Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2025 r., godz. 13:53 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 54.112 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 12 (1235) z dnia 20.04.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.1.

Ważne terminy dla celów PIT

Zeznania podatkowe Podatnicy PIT są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego (...)
str. 4
1.2.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma obowiązek złożyć sprawozdanie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, gdy jego przychód przekracza kwotę określoną w art. 27b (...)
str. 5
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Projekty nowych rozporządzeń związane z obowiązkami podatników PIT w zakresie JPK

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) znajdują się projekty nowych rozporządzeń, tj. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (projekt z dnia 19 (...)
str. 6
1.1.

Nowy sposób prowadzenia PKPiR

Zgodnie z projektem w sprawie prowadzenia PKPiR podstawowym sposobem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ma być prowadzenie jej przy użyciu programów komputerowych. Księga będzie (...)
str. 7
1.2.

Księgi rachunkowe i ewidencje środków trwałych z dodatkowymi danymi

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 2025 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków (...)
str. 8
1.3.

Zmiany w ewidencji przychodów i wykazie środków trwałych prowadzonych przez ryczałtowców

Zgodnie z projektem z dnia 27 marca 2025 r., podstawowym sposobem prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez podatników (...)
str. 9
2.

Zmiany w składce zdrowotnej - Sejm uchwalił ustawę zmieniającą

W dniu 4 kwietnia 2025 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk (...)
str. 10
3.

Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązków w ramach ESG dla niektórych jednostek

W dniu 3 kwietnia 2025 r. Parlament Europejski przyjął propozycję "stop-the-clock", która przewiduje m.in. odroczenie daty rozpoczęcia stosowania wymogów dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (CSRD) dla (...)
str. 11
4.

Planowane zmiany w Ordynacji podatkowej

Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.gov.pl) zamieszczono komunikaty dotyczące projektów ustaw o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa (numer projektów: UDER2, UDER3). W komunikatach wskazano, (...)
str. 11
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Przedawnienie zobowiązania - podatki i ewidencja księgowa

W praktyce zdarza się, że podmiot gospodarczy nie ureguluje swojego zobowiązania z tytułu zakupu towaru/usługi i zobowiązanie to ulegnie przedawnieniu. Przypomnijmy, że jeżeli przepis szczególny (...)
str. 12
1.1.

Rozliczenie przedawnionego zobowiązania u dłużnika dla celów VAT

W ustawie o VAT nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do przedawnienia zobowiązań z tytułu zakupu towaru czy usługi. Zatem sam fakt (...)
str. 12
1.2.

Przedawnienie zobowiązania - skutki w CIT/PIT

Przedawnienie zobowiązania a przychód podatkowy Na gruncie CIT i PIT wartość przedawnionych zobowiązań (w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek/kredytów) stanowi przychód podatkowy, co wprost wynika (...)
str. 13
1.3.

Ujęcie przedawnionego zobowiązania w księgach rachunkowych dłużnika

Przedawnione zobowiązanie a przychód bilansowy Również dla celów bilansowych przedawnienie zobowiązania z tytułu zakupu towarów/usług wiąże się z powstaniem przychodu. Wartość tego zobowiązania (w kwocie (...)
str. 15
2.

Samochód osobowy w spółce opodatkowanej estońskim CIT - podatki i ewidencja księgowa

Podatnicy CIT opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek zwanym w praktyce estońskim CIT, którzy w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują firmowe samochody osobowe, muszą odpowiednio rozliczyć - (...)
str. 16
2.1.

Odliczanie VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi

W ustawie o VAT nie ma regulacji, które uzależniałyby sposób rozliczania VAT od wydatków związanych z zakupem czy używaniem samochodu osobowego od tego, czy podatnik (...)
str. 16
2.2.

Rozliczenie wydatków związanych z firmowymi samochodami osobowymi - na gruncie estońskiego CIT

Samochody osobowe w estońskim CIT - podstawa prawna Podatnicy CIT, którzy wybrali (po spełnieniu określonych warunków) opodatkowanie estońskim CIT, rozliczają podatek dochodowy na innych zasadach, (...)
str. 17
2.3.

Ewidencja księgowa wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych

W ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do ujmowania w księgach rachunkowych wydatków związanych z firmowymi samochodami osobowymi, stanowiących (...)
str. 21
IV.

PODATEK VAT

1.

Leasing zwrotny a VAT - wyrok NSA

Leasing zwrotny nie jest kompleksową usługą finansową zwolnioną z VAT, lecz składa się z dostawy towaru i świadczenia usługi. (wyrok NSA z 28 stycznia 2025 (...)
str. 22
2.

Mobilne biuro w przyczepie kempingowej a prawo do odliczenia VAT - interpretacja KIS

W przypadku zakupu przyczepy kempingowej - służącej jako mobilne biuro podatnika - zachodzi pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Podatnik ma zatem prawo odliczyć VAT (...)
str. 24
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Usługi świadczone poza terytorium Polski a limit podmiotowego zwolnienia z VAT

Prowadzę działalność gospodarczą od kilku lat i korzystam z podmiotowego zwolnienia z VAT z uwagi na niskie obroty. W ramach działalności świadczę usługi budowlane na (...)
str. 26
3.2.

Działalność prowadzona w mieszkaniu a VAT

Rozpocząłem działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Świadczę wyłącznie czynności opodatkowane VAT, tj. usługi informatyczne na rzecz firm. Większość czynności wykonuję zdalnie i dlatego prowadzę (...)
str. 28
3.3.

Eksport towarów - dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium UE

Jestem czynnym podatnikiem VAT i dokonuję m.in. eksportu towarów. Dotychczas na potwierdzenie wywozu towarów - w celu zastosowania stawki 0% VAT - posiadałem elektroniczny komunikat (...)
str. 29
3.4.

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych w trakcie zawieszenia działalności

W marcu 2025 r. zawiesiłem działalność gospodarczą na 4 miesiące. W okresie zawieszenia będę otrzymywał m.in. faktury za najem lokalu. Czy muszę składać deklaracje VAT (...)
str. 31
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Brak faktury a dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych w estońskim CIT - interpretacja KIS

W przypadku gdy spółka opodatkowana estońskim CIT otrzyma fakturę kosztową, dotyczącą danego roku i zaksięguje ją w roku następnym (po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok, (...)
str. 33
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Moment powstania przychodu z tytułu wynagrodzenia płatnika za terminowe wpłacanie zaliczek na PIT pracowników

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) zatrudnia pracowników, w związku z czym jest zobowiązana - jako płatnik - obliczać i pobierać zaliczki na podatek (...)
str. 35
2.2.

Umorzenie udziałów bez wynagrodzenia a przychód podatkowy w spółce z o.o. umarzającej udziały

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) zamierza nabyć od wspólników (będących polskimi osobami fizycznymi) udziały w celu ich dobrowolnego umorzenia, przy czym nastąpi to (...)
str. 36
3.

Relacja z dyżuru telefonicznego

3.1.

Składki ZUS od wynagrodzeń pracowników zapłacone po terminie - moment ujęcia w kosztach podatkowych

Spółka z o.o. wypłaca pracownikom wynagrodzenia za dany miesiąc ostatniego dnia miesiąca, a składki ZUS od tych wynagrodzeń opłaca do 15-go następnego miesiąca. Składki ZUS (...)
str. 37
3.2.

Uregulowanie wierzytelności przed złożeniem zeznania podatkowego a ulga na złe długi dla celów CIT - u wierzyciela

Spółka z o.o. posiadała w 2024 r. niezapłaconą wierzytelność wobec kontrahenta krajowego, z tytułu sprzedaży na jego rzecz towarów. W grudniu 2024 r. upłynęło 90 (...)
str. 38
3.3.

Wypłata zysku netto wypracowanego przed "przejściem" na estoński CIT a dochód z tytułu podzielonego zysku

Spółka z o.o. od 1 stycznia 2025 r. jest opodatkowana tzw. estońskim CIT. W tym roku zysk netto spółki z o.o., wypracowany za 2024 r. (...)
str. 39
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

Objęcie pracowników/członków zarządu bezimienną umową ubezpieczenia OC a PIT - interpretacja KIS

Objęcie pracowników/członków zarządu bezimienną umową ubezpieczenia OC nie powoduje po stronie tych osób powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń. (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z (...)
str. 40
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Odliczenie od przychodów z najmu prywatnego składek społecznych zapłaconych z tytułu działalności gospodarczej

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Dodatkowo osiąga przychody z tzw. najmu prywatnego. W 2024 r. poniósł on stratę z działalności gospodarczej. Czy (...)
str. 42
2.2.

Podstawa obliczenia daniny solidarnościowej

Do zapłaty daniny solidarnościowej - co do zasady - zobowiązane są osoby fizyczne, osiągające określone dochody, w wysokości przekraczającej 1.000.000 zł. Regulacje dotyczące tej daniny (...)
str. 43
2.3.

Koszty eksploatacji samochodu osobowego użytkowanego na podstawie umowy użyczenia

Podatnik (zwolniony podmiotowo z VAT) wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy użyczony od ojca (na podstawie umowy użyczenia). W jakiej wysokości może ujmować w (...)
str. 45
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Obiekt pomocniczy kilku budynków jako odrębny środek trwały - interpretacja KIS

Obiekty pomocnicze, obsługujące więcej niż jeden budynek, należy zaliczać do właściwych rodzajów - wskazanych w KŚT - zgodnie z ich przeznaczeniem. W taki właśnie sposób (...)
str. 47
2.

Amortyzacja środka trwałego zakupionego z ZFRON utworzonego z ulg w podatkach oraz rekompensat

Jako ZPChr nabyliśmy maszynę finansując jej zakup ze środków ZFRON. W jaki sposób rozliczyć podatkowo i bilansowo takie zdarzenie przyjmując, że maszyna ta zostanie zaliczona (...)
str. 48
2.1.

Źródła finansowania ZFRON

Jak wynika z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. (...)
str. 48
2.2.

Rozliczenie dla celów podatku dochodowego

W ustawach o podatku dochodowym brak jest szczególnych przepisów wyłączających z kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych sfinansowanych z ZFRON. Należy zatem stosować (...)
str. 49
2.3.

Rozliczenie rachunkowe zakupu środków trwałych sfinansowanych z ZFRON

Zakup środka trwałego ze środków ZFRON, zasilonego środkami zakładu (tu: ze zwolnień podatkowych oraz rekompensat PFRON), powinien być rozliczony w ewidencji księgowej funduszowo, zapisem po (...)
str. 51
VIII.

PORADY DLA FIRM

1.

E-Korespondencja w e-Urzędzie Skarbowym - kontakt z organami podatkowymi

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) zamieszczono komunikat dotyczący komunikacji z administracją skarbową dzięki e-Korespondencji w e-Urzędzie Skarbowym (dalej: e-US). MF wyjaśniło w nim, że (...)
str. 51
2.

Stawka akcyzy na samochody hybrydowe - wyrok WSA

Uregulowania ustawowe Zgodnie z art. 105 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2025 r. poz. 126 ze zm.), (...)
str. 52
IX.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Pomniejszenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej o składki społeczne, gdy przedsiębiorca prowadzi dwa rodzaje działalności - wyjaśnienie MZ

W praktyce może mieć miejsce sytuacja, w której osoba fizyczna prowadzi dwa rodzaje pozarolniczej działalności, np. działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców oraz (...)
str. 55
2.

ZUS od jubileuszówki dla zwalnianych pracowników

Pracodawca wypłaca nagrody jubileuszowe pracownikom, których staż pracy w firmie wynosi co najmniej 10 lat. W regulaminie wynagradzania zawarł zapis o tym, że ww. nagrody (...)
str. 56
3.

Składki na FP, FS i FGŚP za osobę będącą wcześniej bezrobotną

Od kwietnia do grudnia 2025 r. zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę 28-letnią osobę, która została do nas skierowana przez urząd pracy. Zawarta z nią (...)
str. 57
X.

PRAWO PRACY

1.

Sposób udzielania niektórych zwolnień od pracy - opinia MRPiPS i GIP

W Kodeksie pracy, niezależnie od podstawowego urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, przewidziano szereg uprawnień dotyczących możliwości skorzystania z różnych zwolnień od pracy. Należy do nich m.in. (...)
str. 59
2.

Uchylenie obowiązku przeprowadzenia wstępnych badań profilaktycznych

1) Kandydat do pracy, którego zamierzamy zatrudnić, przedstawił nam skierowanie na badanie okresowe wystawione przez poprzednią firmę i orzeczenie lekarskie dotyczące tych badań. Warunki pracy (...)
str. 60
3.

Zawiniona utrata uprawnień albo popełnienie przestępstwa przez pracownika

1) Pracownik zatrudniony w spółdzielni na stanowisku kierowcy złożył wypowiedzenie o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z dniem 16 marca 2025 r. (...)
str. 62
XI.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Uproszczenia w sprawozdawczości fundacji i stowarzyszeń - odpowiedź Min. Fin. na pytanie naszego Wydawnictwa

Fundacje i stowarzyszenia będące jednostkami mikro lub jednostkami małymi nie są zobowiązane do sporządzenia zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych. Czego (...)
str. 64
2.

Skład sprawozdania finansowego podatników PIT przekazywanego Szefowi KAS do 30 kwietnia 2025 r.

Podatnicy PIT prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) sprawozdanie finansowe przed upływem (...)
str. 65
3.

Koszty badania sprawozdania finansowego za 2024 r.

Kierownicy jednostek, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, mieli obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2024 r. do 31 marca 2025 r. Termin (...)
str. 66
3.1.

Jakie jednostki są zobowiązane do badania sprawozdań finansowych za 2024 r., kto wybiera audytora, a kto podpisuje umowę

Podmioty zobowiązane do poddania badaniu rocznych sprawozdań finansowych Do ustalenia obowiązku badania rocznych sprawozdań finansowych za 2024 r. należy stosować progi określone w art. 64 (...)
str. 67
3.2.

Zaliczka na poczet wykonania usługi oraz jej rozliczenie w roku zakończenia audytu

Wpłata zaliczki na poczet wykonania usługi W sytuacji gdy wraz z podpisaną umową o badanie wymagana jest wpłata zaliczki na poczet wykonania usługi, to wpłatę (...)
str. 69
4.

Ewidencja oraz prezentacja w sprawozdaniu finansowym podatku minimalnego

Jesteśmy spółką z o.o., która w 2024 r. oraz w latach poprzednich poniosła stratę podatkową, w związku z czym mamy obowiązek wykazania i zapłaty podatku (...)
str. 72
5.

Gwarancja bankowa w celu należytego wykonania robót budowlanych - ujęcie w księgach

Generalny wykonawca wystąpił o udzielenie gwarancji bankowej w celu zabezpieczenia należytego wykonania prowadzonych robót budowlanych. O udzielenie tych gwarancji wystąpił w związku z zawartym z (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.