Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
NUMER BIEŻĄCY 6 (600) Z DNIA 10.03.2024
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 17 (491) z dnia 01.09.2019
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 17 (491) z dnia 01.09.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Od nowego roku dodatek za staż pracy wyłączony z minimalnego wynagrodzenia za pracę
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od minimalnego. W bieżącym roku wynosi ono 2.250 zł. Do jego obliczenia (...)
str. 4
2.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie świadectwa pracy, w tym pomocniczego wzoru tego dokumentu
Generalnie z dniem 7 września br. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy... (Dz. U. poz. (...)
str. 6
3.
Od 1 września br. podwyższenie minimalnych stawek wynagrodzenia pracowników młodocianych
Rada Ministrów 13 sierpnia 2019 r. przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do (...)
str. 8
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika w wieku do ukończenia 26 lat uprawnionego do zasiłku za część miesiąca
Pracownik w wieku 24 lat złożył w dniu 1 sierpnia br. oświadczenie, że uzyskane w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. przychody (...)
str. 9
2.
Opłacenie składek ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy objętego obowiązkowo ubezpieczeniami w trakcie trwania umowy
Od 1 marca do 31 sierpnia br. w spółce z o.o. umowę zlecenia wykonywała osoba będąca studentem w wieku 24 lat, która 8 sierpnia br. (...)
str. 11
3.
Składki ZUS po uznaniu absencji chorobowej jako powstałej w wyniku wypadku przy pracy
Pracownik od 12 lipca do 20 sierpnia br. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Za ten okres otrzymał wynagrodzenie chorobowe (12 dni), a następnie (...)
str. 13
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne dla zleceniobiorcy z ustalonym prawem do emerytury
1) W firmie umowę zlecenia wykonuje osoba, która z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od sierpnia br. ma ona ustalone prawo (...)
str. 16
2.
Podleganie ubezpieczeniom w ZUS z tytułu wykonywania umowy o świadczenie usług zarządzania
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie zarządzania i mam zawartą ze spółką z o.o. umowę o świadczenie usług zarządzania. Z jakiego tytułu podlegam ubezpieczeniom w ZUS, (...)
str. 18
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Zasady uzupełniania składnika wynagrodzenia wliczanego do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz miesięczny składnik wynagrodzenia określony jako procent wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika za miesiąc, za który jest wypłacane. Czy (...)
str. 19
2.
Wysokość świadczenia chorobowego w razie otrzymania wynagrodzenia w formie zaliczki
Pracownik pełnoetatowy chorował przez kilka dni sierpnia br. W umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. Ze względu na trudności finansowe pracodawcy, (...)
str. 20
3.
Przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku po zmianie jego rodzaju
Pracownica od marca br. jest niezdolna do pracy z powodu choroby i do dnia porodu, który nastąpił pod koniec sierpnia br. pobierała świadczenie chorobowe. W (...)
str. 22
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata zasiłku chorobowego dla pracownika z ustalonym prawem do renty
Od lutego br. ZUS przyznał pracownikowi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pracownik ten był zatrudniony na czas określony do 31 sierpnia br. (...)
str. 23
2.
Skutki wykonywania pracy w okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego, w tym obejmującego szpital
Pracodawca w wyniku kontroli stwierdził nieprawidłowe wykorzystywanie przez pracownika zwolnienia lekarskiego (wykonywał prace w gospodarstwie rolnym matki). Czy w związku z tym utracił prawo do (...)
str. 24
3.
Otwarcie nowego okresu zasiłkowego po świadczeniu rehabilitacyjnym
Osoba prowadząca działalność gospodarczą po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego przez 6 miesięcy pobierała świadczenie rehabilitacyjne, łącznie do 19 sierpnia br. Od następnego dnia podjęła prowadzenie (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.
Podjęcie zatrudnienia przez osobę pobierającą emeryturę pomostową
Chcielibyśmy zatrudnić byłego pracownika na podstawie umowy zlecenia. Od ubiegłego roku pobiera on emeryturę pomostową. Czy wykonywanie tej pracy wpłynie na wysokość świadczenia? Nadmieniamy, że (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony
1) Z przyszłym pracownikiem, którego zatrudnimy na stanowisku spedytora, zawrzemy umowę przedwstępną. Zostanie w niej zapisane, że umowa o pracę będzie umową na czas nieokreślony. (...)
str. 28
2.
Ponowne zatrudnienie tego samego pracownika
Zatrudnialiśmy pracownika w latach 2012-2015. W bieżącym roku zawarliśmy z nim ponownie umowę na 3 miesiące (do 30 września br.). Umowy tej nie nazwaliśmy "na (...)
str. 29
3.
Zatrudnienie w spółkach powiązanych kapitałowo lub osobowo
1) W jednym miejscu mieści się kilka spółek powiązanych kapitałowo bądź osobowo. Nie tworzą grupy kapitałowej. Czy jedna osoba może być zatrudniona tylko w jednej (...)
str. 31
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Polecenie pracownikowi dodatkowej pracy pomiędzy dobami pracowniczymi
Pracownik zgodnie z harmonogramem miał pracować w piątek od 8 00 do 16 00 oraz w sobotę od 16 00 do 24 00 . Przed (...)
str. 33
2.
Wystąpienie nadgodzin w rozkładzie ruchomego czasu pracy
Zamierzamy wprowadzić organizację ruchomą. Czy może w niej dojść do nadgodzin, a jeśli tak, to jak ustalać ich rodzaj? W razie dodatkowej pracy, także w (...)
str. 34
3.
Dopuszczalność pracy nadliczbowej pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym
Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym zgłosił gotowość pracy w godzinach nadliczbowych. Czy jest to dopuszczalne, a jeżeli tak, to jak obliczyć stawkę za nadgodzinę z (...)
str. 36
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Obliczenie wynagrodzenia określonego w stałej stawce miesięcznej w razie nieobecności w pracy
Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną. Od 1 czerwca do 31 sierpnia br. nie stawiał się do pracy (najpierw była to nieobecność spowodowana chorobą bez prawa (...)
str. 38
2.
Ustalenie stawki za godzinę nadliczbową
Pracownicy są wynagradzani stawką miesięczną i czasami pracują w nadgodzinach. Stawkę za godzinę nadliczbową obliczamy, używając do tego celu uśrednionego dzielnika w wysokości 168 godzin. (...)
str. 39
3.
Nagroda jubileuszowa dla prezesa spółki komunalnej
Osoba zatrudniona w spółce komunalnej na podstawie umowy o pracę została powołana uchwałą wspólników na stanowisko prezesa. W czasie trwania zawartego w związku z tym (...)
str. 40
4.
Odprawa w przypadku zakończenia umowy na czas określony krótko przed osiągnięciem wieku emerytalnego
Na czas określony (do 31 sierpnia br.) zatrudnialiśmy pracownicę, która 22 października br. ukończy 60 lat. Czy z dniem rozwiązania umowy o pracę powinniśmy byli (...)
str. 41
IX.
Dokumentacja kadrowa
1.1.
Przechowywanie odpisów aktów stanu cywilnego
Pracownik zamierza wystąpić o udzielenie mu urlopu okolicznościowego. Czy wystarczy, że złoży w tym zakresie stosowny wniosek, czy pracodawca powinien zażądać udokumentowania tego faktu? Jak (...)
str. 42
1.2.
Dokumenty włączane do części A akt osobowych pracownika
1) W rozporządzeniu w sprawie dokumentacji pracowniczej nie ma szczegółowej listy dokumentów, które należy wpinać do części A akt osobowych. Jak w takim razie ustalić, (...)
str. 43
2.
Elektroniczny wniosek o udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych
Pracodawca stosuje elektroniczną ewidencję czasu pracy. W tym celu prowadzi system teleinformatyczny. Każdy z pracowników ma w nim indywidualne konto, do którego posiada spersonalizowany login (...)
str. 45
X.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Udokumentowanie okresu nauki dla celów ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego
Pracownik przedłożył pracodawcy świadectwo ukończenia technikum. Czy dla obliczenia stażu urlopowego musi jeszcze udokumentować czas trwania nauki? Nie, pracownik przedkładając świadectwo szkolne wyczerpująco udokumentował staż (...)
str. 46
2.
Łączenie urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na część etatu u pracodawcy udzielającego tego urlopu
1) Pracownica, która wkrótce rozpocznie korzystanie z urlopu rodzicielskiego, udzielonego w trybie tzw. "z góry", rozważa połączenie jego części z pracą w niepełnym wymiarze czasu (...)
str. 48
XI.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Zainstalowanie nadajników GPS w samochodach służbowych używanych także dla celów prywatnych
Pracodawca nosi się z zamiarem zainstalowania w samochodach służbowych GPS-ów. Pojazdy są wykorzystywane przez pracowników do jazd służbowych i prywatnych. Za jazdy prywatne chciałby obciążać (...)
str. 50
2.
Postępowanie pracodawcy gdy do wynagrodzenia pracownika skierowano kilka zajęć komorniczych
Do zakładu pracy wpłynęło kilka zajęć niealimentacyjnych w stosunku do wynagrodzenia jednego z pracowników. Komornicy nie wyznaczyli spośród siebie właściwego do przeprowadzenia egzekucji. Jak powinien (...)
str. 52
XII.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Testy psychotechniczne dla pracowników biurowych korzystających przy pracy z samochodów służbowych
Pracownicy biurowi korzystają z samochodów służbowych w ramach obowiązków pracowniczych oraz w celach prywatnych, w tym dojeżdżając nimi do pracy. Czy pracodawca musi kierować ich (...)
str. 54
D.
ROZLICZENIA Z PFRON
1.
Forma przekazania nabywcy informacji INF-U
Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON) ulegają obniżeniu z tytułu zakupu produkcji lub usługi, z wyłączeniem handlu, odpowiednio wytworzonej lub świadczonej przez (...)
str. 56
E.
PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
1.
Wpłata powitalna i dopłaty roczne dla osoby będącej uczestnikiem PPK
Wpłata powitalna dla uczestnika PPK ( art. 31 ustawy o PPK) Wpłata powitalna przysługuje osobie będącej uczestnikiem PPK, dalej uczestnikiem, przez co najmniej 3 pełne (...)
str. 58
2.
Dziedziczenie środków zgromadzonych w PPK i ich podział w razie śmierci uczestnika PPK
1) Proszę o informacje, czy i na jakich zasadach środki zgromadzone w PPK przez uczestnika PPK podlegają dziedziczeniu po jego śmierci? Środki zgromadzone w PPK (...)
str. 60
F.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Obowiązek terminowego wydania świadectwa pracy
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy (...)
str. 62
2.
Żądanie sprostowania lub wydania świadectwa pracy albo ustalenia uprawnień do jego wydania
Pracownik może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. W razie nieuwzględnienia wniosku, pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu (...)
str. 62
3.
Terminy wniesienia sprawy dotyczącej świadectwa pracy do sądu
Pracownik zyska więcej czasu na wystąpienie do sądu o sprostowanie świadectwa pracy. Obecnie ma na to 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa przez (...)
str. 64
4.
Zasady rozpatrywania spraw związanych ze świadectwem pracy przez sąd
W zależności od rodzaju żądania pracownika, sąd może je rozpatrywać w trybie procesowym lub nieprocesowym, co obrazuje tabela z podstawowymi różnicami, uwzględniającymi nowe regulacje. Proces (...)
str. 64
5.
Skutki orzeczenia sądu zobowiązującego do wydania świadectwa
W wyroku uwzględniającym żądanie zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy oraz w postanowieniu uwzględniającym żądanie ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy sąd musi określić treść (...)
str. 66
6.
Egzekucja orzeczenia sądowego w sprawie świadectwa pracy
Orzeczenia sądowe uwzględniające żądania pracownika dotyczące świadectw pracy są egzekwowane w trybie art. 1050-1050 1 K.p.c. Pierwszy z tych przepisów stanowi, że zasadniczo sądem właściwym (...)
str. 66
G.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w okresie od 1 września do 31 grudnia 2019 r.?
Generalnie z dniem 1 września br. weszła w życie ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych (...)
str. 67
2.
Obowiązek zatrudniania po zakończeniu postępowania w sprawie przywrócenia do pracy przed sądem pierwszej instancji
Na mocy art. 1 pkt 164 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.