Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 24 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 24.04.2025 r., godz. 7:45 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.960 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe
NUMER BIEŻĄCY 12 (1235) Z DNIA 20.04.2025
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 36 (899) z dnia 20.12.2015

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 36 (899) z dnia 20.12.2015

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

Informacja dla Czytelników

Szanowni Państwo! Bardzo dziękuję wszystkim Czytelnikom Biuletynu Informacyjnego za zaufanie, jakim nas darzą od lat. Zachęcając do prenumeraty Biuletynu na kolejny rok pragnę zapewnić, że (...)
str. 4
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego samochodu jako warunek odliczania 100% kwoty VAT od wydatków na ten pojazd

Co do zasady, od wydatków na pojazdy samochodowe podatnicy mogą odliczać 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze. Odliczenie pełne (100%) przysługuje wówczas, gdy pojazd wykorzystywany (...)
str. 5
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Opublikowano rozporządzenia w sprawie określania wzorów deklaracji, zeznań, oświadczeń oraz informacji podatkowych w zakresie CIT

1) W Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2015 r., pod poz. 1995, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie określenia (...)
str. 7
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Przekazywanie pracownikom różnego rodzaju świadczeń w związku ze świętami Bożego Narodzenia - rozliczenie podatkowe, składki ZUS i ewidencja księgowa

Zazwyczaj z okazji świąt Bożego Narodzenia podmioty gospodarcze ponoszą wydatki związane z przekazywaniem różnego rodzaju świadczeń pracownikom, członkom ich rodzin czy byłym pracownikom (emerytom, rencistom). (...)
str. 9
1.1.

Przychód pracownika (byłego pracownika) z tytułu otrzymanych świadczeń

Przychody pracownika Zasadniczo wszelkie świadczenia, jakie pracownik uzyskuje od pracodawcy w ramach stosunku pracy, zaliczane są do przychodów ze stosunku pracy (zob. art. 12 ust. (...)
str. 9
1.2.

Składki ZUS od świadczeń świątecznych

Zasadniczo podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowią przychody uzyskane przez niego ze stosunku pracy. Podobnie jest w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne (do (...)
str. 12
1.3.

Wydatki na świadczenia świąteczne w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy

Zgodnie z zasadą ogólną, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. (...)
str. 13
1.4.

Obowiązek wykazania VAT należnego od świadczeń świątecznych przekazanych pracownikom

W przypadku, gdy świadczenia świąteczne dla pracowników są finansowane ze środków ZFŚS, wówczas podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od poniesionych na ten cel (...)
str. 15
1.5.

Ujęcie w księgach rachunkowych pracodawcy

W księgach rachunkowych wydatki na paczki świąteczne dla pracowników ujmowane są na odpowiednich kontach w zależności od źródła, z jakiego paczki te zostały sfinansowane. Paczki (...)
str. 16
2.1.

Uregulowania wynikające z prawa pracy

Za szkodę w służbowym aucie lub komputerze pracownik może odpowiadać na zasadach ogólnych albo szczególnych - w przypadku, gdy mienie to zostało mu powierzone z (...)
str. 17
2.2.

Obciążenie pracownika oraz naprawa uszkodzonego sprzętu - VAT należny i prawo do odliczenia VAT naliczonego

Obciążenie pracownika za szkodę w powierzonym sprzęcie (laptopie czy samochodzie) nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Zgodnie bowiem z art. 5 ustawy o VAT, opodatkowaniu (...)
str. 20
2.3.

Koszty i przychody związane z odszkodowaniem i naprawą sprzętu uszkodzonego przez pracownika

Otrzymane od pracownika odszkodowanie będzie przychodem firmy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych albo podatkiem dochodowym od osób fizycznych - w przypadku podatników prowadzących (...)
str. 21
2.4.

Szkody w składnikach majątku w ewidencji księgowej na przykładzie liczbowym

Zdarzenia związane ze szkodami w składnikach majątku zalicza się do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych, przez które, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 (...)
str. 22
IV.

PODATEK VAT

1.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

1.1.

Rozliczenie VAT, gdy w trakcie zawieszenia działalności samochód jest wykorzystywany na cele prywatne

W 2013 r. podatnik kupił samochód osobowy - od zakupu odliczył 6.000 zł VAT. Podatnik zamierza zawiesić działalność gospodarczą i od 1 stycznia 2016 r. samochód ten będzie wykorzystywany tylko (...)
str. 23
1.2.

Reklamacja towaru przez kontrahenta unijnego

We wrześniu br. sprzedaliśmy towar kontrahentowi unijnemu - wystawiliśmy fakturę i wykazaliśmy transakcję w deklaracji VAT jako WDT. Klient zareklamował ten towar i odesłał. Towar (...)
str. 24
1.3.

Stawka VAT dla prac budowlanych wykonywanych w budynku wielomieszkaniowym

Świadczymy usługi budowlane (malowanie, tynkowanie, montaż drzwi i okien) w budynku mieszkalnym wielorodzinnym (PKOB 112). W budynku tym znajdują się zarówno mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej (...)
str. 25
1.4.

Jak dokumentować niezwrócone w terminie opakowania, wobec których wcześniej pobrano kaucję?

Jesteśmy dystrybutorem artykułów spożywczych. Często od naszych klientów pobieramy kaucję za opakowania zwrotne. Jeśli klient nie zwróci ich w ciągu 60 dni, wystawiamy fakturę na (...)
str. 26
1.5.

Zakup usługi ubezpieczeniowej od kontrahenta zagranicznego

Kupiliśmy usługę ubezpieczeniową od kontrahenta z Niemiec na cały 2015 r. Kontrahent wystawił fakturę w czerwcu br., a zapłata nastąpiła w listopadzie br. Kiedy powstał (...)
str. 28
2.

Uwzględnianie marż ujemnych przy ustalaniu podstawy opodatkowania usług turystyki - interpretacja ogólna Ministra Finansów

Przy wyliczaniu podstawy opodatkowania za dany okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał) podatnik świadczący usługi turystyki opodatkowane na zasadzie marży może uwzględnić kwoty marż ujemnych. (interpretacja (...)
str. 29
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Otrzymanie od ubezpieczyciela zwrotu zapłaconego odszkodowania jest przychodem podatkowym - wyrok WSA

Gdy podatnik otrzyma od ubezpieczyciela (lub pracownika) odszkodowanie, pokrywające wydatek poniesiony na zapłatę odszkodowania na rzecz kontrahenta, to po stronie tego podatnika powstanie przychód podatkowy, (...)
str. 31
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Wydatki na katering oraz na zakup artykułów spożywczych a koszty uzyskania przychodów

Nasza spółka zajmuje się produkcją filmów na zlecenie innych podmiotów. W ramach organizacji planu zdjęciowego, który zazwyczaj trwa kilkanaście godzin dziennie, ponosimy wydatki na katering, (...)
str. 33
2.2.

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku u źródła zapłaconego za kontrahenta zagranicznego

Spółka wypłaca kontrahentowi zagranicznemu (osobie prawnej) należności, od których jest zobowiązana pobrać podatek u źródła (spółka nie otrzymała od kontrahenta certyfikatu rezydencji). Spółka nie ma (...)
str. 35
2.3.

Opodatkowanie dywidendy wypłaconej zagranicznemu wspólnikowi

Jedynym wspólnikiem krajowej spółki z o.o. jest zagraniczna (brytyjska) spółka będąca osobą prawną. Wspólnik planuje wypłatę dywidendy za rok 2015. Wspólnik posiada 100% udziałów krajowej (...)
str. 37
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Opodatkowanie w formie karty podatkowej - wybrane zagadnienia

Zasady opodatkowania w formie karty podatkowej reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (...)
str. 40
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Ubezpieczenie samochodu wliczone w ratę leasingu a koszt uzyskania

Spółka jawna użytkuje na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy. W umowie jest zapis, że przedmiot leasingu jest ubezpieczany w pełnym zakresie na koszt korzystającego. (...)
str. 43
2.2.

Sprzedaż samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego

Dla potrzeb prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej korzystałem z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu leasingu wykupiłem ten samochód. Z tego tytułu otrzymałem (...)
str. 45
2.3.

Zaliczka na usługi doradcze na pozyskanie środków unijnych

W związku z ubieganiem się o dotację unijną spółka jawna wpłaciła, na podstawie umowy, opłatę wstępną dla firmy doradczej. Opłata ta (zaliczka) na podstawie zapisu (...)
str. 46
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Dzierżawa środka trwałego zakończona jego zakupem

Spółka z o.o. użytkuje maszynę specjalistyczną na podstawie umowy dzierżawy. Umowa została zawarta na czas określony (2 lat), a po jej zakończeniu spółka będzie miała (...)
str. 47
2.

Utworzenie sklepu internetowego może stanowić wartość niematerialną i prawną

Spółka poniosła wydatki (przekraczające 3.500 zł) na wynagrodzenia za zaprojektowanie i wdrożenie komercyjnej platformy internetowej służącej do sprzedaży jej towarów. Po zakończeniu wdrożenia wykonawca platformy (...)
str. 49
3.

Wykonanie parkingu przy dzierżawionych budynkach

Osoba fizyczna dla celów prowadzonej działalności gospodarczej dzierżawi dwie hale i budynek. Ponieważ teren wokół tych obiektów jest nieutwardzony, przedsiębiorca zamierza wyłożyć go kostką brukową, (...)
str. 51
4.

Zasada kontynuacji amortyzacji nie obowiązuje, jeżeli przedmiot aportu nie mógł być wprowadzony do ewidencji - wyrok WSA

Jeżeli składnik majątku wchodzący w skład aportu (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) wnoszonego do spółki z o.o. przez Skarb Państwa nie mógł być dotychczas ujęty w ewidencji (...)
str. 52
5.

Korekta błędnie przyjętej wartości początkowej środka trwałego

Prowadzimy działalność w formie spółki z o.o. W 2013 r. nakłady zgromadzone na koncie "Środki trwałe w budowie" spółka przeksięgowała na konto "Środki trwałe". W (...)
str. 53
VIII.

PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY

1.

Od 1 stycznia 2016 r. spółka z o.o. nieprzerejestrowana do KRS utraci byt prawny

Prowadzimy działalność w ramach spółki jawnej. Poza tym, że jesteśmy wspólnikami spółki jawnej, jesteśmy także udziałowcami spółki z o.o. Została ona założona w 1995 r. (...)
str. 56
IX.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Pensja nieodebrana w terminie - rozliczenie składek w drukach ZUS

Wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacamy pracownikom w kasie zakładu w ostatnim dniu roboczym tego miesiąca. Jedna z zatrudnionych w firmie osób przebywała na urlopie wypoczynkowym (...)
str. 57
2.

Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS z drugiego zlecenia

Z tytułu zawartej umowy zlecenia zgłosiłam zleceniobiorcę do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Osoba ta w innej firmie wykonuje umowę zlecenia (z wynagrodzeniem miesięcznym w kwocie 1.800 (...)
str. 58
3.

Ustalenie okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego

Pracownik zachorował kilka dni po podjęciu pracy. Wcześniej nie był zatrudniony przez 3 lata. Czy możemy wypłacić wynagrodzenie chorobowe od pierwszego dnia niezdolności do pracy, (...)
str. 59
X.

PRAWO PRACY

1.

Dodatkowy urlop macierzyński w okresie przejściowym

Aktualnie pracownica przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim, który będzie trwał do 28 stycznia 2016 r. (wniosek o urlop był składany odrębnie). Czy po jego zakończeniu (...)
str. 60
2.

Korekta zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Pracodawca po raz pierwszy w 2015 r. tworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Fundusz). W ciągu roku dwukrotnie przekazywał odpisy na ten Fundusz. Stan zatrudnienia uległ (...)
str. 61
3.

Czy w wynagrodzeniu urlopowym oraz ekwiwalencie za urlop uwzględniać dodatek stażowy i premię uznaniową?

W zakładzie wypłacany jest dodatek stażowy oraz premia uznaniowa. Oba składniki liczone są od wynagrodzenia za czas faktycznie przepracowany. Dodatek stażowy określony jest jako procent (...)
str. 63
XI.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Zasady odbywania obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów w 2015 roku

Na stronie internetowej: www.kibr.org.pl w zakładce Aktualności zamieszczono przygotowany przez komisję ds. szkoleń praktyczny przewodnik omawiający główne zmiany w zasadach odbywania obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych (...)
str. 65
2.

Obowiązek sporządzenia sprawozdania z działalności przez spółkę z o.o.

Czy dołączenie sprawozdania z działalności jest obowiązkowe w przypadku spółki z o.o.? Co do zasady, spółki z o.o. mają obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności. Niemniej jednak spółka z o.o., spełniając kryteria (...)
str. 66
3.

Sprawozdanie skonsolidowane

Nasza spółka z o.o. A posiada na 01.01.2015 r. udziały w spółce z o.o. X. W 2015 r. spółka A wykupiła udziały i posiada 100% (...)
str. 68
4.

Grunt otrzymany w formie darowizny - ewidencja księgowa

Nasza spółka z o.o. otrzymała nieodpłatnie grunt w formie darowizny. Jak ująć w księgach rachunkowych taki grunt? Czy powinniśmy go zaksięgować za pomocą rozliczeń międzyokresowych przychodów, czy też (...)
str. 70
5.

Należności celne z tytułu importu towaru niezgodnego z zamówieniem

W ramach importu otrzymaliśmy towar niezgodny z zamówieniem. Zapłaciliśmy cło oraz VAT, który odliczyliśmy. Po uzgodnieniach z dostawcą zostanie przesłany nam właściwy towar, który będzie (...)
str. 71
6.

Ewidencja aportu wniesionego do spółki jawnej

Jak ująć w księgach rachunkowych otrzymany aportem grunt, który dotychczas był własnością prywatną wspólników spółki jawnej? Jakie są skutki podatkowe takiego zdarzenia? Wniesienie aportem gruntu (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.