Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 15 stycznia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 14.01.2025 r., godz. 12:02 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 49.207 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 2 (1225) z dnia 10.01.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

1.1.

Sprzedaż środka trwałego a odpisy amortyzacyjne sprzed 2022 r. na potrzeby składki zdrowotnej

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami o składce zdrowotnej, przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej lub podatkiem liniowym będą mogli dobrowolnie uwzględnić przychody/koszty uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży (...)
str. 4
1.2.

Elektroniczne księgi rachunkowe w podatku PIT w 2026 r.

W dniu 23 grudnia 2024 r. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) opublikowano kolejny komunikat dotyczący JPK_PD w odniesieniu do podatników PIT (poprzedni komunikat z (...)
str. 5
2.

Zbliża się termin wpłaty PIT/ryczałtu za ostatni miesiąc/kwartał 2024 r. oraz złożenia deklaracji PIT-6

Termin płatności zaliczki/ryczałtu za ostatni miesiąc/kwartał 2024 r. Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o PDOF (według skali podatkowej (...)
str. 6
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Limit odliczenia w 2025 r. składki zdrowotnej w podatku liniowym

W Monitorze Polskim z 20 grudnia 2024 r., pod poz. 1084, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2024 r. w sprawie wysokości kwoty (...)
str. 7
2.

Zmiany w składce zdrowotnej opublikowane

` Na ten temat pisaliśmy w dodatku nr 2 do Biuletynu Informacyjnego z 1.01.2025 r. na str. 54-55 W Dzienniku Ustaw z dnia 23 grudnia (...)
str. 7
3.

Zmiany w VAT w 2025 r. - opublikowano przepisy wykonawcze

Rejestracja dla celów VAT W Dzienniku Ustaw z 20 grudnia 2024 r., pod poz. 1898, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2024 r. (...)
str. 8
4.

Wyłączenie stosowania mechanizmu pay & refund w przypadku tzw. płatników technicznych przedłużone do końca 2025 r.

W Dzienniku Ustaw z 23 grudnia 2024 r., opublikowano rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia obowiązku poboru (...)
str. 11
5.

Ogłoszono rodzaj bazowej stopy procentowej oraz marżę dla potrzeb cen transferowych w zakresie CIT/PIT na 2025 r.

W Monitorze Polskim z 27 grudnia 2024 r., pod poz. 1105, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2024 r. w sprawie ogłoszenia rodzaju (...)
str. 11
6.

Zmiany w katalogu wydatków odliczanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej - opublikowane

W Dzienniku Ustaw z 27 grudnia 2024 r., pod poz. 1943, opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 19 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 11
7.

Przedłużono zaniechanie poboru PIT od dochodów/przychodów związanych z kredytem hipotecznym

W Dzienniku Ustaw z 23 grudnia 2024 r., pod poz. 1912, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 12
8.

Wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową - opublikowano nowe rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw z 24 grudnia 2024 r., opublikowano rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie wykazu krajów i terytoriów stosujących (...)
str. 13
9.

Przepisy wprowadzające wolną Wigilię - opublikowane

W Dzienniku Ustaw z 30 grudnia 2024 r., pod poz. 1965, opublikowano ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych (...)
str. 13
10.

Opublikowano ustawę wprowadzającą uzupełniający urlop macierzyński

W Dzienniku Ustaw z 2024 r., pod poz. 1871, opublikowano ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych (...)
str. 14
11.

Podwyższono kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

W Dzienniku Ustaw z 30 grudnia 2024 r., pod poz. 1961, opublikowano ustawę z dnia 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej (...)
str. 14
12.

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie PKD

Dla Prenumeratorów GOFIN G Klasyfikacje dostępne w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl » W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2024 r., pod poz. 1936, opublikowano rozporządzenie Rady (...)
str. 15
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Koszty udokumentowane fakturami wystawionymi w następnym roku - ujęcie podatkowe i księgowe

W praktyce mogą mieć miejsce sytuacje, w których koszty dotyczące danego roku podatkowego/obrotowego (tu: 2024 r.) są dokumentowane fakturami wystawionymi w następnym roku, np. w (...)
str. 15
1.1.

Odliczanie VAT z faktur na przełomie lat

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w ustawie o VAT nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do odliczania VAT z faktur na (...)
str. 15
1.2.

Ujęcie w kosztach podatkowych faktur dokumentujących koszty na przełomie lat

Na wstępie zaznaczamy, że omawiając rozliczenie faktur kosztowych na przełomie lat nie odnosimy się do podatników CIT opodatkowanych tzw. estońskim CIT oraz podatników PIT opodatkowanych (...)
str. 16
1.3.

Faktury kosztowe na przełomie lat w ewidencji księgowej

Nieco inne zasady obowiązują dla celów bilansowych. Ustawa o rachunkowości nie rozróżnia kosztów bezpośrednio związanych z przychodem oraz kosztów pośrednich, czyli podziału stosowanego dla celów (...)
str. 18
2.

Przekazanie strojów sportowych w ramach umowy sponsoringu - podatki i ewidencja księgowa

Podmioty gospodarcze przekazują niekiedy na podstawie umowy sponsoringu innym podmiotom (np. szkołom, klubom sportowym itd.) nabyte w tym celu stroje sportowe. W praktyce takie stroje (...)
str. 21
2.1.

Umowa sponsoringu - podstawa prawna

Umowa sponsoringu nie została uregulowana w sposób szczególny w żadnych przepisach. Należy ona do tzw. umów nienazwanych. Strony mogą ją zawierać na zasadzie swobody umów, (...)
str. 21
2.2.

Przekazanie strojów sportowych w ramach umowy sponsoringu a VAT

Przekazanie strojów w ramach sponsoringu właściwego Jak już wskazano, w przypadku umowy sponsoringu właściwego mamy do czynienia ze świadczeniem ekwiwalentnym, wzajemnym. W zamian za przekazanie (...)
str. 21
2.3.

Rozliczenie przekazania strojów sportowych w ramach sponsoringu - dla celów podatku dochodowego

Przekazanie strojów w ramach sponsoringu właściwego Ze względu na fakt, iż w przypadku umowy sponsoringu właściwego występuje świadczenie ekwiwalentne/wzajemne, to przekazanie przez sponsora sponsorowanemu rzeczy (...)
str. 23
2.4.

Ewidencja księgowa przekazania strojów sportowych w ramach umowy sponsoringu

Sponsoring właściwy W ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do ujmowania w księgach rachunkowych sponsora przekazania strojów sportowych sponsorowanemu. (...)
str. 25
IV.

PODATEK VAT

1.

Przesłanki opodatkowania VAT otrzymanej dotacji - wyrok WSA

Dotacja podlega opodatkowaniu VAT, gdy dzięki niej świadczenie ma niższą cenę o konkretną kwotę. Natomiast bezpośredni wpływ na cenę usługi/towaru zachodzi wtedy, gdy da się (...)
str. 27
2.

Anulowanie faktur i korekta VAT należnego - interpretacja KIS

Podatnik ma prawo do anulowania wystawionych faktur, gdy nie zostały one wprowadzone do obiegu prawnego (np. gdy klient odesłał faktury bez księgowania) i nie dokumentują (...)
str. 29
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z uroczystym otwarciem nowego punktu sprzedaży

Spółka (czynny podatnik VAT) prowadzi działalność gospodarczą od wielu lat i wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane. Obecnie otworzyła nowy punkt sprzedaży. Zorganizowała uroczyste otwarcie tego punktu (...)
str. 31
3.2.

Sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonowana w kilku kasach - sposób ujęcia w ewidencji VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Sprzedaży na rzecz osób prywatnych dokonuję w kilku punktach sprzedaży, tym samym ewidencjonuję w kilku kasach rejestrujących. Czy w JPK_VAT powinienem (...)
str. 32
3.3.

Wykreślenie i przywrócenie do rejestru podatników VAT

Od wielu lat prowadziłem działalność gospodarczą (jako czynny podatnik VAT). Niespodziewanie trafiłem ostatnio do szpitala i nie mogłem dopełnić obowiązku złożenia deklaracji VAT przez 3 (...)
str. 34
3.4.

Dłużnik w upadłości - obowiązki związane z ulgą na złe długi

Spółka z o.o. dokonała w sierpniu 2024 r. zakupu towarów, odliczyła z tego tytułu VAT, ale nie uregulowała zobowiązania wobec kontrahenta. Trudna sytuacja spowodowała, że (...)
str. 35
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Warunki zwolnienia z podatku u źródła dywidendy wypłaconej nierezydentowi - interpretacja ogólna

Czego dotyczył problem? Na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o PDOP, zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu dywidend oraz niektóre inne przychody (...)
str. 36
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Wynagrodzenia pracowników produkcyjnych - moment ujęcia w kosztach podatkowych

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. "klasycznym CIT") jest firmą produkcyjną; wynagrodzenia pracowników produkcyjnych "wchodzą" do kosztu wytworzenia produktu (są kosztem bilansowym generalnie z chwilą wyprodukowania (...)
str. 39
2.2.

Faktoring odwrócony - wierzyciel jako mały podatnik dla celów CIT

Spółka z o.o. (opodatkowana klasycznym CIT) sprzedała towary kontrahentowi krajowemu. Kontrahent podpisał umowę faktoringu odwróconego, na mocy której spółka otrzyma środki pieniężne za ww. towary (...)
str. 40
2.3.

Estoński CIT a wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi

Spółka z o.o. posiadająca dwóch wspólników jest na estońskim CIT. Zatrudnia na umowę zlecenia 1 osobę. Niezależnie od tego spółka wypłaca wynagrodzenia swoim wspólnikom - (...)
str. 42
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Zakup od byłego pracodawcy samochodu służbowego po preferencyjnej cenie a PIT - interpretacja KIS

Zakup od byłego pracodawcy samochodu służbowego po preferencyjnej cenie (np. za 1 zł) skutkuje po stronie byłego pracownika powstaniem przychodu ze stosunku pracy. (interpretacja indywidualna (...)
str. 44
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Wynajem nieruchomości wycofanych z firmy na gruncie PIT

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. Dodatkowo w ramach tej działalności wynajmuje 3 nieruchomości mieszkalne, które są na stanie środków trwałych. Podatnik (...)
str. 46
2.2.

Limit dochodów w uldze prorodzinnej, gdy podatnik zawarł związek małżeński w trakcie roku

Osoba samotnie wychowująca małoletnie dziecko w październiku 2024 r. zawarła związek małżeński (małżonek nie jest ojcem dziecka). Jaki limit dochodów w uldze prorodzinnej będzie miał (...)
str. 48
2.3.

Usługi świadczone przez lekarza dentystę a opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą jako lekarz dentysta. Usługi stomatologiczne świadczy również w kilku przychodniach przyszpitalnych na podstawie kontraktu. W 2024 r. dochody z tej (...)
str. 51
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Amortyzacja wykorzystywanej na potrzeby działalności części nieruchomości mieszkalnej - interpretacja KIS

Począwszy od 1 stycznia 2023 r. nie można dokonywać amortyzacji całego lub części budynku mieszkalnego pomimo jego wykorzystania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. (interpretacja indywidualna (...)
str. 52
2.

Ujawnienie i zalegalizowanie budynku - konsekwencje podatkowe i bilansowe

We wrześniu 2024 r. w spółce z o.o. (powstałej w 2000 r.) został ujawniony środek trwały będący budynkiem gospodarczym. Budynek został zalegalizowany, a rzeczoznawca majątkowy (...)
str. 53
2.1.

Ujawnienie środka trwałego

Co do zasady określonej w art. 16d ust. 2 ustawy o PDOP, składniki majątku uznane za środki trwałe, wprowadza się do ewidencji środków trwałych najpóźniej (...)
str. 54
2.2.

Ustalenie wartości początkowej ujawnionego środka trwałego w zależności od metody jego nabycia

W celu ustalenia wartości początkowej środka trwałego należy przede wszystkim rozstrzygnąć, w jaki sposób podatnik (tu: spółka) wszedł w posiadanie danego składnika majątku. Należy ustalić, (...)
str. 54
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Podstawa wymiaru składki chorobowej zleceniobiorcy

Zgłosiliśmy zleceniobiorcę (zgodnie z jego wnioskiem) do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 10 stycznia 2025 r. Do tej pory opłacaliśmy za niego tylko składki na obowiązkowe (...)
str. 56
2.

Sprzedaż w 2024 r. składnika majątku przez ryczałtowca a podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2025 r.

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W 2024 r. sprzedał grunt, który wynajmował w tej działalności. Sprzedaż gruntu spowodowała przekroczenie progu (...)
str. 57
IX.

PRAWO PRACY

1.

Pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim a możliwość nałożenia nagany i wystąpienia o odszkodowanie

W wyniku błędu pracownika awarii uległ dość kosztowny sprzęt, w związku z czym chcemy z jednej strony ukarać go naganą, z drugiej zaś wystąpić o (...)
str. 59
2.

Rozliczenie opieki i zwolnienia z powodu siły wyższej dla pracownika na część etatu

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu wystąpił o udzielenie dwóch dni opieki na dziecko w wieku do 14 lat oraz bezpośrednio po niej zwolnienia od pracy (...)
str. 61
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Znowelizowana ustawa o rachunkowości w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

` Na ten temat pisaliśmy m.in. w Biuletynie Informacyjnym nr 14 z 10.05.2024 r. na str. 80 W dniu 18 grudnia 2024 r., na stronie (...)
str. 63
2.

Potwierdzenie sald należy wysłać najpóźniej do 15 stycznia 2025 r.

Jednostka, której rok obrotowy jest zgodny z kalendarzowym, może do 15 stycznia 2025 r. wysłać do kontrahentów prośby o potwierdzenie sald swoich należności według stanu (...)
str. 68
3.

Przejście od 1 stycznia 2025 r. z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe

Jak co roku, podatnicy PIT prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów (dalej: PKPiR) mogą zostać zobowiązani ze względu na osiągany poziom przychodów do zmiany ewidencji (...)
str. 70
3.1.

Którzy podatnicy muszą od 1 stycznia 2025 r. prowadzić księgi rachunkowe?

Na skutek nowelizacji ustawy o rachunkowości, od 1 stycznia 2025 r. obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy, obok jednostek zobowiązanych do ich prowadzenia ze względu na (...)
str. 70
3.2.

Zamknięcie PKPiR przed otwarciem ksiąg rachunkowych

Przypomnijmy, że zamknięcia PKPiR dokonuje się w oparciu o rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i (...)
str. 71
3.3.

Sporządzenie inwentarza oraz ustalenie kapitału jednostki jako czynności poprzedzające otwarcie ksiąg rachunkowych

Inwentarz i jego wycena Zanim nastąpi otwarcie ksiąg rachunkowych (jednostki dotychczas prowadzącej PKPiR), należy przygotować tzw. inwentarz, czyli wykaz składników aktywów i pasywów potwierdzony inwentaryzacją (...)
str. 71
3.4.

Moment otwarcia ksiąg rachunkowych

Otwarcia ksiąg rachunkowych, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, należy dokonać do 15 dnia miesiąca po rozpoczęciu roku obrotowego (tu: (...)
str. 72
4.

Styczniowe terminy zgłoszeń w zakresie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów

Czy jednostki, które zamierzają prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów muszą zgłaszać ten fakt do urzędu skarbowego? Jak należy postąpić w przypadku późniejszej rezygnacji z (...)
str. 74
4.1.

Rozpoczęcie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów

Jak wynika z art. 2 ust. 5 ustawy o rachunkowości, organizacje pozarządowe niebędące spółkami kapitałowymi oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów (...)
str. 74
4.2.

Zakończenie prowadzenia ewidencji uproszczonej

O rezygnacji z prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów oraz o utracie prawa do jej stosowania należy złożyć naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.