatku dochodowego z tytułu umorzenia subwencji/finansowania preferencyjnego, udzielonych w związku z COVID-19

W Dz. U. z 2025 r. pod poz. 372 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 marca 2025 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego (...)
str. 15
III.

PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE

1.

Zapłata na rachunek spoza białej listy - konsekwencje podatkowe w PIT i CIT

Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest (...)
str. 16
2.

Koszty szkolenia współpracowników

Spółka z o.o. działająca w sektorze IT w celu realizacji usług dla klientów, współpracuje ze specjalistami na podstawie umów B2B. Aby móc świadczyć usługi na (...)
str. 18
3.

Wydatki na zakup gadżetów

Jesteśmy spółką z o.o. działającą w grupie kapitałowej. Świadczymy usługi o charakterze usług wspólnych dla spółek wchodzących w skład tej grupy. Nabywamy rożnego rodzaju gadżety (...)
str. 19
4.

Abonament za monitoring GPS samochodów osobowych

Czy abonament za monitoring GPS samochodów osobowych należy traktować jako koszt używania samochodów, do którego stosuje się częściowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w przypadku (...)
str. 20
5.

Brak faktury nie przesądza o wykluczeniu wydatku z kosztów uzyskania przychodów

Podatnik CIT kupił za granicą usługę, na którą nie otrzyma faktury. Czy poniesiony wydatek może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w oparciu o potwierdzenie (...)
str. 21
6.

Udostępnienie samochodu osobowego zleceniobiorcy

Spółka z o.o. zawarła z przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą umowę o świadczenie na jej rzecz usług marketingowych. Wynika z niej, że w celu realizacji (...)
str. 23
7.

Pomieszczenia użyczone przez małżonka użytkowane w firmie

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i korzysta z opodatkowania podatkiem liniowym. Siedziba firmy znajduje się w budynku będącym własnością jego żony. Między małżonkami istnieje rozdzielność (...)
str. 24
IV.

ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA

1.

Moment powstania przychodu z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych pracownika

Pracownicy naszej firmy użytkują samochody służbowe do celów prywatnych. Część z nich korzysta z samochodów przez cały miesiąc (niezależnie od absencji, itp.), co skutkuje powstaniem (...)
str. 26
2.

Umowa zlecenia z przeniesieniem praw autorskich na rzecz zagranicznego zleceniodawcy a ulga dla młodych

Osoba, która nie ukończyła 26 lat, zawarła umowę zlecenia z firmą z Irlandii na świadczenie usług związanych z projektem rozwoju oprogramowania ze zgodą na pełne (...)
str. 28
2.1.

Zakres ulgi

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 updof, wolne od podatku dochodowego są przychody: ze stosunku pracy (stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy), (...)
str. 28
2.2.

Kwalifikacja do źródła przychodów

Zakładamy, że umowa zlecenia, o której mowa w pytaniu, nie została zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. W takiej sytuacji przychody z tytułu (...)
str. 29
3.

Wypłata zasiłku z ubezpieczenia społecznego przez zleceniodawcę

Zleceniobiorca będzie przebywał cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Czy zleceniodawca, który będzie dokonywał mu wypłaty zasiłku chorobowego, powinien zastosować kwotę zmniejszającą podatek? Zleceniodawca nie stosuje (...)
str. 31
4.

Przekazanie dzieciom pracowników paczek świątecznych

Zakład pracy ze środków obrotowych kupił paczki, które przekazał dzieciom pracowników z okazji Wielkanocy. Czy wartość tych paczek stanowi u pracowników przychód ze stosunku pracy? (...)
str. 32
V.

MAJĄTEK TRWAŁY

1.

Wątpliwości dotyczące jednorazowej amortyzacji - odpowiedź na interpelację poselską

Przedsiębiorcy o statusie małego podatnika oraz ci, którzy w danym roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, mogą skorzystać z podatkowej preferencji, jaką im daje jednorazowa (...)
str. 33
2.

Ustalanie wartości początkowej środków trwałych - wybrane zagadnienia

Wartość początkowa środków trwałych ustalana jest w zależności od sposobu ich nabycia lub wejścia w ich posiadanie. O zasadach ustalania wartości początkowej środka trwałego: odpłatnie (...)
str. 35
2.1.

Nieodpłatne nabycie

Nabycie w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób W razie nabycia składnika majątku w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób za (...)
str. 35
2.2.

Wartość początkowa firmy

Wartość początkową firmy stanowi: dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z art. 22g ust. 3 i 5 updof, a (...)
str. 36
2.3.

Nabycie w drodze wkładu niepieniężnego

Wkład niepieniężny wniesiony do spółki albo spółdzielni Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu (...)
str. 37
2.4.

Szczególne sytuacje

Przekształcenie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4b updop, w razie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną (...)
str. 39
VI.

VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY

1.

Projekty rozporządzeń w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (https://legislacja.rcl.gov.pl) opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (nr 958 z wykazu prac (...)
str. 41
2.

Relacja z dyżuru telefonicznego

2.1.

Przychód z tytułu nadwykonania usług medycznych

W ramach działalności podatnik świadczy usługi lecznicze na podstawie umowy zawartej z NFZ. W 2024 r. przekroczył limity usług zakontraktowanych w umowie, ale wynagrodzenie za (...)
str. 42
2.2.

Koszt wykonania drogi dojazdowej

Podatnik buduje halę magazynową z częścią biurowo-administracyjną oraz niezbędną infrastrukturą na gruntach nabytych od gminy. Jest też zobowiązany umową do przebudowy odcinka drogi publicznej w (...)
str. 43
2.3.

Stosowanie podwyższonych kosztów u przedstawiciela handlowego

Pracownik zatrudniony jako przedstawiciel handlowy złożył oświadczenie o stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Czy można takie koszty uwzględniać, jeżeli pracownik zgodnie z umową o pracę (...)
str. 43
2.4.

Zmiana podstawy wymiaru składek a korekta deklaracji

W wyniku kontroli ZUS stwierdzono nieprawidłowości w naliczaniu pracownikom składek ubezpieczeniowych. Dokonano zatem korekty podstaw wymiaru składek - poprzez ich zwiększenie. Powstały też różnice w (...)
str. 44
VII.

OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ

1.

Roczne rozliczenie podatku z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia

Polski rezydent podatkowy w 2024 r. pracował tylko za granicą. W Słowacji pracował od stycznia do kwietnia i w Holandii - od maja do grudnia. (...)
str. 45
1.1.

Metoda unikania podwójnego opodatkowania

Polski podatnik - rezydent - zarabiający za granicą zobowiązany jest rozliczyć wszystkie swoje przychody w zeznaniu podatkowym. Rozliczenia trzeba dokonać z uwzględnieniem postanowień umowy międzynarodowej (...)
str. 45
1.2.

Ustalenie dochodu do opodatkowania

Odliczanie zagranicznych diet Do przychodów osób pracujących za granicą może mieć zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 20 updof. Na podstawie tego przepisu wolna od (...)
str. 47
1.3.

Dochody z zagranicy w zeznaniu podatkowym

Osoba, która za granicą uzyskała dochody ze stosunku pracy podlegające rozliczeniu w Polsce z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia, ma obowiązek rozliczyć te dochody w zeznaniu (...)
str. 48
2.

Podatek u źródła przy zakupie usług transportu międzynarodowego

Spółka z o.o. podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi spedycyjne. W celu wykonania tych usług korzysta z usług (...)
str. 49
2.1.

Przewozy morskie

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 3 updop, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podatników, objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym, przychodów z (...)
str. 50
2.2.

Przewozy lotnicze

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 4 updop, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podatników, objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym, przychodów z (...)
str. 50
VIII.

ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE

1.

Składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone od dochodu rozliczanego metodą wyłączenia z progresją

Pracownik oddelegowany do pracy w Niemczech pozostaje polskim rezydentem podatkowym. W informacji PIT-11 za 2024 r. otrzymanej od polskiego pracodawcy wykazane zostały (w części E) (...)
str. 51
2.

Zastosowanie ulgi dla pracujących seniorów u podatnika przechodzącego na emeryturę

Podatnik przeszedł na emeryturę pod koniec lutego 2024 r. W tym samym miesiącu w związku z rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca wypłacił mu odprawę emerytalną i (...)
str. 52
2.1.

Przychody kwalifikowane do objęcia preferencją

Na gruncie podatku dochodowego odprawa emerytalna i ekwiwalent za niewykorzystany urlop zaliczane są do przychodów ze stosunku pracy. Przy czym odprawa emerytalna nie stanowi podstawy (...)
str. 53
2.2.

Realizowanie zwolnienia

Nabycie prawa do ulgi dla pracujących seniorów zależy również od nieotrzymywania przez podatnika - mimo nabycia uprawnienia - świadczeń emerytalno-rentowych, które zostały wymienione w art. (...)
str. 53
IX.

INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE

1.

Rozliczenie daniny solidarnościowej do 30 kwietnia 2025 r.

Danina solidarnościowa to danina publiczna, która jest uregulowana w art. 30h-30i updof. Należy zauważyć, że przepisy te były przedmiotem objaśnień podatkowych z 28 sierpnia 2019 (...)
str. 55
1.1.

Zasady obliczenia

Osoby fizyczne mogą być obowiązane do zapłaty świadczenia zwanego daniną solidarnościową. Obowiązek ten powstaje, gdy suma określonych dochodów, po pomniejszeniu o kwoty dopuszczalnych pomniejszeń, przekroczy (...)
str. 55
1.2.

Złożenie deklaracji i zapłata daniny

Rozliczeniu daniny solidarnościowej służy deklaracja DSF-1 , którą składa się w terminie do 30 kwietnia roku kalendarzowego. Można ją złożyć w formie dokumentu elektronicznego lub (...)
str. 56
1.3.

Wybrane zagadnienia - pytania i odpowiedzi

1) Dochody, które osiągnąłem, obligują mnie do zapłaty w 2025 r. daniny solidarnościowej. Jaki rok mam wpisać w poz. 4 druku DSF-1? W opisanym przypadku (...)
str. 57
2.

Korekta CIT-8E z powodu opodatkowania dochodu z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych

Spółka z o.o. opodatkowana estońskim CIT po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2023 r., tj. w 2024 r. otrzymała fakturę kosztową za 2023 r. Faktura została (...)
str. 59
3.

Wykazanie dochodu z uczestnictwa w funduszach kapitałowych w PIT-38

Otrzymałem PIT-8C z wypełnioną pozycją dotyczącą kwoty przychodu z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Czy muszę ten (...)
str. 61
X.

CZYTELNICY PYTAJĄ

1.

Koszty związane z objęciem udziałów

Czy opłaty notarialne opłacone przez udziałowca (spółkę z o.o. A) w związku z objęciem przez niego udziałów w spółce z o.o. B w zamian za (...)
str. 62
2.

Zapłata zaliczki uproszczonej za miesiąc, w którym podatnik prowadzący działalność gospodarczą nie uzyskał przychodu

W 2025 r. opłacam uproszczone zaliczki na podatek dochodowy. W kwietniu 2025 r. nie osiągnę przychodu z działalności gospodarczej. Czy mimo to, za ten miesiąc (...)
str. 62
3.

Zmiana przeznaczenia towaru handlowego

Nasza firma sprzedaje farby. Kilka puszek farb zamierzamy wykorzystać do pomalowania firmowych pomieszczeń. Czy w związku z tym powinniśmy wartość tych farb wyksięgować z kolumny (...)
str. 63
4.

Kwota dofinansowania kosztów kształcenia pracownika młodocianego jest przychodem podatkowym

Podatnikowi PIT przyznano ze środków Funduszu Pracy dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika młodocianego. Czy dofinansowanie to jest przychodem w dacie wystawienia decyzji o jego przyznaniu, czy (...)
str. 64
5.

Ulga dla młodych w roku ukończenia przez podatnika 26 lat

Pracownik korzystający z ulgi dla młodych w kwietniu 2025 r. skończy 26 lat. Czy kwotę zwolnienia od podatku powinniśmy mu ustalić proporcjonalnie za miesiące, w (...)
str. 64
6.

Zawarcie związku małżeńskiego a preferencyjne rozliczenie

Podatnik po rozwodzie samotnie wychowywał małoletnie dziecko (była żona nie uczestniczy w wychowywaniu dziecka). W 2024 r. wstąpił w związek małżeński. Z żoną ma podpisaną (...)
str. 65
XI.

TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - MAJ 2025 R.

Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.05.2025 r. (środa) - wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za kwiecień 2025 r., - złożenie deklaracji o (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Wypróbuj
ZA DARMO
DEMO »