Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
niedziela, 11 maja 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 9.05.2025 r., godz. 8:59 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 39.150 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 9 (633) z dnia 10.05.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Plan wdrożenia obowiązkowego KSeF - komunikat MF

Na stronie internetowej www.gov.pl Ministerstwo Finansów zamieściło komunikat z dnia 12 kwietnia 2025 r. (wraz z załączoną prezentacją), w którym przedstawiono aktualny stan projektu rozwiązań (...)
str. 4
II.

Zwolnienie z cła i VAT pomocy dla Ukrainy przedłużone na 2025 r.

Na wniosek Polski i Litwy, Komisja Europejska wydała w dniu 3 kwietnia 2025 r. nową decyzję 2025/676 w sprawie zwolnienia przywozu z należności celnych przywozowych (...)
str. 8
B.

OBRÓT KRAJOWY

III.

Działalność mieszana a prawo do odliczania VAT

Zakład gospodarki komunalnej i mieszkaniowej sp. z o.o. (której jedynym udziałowcem jest gmina) otrzymał w 2002 r. na podstawie uchwały rady gminy m.in. budynek mieszkalno-usługowy, (...)
str. 9
1.

Odliczanie częściowe przy działalności zwolnionej i opodatkowanej

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich przyporządkowania do określonych rodzajów czynności: opodatkowanych, zwolnionych od podatku, czy też niepodlegających opodatkowaniu. Najistotniejszym bowiem (...)
str. 9
2.

Sposób obliczania proporcji wstępnej

Sposób obliczania proporcji wstępnej został uregulowany w art. 90 ust. 3-8 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT proporcję tę (...)
str. 10
3.

Możliwość odliczenia VAT od dokonanych zakupów w pełnej wysokości

Na podstawie art. 90 ust. 10 ustawy o VAT, jeżeli wyliczona proporcja (określona zgodnie z ww. art. 90 ust. 2-8 ustawy o VAT): przekroczyła 98% (...)
str. 12
1.

Opodatkowanie zaliczek przy utracie prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT

Od 1 marca 2025 r. jestem czynnym podatnikiem VAT. W dniu 20 lutego 2025 r. (tj. w okresie, kiedy korzystałem ze zwolnienia z VAT ze (...)
str. 13
2.

Zaliczka a obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Na poczet transakcji zakupu towaru wymienionego w załączniku nr 15 do ustawy o VAT już w styczniu br. dokonałem zapłaty zaliczki (...)
str. 14
3.

Prawo do odliczenia VAT z faktury zaliczkowej

Spółka w lutym 2025 r. otrzymała fakturę (wystawioną również w lutym br.) z tytułu wpłaconej 100% zaliczki. Towar dotarł jednak do spółki dopiero w kwietniu (...)
str. 15
V.

Samochody w pytaniach Czytelników

1.

Użytkowanie samochodu na podstawie umowy użyczenia

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zawarłem na okres 7 dniu umowę użyczenia samochodu ciężarowego (celem przeprowadzenia jazd testowych z zamiarem jego zakupu). W związku z użyczeniem, (...)
str. 16
2.

Prawo do pełnego odliczenia VAT przy zakupie quada

Na potrzeby prowadzonej opodatkowanej działalności kupiłem quada, który w dowodzie rejestracyjnym wpisany jest jako ciągnik rolniczy. Czy mam prawo do odliczenia VAT w pełnej wysokości (...)
str. 17
3.

Sprzedaż samochodu po upływie terminu korekty

Posiadam samochód osobowy. Przy jego zakupie w lutym 2020 r. odliczyłam 50% podatku naliczonego. Czy sprzedając ten samochód w maju br. muszę dokonać korekty VAT (...)
str. 18
VI.

Przekazanie firmy członkowi rodziny - skutki w VAT

Od kilkunastu lat prowadzę indywidualną działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Posiadam w firmie wiele środków trwałych (w tym nieruchomość). Z tytułu ich zakupów (...)
str. 19
1.

Nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa lub jego składników majątkowych w formie darowizny

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że przedmiotem opodatkowania co do zasady są czynności stanowiące odpłatną dostawę towarów. Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy (...)
str. 19
1.1.
Darowizna przedsiębiorstwa poza zakresem VAT
Należy również mieć na uwadze, że przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zgodnie z art. 6 (...)
str. 20
1.2.
Darowizna zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Jak wyżej wspomniano przepisów ustawy nie stosuje się również do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ustawodawca w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT wskazał, (...)
str. 21
1.3.
Kontynuacja prowadzenia przedsiębiorstwa przez obdarowanego
Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych z dnia 11 grudnia 2018 r. pt. "Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych" podkreśliło, że przy (...)
str. 21
2.

Odliczenie VAT przez darczyńcę/obdarowanego i korekta odliczonego VAT

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych czynnemu podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku (...)
str. 22
VII.

Stawki VAT na czynności wykonywane przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U z (...)
str. 24
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VIII.

Czytelnicy pytają

1.

Świadczenie usług przewozu taksówką oraz prowadzenie innej działalności a kasa fiskalna

Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży odzieży używanej osobom prywatnym i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z kas ze względu na nieprzekroczenie limitu wartości sprzedaży 20.000 zł. (...)
str. 28
2.

Usługi w zakresie tlenoterapii w komorze hiperbarycznej a zwolnienie z kasy

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Zamierzam rozpocząć świadczenie usług w zakresie zabiegów tlenoterapii przeprowadzanych w komorze hiperbarycznej. Czy świadczenie takich usług podlega (...)
str. 30
3.

Jedna kasa rejestrująca w dwóch punktach sprzedaży

Jestem lekarzem dentystą i usługi na rzecz osób prywatnych świadczę w dwóch gabinetach w różnych miejscowościach. Ewidencjonuję je w kasie on-line. Czy w takim przypadku (...)
str. 31
4.

Zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na strukturę sprzedaży

W lutym br. rozpoczęłam działalność w zakresie sprzedaży galanterii (torebki, paski) oraz świadczenia usług nauczania języków obcych na rzecz osób prywatnych. Czy mogę skorzystać ze (...)
str. 33
5.

Możliwość stosowania zwolnienia z kasy przy dostawie towarów wysyłanych do paczkomatu

Rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na internetowej sprzedaży towarów na rzecz osób prywatnych. Wszystkie płatności dokonywane są przelewem na mój rachunek bankowy. Towary wysyłam do (...)
str. 34
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

IX.

Zakup towarów na terytorium UE od dostawcy z państwa trzeciego

Nasza firma dokonała zakupu towarów od firmy brytyjskiej, jednak towar został do nas przewieziony z Niemiec (co wynika z listu przewozowego), bez dokumentów odprawy celnej. (...)
str. 36
1.

Nabycie towarów zaimportowanych w innym państwie unijnym

Zakładamy, że towary, które kupiła polska firma zostały wyprodukowane w Wielkiej Brytanii, a następnie wywiezione do Niemiec, skąd trafiły do Polski. Przywóz towarów z terytorium (...)
str. 36
2.

Zakup towarów od brytyjskiego dostawcy dopuszczonych do obrotu w UE

W omawianej sytuacji może mieć miejsce również przypadek, w którym dostawcą towarów wysyłanych z Niemiec jest brytyjska firma, która ma w Niemczech magazyn dla swoich (...)
str. 37
3.

Transakcja łańcuchowa - skutki zakupu dokonanego od firmy spoza UE

Jeśli założymy że w sytuacji opisanej przez Czytelnika występuje trzeci podmiot, którym jest niemiecka firma będąca właścicielem towarów, które brytyjska firma odsprzedaje polskiemu nabywcy, to (...)
str. 38
X.

Usługi budowlane świadczone poza granicami kraju

Miejsce świadczenia usług ustala się zasadniczo w oparciu o miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, bądź stałe miejsce zamieszkania, (...)
str. 41
E.

PORADY I KOMENTARZE

1.

Rozliczenie nadwyżki VAT naliczonego nad należnym

W świetle obowiązujących przepisów podatnik ma prawo do rozliczania w JPK_VAT z deklaracją nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na trzy sposoby: 1) jako kwotę do (...)
str. 44
2.

Okres przedawnienia - uregulowania ustawowe

Kwestia przedawnienia została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.). (...)
str. 44
3.

Wpływ przedawnienia na prawo do zwrotu podatku VAT

Kwestia prawa do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w sytuacji kiedy po raz pierwszy kwota nadwyżki (...)
str. 45
F.

VAT OD PODSTAW

XII.

Jak należy opodatkować sprzedaż gruntów?

Dla potrzeb opodatkowania czynności podatkiem VAT istotne jest przede wszystkim to, czy przedmiotem sprzedaży jest grunt zabudowany, czy niezabudowany. Zatem niezbędnym jest dokonanie odpowiedniej klasyfikacji (...)
str. 48
1.

Zasady opodatkowania dostawy terenów zabudowanych

W praktyce przyjmuje się, że z gruntem zabudowanym mamy do czynienia wówczas, gdy znajdują się na nim budynki/budowle lub ich części. Przepisy ustawy o VAT (...)
str. 48
2.

Stawka VAT dla sprzedaży gruntów niezabudowanych

Zasadniczo dostawa gruntu niezabudowanego podlega opodatkowaniu 23% stawką VAT. W ściśle określonych przypadkach może jednak znaleźć zastosowanie zwolnienie z VAT. Na podstawie bowiem art. 43 (...)
str. 49
3.

Sprzedaż ogrodzonej działki

Wątpliwości Czytelników budzi również kwestia opodatkowania sprzedaży gruntu, na którym znajduje się jedynie ogrodzenie. Jak wyżej wspomniano stawka VAT właściwa do sprzedaży gruntu uzależniona jest (...)
str. 50
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XIII.

Faktura pro forma - dokument wystawiany w celach informacyjnych

W art. 2 pkt 31 ustawy o VAT określono, iż fakturą jest dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i (...)
str. 52
H.

PODATEK AKCYZOWY

1.

Opodatkowanie akcyzą nowych wyrobów akcyzowych

Ustawa z dnia 20 lutego 2025 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2025 (...)
str. 54
2.

Dodatkowe warunki uzyskania zezwolenia dla składów podatkowych magazynowych

W zmienionym art. 48 ust. 3 pkt 1a ustawy, określono dodatkowe warunki uzyskania zezwolenia dla podmiotu ubiegającego się o zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego typu (...)
str. 55
3.

Warunki uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego dla operatora logistycznego

Przepis art. 48 ust. 4a pkt 4 ustawy, w dotychczasowym brzmieniu przewidywał dodatkowy warunek uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego dla operatora logistycznego, który w (...)
str. 56
4.

Dostosowanie wzorów wniosków o zezwolenia do zmienionych przepisów ustawy

Rozporządzeniem z dnia 28 marca 2025 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego (Dz. U. poz. 408) wprowadzono zmiany (...)
str. 57
5.

Terminy związane z rejestracją i uzyskaniem zezwolenia

Zgodnie z art. 6 ust. 2-4 ustawy zmieniającej, podmiot niezarejestrowany w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA), który zamierza od 1 lipca 2025 r. prowadzić działalność (...)
str. 58
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Stosowanie oznaczenia VAT_RR w pliku JPK_V7M

Od 1 stycznia 2025 r. jestem zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W marcu po raz pierwszy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem warzywa (produkty rolne) (...)
str. 59
2.

Prawidłowe ujmowanie faktur zakupu w ewidencji prowadzonej dla celów VAT

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuję zakupów towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu 0% stawką VAT oraz są zwolnione od podatku. Czy postępuję prawidłowo nie (...)
str. 60
3.

Powrót do zwolnienia z VAT - termin złożenia aktualizacji VAT-R

Od kilku lat jestem czynnym podatnikiem VAT. Ze względu na niewielką wartość sprzedaży chciałem powrócić od 1 kwietnia 2025 r. do zwolnienia podmiotowego z VAT. (...)
str. 61
4.

Zaliczka otrzymana na poczet usługi budowlanej

Rozpoczęliśmy świadczenie na rzecz przedsiębiorców usług budowlanych, na poczet których otrzymujemy zaliczki. Zazwyczaj fakturę zaliczkową wystawiamy po kilku dniach od otrzymania tej zaliczki. Kiedy w (...)
str. 62
5.

Skrócona nazwa spółki na fakturze

Czy spółka na wystawianych przez siebie fakturach może podawać skróconą nazwę firmy? Stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, faktura powinna (...)
str. 62
6.

Możliwość zastosowania zwolnienia z VAT dla usługi najmu lokalu mieszkalnego

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W zeszłym roku podpisałem umowę najmu lokalu mieszkalnego z osobą prywatną na czas określony (na okres 2 lat). Zgodnie z umową (...)
str. 63
7.

Stawka VAT przy sprzedaży lodów

Sprzedajemy lody włoskie, które sami produkujemy w automatach z zakupionych mieszanek. Lody sprzedawane są w wafelkach lub pojemnikach jednorazowych. Sprzedaż prowadzona jest przez tzw. okienko (...)
str. 64
8.

Wysokość odsetek przy dobrowolnej korekcie pliku JPK_V7M

W pliku JPK_V7M za styczeń 2025 r. pomyliłem się na niekorzyść fiskusa. W dniu 3 kwietnia br. dobrowolnie złożyłem korektę pliku JPK_V7M za styczeń 2025 (...)
str. 66
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XV.

Kronika legislacyjna

1.

Zmiana rozporządzenia w sprawie miejsca świadczenia usług

W Dzienniku Ustaw z dnia 15 kwietnia 2025 r., pod poz. 484, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.