Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 1 maja 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 30.04.2025 r., godz. 14:24 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 47.145 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
NUMER BIEŻĄCY 13 (1236) Z DNIA 01.05.2025
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 2 (865) z dnia 10.01.2015

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 2 (865) z dnia 10.01.2015

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Nie można odliczać VAT od zakupu okularów dla pracowników - odpowiedź na interpelację poselską

Jeżeli pracownik (a nie pracodawca) ma prawo do rozporządzania okularami korygującymi jak właściciel, to pomimo, iż obowiązek zapewnienia okularów pracownikowi wynika z odrębnych przepisów, pracodawca (...)
str. 4
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Nowe wzory zeznań, deklaracji, oświadczeń i informacji

1.1. Obowiązujące podatników podatku dochodowego od osób prawnych W Dzienniku Ustaw z 23 grudnia 2014 r., pod poz. 1865, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia (...)
str. 5
2.

Niższa wysokość odsetek ustawowych

W Dzienniku Ustaw z 22 grudnia 2014 r., pod poz. 1858, opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie wysokości odsetek (...)
str. 7
3.

Zwrot VAT niektórym podmiotom

W Dzienniku Ustaw z 22 grudnia 2014 r., pod poz. 1860, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie zwrotu podatku (...)
str. 7
4.

Zaniechano poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) osób fizycznych

W Dzienniku Ustaw z 29 grudnia 2014 r., pod poz. 1931, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie zaniechania poboru (...)
str. 8
5.

Kolejne zmiany w postępowaniu przed KRS, rozszerzenie obowiązków informacyjnych spółek od 15 stycznia 2015 r.

Sporo zmian dotyczących prawa spółek wprowadzi ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (dalej: (...)
str. 8
6.

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą m.in. przepisy ustawy o CIT w zakresie sprzedaży krótkiej

Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 12 ust. 4c ustawy o PDOP, w przypadku odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych, na zasadach określonych w odrębnych przepisach (sprzedaż (...)
str. 15
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Faktura zaliczkowa i końcowa w walucie obcej, wystawione na rzecz kontrahenta krajowego - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa

W praktyce mają miejsce sytuacje, w których podmioty gospodarcze otrzymują od kontrahentów krajowych zaliczki w walucie obcej na poczet przyszłych usług, dokumentując je fakturami zaliczkowymi. (...)
str. 16
1.1.

Rozliczenie dla celów VAT

Zasadniczo obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli jednak przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty (m.in. przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, (...)
str. 16
1.2.

Przychód podatkowy

Zgodnie z zasadą ogólną, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), (...)
str. 18
1.3.

Ujęcie w księgach rachunkowych

Również dla celów bilansowych otrzymanie zaliczki na poczet przyszłych usług nie powoduje powstania przychodu. Jak bowiem wynika z zasady memoriału, zawartej w art. 6 ust. (...)
str. 20
2.1.

Zamknięcie ksiąg rachunkowych i inne czynności

Zgodnie z regulacjami ustawy Kodeks spółek handlowych, rozwiązanie spółki z o.o. powodują: 1) przyczyny przewidziane w umowie spółki, 2) uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo (...)
str. 22
2.2.

Przekazanie składników majątku wspólnikom a VAT

W przypadku likwidacji spółki z o.o. nie ma obowiązku wykazywania tzw. podatku "likwidacyjnego", tj. podatku od towarów własnej produkcji czy od towarów, które po nabyciu (...)
str. 23
2.3.

Termin złożenia CIT-8 po zakończeniu likwidacji spółki z o.o.

Ustawodawca nie zawarł w ustawie o PDOP żadnych regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do terminu składania zeznania podatkowego w przypadku likwidacji spółki z (...)
str. 24
IV.

PODATEK VAT

1.

Komunikat Ministerstwa Finansów w sprawie opodatkowania VAT od 1 stycznia 2015 r. doładowań oferowanych przez operatorów telekomunikacyjnych

W przypadku sprzedaży kart "prepaid" (tzw. doładowań) obowiązek podatkowy powstaje na zasadach właściwych dla usług telekomunikacyjnych, czyli powstaje on w momencie wystawienia faktury, nie później (...)
str. 25
2.

Czy biura rachunkowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty?

Podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł, nie muszą rozliczać VAT. Mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na (...)
str. 26
3.

Obowiązek ewidencjonowania w kasie fiskalnej karnetów sportowych wydanych pracownikom i zleceniobiorcom - wyrok WSA

Zapłata dokonywana w formie potrącenia z wynagrodzenia za zlecenie nie jest tożsama z dokonaniem zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego. Sprzedaż karnetów sportowych zleceniobiorcom, opłacona w (...)
str. 28
4.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

4.1.

Opodatkowanie usług noclegowych

Świadczymy usługi pośrednictwa w turystyce (agent biur podróży). Z uwagi na niskie obroty jesteśmy zwolnieni z VAT. Czasami na zlecenie klienta (podróżnego) zakupujemy w celu (...)
str. 29
4.2.

Opodatkowanie usług własnych świadczonych w ramach usługi turystyki

Świadczymy usługi turystyki. Część świadczeń dla turystów wykonują nasi pracownicy lub zleceniobiorcy (pomoc w zakwaterowaniu, kontakty z opieką medyczną, itp.) - są to tzw. usługi (...)
str. 31
4.3.

Udokumentowanie sprzedaży dokonywanej za pośrednictwem automatu i ujęcie jej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Kupiliśmy zniczomat i zamierzamy sprzedawać znicze z automatu. Jak udokumentować gotówkę pobraną z tej maszyny? Czy sprzedaż trzeba zaewidencjonować w kasie rejestrującej? Jak udokumentować przychód? (...)
str. 32
5.

Ulga na złe długi, gdy wierzyciel otrzymał zapłatę już po likwidacji działalności gospodarczej - interpretacja indywidualna

Jeżeli wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi, a później otrzymał zapłatę, to jest on zobowiązany do dokonania "powrotnej" korekty VAT, nawet jeżeli w dniu (...)
str. 33
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

1.1.

Wybór metody podatkowego rozliczania odsetek od pożyczek

Spółka zamierza w 2015 r. zaciągnąć pożyczki od podmiotów powiązanych z nią w sposób pośredni. Czy może w trakcie roku podatkowego dokonać wyboru metody rozliczania (...)
str. 35
1.2.

Kara umowna z tytułu nieterminowej dostawy towarów a koszty podatkowe

Spółka zawarła umowę, w ramach której zobowiązała się do dostarczania kontrahentowi towarów handlowych w określonych terminach. Przekroczenie tych terminów wiąże się z koniecznością zapłaty kary (...)
str. 37
1.3.

Korekta zaniżonych odpisów amortyzacyjnych

W latach poprzednich w wyniku błędu zaniżono amortyzację środków trwałych. Obecnie amortyzacja naliczana jest w prawidłowej wysokości. Czy różnicę odpowiadającą temu zaniżeniu można ująć jednorazowo w koszty? Jeżeli w wyniku (...)
str. 38
1.4.

Możliwość rozliczania przez akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej strat poniesionych przez taką spółkę

W 2012 r. utworzona została spółka komandytowo-akcyjna. Akcjonariuszami tej spółki była osoba prawna oraz osoba fizyczna, zaś komplementariuszem spółka z o.o. Od 1 stycznia 2014 (...)
str. 39
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Zwrot dla zleceniobiorcy lub członka rady nadzorczej kosztów używania samochodu prywatnego - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

Co do zasady, diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika i podróży osoby niebędącej pracownikiem korzystają ze zwolnienia od podatku do wysokości określonej w odrębnych ustawach (...)
str. 42
2.

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej zasady ustalania przychodów (dochodów) z nieujawnionych źródeł

W dniu 16 grudnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy Ordynacja podatkowa, przedłożony (...)
str. 43
3.

Wypłata z kapitału zapasowego spółki komandytowej, powstałej z przekształcenia spółki z o.o. a przychód wspólników - interpretacja indywidualna

Wypłata z kapitału zapasowego przez spółkę komandytową (powstałą z przekształcenia spółki z o.o.) zysku wypracowanego przed przekształceniem przez spółkę z o.o., który nie został opodatkowany na moment przekształcenia, podlega (...)
str. 44
4.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

4.1.

Przelew środków pieniężnych z firmowego rachunku walutowego na prywatne konto walutowe a różnice kursowe

Osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, otrzymuje na firmowe konto walutowe zapłatę za faktury od kontrahentów krajowych i zagranicznych. Czy w sytuacji, gdy walutę tę przelewa (...)
str. 46
4.2.

Sprzedaż towarów pomiędzy firmami małżonków prowadzących odrębną działalność gospodarczą

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Moja żona również prowadzi taką działalność - odrębną od mojej. Osobno prowadzimy podatkowe księgi przychodów i rozchodów, a także jesteśmy zarejestrowanymi (...)
str. 47
4.3.

Sprzedaż samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, gdy podatnik zmieniał zasady opodatkowania

Podatnik będący na karcie podatkowej kupił samochód, który wykorzystywał w działalności gospodarczej (jako taksówka). W 2013 r. podatnik zmienił zasady opodatkowania na zasady ogólne i stosował je przez dwa (...)
str. 50
4.4.

Ustalenie wysokości przychodu z działalności gospodarczej, gdy usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w innym kraju UE

Świadczę usługi budowlane, które opodatkowuję ryczałtem ewidencjonowanym. Ponieważ niekiedy wykonuję usługi remontowe na nieruchomości położonej w Niemczech (dla kontrahenta niemieckiego), zarejestrowałem się w Niemczech na (...)
str. 52
VII.

INNE PODATKI I OPŁATY

1.

Upadłość a podatek od nieruchomości

Czy syndyk jest zobowiązany płacić podatek od nieruchomości należących do przedsiębiorcy będącego w upadłości, gdy zaprzestano prowadzenia działalności? Grunty i budynki związane z prowadzeniem działalności (...)
str. 53
2.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie - kto płaci podatek od nieruchomości?

Osoba fizyczna zaciągnęła pożyczkę w instytucji finansowej. Dla jej zabezpieczenia dokonała przewłaszczenia swojej nieruchomości na rzecz pożyczkodawcy. Nieruchomość pozostała jednak dalej w wyłącznym posiadaniu pożyczkobiorcy. Kto i w jakiej (...)
str. 54
VIII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Odpisy amortyzacyjne podczas modernizacji środka trwałego - interpretacja indywidualna

Wszelkiego rodzaju remonty, przebudowy czy modernizacje środków trwałych nie wpływają w żaden sposób na możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Tym samym, czasowe wyłączenie środka trwałego z (...)
str. 55
2.

Rozliczenie skutków pożaru budowanego środka trwałego

W trakcie prac wykończeniowych lokalu użytkowego doszło do pożaru. W jaki sposób dokonać rozliczenia podatkowego tego zdarzenia znając wartość szkód zgłoszonych ubezpieczycielowi oraz wartość otrzymanego (...)
str. 56
IX.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Składka na FGŚP za pracownika - syna przedsiębiorcy

Pracodawca zatrudnił na podstawie umowy o pracę własnego syna. Wobec tego, iż syn nie spełnia warunków uznających go za osobę współpracującą (nie zamieszkuje z osobą (...)
str. 57
2.

Kwota odszkodowania za dyskryminację w podstawie wymiaru składek ZUS

Na podstawie wyroku sądu zobowiązani zostaliśmy wypłacić jednej z pracownic zatrudnionych w naszej firmie odszkodowanie za nierówne traktowanie jej w zatrudnieniu (z powodu zaniżonej wysokości wynagrodzenia w stosunku do kwot (...)
str. 58
3.

Ulga w składce zdrowotnej dla przedsiębiorcy prowadzącego dwie różne działalności

Jestem osobą zaliczoną do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Uzyskiwany z tej działalności przychód nie przekracza miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury. Dodatkowo jestem (...)
str. 59
4.

Choroba w styczniu - jaka podstawa świadczenia chorobowego przy wynagrodzeniu minimalnym?

W styczniu br. zachorowała pracownica otrzymująca pensję na poziomie wynagrodzenia minimalnego. Czy podstawę wynagrodzenia chorobowego musimy obliczyć z 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie, czy przyjąć wynagrodzenie (...)
str. 60
5.

Zasiłek dla pracownicy zwolnionej w związku z likwidacją pracodawcy

Z końcem listopada 2014 r. rozwiązaliśmy umowy o pracę z powodu likwidacji pracodawcy z pierwszą grupą pracowników. Obecnie okazało się, że w dniu rozwiązania umowy (...)
str. 61
X.

PRAWO PRACY

1.

Sfinansowanie spotkania kulturalnego ze środków ZFŚS

Jesteśmy zespołem obsługi jednostek oświatowych. Czy możemy sfinansować ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych spotkanie kulturalne, na którym będą podawane posiłki w formie szwedzkiego stołu? (...)
str. 62
2.

Rozwiązanie umowy o pracę po odmowie przyznania renty

Pracownica w 2013 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim wyczerpując cały okres zasiłkowy. Składała wniosek o rentę, ale jej nie otrzymała. Na kolejne dłuższe zwolnienie lekarskie poszła w 2014 r. i również (...)
str. 63
3.

Ustalanie odszkodowania dla pracownika w razie niewypłacenia składników zmiennych

Pracownik pełnoetatowy rozwiązał bez wypowiedzenia stosunek pracy z winy pracodawcy z powodu niewypłacania od kilku miesięcy wynagrodzenia. Na wynagrodzenie pracownika składało się stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze oraz (...)
str. 65
4.

Zmiany w badaniach wstępnych dopiero od 1 kwietnia 2015 r.

Osoba, którą chcemy zatrudnić od lutego 2015 r. na podstawie umowy o pracę, przedłożyła nam aktualne badanie okresowe z poprzedniej firmy. Czy w świetle ostatnich (...)
str. 66
XI.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Ewidencja zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych za grudzień 2014 r.

Jak zaksięgować zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych za grudzień 2014 r.? Czy ewentualne późniejsze zmiany wysokości podatku wynikające z zeznania za cały rok złożonego do (...)
str. 67
2.

Rozliczanie kosztów pośrednich oraz kosztów zarządu w jednostce produkcyjnej

Jesteśmy jednostką produkcyjną niepodlegającą obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. Prowadzimy konta zespołu 4 i 5. Koszty pośrednie co miesiąc rozliczamy w stosunku do robocizny bezpośredniej i przenosimy na (...)
str. 68
3.

Rozliczenie kosztów ubezpieczenia pojazdu po jego zbyciu

Jak ująć w ewidencji księgowej koszt ubezpieczenia pojazdu (rozliczany przez konto 64) po jego zbyciu w przypadku, gdy część składki jest zwracana, a część zatrzymana na poczet ubezpieczenia (...)
str. 70
4.

Zapasy towarów ujmowane w księgach rachunkowych w cenach ewidencyjnych

Zakupione towary przyjmujemy do magazynu w cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie cen sprzedaży brutto. Jak należy ewidencjonować odchylenia dotyczące zarezerwowanej marży i VAT? Jak ustalać (...)
str. 71
5.

Jaki organ jest uprawniony do wyboru biegłego rewidenta w stowarzyszeniu?

Jesteśmy stowarzyszeniem, które posiada wyodrębnioną komisję rewizyjną, jako organ nadzoru. Który organ powinien dokonać wyboru podmiotu uprawnionego do przeprowadzenia badania naszego sprawozdania finansowego za rok (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Wypróbuj
ZA DARMO
DEMO »