Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 26 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 r., godz. 7:12 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.548 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 5 (461) z dnia 10.03.2018

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Korekta błędnych danych nabywcy - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa

Błędy w wystawionych dokumentach sprzedaży należy skorygować tak, aby odzwierciedlały nie tylko rzeczywisty przebieg transakcji, ale również zawierały poprawne dane dotyczące zarówno sprzedawcy, jak i (...)
str. 4
B.

OBRÓT KRAJOWY

II.

Jednolity Plik Kontrolny w pytaniach Czytelników

Na początku 2018 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czy mam obowiązek przesyłania informacji o ewidencji w formie JPK? (...)
str. 6
III.

Sprzedaż nowych towarów na aukcjach internetowych - komunikat MF

Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę na rozpowszechnioną praktykę sprzedaży (głównie w popularnych serwisach aukcyjnych) nowych towarów przez podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, które w parametrach aukcji (...)
str. 9
1.

Wpływ daty otrzymania faktury na termin odliczenia VAT

W lutym 2018 r. wpłaciłem 80% zaliczki oraz otrzymałem fakturę potwierdzającą jej wpłatę na poczet towaru, który otrzymam w kwietniu. W rozliczeniu za który miesiąc (...)
str. 10
2.

Odliczenie VAT z faktury za media

W lutym 2018 r. otrzymałem fakturę za media z terminem płatności przypadającym na 26 lutego 2018 r. Faktura została wystawiona w styczniu 2018 r. Czy (...)
str. 11
3.

Termin odliczenia podatku z duplikatu faktury

Sprzedawca wystawił nam w styczniu 2018 r. fakturę potwierdzającą zakup towarów, którą wysłał pocztą. Faktura nie dotarła do naszej firmy, w związku z czym zwróciliśmy (...)
str. 12
4.

Transakcja rozliczana w systemie odwrotnego obciążenia

W lutym 2018 r. kupiłem złom, zaś fakturę z adnotacją "odwrotne obciążenie" otrzymałem w dniu 6 marca 2018 r. Kiedy mogę odliczyć VAT z tytułu (...)
str. 12
V.

Podatek VAT od usług budowlanych objętych odwrotnym obciążeniem

Podatek VAT przy świadczeniu usług budowlanych rozliczany jest w systemie odwrotnego obciążenia, jeśli łącznie spełnione są następujące warunki: usługodawca i usługobiorca są czynnymi podatnikami VAT, (...)
str. 13
1.

Moment wykonania usługi przyjmowanej częściowo

Jako generalny wykonawca nabywamy usługi objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. Umowa z podwykonawcą zawierana jest na okres 2-3 lat, a rozliczenia następują po upływie każdego kolejnego (...)
str. 14
2.

Termin wystawienia faktury

Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych na rzecz podatnika prowadzącego działalność (...)
str. 16
1.

Odpowiedzialność podatkowa nabywcy

Odpowiedzialność podatkowa nabywcy towarów wrażliwych określona została w przepisach ustawy o VAT. Zgodnie z art. 105a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik, na rzecz którego (...)
str. 17
2.

Wykaz dostawców, którzy złożyli kaucję gwarancyjną

Wykaz podmiotów dokonujących dostawy towarów wrażliwych, które złożyły kaucję gwarancyjną prowadzony jest w formie elektronicznej przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej i udostępniany w Biuletynie Informacji (...)
str. 18
3.

Sprawdzenie kontrahenta w wykazie podmiotów, które wpłaciły kaucję gwarancyjną

Ministerstwo Finansów, w specjalnym serwisie "Kaucja gwarancyjna" wskazało, w jaki sposób podatnicy mogą sprawdzić czy dany podmiot znajduje się w wykazie podmiotów dokonujących dostawy towarów, (...)
str. 19
1.

Kiedy przy sprzedaży elektroniki stosuje się odwrotne obciążenie?

Zasadą jest, że odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przez dostawcę, lub podmiot świadczący daną usługę. W niektórych przypadkach ustawodawca (...)
str. 20
2.

Skutki zmiany wartości transakcji przy dostawie elektroniki

W praktyce zdarzają się sytuacje, w których następuje obniżenie wartości transakcji (poniżej 20.000 zł), ze względu na zmianę wartości transakcji, czy też inne okoliczności, jak (...)
str. 21
3.

Transakcje realizowane w ramach współpracy z kontrahentem bez umowy - interpretacja indywidualna

Podatnicy mają często wątpliwości przy ustalaniu, czy mają do czynienia z jednolitą gospodarczo transakcją w sytuacjach, w których zamówienie poszczególnych dostaw elektroniki uzgadniane jest z (...)
str. 23
VIII.

Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego - wyrok WSA

W świetle przepisów ustawy o VAT, zarówno oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste, jak i zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów uznane jest za dostawę towarów podlegającą (...)
str. 24
C.

KASY REJESTRUJĄCE

IX.

MF rozwiązało problem stosowania kas fiskalnych przez kantory

Obowiązek ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (...)
str. 27
X.

Czytelnicy pytają

1.

Faktury wystawiane do paragonów a prowadzenie ewidencji VAT

W prowadzonej działalności gospodarczej zarówno sprzedaż na rzecz osób prywatnych, jak i podmiotów gospodarczych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Faktury (z załączonymi paragonami) wystawionymi na rzecz (...)
str. 29
2.

Termin odliczenia ulgi przysługującej na zakup kasy

Świadczę usługi budowlane. W związku z przekroczeniem limitu obrotów od 1 marca br. jestem zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej. Czy jeśli (...)
str. 30
3.

Wysyłkowa sprzedaż towarów z terytorium kraju wyłączonych ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu częściami i akcesoriami do samochodów. Działalność ta polega m.in. na dokonywaniu sprzedaży wysyłkowej tych towarów z terytorium kraju na (...)
str. 31
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

1.

Wywóz własnych towarów do innego państwa UE

Zasadniczo wywóz towarów na terytorium innego państwa członkowskiego stanowi odpowiednio: WDT - w państwie z którego towary są przemieszczane i WNT - w państwie do (...)
str. 33
2.

Pojęcie magazynu konsygnacyjnego

Ustawodawca wprowadził jednak pewne uproszczenia, które mają ułatwić rozliczanie dokonywanych w ten sposób transakcji. W tym celu powołano w przepisach instytucję "magazynu konsygnacyjnego" i odrębnie (...)
str. 34
3.

Zasady szczególne dotyczące opodatkowania dostaw towarów do magazynów konsygnacyjnych

W polskiej ustawie o VAT sposób opodatkowania towarów przemieszczanych do magazynów konsygnacyjnych położonych w innych państwach członkowskich określono w art. 20a. Regulacje te dotyczą momentu (...)
str. 35
XII.

Korygowanie eksportu, który nie został jeszcze ujęty w deklaracji

Sprzedaliśmy w grudniu 2017 r. samochód obywatelowi Ukrainy. Wystawiliśmy fakturę ze stawką 23%. W dniu 27 grudnia otrzymaliśmy z agencji celnej dokument IE-599 potwierdzający wywóz (...)
str. 36
1.

Eksport na rzecz niepodatników

Fakt, iż nabywcą wywożonych poza UE towarów jest osoba fizyczna, nie powinien mieć wpływu na zaliczenie transakcji do eksportowej. Eksportem towarów jest bowiem potwierdzona przez (...)
str. 36
2.

Korygowanie eksportu

Co do zasady, podatnicy, którzy zastosowali błędną stawkę VAT, powinni dokonać korekty podatku należnego w oparciu o art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o (...)
str. 37
3.

Deklarowanie skorygowanej transakcji

W omawianym jednak przypadku wystawienie faktury korygującej miało miejsce w momencie gdy pierwotna faktura nie została jeszcze ujęta w deklaracji, dlatego sposób rozliczenia tej transakcji (...)
str. 38
XIII.

Nabycie towarów transportowanych z innego państwa UE od dostawcy z polskim NIP

W styczniu br. dokonaliśmy zakupu od irlandzkiej firmy, która dostarczyła nam towar z czeskiego magazynu. Otrzymaliśmy fakturę z której wynika, że sprzedawca jest zarejestrowany również (...)
str. 39
1.

Kwalifikacja zakupu od unijnego dostawcy zarejestrowanego w Polsce

Opodatkowanie dostawy w Polsce przez zagranicznego kontrahenta, posiadającego polski NIP byłoby prawidłowe, w sytuacji gdyby dostawa towarów podlegała opodatkowaniu na terytorium naszego kraju. Z art. (...)
str. 39
2.

Rozliczenie faktury korygującej

Problem Czytelnika dotyczy również właściwego rozliczenia faktury korygującej, w której wystawca dokonał korekty zastosowanej stawki VAT i wykazał sprzedaż jako WDT. W przypadkach opisanych w (...)
str. 41
XIV.

Transport importowanych towarów wykonany poza terytorium kraju

Na zlecenie polskiej firmy wykonujemy usługę transportu towarów ze Szwajcarii do Niemiec. Nasz kontrahent nie jest właścicielem tych towarów, ani ich nabywcą, lecz jedynie podzleca (...)
str. 42
1.

Miejsce świadczenia i wysokość opodatkowania

Zasadniczo usługa transportowa wykonywana na rzecz podatnika opodatkowana jest w miejscu siedziby usługobiorcy, lub też - jeśli wykonywana jest dla stałego miejsca prowadzenia działalności - (...)
str. 42
2.

Warunki zastosowania obniżonej stawki VAT

W przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora dowodami pozwalającymi zastosować stawkę VAT 0% są następujące dokumenty: list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, (...)
str. 43
3.

Usługi świadczone przez podwykonawcę

W sytuacji, gdy podatnik świadczy usługi transportowe jako podwykonawca, musi zwrócić uwagę na to, czy w dokumencie celnym w podstawie opodatkowania importowanych towarów ujęta została (...)
str. 44
XV.

Czytelnicy pytają

1.

Import towarów w łańcuchu dostaw

Sprowadzamy towary z Chin na zamówienie polskich odbiorców. Towary wysyłane są bezpośrednio z Chin do polskich nabywców, którzy dokonują ich odprawy celnej w Polsce. Kto (...)
str. 45
2.

Dropshipping a wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru

Jesteśmy podatnikiem VAT czynnym. Chcemy rozszerzyć swoją działalność o model logistyczny sprzedaży przez internet określony jako dropshipping. Nasi partnerzy z innych państw Unii Europejskiej będą (...)
str. 46
E.

PORADY I KOMENTARZE

XVI.

Procedura opodatkowania marży przy sprzedaży towarów używanych - wyrok TSUE

Do dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od: podmiotu niebędącego podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej, lub podatnika VAT bądź podatnika od wartości (...)
str. 48
1.

Definicja towarów używanych w opinii organów podatkowych i sądów

Przez towary używane, w myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w (...)
str. 48
2.

Stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Wydaje się jednak, że stanowisko organów podatkowych i sądów w kwestii opodatkowania marży przy dostawie towarów używanych, może ulec zmianie pod wpływem wyroku Trybunału Sprawiedliwości (...)
str. 50
F.

VAT OD PODSTAW

XVII.

Kiedy warto zawiesić działalność gospodarczą?

W toku prowadzonej przez podatników VAT działalności gospodarczej mogą zdarzyć się sytuacje, w których podatnicy z różnych przyczyn przez pewien czas działalności tej nie mogą (...)
str. 51
1.

Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT

Podstawę prawną zawieszenia działalności gospodarczej znajdujemy w przepisach ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r. poz. (...)
str. 51
2.

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązek przesyłania JPK_VAT

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik nie ma obowiązku składania deklaracji VAT, ale również nie dotyczy go obowiązek prowadzenia ewidencji VAT. W takiej sytuacji gdy (...)
str. 52
3.

Odliczenie VAT naliczonego w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

W praktyce może się zdarzyć, że pomimo zawieszenia działalności gospodarczej i związanego z tym faktem braku obowiązku składania deklaracji VAT, podatnik otrzyma w tym okresie (...)
str. 52
4.

Wykreślenie z rejestru podatnika, który zawiesił działalność gospodarczą

Z art. 96 ust. 9a pkt 1 ustawy o VAT wynika, że podatnik, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (...)
str. 53
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XVIII.

Zwrot ulgi otrzymanej z tytułu zakupu kasy fiskalnej przez podatników świadczących usługi taksówek osobowych

Na mocy art. 114 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0) mogą wybrać (...)
str. 55
H.

PODATEK AKCYZOWY

XIX.

Zwolnienie z akcyzy dla osobowych pojazdów elektrycznych i hybrydowych

Ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. poz. 317) zostały dokonane zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Na (...)
str. 58
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Wskazanie danych dwóch nabywców na fakturze sprzedaży

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży nowych i używanych maszyn rolniczych. Czy na jednej fakturze dokumentującej sprzedaż takiej maszyny mogę zamieścić dane dwóch nabywców - (...)
str. 59
2.

Zakupy związane z transakcją zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Spółka zakupiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w celu jej sprzedaży z zyskiem. Sprzedaż nastąpi w ciągu kilku miesięcy. W związku z nabyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa ponieśliśmy (...)
str. 60
3.

Zmiana przeznaczenia środka trwałego po upływie okresu korekty

Spółka nabyła w 2012 r. samochód osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony na potrzeby działalności opodatkowanej. Przy zakupie odliczono 60% podatku naliczonego (nie (...)
str. 60
4.

Odliczenie VAT od zakupów związanych z samochodami stanowiącymi towary handlowe

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi i ciężarowymi. Do zakupionych w celach handlowych samochodów dokupuję różnego rodzaju części samochodowe, paliwo, usługi naprawy itp. (...)
str. 61
5.

Faktura prognozująca zużycie energii elektrycznej

Zakład energetyczny wystawia fakturę nazwaną jako "Zaliczka na prognozowane zużycie energii". Czy mogę odliczyć podatek VAT z takiej faktury, a jeśli tak to w jakim (...)
str. 62
6.

Obowiązek podatkowy w VAT przy świadczeniu usług reklamy

Podpisaliśmy z kontrahentem umowę na świadczenie usług reklamowych w okresie 11.01-11.03.2018 r. Fakturę wystawiliśmy 12 stycznia br. z datą wykonania usługi 11 marca. Kontrahent za (...)
str. 63
7.

Zapłata voucherem za usługę reklamy

Organizujemy zawody, w których nagrodami są między innymi vouchery, które otrzymujemy jako zapłatę za usługę reklamy (najem powierzchni reklamowej). Podpisaliśmy umowę z kontrahentem, który ma (...)
str. 64
8.

Brak badania technicznego i wpisu w dowodzie rejestracyjnym a wysokość odliczenia VAT

W listopadzie 2017 r. zakupiliśmy samochód spełniający wymagania konstrukcyjne, określone w ustawie o VAT uprawniające do odliczenia VAT w całości. W tym czasie został uruchomiony (...)
str. 66
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XX.

Kronika legislacyjna

1.

Zmiana ustawy o podatku akcyzowym

W Dzienniku Ustaw z dnia 7 lutego 2018 r., pod poz. 317, opublikowano ustawę z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.