Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 17 kwietnia 2025 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2025 r., godz. 11:26 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 62.028 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 8 (626) z dnia 10.04.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Zasady ustalania podstawy wymiaru składek

1.

Czy ryczałt z tytułu używania prywatnego pojazdu do celów służbowych w jazdach lokalnych zwiększy podstawę wymiaru składek ZUS?

Pracownik użytkuje prywatny samochód osobowy w celach służbowych do jazd lokalnych. Z tego tytułu wypłacamy mu ryczałt pieniężny ustalony zgodnie z rozporządzeniem z dnia 25 (...)
str. 4
2.

Wyłączenie z oskładkowania wirtualnych diet w przypadku realizacji międzynarodowych przewozów drogowych w ramach umowy zlecenia - stanowisko ZUS

W UiPP nr 7/2025 , str. 14 zamieściliśmy artykuł dotyczący składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy kierowcy wykonującego przewozy międzynarodowe w ramach umowy zlecenia. (...)
str. 7
3.

Odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne wspólnika spółki komandytowej od dochodu z działalności gospodarczej - stanowisko MZ

Wspólnik spółki komandytowej równocześnie samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG (opodatkowaną wg. skali). Składki na ubezpieczenia społeczne opłaca jako wspólnik spółki komandytowej. (...)
str. 9
4.

Świadczenia z okazji Świąt Wielkanocnych w podstawie wymiaru składek ZUS i opodatkowania

W 2025 r. Święta Wielkiej Nocy przypadają 20 i 21 kwietnia. Z tej okazji część pracodawców przyznaje pracownikom dodatkowe świadczenia, zarówno w formie pieniężnej, jak (...)
str. 10
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

II.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w razie zamiany premii miesięcznej na kwartalną

Pracodawca dwukrotnie dokonywał zmian w zakresie wypłaty premii miesięcznych i kwartalnych (od 1 kwietnia 2024 r. zamienił premię kwartalną na miesięczną, a od 1 stycznia (...)
str. 11
2.

Uzupełnianie wynagrodzenia przyjmowanego do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

1) Pracownik jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości oraz otrzymuje zmienną premię uznaniową zmniejszaną proporcjonalnie za okresy usprawiedliwionych nieobecności w pracy. W lutym 2025 r. (...)
str. 13
3.

Wynagrodzenie za urlop na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za odpowiednie miesiące kalendarzowe poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 (...)
str. 16
III.

Zasady wypłaty zasiłków

1.

Wypłata świadczenia chorobowego po udowodnieniu wymaganego okresu wyczekiwania

Od 3 marca 2025 r. zatrudniliśmy pracownicę w wieku 50+. Osoba ta była niezdolna do pracy z powodu choroby w okresie od 10 do 14 (...)
str. 17
2.

Zasiłek chorobowy, a następnie zasiłek macierzyński z tytułu ubezpieczenia chorobowego jako zleceniobiorca

Od roku w spółce z o.o. umowę zlecenia wykonuje osoba, która z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (...)
str. 19
C.

PRAWO PRACY

IV.

Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy

1.

Zastąpienie dwóch umów jedną umową o pracę

Pracownik jest zatrudniony u pracodawcy na podstawie dwóch umów o pracę dotyczących dwóch różnych stanowisk pracy, a każda z nich obejmuje wymiar pół etatu. Wskutek (...)
str. 21
2.

Rozwiązanie umowy o pracę po długotrwałej chorobie w okresie oczekiwania na decyzję w sprawie przyznania renty

1) ZUS odmówił prawa do świadczenia rehabilitacyjnego pracownikowi, który wykorzystał 182 dni okresu zasiłkowego. Pracownik złożył więc dokumenty o przyznanie renty i obecnie oczekuje na (...)
str. 22
3.

Czy wypowiedzenie zmieniające jest zawsze dopuszczalne?

Spółka z o.o. (ze 100% udziałem gminy) zatrudnia głównego księgowego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Jego wynagrodzenie jest ustalane w oparciu (...)
str. 24
V.

Rozliczanie czasu pracy

1.

Ustalenie limitu godzin nadliczbowych pracownika niepełnoetatowego

Czy do rocznego limitu godzin nadliczbowych, o którym mowa w art. 151 § 3 K.p., należy także wliczyć godziny przepracowane ponad określony w umowie wymiar (...)
str. 25
2.

Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym święto 3 maja przypadające w 2025 r. w sobotę

1) W zakładzie pracy stosuje się system podstawowy w organizacji od poniedziałku do piątku i jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Jak należy obliczyć obowiązujący pracowników w maju (...)
str. 27
3.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego z jedno- do sześciomiesięcznego

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przechodząc z 1-miesięcznego na 6-miesięczny okres rozliczeniowy? Wydłużenie okresu rozliczeniowego z 1-miesięcznego na 6-miesięczny jest możliwe w każdym systemie (...)
str. 29
VI.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Składniki wynagrodzenia uwzględniane i nieuwzględniane w podstawie wynagrodzenia urlopowego

Czy wynagrodzenie urlopowe pracownika należy obliczyć również ze stałych składników, czy tylko ze zmiennych? Wynagrodzenie urlopowe oblicza się ze stałych i zmiennych składników wynagrodzenia przysługujących (...)
str. 31
2.

Kwalifikacja świadczenia nazwanego nagrodą jubileuszową

Pracodawca spoza sfery budżetowej zamierza wprowadzić nagrodę jubileuszową. Czy przy określeniu w regulaminie warunków jej przyznawania, wysokości i innych zasad będzie to w świetle prawa (...)
str. 33
3.

Wpływ zmiany nazwy regulaminowego składnika wynagrodzenia na podstawę wynagrodzenia urlopowego

Spółka wypłaca tzw. "dodatek szkodliwy", mimo że od czasu wejścia w życie przepisów o emeryturach pomostowych jej pracownicy nie wykonują prac ustawowo określonych jako świadczone (...)
str. 35
4.

Wynagrodzenie za okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Pracownik, którego obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia, wypowiedział umowę o pracę ze skutkiem na dzień 31 marca 2025 r. W okresie ostatniego miesiąca wypowiedzenia zwolniliśmy go (...)
str. 37
VII.

Dokumentacja kadrowa

1.

Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących informacji o warunkach zatrudnienia

1) Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony na okres od 1 stycznia do 31 marca 2024 r., a następnie od 1 kwietnia (...)
str. 38
VIII.

Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów

1.

Osiągnięcie 10-letniego stażu urlopowego w trakcie zatrudnienia

Zatrudniamy pracownika od 2 stycznia 2025 r. na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Wcześniej pracował on u nas na okres próbny (od 3 (...)
str. 41
2.

Termin rozpoczęcia urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przez pracownika będącego rodziną zastępczą

1) Pracownik wystąpił do sądu z wnioskiem o ustanowienie rodziny zastępczej dla dzieci urodzonych 14 stycznia 2019 r. i 22 grudnia 2019 r. Na posiedzeniu (...)
str. 42
3.

Uzupełniający urlop macierzyński w pytaniach Czytelników

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje art. 180 2 K.p., na mocy którego rodzice wcześniaków lub dzieci hospitalizowanych po porodzie zyskali nowe uprawnienie w postaci (...)
str. 45
IX.

Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień

1.

Udzielanie pracownikowi zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Pracownik zawnioskował o udzielenie mu 1 dnia zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w dniu, w którym zgodnie z harmonogramem powinien rozpocząć pracę (...)
str. 47
2.

Przyjęcie studenta na staż w ramach nieodpłatnej umowy zlecenia

Chcemy przyjąć studenta na miesięczny bezpłatny staż (nie w ramach praktyk absolwenckich). Czy możemy zawrzeć z nim w tym celu umowę zlecenia? Tak, jeżeli spełnione (...)
str. 48
3.

Uprawnienia do świadczeń przysługujących w razie śmierci nauczyciela placówki feryjnej

Nauczyciel placówki feryjnej zmarł w czasie, gdy był zawieszony w obowiązkach służbowych na okres 6 miesięcy, w związku z czym w tym okresie otrzymywał tylko (...)
str. 49
X.

Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

1.

Zakup przez pracodawcę pralki i środków piorących a ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Czy zakup przez pracodawcę pralki wraz z niezbędnymi detergentami do prania odzieży roboczej i udostępnienie jej pracownikom w pomieszczeniu socjalnym zwalnia go z obowiązku wypłaty (...)
str. 52
D.

ROZLICZENIA Z PFRON

1.

Informacja INF-D-P w razie zmiany stopnia niepełnosprawności w trakcie miesiąca

Pracownik pełnoetatowy do 14 marca 2025 r. legitymował się lekkim stopniem niepełnosprawności (bez schorzenia szczególnego), a od 15 marca 2025 r. został zaliczony do osób (...)
str. 53
E.

VADEMECUM KADROWCA

XI.

Relacje z dyżurów telefonicznych

1.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w ramach małego ZUS plus przez wspólnika spółki cywilnej

Wspólnik spółki cywilnej chciałby skorzystać z małego ZUS plus. Ma on 50% udziałów w spółce. Jak ma ustalić roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskany (...)
str. 55
2.

Warunki uprawniające do otwarcia nowego okresu zasiłkowego

Pracownik był nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu choroby i 20 marca 2025 r. wykorzystał pełny 182-dniowy okres zasiłkowy. Od 21 marca 2025 r. powrócił (...)
str. 55
3.

Dokumenty wymagane przy ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy i chorobowy

1) Żona pracownika przebywająca na urlopie wychowawczym zachorowała i nie może opiekować się 4-letnim dzieckiem. Jakie dokumenty powinien w tej sytuacji przedłożyć pracownik, aby uzyskać (...)
str. 56
4.

Ustalenie limitów ilościowego i czasowego umów o pracę zawieranych na czas określony

Z pracownicą zawarliśmy umowę na 3-miesięczny okres próbny. Przed jej zakończeniem pracownica przedstawiła zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży. W związku z tym podpisaliśmy z nią (...)
str. 57
5.

Data zakończenia tygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny

Pracownik zatrudniony na okres próbny, z tygodniowym okresem wypowiedzenia, w niedzielę (6 kwietnia br.) wysłał pracodawcy wiadomość SMS z informacją, że wypowiada umowę o pracę. (...)
str. 58
6.

Udzielenie dnia wolnego za pracę w niedzielę w tym samym okresie rozliczeniowym

1) Pracownik zatrudniony na pełny etat w organizacji 2-zmianowej w ramach 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego, z uwagi na szczególne potrzeby pracodawcy został wezwany do pracy w (...)
str. 59
7.

Odpis na nauczyciela objętego jednocześnie opieką socjalną jako emeryta

Publiczna placówka oświatowa zatrudnia na cały etat nauczyciela, który jest jednocześnie objęty opieką socjalną jako emeryt tej placówki. Jak powinna ustalić odpis na Fundusz za (...)
str. 60
1.

Współpraca pracodawcy ze związkami zawodowymi działającymi w zakładzie pracy

Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Prawo jego utworzenia i wstępowania (...)
str. 61
2.

Rodzaj reprezentacji i podmioty reprezentowane przez związek zawodowy

Pracownik nie musi być członkiem związku zawodowego, żeby korzystać z jego obrony. Dotyczy to jednak wyłącznie spraw o charakterze zbiorowym, a w sprawach indywidualnych pracownik (...)
str. 61
3.

Informacja o korzystaniu/niekorzystaniu przez pracownika z obrony związkowej

Pracodawca wykonuje obowiązek konsultacji związkowej w trybie art. 38 K.p. dopiero wtedy, gdy wie, że pracownik, którego umowa o pracę ma być wypowiedziana jest objęty (...)
str. 62
4.

Zawiadomienie zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę

4.1. Forma zawiadomienia zakładowej organizacji związkowej Informacja o podleganiu pracownika obronie związkowej zobowiązuje pracodawcę do zawiadomienia na piśmie zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia mu (...)
str. 64
4.1.
Forma zawiadomienia zakładowej organizacji związkowej
Informacja o podleganiu pracownika obronie związkowej zobowiązuje pracodawcę do zawiadomienia na piśmie zakładowej organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia mu umowy zawartej na czas określony lub (...)
str. 64
4.2.
Wskazanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę w zawiadomieniu zakładowej organizacji związkowej
Zawiadomienie zakładowej organizacji związkowej o wypowiedzeniu musi zawierać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy (art. 38 § 1 in fine K.p.). Ma być ona prawdziwa (rzeczywista), określona (...)
str. 65
4.3.
Doręczenie organizacji związkowej zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę
Sąd Najwyższy w wyroku z 24 lipca 2001 r. (sygn. akt I PKN 562/00, OSNP 2003/12/293) wyjaśnił, że: "Doręczenie zakładowej organizacji związkowej pisemnego zawiadomienia o (...)
str. 66
4.4.
Termin na udzielenie odpowiedzi przez organizację związkową
Zakładowa organizacja związkowa może złożyć pracodawcy na piśmie umotywowane zastrzeżenia, jeżeli uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione. Ma na to 5 dni od dnia następnego po (...)
str. 66
5.

Decyzja w sprawie złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę

Niezajęcie stanowiska związkowego w odpowiedzi na zawiadomienie o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę w uzgodnionym terminie otwiera pracodawcy drogę do złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu (...)
str. 67
6.

Skutki naruszenia przez pracodawcę obowiązku konsultacji z organizacją związkową

Judykatura uznaje, że art. 38 § 1 K.p. może być naruszony wyłącznie, gdy pracownik korzysta ze związkowej reprezentacji jego praw pracowniczych (por. m.in. wyrok SN (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Wypróbuj
ZA DARMO
DEMO »