Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 29 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 r., godz. 13:25 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 47.445 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 17 (473) z dnia 10.09.2018

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Informacja JPK_VDEK zastąpi JPK_VAT i deklaracje VAT

Na mocy art. 99 ust. 11b ustawy o VAT, deklaracje VAT składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej do 25. dnia miesiąca następującego po (...)
str. 4
B.

OBRÓT KRAJOWY

II.

Zmiany w ustawie o VAT, Ordynacji podatkowej i Prawie bankowym

W Dzienniku Ustaw z dnia 7 sierpnia 2018 r., pod poz. 1499 opublikowano ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy - Ordynacja (...)
str. 5
III.

Kontynuacja działalności po śmierci podatnika - zarząd sukcesyjny już od listopada 2018 r.

Jeszcze w tym roku wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. poz. 1629), (...)
str. 6
1.

Jak powołać zarządcę sukcesyjnego?

Przedsiębiorca będzie mógł powołać zarządcę sukcesyjnego w ten sposób, że wskaże określoną osobę do pełnienia tej funkcji, albo zastrzeże, że z chwilą jego śmierci wskazany (...)
str. 6
2.

Zasady zachowania ciągłości przedsiębiorstwa

Zarządca sukcesyjny będzie działał w imieniu własnym, na rachunek właściciela przedsiębiorstwa w spadku. Zarząd taki obejmuje zobowiązanie do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku oraz umocowanie do (...)
str. 7
1.

Split payment w jednostkach samorządu terytorialnego

W dniu 29 czerwca 2018 r. Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad działania nowej formy rozliczeń, jaką jest mechanizm podzielonej płatności. Objaśnienia dotyczą również (...)
str. 8
2.

Realizacja przelewów walutowych przy użyciu komunikatu przelewu

Praktyką jest, że polscy przedsiębiorcy bardzo często wystawiają faktury i regulują należności w walucie obcej. W obowiązujących przepisach prawnych dotyczących podatku VAT nie ma jakiegokolwiek (...)
str. 9
3.

Pomyłka w kwocie VAT wpłaconej z zastosowaniem split payment

Z art. 62b ust. 2 ustawy Prawo bankowe (oraz odpowiednio z art. 3b ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach (...)
str. 10
4.

Zwrot nienależnie otrzymanej kwoty a wyłączenie solidarnej odpowiedzialności

W art. 108a ust. 5 ustawy o VAT przewidziano solidarną odpowiedzialność za nierozliczony podatek VAT, w przypadku gdy płatność przy zastosowaniu mechanizmu split payment zostanie (...)
str. 11
V.

Kontrola celno-skarbowa a prawo podatnika VAT do złożenia korekty deklaracji

Naczelnik urzędu celno-skarbowego może wykonywać kontrolę celno-skarbową m.in. w zakresie prawidłowości rozliczania VAT na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przy czym jej wszczęcie następuje z urzędu, (...)
str. 11
1.

Korekta złożona po wszczęciu kontroli celno-skarbowej

Ustawodawca w art. 62 ust. 4 ustawy o KAS wskazał, że podatnik może skorygować deklarację VAT w zakresie objętym kontrolą celno-skarbową, w terminie 14 dni (...)
str. 12
2.

Doręczenie wyniku kontroli a prawo do korekty deklaracji

Kontrola celno-skarbowa kończy się z dniem doręczenia kontrolowanemu wyniku kontroli (art. 82 ust. 1 ustawy o KAS). Podatnik w terminie 14 dni od tego dnia (...)
str. 12
3.

Podwyższone odsetki za zwłokę

Złożenie przez podatnika, w związku z przeprowadzoną kontrolą celno-skarbową korekty deklaracji VAT pozwala uniknąć odpowiedzialności karnej. Zgodnie bowiem z art. 16a ustawy z dnia 10 (...)
str. 14
VI.

Pierwsze zasiedlenie - czy po wyroku TSUE zmienią się polskie regulacje?

Zgodnie z treścią obowiązującego art. 2 pkt 14 ustawy o VAT pierwsze zasiedlenie to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub (...)
str. 15
1.

Nowa definicja pierwszego zasiedlenia - projekt zmian do ustawy o VAT

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ( https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12308701 ) został zamieszczony projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych (...)
str. 15
2.

Sprzedaż nieruchomości - czy można stosować zwolnienie z VAT na podstawie wyroku TSUE?

Niezależnie jednak od tego, że obowiązujący przepis art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, definiując pierwsze zasiedlenie, odnosi się do oddania budynku do użytkowania w (...)
str. 15
VII.

Czy organ podatkowy powinien oceniać poprawność klasyfikacji statystycznej wyrobu?

Przepisy regulujące stosowanie obniżonych stawek podatkowych oraz zwolnień z podatku VAT, w znacznym stopniu opierają się na klasyfikacjach statystycznych. Zatem błędne określenie przez podatnika symbolu (...)
str. 18
1.

Stanowisko Ministra Finansów w sprawie ustalania symbolu PKWiU

W wydawanych interpretacjach indywidualnych organy podatkowe stwierdzają, iż zaliczenie określonego produktu (czy usługi) do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (usługodawcy) tego produktu (usługi) (...)
str. 18
2.

Sądy administracyjne o klasyfikacji statystycznej towarów i usług dla celów podatku VAT

W wydawanych w ostatnim okresie wyrokach sądy administracyjne zdecydowanie nie zgadzają się ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów odnośnie wydawania przez KIS interpretacji indywidualnych w zakresie klasyfikowania (...)
str. 19
VIII.

Metoda wyliczenia prewspółczynnika a zasada neutralności podatku VAT

Generalną zasadą jest, że podatnicy, którzy wykonują czynności opodatkowane VAT mają prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z tymi czynnościami. (...)
str. 20
1.

Sposób określenia proporcji

Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć. Przy czym sposób określenia proporcji najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej (...)
str. 20
2.

Konieczność stosowania szczególnych zasad określania prewspółczynnika - wyrok NSA

Na podstawie art. 86 ust. 22 ustawy o VAT, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania (...)
str. 21
IX.

Zwrot części VAT na materiały budowlane możliwy tylko z faktur wystawionych do końca września 2018 r.

Aby ubiegać się zwrot części VAT na materiały budowlane na zasadach określonych w ustawie z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego (...)
str. 23
C.

KASY REJESTRUJĄCE

1.

Dokumentowanie sprzedaży fakturą bez żądania nabywcy

Prowadzimy sprzedaż wysyłkową towarów, którą rejestrujemy w kasie fiskalnej (nie spełniamy warunków do korzystania ze zwolnienia z kasy). Ze względów technicznych drukujemy i przesyłamy (bez (...)
str. 26
2.

Zwolnienie sprzedaży wysyłkowej z obowiązku rejestrowania w kasie fiskalnej

Prowadzimy działalność gospodarczą, w której dokonujemy sprzedaży wysyłkowej towarów osobom prywatnym za pośrednictwem firmy transportowej (z odroczonym terminem płatności lub za pobraniem). Zapłatę otrzymujemy na (...)
str. 27
3.

Rejestracja zaliczki wpłaconej na rachunek bankowy

Sprzedaż internetową towarów na rzez osób fizycznych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Zdarza się, że klienci (osoby prywatne) na poczet przyszłej sprzedaży wpłacają zaliczki na nasz (...)
str. 28
XI.

Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)

1.

Sprzedaż środka trwałego

Prowadzę działalność gospodarczą i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czy sprzedaż laptopa będącego środkiem trwałym osobie fizycznej udokumentowana fakturą podlega dodatkowo ewidencji w kasie (...)
str. 29
2.

Kasa fiskalna u podatnika zwolnionego z VAT

Prowadzę sklep, w którym będę użytkował kasę fiskalną. Czy paragon fiskalny będzie drukował kwoty brutto skoro jestem podatnikiem zwolnionym podmiotowo z VAT? [pytanie 1179114] Komentarz (...)
str. 30
3.

Czy wykonywanie tatuaży podlega ewidencji w kasie?

Od 1 września 2018 r. prowadzę studio tatuaży. Czy wykonywanie takich usług osobom prywatnym oznacza, że od razu powinnam posiadać kasę fiskalną? [pytanie 1180190] Komentarz (...)
str. 31
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

XII.

Problemy z odliczaniem podatku VAT od importu towarów

Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Importerzy są obowiązani (...)
str. 32
XIII.

Transgraniczny leasing urządzenia od unijnego podatnika

Zawarliśmy umowę leasingu z podmiotem z innego państwa UE. Leasingowana maszyna po jej wyprodukowaniu, zostanie przywieziona do Polski. W międzyczasie zamówiliśmy dodatkowy element maszyny, który (...)
str. 35
XIV.

Czytelnicy pytają

1.

Refakturowanie usług medycznych na zagraniczną firmę

Pracownik jednej z holenderskich spółek został oddelegowany do pracy w naszej firmie w Polsce. Zobowiązaliśmy się opłacać mu pakiet usług medycznych, których koszt refakturujemy na (...)
str. 38
2.

Import usług a faktura korygująca in minus

Jesteśmy podatnikiem VAT czynnym. W lutym 2018 r. wykazaliśmy w deklaracji VAT-7 import usług, zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego. W czerwcu br. (...)
str. 41
3.

Faktura za udział w zagranicznej konferencji

Otrzymaliśmy od zagranicznego kontrahenta fakturę za udział naszego pracownika w konferencji naukowej, która odbywała się w Wielkiej Brytanii. Na fakturze nie naliczono podatku VAT. Czy (...)
str. 42
E.

PORADY I KOMENTARZE

XV.

Zmiana przeznaczenia inwestycji a prawo do odliczenia VAT - wyrok TSUE

Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w (...)
str. 44
F.

VAT OD PODSTAW

XVI.

Informacje podsumowujące VAT-UE

Informacje podsumowujące VAT-UE stanowią rodzaj deklaracji dla podatku od towarów i usług z tytułu dokonywanych transakcji wewnątrzwspólnotowych. Obowiązek ich składania dotyczy tylko podatników dokonujących transakcji (...)
str. 46
1.

Kiedy podatnik zobowiązany jest do rejestracji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych?

Podatnicy, którzy zamierzają dokonywać transakcji z podmiotami z państw Unii Europejskiej mają obowiązek zarejestrowania się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Fakt, iż podatnik nie będzie dokonywał (...)
str. 46
2.

Obowiązek składania informacji podsumowującej

Podmiotem zobowiązanym do złożenia w urzędzie skarbowym informacji podsumowującej jest podatnik, który dokona: wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz podatników od wartości dodanej lub osób prawnych (...)
str. 47
3.

Termin składania dokumentów VAT-UE

Podatnicy składają informacje podsumowujące wyłącznie za okresy miesięczne za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu , w którym (...)
str. 48
4.

Co powinna zawierać informacja podsumowująca?

Informacja podsumowująca powinna zawierać w szczególności następujące dane: 1) nazwę lub imię i nazwisko podmiotu składającego informację podsumowującą, numer identyfikacji podatkowej podany w potwierdzeniu (VAT5-UE) (...)
str. 48
5.

Sankcje z tytułu niezłożenia informacji VAT-UE

Niezłożenie informacji podsumowującej VAT-UE w ustawowym terminie stanowi wykroczenie skarbowe zgodnie z ustawą z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z (...)
str. 49
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Dokumenty przewozowe a stawka VAT 0%

Dokumenty przewozowe pełnią niebagatelną rolę dowodową w transakcjach zagranicznych. W przypadku WDT, aby daną dostawę opodatkować według stawki 0%, dostawca - polski podatnik VAT - (...)
str. 50
2.

Jak wypełnić formularz CMR?

List (dokument) przewozowy zgodnie z ustawą z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1983), określa warunki umowy (...)
str. 50
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVIII.

Rozszerzenie listy towarów objętych systemem monitorowania przewozu

W Dzienniku Ustaw z dnia 24 lipca 2018 r., pod poz. 1427 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 lipca 2018 r. w sprawie (...)
str. 54
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wykonywanych w ramach umowy zlecenia

Świadczę usługi medyczne objęte zwolnieniem przedmiotowym na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Sporadycznie zawieram z innymi podmiotami gospodarczymi umowę zlecenie (...)
str. 56
2.

Odliczenie VAT z faktury korygującej oznaczonej jako "metoda kasowa"

Otrzymałem fakturę korygującą in minus od małego podatnika rozliczającego się metodą kasową. Kiedy należy rozliczyć taką fakturę? Przepisy nie przewidują szczególnych zasad rozliczania faktur korygujących (...)
str. 58
3.

Obowiązek podatkowy od usług budowlanych a uznanie faktury zaliczkowej jako "faktury pustej"

Spółka podpisała umowę z kontrahentem na wykonanie prac budowlanych w wynajmowanym od kontrahenta lokalu. Zgodnie z umową wystawiła dwie faktury: w maju 2018 r. fakturę (...)
str. 58
4.

Stawka VAT dla budowy wiaty garażowej wolno stojącej

Czy do opodatkowania kompleksowego wybudowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z wiatą garażową wolno stojącą mogę zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 8%? Generalną zasadą, zgodnie (...)
str. 60
5.

Badania lekarskie pracowników a zwolnienie z VAT

Zakład opieki zdrowotnej jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą. Na zlecenie zakładów pracy wykonuje badania wstępne, okresowe i kontrolne kierowców. Czy usługi te podlegają zwolnieniu z (...)
str. 62
6.

Rozliczenie VAT od świadczenia przekazanego nieodpłatnie kontrahentowi

Ponieśliśmy koszty pobytu naszego zagranicznego kontrahenta w Polsce. Aby uatrakcyjnić mu pobyt zorganizowaliśmy zwiedzanie miasta wraz z przewodnikiem. Czy mamy prawo do odliczenia podatku VAT (...)
str. 63
7.

Usługi prawnicze a prewspółczynnik

Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawniczych. Z tego tytułu wystawiamy faktury, w których ujmujemy (jako niepodlegające opodatkowaniu) koszty poniesione w imieniu i na (...)
str. 64
8.

Konsekwencje zmiany wartości transakcji przy dostawie elektroniki

Czynny podatnik VAT zamówił w naszej firmie 20 laptopów. Dostawa miała być realizowana w dziesięciu transzach. Wszystkie dostawy miały stanowić jednolitą gospodarczo transakcję objętą odwrotnym (...)
str. 66
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XIX.

Kronika legislacyjna

1.

Sukcesja przedsiębiorstwa osoby fizycznej - zmiany w ustawie o VAT

W Dzienniku Ustaw z dnia 24 sierpnia 2018 r., pod poz. 1629, opublikowano ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.