Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 3 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 2.04.2025 r., godz. 13:10 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 67.193 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 7 (511) z dnia 01.04.2020

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Zmiana sposobu przekazywania sprawozdań finansowych do PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PRFON) na stronie internetowej www.pfron.org.pl w zakładce Aktualności przypomina, iż zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 (...)
str. 4
B.

RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA

1.

Rodzaje błędów i obowiązek ich korygowania

Wszystkie wykryte błędy popełnione w bieżącym roku obrotowym, jak i w latach poprzednich, wymagają poprawienia, czyli dokonania korekty. Sposób, w jaki poprawia się błędy zależy (...)
str. 5
2.

Korekta błędów, w sytuacji gdy sprawozdanie jest sporządzone, ale jeszcze nie jest zatwierdzone

Błędy popełnione w bieżącym roku obrotowym, wykryte przed sporządzeniem rocznego sprawozdania finansowego, koryguje się w księgach rachunkowych bieżącego roku obrotowego. Z kolei błędy popełnione w (...)
str. 6
3.

Korekta błędów, w sytuacji gdy sprawozdanie jest już zatwierdzone

Jeżeli jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na sprawozdanie finansowe (lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione), już (...)
str. 8
4.

Ujawnienie w sprawozdaniu skutków korekty błędów

W świetle pkt 5.8 KSR nr 7, w ustępie 6 pkt 1 "informacje o przychodach i kosztach z tytułu błędów popełnionych w latach ubiegłych odnoszonych (...)
str. 9
1.

Podstawowe zasady tworzenia i ustalania wysokości ZFŚS

Kwestie dotyczące zasad tworzenia i gospodarowania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych (ZFŚS) uregulowane zostały w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń (...)
str. 10
2.

Przekazanie środków pieniężnych na rachunek bankowy ZFŚS

Środki pieniężne ZFŚS gromadzi się na odrębnym rachunku bankowym, co wynika wprost z art. 12 ust. 1 ustawy o ZFŚS. W księgach rachunkowych środki te (...)
str. 11
3.

Zakwalifikowanie wartości odpisu na ZFŚS do kosztów bilansowych

Odpisy na ZFŚS obciążają koszty działalności pracodawcy. Wynika to z art. 6 ust. 1 ustawy o ZFŚS. Wartość odpisu odnoszona jest w ewidencji księgowej w (...)
str. 12
4.

Alternatywne rozwiązanie ewidencyjne dotyczące odpisów na ZFŚS

Do ujmowania w księgach rachunkowych odpisów na ZFŚS można przyjąć także inne rozwiązanie ewidencyjne. Kierując się obowiązującą dla celów podatkowych zasadą uznawania za koszt uzyskania (...)
str. 14
III.

Naprawy gwarancyjne w księgach rachunkowych sprzedawcy

Jak należy postąpić gdy wraca do nas wyrób gotowy na podstawie reklamacji? Jakie należy zastosować ceny? Proszę o przedstawienie ewidencji księgowej w przypadku, gdy wystawiamy (...)
str. 15
1.

Naprawa produktów w ramach reklamacji lub gwarancji

1.1. Przyjęcie i zwrot nabywcy naprawionych produktów W praktyce gospodarczej reklamacja polega na zwróceniu się do dostawcy, producenta lub wykonawcy usługi w sprawie ujawnionych wad (...)
str. 15
2.

Przyjęcie zwrotu wyrobu od nabywcy w ramach reklamacji

Jeśli nabywca w ramach reklamacji odstępuje od umowy oraz żąda zwrotu całości bądź części wpłaconych środków pieniężnych i zwraca zakupione produkty, to sprzedawca przyjmuje wyrób (...)
str. 18
3.

Przeznaczenie produktów z reklamacji do złomowania

W przypadku, gdy jednostka uzna, że zwrócone przez nabywcę produkty nadają się wyłącznie na złom, należy ich wartość odpisać z ksiąg rachunkowych i zaliczyć do (...)
str. 18
C.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Zapłata należności z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności

Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT i prowadzimy działalność produkcyjną. W produkcji wykorzystujemy materiały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Dostawcy wystawiają nam faktury (...)
str. 20
1.

Czynności objęte obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności

Zasady działania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) regulują przepisy art. 108a-108f ustawy o VAT, przepisy art. 62a-62f ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (...)
str. 20
2.

Ewidencja rozrachunków z kontrahentami przy płatnościach z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności

Ujmując w księgach rachunkowych operacje na rachunku VAT należy uwzględnić przepisy Prawa bankowego. Jak stanowi art. 62b ust. 3 tej ustawy, uznanie i obciążenie rachunku (...)
str. 21
1.

Ustalenie wartości początkowej aktywów finansowych w przypadku transakcji zakupu

Wycena składnika aktywów finansowych na moment początkowego ujęcia uzależniona jest od transakcji, w ramach której go pozyskano oraz od regulacji, którym podlega. Zgodnie z art. (...)
str. 25
2.

Transakcje, w przypadku których wycena początkowa aktywów finansowych nie jest oczywista

W praktyce mogą pojawiać się transakcje, w przypadku których wycena aktywów finansowych na moment ich początkowego ujęcia nie jest tak oczywista. Przykładem mogą być aporty (...)
str. 25
3.

Aktywa finansowe ujmowane w wyniku realizacji instrumentów pochodnych

Instrumenty pochodne podlegają rozwiązaniom przewidzianym w rozporządzeniu w sprawie instrumentów finansowych (z wyjątkiem niektórych dotyczących akcji/udziałów własnych jednostki oraz instrumentów pochodnych bazujących na warunkach naturalnych). (...)
str. 30
D.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.1.

Zdarzenia wywołujące zmianę wartości początkowej środka trwałego

W jakiej sytuacji może ulec zmianie wartość początkowa środka trwałego? Wartość początkowa środka trwałego może ulec zmianie na skutek: zwiększenia wynikającego z aktualizacji wyceny, o (...)
str. 32
1.2.

Zwiększenie wartości początkowej środka trwałego na skutek jego ulepszenia

W marcu 2020 r. przeprowadziliśmy modernizację maszyny produkcyjnej. Jak wprowadzić do ewidencji księgowej takie ulepszenie środka trwałego? Ulepszenie środka trwałego wpływa na zwiększenie wartości początkowej (...)
str. 34
1.3.

Prowizja od kredytu na zakup środka trwałego, jako składowa jego wartości początkowej

W styczniu 2020 r. nabyliśmy środek trwały. W marcu 2020 r. zorientowaliśmy się, że w wartości początkowej tego środka trwałego nie ujęliśmy prowizji od kredytu (...)
str. 35
1.4.

Zmniejszenie wartości początkowej środka trwałego na skutek otrzymanego od sprzedawcy rabatu cenowego

W marcu 2020 r. otrzymaliśmy od sprzedawcy rabat cenowy oraz fakturę korygującą obniżającą cenę środka trwałego zakupionego w styczniu 2020 r. Dokonaliśmy już odpisów amortyzacyjnych (...)
str. 37
E.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

1.

Księgowe ujęcie wprowadzenia prywatnego majątku do działalności gospodarczej

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek, ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe oraz sporządzać sprawozdanie finansowe, jeżeli w myśl art. 2 (...)
str. 39
2.

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego wprowadzonego przez właściciela

Środki trwałe wprowadza się do ksiąg rachunkowych w ich wartości początkowej. Wartość ta stanowi następnie podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przez wartość początkową środka trwałego (...)
str. 40
3.

Dokumenty będące podstawą wprowadzenia samochodu do własnej firmy

"Oświadczenie o przekazaniu prywatnego składnika majątku na cele prowadzonej działalności gospodarczej" może zawierać m.in. podstawowe dane przedsiębiorcy (imię, nazwisko, adres), miejscowość i datę wystawienia, informacje (...)
str. 41
F.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA

1.

Opłaty pobierane przez szkołę za wydanie legitymacji służbowych nauczycielom

W jaki sposób w księgach rachunkowych szkoły ująć opłaty pobierane za wydanie legitymacji służbowych nauczycielom? Opłaty te wpływają na wydzielony rachunek dochodów. Wpływ środków pieniężnych (...)
str. 44
2.

Prezentacja w bilansie instytucji kultury płatności otrzymanych z góry za zajęcia, warsztaty i spektakle

Instytucja kultury otrzymała wpłaty za zajęcia i warsztaty, z góry w grudniu za styczeń kolejnego roku. Ujęto je w księgach grudnia na koncie rozliczeń międzyokresowych (...)
str. 46
3.

Koszty zakupu dostępu do ebooków w księgach biblioteki publicznej

Biblioteka publiczna wykupiła pakiet kodów dostępu do ebooków, które są przekazywane zainteresowanym, zarejestrowanym czytelnikom biblioteki. Jak zaksięgować fakturę za tę usługę? Zakupiony przez bibliotekę dostęp (...)
str. 46
G.

KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI

1.

Ustalanie wartości szacunkowych w celu przedstawienia rzetelnej i jasnej sytuacji jednostki

Jednostki zobowiązane są w sprawozdaniu finansowym rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy. W tym celu mają obowiązek prezentować wszelkie dodatkowe informacje (...)
str. 47
2.

Uwzględnienie zasady ostrożności przy ustalaniu wartości szacunkowych

Przy dokonywaniu szacunków należy stosować się do zasady ostrożności, tak aby wyceniane poszczególne pozycje aktywów i przychodów nie zostały zawyżone, a zobowiązań i kosztów zaniżone. (...)
str. 48
3.

Zmiana wartości szacunkowych oraz metod szacowania

Metody szacowania wartości danego składnika uzależnione są od rodzaju tego składnika i opierają się zazwyczaj na zasadach matematycznych, statystycznych lub finansowych. Jeżeli jednostka wybierze dany (...)
str. 49
4.

Skutki zmian wartości szacunkowych w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym

W sytuacji gdy jednostka zmieni wartości szacunkowe, musi pamiętać o poprawieniu wartości prezentowanych w księgach rachunkowych i korekcie odpowiednich pozycji aktywów lub pasywów bilansu. Według (...)
str. 49
H.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

VIII.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Jak ująć w księgach rachunkowych i bilansie otrzymane zaliczki na towary i usługi?

Otrzymaliśmy zaliczki na dostawę towarów i usług i wystawiliśmy faktury zaliczkowe. Jak zaksięgować takie zaliczki oraz w której pozycji bilansu sporządzanego według załącznika nr 1 (...)
str. 51
2.

Czy spółka z o.o. wykazuje w rachunku zysków i strat kwotę zysku otrzymaną od spółki komandytowej?

Spółka z o.o. posiada udziały w spółce komandytowej. W której pozycji rachunku zysków i strat, sporządzanego w wariancie porównawczym według załącznika nr 1 do ustawy (...)
str. 52
3.

Czy wydatki na domenę i stronę internetową zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych?

Zakupiliśmy domenę i stronę internetową dla naszej firmy. Czy takie wydatki powinniśmy zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych? Wydatków na domenę i stronę internetową nie (...)
str. 52
4.

Jak wykazać w rachunku zysków i strat różnice kursowe?

W księgach rachunkowych na dzień bilansowy figurują dodatnie i ujemne różnice kursowe, ujęte jako przychody i koszty finansowe. Sprawozdanie finansowe sporządzamy według załącznika nr 1 (...)
str. 53
5.

Jak wycenić na dzień bilansowy akcje własne nabyte w celu ich umorzenia?

Spółka akcyjna nabyła akcje własne w celu ich umorzenia. Jak je wycenić i wykazać w bilansie? Czy koszty zakupu zwiększają cenę nabycia? Posiadane przez jednostkę (...)
str. 53
IX.

Z listów Czytelników

1.

Ujęcie w księgach rachunkowych wydatku na podstawie paragonu fiskalnego zawierającego NIP nabywcy

Na potrzeby firmy pracownik dokonał zakupów na kwotę poniżej 450 zł brutto. Potwierdzeniem dokonanych zakupów jest paragon z NIP-em firmy. Czy na podstawie otrzymanego paragonu (...)
str. 54
2.

Prezentacja w nocie podatkowej przychodu z umowy użyczenia

Spółka z o.o. sporządza w formie ustrukturyzowanej notę podatkową. W której pozycji tej noty powinna wykazać przychód z umowy użyczenia? Wartość przychodu z nieodpłatnego używania (...)
str. 55
3.

Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. postawionej w stan likwidacji

Spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji 1 października 2019 r. Księgi rachunkowe spółki zamknięto na 30 września 2019 r. i sporządzono sprawozdanie finansowe. (...)
str. 57
4.

Dane porównawcze w sprawozdaniu finansowym spółki przekształconej

Spółka z o.o. 2 września 2019 r. została przekształcona w spółkę komandytową (pełna sukcesja praw i obowiązków). Czy sporządzając sprawozdanie finansowe spółki komandytowej na 31 (...)
str. 58
5.

Koszty zabezpieczenia przed zagrożeniem pożarowym w postaci przeglądów gaśnic i hydrantów

Prowadzimy ewidencję kosztów podstawowej działalności operacyjnej na kontach zespołu 4 i 5. Na jakie konto w zespole 5 powinniśmy odnieść wydatki dotyczące przeglądu technicznego gaśnic (...)
str. 59
6.

Odniesienie w koszty odsetek za opóźnienie w zapłacie zobowiązań handlowych na podstawie noty odsetkowej

Jesteśmy spółką handlową. Otrzymaliśmy od naszego dostawcy notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie zobowiązania. Odsetki zapłaciliśmy przelewem bankowym. Jak ująć je w ewidencji księgowej? Odsetki (...)
str. 60
7.

Ujawnienie w księgach i bilansie spółki cywilnej podatku dochodowego opłaconego za wspólnika

Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a równocześnie jest wspólnikiem dwóch spółek cywilnych, z których jedna prowadzi księgi rachunkowe. Do przychodów z pozarolniczej działalności (...)
str. 61
8.

Prezentacja w rachunku zysków i strat kosztów realizacji projektu i otrzymanego dofinansowania

Spółka z o.o. otrzymała dofinansowanie na realizację projektu dotyczącego organizacji szkoleń oraz staży dla osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia. Spółka rekrutuje uczestników z zewnątrz. (...)
str. 62
9.

Zasady wyceny udziałów na dzień ich nabycia i na dzień bilansowy

Spółka z o.o. kupiła 15 października 2019 r. 100 udziałów w spółce zagranicznej na terenie Unii Europejskiej. Cena zakupu tych udziałów wynosiła 100.000 EUR, a (...)
str. 63
10.

Wytwarzanie energii elektrycznej we własnym zakresie i sprzedaż części tej energii firmie energetycznej

Jesteśmy spółką jawną i wybudowaliśmy farmę paneli fotowoltaicznych. Część wytworzonej energii sprzedajemy do sieci energetycznej (wystawiamy faktury), pozostałą część wytworzonej energii elektrycznej wykorzystujemy na własne (...)
str. 65

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.