Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 25 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 24.04.2025 r., godz. 13:41 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.031 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
NUMER BIEŻĄCY 12 (1235) Z DNIA 20.04.2025
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 29 (892) z dnia 10.10.2015

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 29 (892) z dnia 10.10.2015

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zasady korygowania przychodów i kosztów dla celów podatku dochodowego

W dniu 24 września 2015 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych (...)
str. 4
2.

Wyrok TSUE w sprawie gmin i wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

W dniu 29 września 2015 r. zapadł długo wyczekiwany wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie opodatkowania gmin (patrz: wyrok w sprawie C-276/14). Z tego wyroku (...)
str. 5
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Zmiana w ustawie o PDOP spowodowana powołaniem Rzecznika Finansowego w miejsce Rzecznika Ubezpieczonych

W Dzienniku Ustaw z 10 września 2015 r., pod poz. 1348, opublikowano ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku (...)
str. 6
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.1.

Rozliczenie dla celów VAT

Terminy wystawiania faktur zostały określone w art. 106i ustawy o VAT. W przypadku sprzedaży dla przedsiębiorcy, co do zasady, fakturę należy wystawić nie później niż (...)
str. 6
1.2.

Przedwczesne wystawienie faktury - skutki w podatku dochodowym

Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie odnoszą się w sposób szczególny do faktur wystawionych przedwcześnie. Przy ustalaniu daty powstania przychodu należy zatem stosować zasadę ogólną (...)
str. 7
1.3.

Ewidencja księgowa w podmiocie wystawiającym przedwczesną fakturę

W myśl zasady memoriału zawartej w art. 6 ustawy o rachunkowości, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i (...)
str. 9
2.

Sprzedaż towaru za pośrednictwem komisu - rozliczenie podatkowe i ujęcie bilansowe

Umowa komisu znajduje swoje uregulowania w ustawie Kodeks cywilny. W świetle art. 765 tej ustawy, przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (...)
str. 10
2.1.

Umowa komisu w świetle przepisów o VAT

Dla celów VAT wydanie towarów na podstawie umowy komisu między: 1) komitentem (właścicielem towaru) a komisantem, oraz 2) komisantem a osobą trzecią (ostatecznym nabywcą) jest (...)
str. 10
2.2.

Rozliczenie komisu na gruncie podatku dochodowego

U komisanta Jak pisaliśmy na wstępie tego artykułu, towary przyjęte do sprzedaży w ramach umowy komisu nie stają się własnością komisanta mimo, że "przejmuje" on (...)
str. 12
2.3.

Ewidencja księgowa sprzedaży komisowej

W ustawie o rachunkowości nie określono, w jaki sposób komisant powinien ujmować w księgach rachunkowych operacje związane ze sprzedażą towarów w ramach umowy komisu. Rozliczając (...)
str. 14
IV.

PODATEK VAT

1.

Wybrane orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie VAT

1.1.

Prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych przed dokonaniem rejestracji na VAT

Nie można odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi jedynie z tego względu, że w momencie dokonywania transakcji nie był (...)
str. 16
1.2.

Pozostawanie do dyspozycji kontrahenta jako czynność opodatkowana VAT

Pozostawanie do dyspozycji zleceniodawcy w okresie trwania umowy jest świadczeniem usługi i - co do zasady - podlega opodatkowaniu VAT. (wyrok TSUE z 3 września (...)
str. 18
2.

Opodatkowanie sprzedaży według zasad ogólnych zamiast zastosowania odwrotnego obciążenia - rozliczenie VAT

Co do zasady, VAT od sprzedaży towaru rozlicza sprzedawca. Jeżeli nabywcą jest inny przedsiębiorca, sprzedawca - w celu udokumentowania transakcji - wystawia fakturę, w której (...)
str. 18
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Odszkodowanie/kara za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu a obowiązek wykazania VAT należnego

Czy obciążenie najemcy odszkodowaniem/karą za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, na które nasza spółka wyraziła zgodę, skutkuje powstaniem obowiązku wykazania VAT należnego? Według organów podatkowych, kwoty (...)
str. 21
3.2.

Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towaru, dla którego stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia

Sprzedajemy towary, dla których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia. Niekiedy towary te przekazujemy nieodpłatnie. Przekazania te podlegają opodatkowaniu VAT. Czy również od takich przekazań (podobnie, (...)
str. 23
3.3.

Opodatkowanie kompleksowej usługi organizacji imprezy okolicznościowej

Organizujemy imprezy okolicznościowe (chrzciny, komunie, wesela). Usługa gastronomiczna obejmuje m.in. przygotowanie i podanie posiłków oraz napojów (kawa, herbata). Według jakiej stawki VAT opodatkować ww. świadczenia? (...)
str. 25
3.4.

Rozliczanie VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

Prowadzę warsztat samochodowy - jestem czynnym podatnikiem VAT. Buduję nowy warsztat - od wydatków inwestycyjnych odliczam VAT. Na okres wakacji zawiesiłem działalność gospodarczą, ale nadal (...)
str. 26
3.5.

VAT marża - podstawa opodatkowania

Osoba fizyczna w ramach działalności gospodarczej prowadzi sprzedaż artykułów kolekcjonerskich opodatkowanych w systemie marży. Zwykle nabywa towary na podstawie umów komisu zawartych z osobami fizycznymi. (...)
str. 29
4.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia zasady rozliczania VAT przez komorników

Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, w dniu 9 czerwca 2015 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną nr PT1.050.1.2015.LJU.19, z której wynika, że czynności (...)
str. 30
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

1.1.

Moment ujęcia w kosztach podatkowych wynagrodzeń oraz składek ZUS pracowników produkcyjnych

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, spółka z o.o. wypłaca swoim pracownikom wynagrodzenia za dany miesiąc do 10-go dnia następnego miesiąca. Składki ZUS od tych wynagrodzeń wypłacane (...)
str. 31
1.2.

Uchylenie przepisów o korekcie kosztów na skutek nieterminowej zapłaty zobowiązania - u podatników CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy

Od nowego roku zostaną uchylone przepisy regulujące korektę kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania zobowiązania w wymaganym terminie. Od kiedy "uchylenie" to obowiązuje dla podatników (...)
str. 34
1.3.

Kiedy opłaty środowiskowe zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Spółka ponosi opłaty środowiskowe za wprowadzanie gazów i pyłów do atmosfery, składowanie odpadów, itp. Opłaty te są płatne raz w roku, za cały rok, w (...)
str. 36
1.4.

Dotacja na prowadzenie szkół

Czy dotacja przekazywana przez jednostkę samorządu terytorialnego na prowadzenie szkoły niepublicznej oraz dotacja na prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych będą stanowiły przychód zwolniony w CIT oraz (...)
str. 37
2.

Otrzymanie środków pieniężnych w ramach odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez lokatora a przychód podatkowy

Przychód z tytułu środków pieniężnych, otrzymanych w ramach odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu przez lokatora, powstanie u właściciela tego lokalu w momencie faktycznego otrzymania (...)
str. 39
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Szczepienia dla pracowników pracujących w szczególnych warunkach a PIT

Szczepienia dla pracowników pracujących w warunkach zagrożenia zakażenia określoną chorobą (np. grypą), których koszt - na podstawie odrębnych przepisów - ma obowiązek ponieść pracodawca, nie (...)
str. 40
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Refundacja kosztów wynagrodzeń i składek ZUS otrzymana z urzędu pracy w związku z realizacją bonu zatrudnieniowego

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatrudniłem osobę bezrobotną, której urząd pracy przyznał bon zatrudnieniowy. W związku z tym otrzymam z urzędu pracy refundację części kosztów (...)
str. 41
2.2.

Sprzedaż samochodu przez spółkę cywilną żonie jednego ze wspólników

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej - dwóch wspólników, z których każdy ma 50% udział w zysku. W skład majątku wspólników wchodzi m.in. środek (...)
str. 43
2.3.

Likwidacja działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę prowadzącego księgę przychodów i rozchodów

W najbliższym czasie zamierzam zlikwidować działalność gospodarczą. Jestem na podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wszystkie towary handlowe już sprzedałem. Na stanie został mi tylko niezamortyzowany (...)
str. 45
3.

Termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L przez podatników uzyskujących dochody z działów specjalnych produkcji rolnej

Podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani składać urzędowi skarbowemu deklaracje PIT-6/PIT-6L o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. (...)
str. 47
4.

Umowy dożywocia bez skutków w PIT - zmiana stanowiska organów podatkowych

Odpłatne zbycie nieruchomości (lub jej części), które nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, powoduje powstanie przychodu, jeżeli następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca (...)
str. 48
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Zasady ewidencji i amortyzacji środków trwałych otrzymanych w formie wkładu niepieniężnego (aportu) w spółce komandytowej

W grudniu 2014 r. firma wniosła do spółki komandytowej środki trwałe w zamian za udziały. Środki trwałe częściowo były finansowane ze środków unijnych. W jaki (...)
str. 50
2.

PCC a wartość początkowa środka trwałego nabytego od osoby fizycznej

Od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej nabyliśmy samochód osobowy. Czy ustalając jego wartość początkową należy uwzględnić naliczony i zapłacony przez nas PCC? Czy będzie tak (...)
str. 52
3.

Zakup kilku klimatyzatorów o jednostkowej wartości nieprzekraczającej 3.500 zł

W pomieszczeniach budynku zainstalowano klimatyzatory składające się z części zamontowanej wewnątrz oraz agregatu zainstalowanego na elewacji budynku. Pojedynczy zestaw nie przekraczał wartości 3.500 zł. Urządzenia (...)
str. 53
4.

Ulepszenie nieruchomości będącej własnością wspólnika spółki cywilnej

Nakłady poniesione na adaptację nieruchomości należącej do wspólnika spółki cywilnej nie mogą być uznane za inwestycję w obcym środku trwałym i podlegać amortyzacji. (interpretacja indywidualna (...)
str. 54
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Nowe zasady obliczania zasiłków dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2016 r.

Przepisami ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych (...)
str. 55
2.

Składki od wynagrodzenia przyznanego wspólnikom spółki

Kilka osób prowadzi spółkę jawną. Z tego tytułu podlegają oni w ZUS obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Aktualnie w umowie spółki ustalono, że niektórzy (...)
str. 58
3.

Składka zdrowotna w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy na etacie

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Otrzymuję z tego tytułu miesięczne wynagrodzenie w kwocie wyższej od minimalnego. Fakt ten uprawnia mnie do opłacania - (...)
str. 59
4.

Składka na FP za członka rodziny zatrudnionego na etacie

Zatrudniłem na etacie moją siostrę. Za wykonaną pracę będę jej miesięcznie wypłacał wynagrodzenie w kwocie 2.900 zł. W ZUS dowiedziałem się, że nie muszę opłacać (...)
str. 60
5.

Nagroda z okazji Dnia Nauczyciela w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków

Czy przyznawane nauczycielom nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków? Tak. Kryteria i tryb przyznawania nagród dla (...)
str. 61
IX.

PRAWO PRACY

1.

Rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia - stanowisko MPiPS

Zamierzamy rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Pracodawca planuje złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu 14 października br. i zaraz potem wysłać pracownika na (...)
str. 62
2.

Praca na urlopie rodzicielskim na nowych zasadach

Na chwilę obecną dwie nasze pracownice są w ciąży i już zapowiedziały, że będą chciały pracować na urlopie rodzicielskim. W ich przypadku przypadnie on już (...)
str. 63
3.

Odprawa pośmiertna dla uprawnionych członków rodziny

Po długiej chorobie zmarł pracownik, który był zatrudniony w naszej firmie od 18 lat. Po zmarłym pozostała żona i dorosłe dzieci, prowadzące własne gospodarstwa domowe. (...)
str. 65
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Obowiązek ujawnienia wynagrodzeń członków rady nadzorczej w informacji dodatkowej

Czy w informacji dodatkowej do bilansu spółka kapitałowa wykazuje wynagrodzenia brutto członków rady nadzorczej zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w spółce oraz wynagrodzenia członków (...)
str. 66
2.

Korekta zaniżenia kosztów w roku ubiegłym

W bieżącym roku wykryto błąd popełniony w roku ubiegłym, a dotyczący zaniżenia wartości sprzedanych towarów. Błąd powstał w wyniku przyjęcia nieprawidłowej wartości towaru na moment (...)
str. 67
3.

Wytworzenie wyrobów z surowców zlecającego

Spółka z o.o. wytwarza na rzecz zamawiającego mieszanki paszowe z surowca dostarczonego przez tego zamawiającego. Podstawą wytworzenia mieszanek, w ramach zawartej umowy, są odrębne zlecenia (...)
str. 69
4.

Moment powstania przychodu z tytułu podziału zysku

Spółka z o.o. posiada udziały w spółce komandytowej. Kiedy powstaje przychód finansowy w sp. z o.o. - w momencie podjęcia uchwały o podziale i wypłacie (...)
str. 72
5.

Odszkodowanie za uszkodzenie sprzętu niestanowiącego własności jednostki

Spółka w ramach prowadzonej działalności wykonuje usługi, wykorzystując urządzenie udostępnione przez kontrahenta. W wyniku prowadzonych prac urządzenie uległo zniszczeniu, w związku z czym właściciel zażądał (...)
str. 73
6.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. sp.k.

W spółce z o.o., będącej komplementariuszem w spółce komandytowej, została podjęta uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz o podziale zysku. Czy w związku z tym (...)
str. 74
7.

Czy konieczna jest inwentaryzacja materiałów ewidencjonowanych ilościowo?

Nasza spółka z o.o. posiada dwa magazyny materiałów. W jednym materiały są ewidencjonowane ilościowo-wartościowo, zaś w drugim tylko ilościowo. Czy materiały ewidencjonowane w magazynie ilościowo podlegają inwentaryzacji, bowiem w ustawie (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.