Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 26 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 r., godz. 7:12 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.548 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 22 (478) z dnia 20.11.2018

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Zmiany w zakresie opodatkowania bonów na towary lub usługi

W dniu 10 października 2018 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 2904). Projektowana (...)
str. 4
B.

OBRÓT KRAJOWY

II.

Czy stosowanie mechanizmu podzielonej płatności będzie obowiązkowe?

Regulacje dotyczące zasad funkcjonowania systemu podzielonej płatności określone są w art. 108a-108d ustawy o VAT. Istotą tej metody - co już wielokrotnie podkreślaliśmy na łamach (...)
str. 5
1.

Sprzedaż samochodu a prawo do korekty podatku naliczonego

W grudniu 2013 r. wpłaciliśmy zaliczkę na zakup samochodu osobowego, w wysokości 5.000 zł brutto (w tym 934,96 zł VAT). Odliczyliśmy 60% kwoty podatku naliczonego (...)
str. 6
2.

Kopia zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym a prawo do pełnego odliczenia podatku VAT

Podatnik zakupił samochód ciężarowy. Na podstawie badania technicznego przeprowadzonego wcześniej przez sprzedawcę, w nowym dowodzie rejestracyjnym dokonano wpisu: VAT-1. Podatnik posiada kopię pierwotnego zaświadczenia wydanego (...)
str. 7
3.

Prywatny samochód wykorzystywany na potrzeby firmowe

W działalności gospodarczej przedsiębiorca wykorzystuje prywatny samochód ciężarowy (nie jest on zaliczony do środków trwałych a od jego nabycia nie odliczono VAT). Podatnik w trakcie (...)
str. 9
IV.

Zastosowanie ulgi na złe długi - wybrana problematyka

Zasady rozliczenia podatku należnego i naliczonego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności (tzw. ulga na złe długi), regulują przepisy art. 89a i art. 86b ustawy VAT. (...)
str. 10
1.

Korekta podstawy opodatkowania i podatku należnego a wysokość zobowiązania cywilnoprawnego

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy o VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na (...)
str. 10
2.

Zapłata należności z faktury wekslem - czy dłużnik ma obowiązek korekty VAT?

Z treści art. 89b ust. 1 ustawy o VAT wynika, że w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na (...)
str. 12
3.

Mechanizm podzielonej płatności a ulga na złe długi

Wprowadzony od 1 lipca 2018 r. dobrowolny mechanizm podzielonej płatności wzbudza u dostawców niepewność w zakresie możliwości zastosowania ulgi na złe długi w sytuacji, gdy (...)
str. 13
V.

Czynności opodatkowane VAT związane z nieruchomościami

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy VAT dokonują transakcji sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Często jednak mają wątpliwości czy w danym przypadku sprzedaż lub wynajem nieruchomości (...)
str. 13
1.

Sprzedaż lokalu użytkowego

Małżeństwo nabyło od spółdzielni mieszkaniowej lokal użytkowy do majątku prywatnego (wspólność ustawowa). Następnie ww. lokal został przekazany do działalności gospodarczej męża (podatnika VAT) i aktualnie (...)
str. 13
2.

Wynajem nieruchomości

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług turystycznych i jest czynnym podatnikiem VAT. Na podstawie umowy najmu w listopadzie 2018 r. wynajął dom mieszkalny (...)
str. 15
VI.

Praktyczne problemy ze stosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia

W odniesieniu do dostawy niektórych towarów oraz świadczenia niektórych usług ustawodawca wprowadził mechanizm tzw. odwrotnego obciążenia. Polega on na tym, że VAT należny z tytułu (...)
str. 17
1.

Przesłanki zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia

Podmiot A jest głównym wykonawcą budowy autostrady dla podmiotu B. Podmiot A oraz jego podwykonawcy, aby dojechać do budowy przejeżdżają przez drogę gminną. Zgodnie z (...)
str. 17
2.

Świadczenie usług wynajmu podnośników z operatorem

Firma budowlana posiada wpis do działalności gospodarczej obejmujący również świadczenie usług sklasyfikowanych w PKWiU 43.99.90.0. W ramach działalności świadczy usługi wynajmu podnośników wraz z operatorem (...)
str. 19
3.

Nieterminowa rejestracja kontrahenta

Od stycznia 2018 r. prowadzę działalność gospodarczą w zakresie robót tynkarskich sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 43.31.10.0. Przedmiotowe usługi wykonuję jako podwykonawca. W czerwcu 2018 r. (...)
str. 20
4.

Odliczenie VAT z duplikatu faktury "odwrotne obciążenie"

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W sierpniu 2018 r. dokonałem zakupu towaru wymienionego w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Transakcja została udokumentowana fakturą z (...)
str. 21
VII.

Interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie opodatkowania opłat reprograficznych

Opodatkowaniu podatkiem VAT, w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. (...)
str. 22
C.

KASY REJESTRUJĄCE

1.

Termin wystawienia faktury do sprzedaży paragonowej

W prowadzonej działalności sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej, którą dokumentujemy paragonami. Zdarza się, że na żądanie tych osób wystawiamy również faktury. (...)
str. 25
2.

Wystawienie faktury bez żądania nabywcy

Czy możliwe jest wystawienie i przekazanie (bez wyraźnego żądania) faktury zamiast paragonu dokumentującej dokonaną sprzedaż osobie prywatnej? Nadmieniam, iż wydrukowany paragon wraz z drugim egzemplarzem (...)
str. 26
3.

Brak paragonu a udokumentowanie sprzedaży fakturą

Czy sprzedawca może odmówić wystawienia faktury, jeśli nabywca nie zamierza zwrócić paragonu dokumentującego tę transakcję? Co do zasady podstawą wystawienia faktury jest przedłożenie przez nabywcę (...)
str. 27
IX.

Kasy rejestrujące na forum

1.

Sprzedaż towarów na rzecz osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną

Sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Czy rejestracji w kasie podlega także sprzedaż towaru osobie prowadzącej działalność nierejestrowaną (taka osoba nie posiada (...)
str. 28
2.

Awaria kasy fiskalnej

W wyniku awarii nie działa nam program sprzedaży i podłączona do niego drukarka fiskalna. Czy pomimo to możemy dokonywać sprzedaży, a po usunięciu awarii wszystko (...)
str. 29
3.

Limit uprawniający do zwolnienia z ewidencjonowania w kasie fiskalnej

Rozpoczęłam działalność gospodarczą 15 maja 2018 r. W dniu 30 czerwca dokonałam pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej (wcześniej dokonywałam sprzedaży tylko na rzecz przedsiębiorców). (...)
str. 30
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

X.

Rozliczenie importu usług przy spóźnionej rejestracji VAT

W dniu 16 maja 2018 r. podpisany został akt notarialny utworzenia spółki z o.o. a 7 czerwca 2018 r. dokonano jej wpisu do KRS. Formularz (...)
str. 31
1.

Obowiązek dokonania rejestracji

Podatnicy przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, mają obowiązek dokonać stosownej rejestracji. Obowiązek ten nie dotyczy podmiotów zwolnionych z podatku ze względu na (...)
str. 31
2.

Odliczenie VAT od wydatków poniesionych przed rejestracją

Kwestia terminu odliczenia VAT pojawia się w sytuacji, gdy podatnik ponosi wydatki związane z przyszłą opodatkowaną działalnością gospodarczą przed jej rozpoczęciem. W art. 88 ust. (...)
str. 31
3.

Opinia Dyrektora KIS w sprawie rozliczania importu usług

Wskazany przez nas sposób rozliczenia "zaległego’ importu usług zdaje się potwierdzać interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 listopada 2017 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.409.2017.1.KB , (...)
str. 32
4.

Deklarowanie importu usług

W sytuacji gdy polski nabywca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i nabywa usługi od zagranicznej firmy, która nie ma siedziby ani oddziału w Polsce, wówczas (...)
str. 33
5.

Rozliczenie zakupów dokonanych w okresie zwolnienia z opodatkowania

Według mniej optymistycznego scenariusza, należałoby założyć, że sporządzony pierwotnie formularz VAT-R sugeruje, iż w okresie od daty utworzenia spółki tj. od 16 maja 2018 r. (...)
str. 34
XI.

Dostawa towaru wraz z montażem

Zajmujemy się sprzedażą konstrukcji stalowych obiektów przemysłowych wraz z ich montażem. Na zlecenie czeskiego podatnika dokonaliśmy dostawy takiej konstrukcji, montując ją na nieruchomości położonej w (...)
str. 34
1.

Definicja usług związanych z nieruchomościami

Problem związany z opodatkowaniem usług wykonywanych na nieruchomościach polega głównie na tym, że bardzo wielu czynnościom można taki związek przypisać. Ustawa nie precyzuje jednak, jaki (...)
str. 35
2.

Dostawa konstrukcji stalowej wraz z montażem jako kompleksowe świadczenie

Problematyczne wydaje się natomiast właściwe zakwalifikowanie czynności polegającej na dostawie i montażu konstrukcji stalowej na nieruchomości. Wątpliwości dotyczą tego czy można zaliczyć je do usług, (...)
str. 35
3.

Miejsce opodatkowania usług wykonywanych na nieruchomościach

Nie ma zatem wątpliwości co do tego, iż obie usługi świadczone przez Czytelnika związane są z nieruchomościami. Zgodnie z generalną zasadą, miejsce świadczenia usług ustala (...)
str. 37
XII.

Czytelnicy pytają

1.

Podatek VAT od nieodpłatnego importu towarów przeznaczonych do testów

Otrzymamy z Turcji darmowe próbki towarów. Towary te zostaną wykorzystane wyłącznie do wewnętrznych testów na potrzeby produkcji nowych produktów, które posłużą do zabezpieczenia przyszłego źródła (...)
str. 38
2.

Przetwarzanie materiałów powierzonych przez zagranicznego zleceniodawcę

Otrzymaliśmy zlecenie wykonania usług na powierzonym przez brytyjską firmę materiale, który zostanie przywieziony z Niemiec. Przetwarzanie będzie polegało na cięciu oraz powlekaniu otrzymanego towaru, a (...)
str. 41
2.1.
Kwalifikacja przerobu towarów z użyciem własnych materiałów
Przetwarzanie otrzymanych od zagranicznego kontrahenta towarów wraz z wykorzystaniem własnych materiałów może stanowić dla Czytelnika świadczenie usług, bądź dostawę towarów. Generalnie przyjmuje się, że w (...)
str. 41
2.2.
Miejsce opodatkowania usług przetwarzania materiałów
Miejsce opodatkowania usług na ruchomym majątku rzeczowym uzależnione jest od statusu podatkowego nabywcy. Jeśli jest nim podatnik, wówczas zastosowanie znajduje ogólna zasada wyrażona w art. (...)
str. 42
2.3.
Problem czasowego przemieszczenia towarów
Czytelnik poruszył w pytaniu problem czasowego przywozu materiałów zleceniodawcy do Polski w kontekście art. 12 ust. 1 pkt. 6 ustawy. Przepis ten wymienia sytuacje, w (...)
str. 43
3.

Krótkoterminowy wynajem auta poza granicami kraju

Wynająłem na terytorium Francji samochód na kilka dni, w związku z podróżą służbową, którą odbywałem w tym państwie. Czy wynajmując samochód od zagranicznej firmy jestem (...)
str. 44
E.

PORADY I KOMENTARZE

1.

Istota umowy składu konsygnacyjnego

Umowa składu konsygnacyjnego nie została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze (...)
str. 45
2.

Moment powstania obowiązku podatkowego dla towarów pobieranych z magazynów

Sprzedaż (dostawa) towarów na rzecz nabywcy prowadzącego skład konsygnacyjny ma miejsce w momencie pobrania przez niego towarów z tego magazynu. Na ten sam moment powstania (...)
str. 45
3.

Rozliczanie powtarzających się dostaw

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Przepisy (...)
str. 46
4.

Charakterystyka transakcji ciągłych w opinii organów podatkowych i sądów

W wielu przypadkach podatnicy mają wątpliwości w zakresie ustalenia czy wykonywane przez nich czynności można uznać za ciągłe i zastosować do nich art. 19a ust. (...)
str. 47
F.

VAT OD PODSTAW

XIV.

Zawieszenie działalności gospodarczej w pytaniach Czytelników

Podatnik, który z różnych przyczyn nie będzie mógł prowadzić działalności gospodarczej w dłuższym okresie, np. kilku miesięcy, ma prawo czasowego zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie (...)
str. 49
1.

Kiedy podatnik składa deklaracje w okresie zawieszenia działalności?

Zgodnie z art. 99 ust. 7b ustawy o VAT, zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie dotyczy: podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego (...)
str. 49
2.

Faktura otrzymana w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Zawiesiłem działalność gospodarczą od 1 października 2018 r. na okres 16 miesięcy. W dniu 8 października otrzymałem fakturę za usługę, którą nabyłem we wrześniu, uprawniającą (...)
str. 50
3.

Zaprzestanie sprzedaży opodatkowanej

W marcu 2018 r. podatnik zawiesił działalność gospodarczą na okres 14 miesięcy. Czy przepis ustawy o VAT dotyczący obowiązku sporządzenia spisu z natury, w przypadku (...)
str. 51
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XV.

Korygowanie zwrotu towarów w samorządach - wzór faktury

Prawidłowe dokumentowanie transakcji należy do podstawowych obowiązków podatników VAT. Istotne jest także aby dokumenty te odzwierciedlały rzeczywisty przebieg transakcji. Dane, jakie powinna zawierać faktura zostały (...)
str. 52
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVI.

Akcyza od samochodu osobowego użytego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej

Spółka posiada oddział w Niemczech, z którego mają być sprowadzone samochody osobowe do Polski, gdzie będą służyły do czasowego wykonywania usług związanych z prowadzoną działalnością. (...)
str. 55
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Wykreślenie z urzędu podatnika z rejestru a obowiązek sporządzenia spisu z natury

Naczelnik urzędu skarbowego wykreślił podatnika (osobę fizyczną) z rejestru podatników VAT ze względu na brak realizacji obowiązku składania deklaracji. Podatnik nie zlikwidował działalności gospodarczej. Czy (...)
str. 58
2.

Odesłanie faktury do dostawcy bez rejestrowania w ewidencji zakupu VAT

Spółka jako czynny podatnik VAT zaplanowała nabycie programu informatycznego. Wybrała ofertę jednego z oferentów i poprosiła o prezentację programu. W dniu prezentacji programu spółka zgodziła (...)
str. 60
3.

Zmiana adresu zamieszkania podatnika

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Zmieniłem miejsce zamieszkania, ale właściwość organu podatkowego nie uległa zmianie. Czy w takiej sytuacji muszę dokonać (...)
str. 62
4.

Stawka VAT na dostawę książek w wersji papierowej wraz z nośnikiem danych

Czy przy sprzedaży książek w wersji papierowej z dołączonymi do niej płytami DVD/Blu-Ray, które stanowią uzupełnienie treści zawartej w książce można zastosować 5% stawkę VAT? (...)
str. 63
5.

Otrzymanie zaliczki i dostarczenie towaru w tym samym okresie rozliczeniowym

Spółka otrzymała zaliczkę na poczet dostawy towaru 5 listopada 2018 r. Towar został dostarczony do nabywcy 15 listopada br. Czy musimy w tej sytuacji wystawić (...)
str. 64
6.

Właściwa stawka VAT dla usług zakładania terenów zielonych

Jesteśmy firmą zajmującą się zakładaniem terenów zielonych. Obecnie wykonujemy roboty sklasyfikowane w PKWiU 81.30.10.0 polegające na: humusowaniu terenu, obsiewie rowów, skarp, terenów płaskich, uszczelnianiu rowów (...)
str. 65
2.4.
Fakturowanie i ewidencjonowanie usług niepodlegających opodatkowaniu
Czytelnik musi zafakturować wykonaną przez siebie usługę jako niepodlegającą opodatkowaniu. Podatnik, wystawiając fakturę dla zagranicznego kontrahenta nie powinien wykazywać stawki i kwoty podatku VAT. Może (...)
str. 43
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.