Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 22 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 22.04.2025 r., godz. 12:12 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.770 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 11 (1234) z dnia 10.04.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Podatek wynikający z zeznania PIT można zapłacić w serwisie e-Urząd Skarbowy za pomocą karty płatniczej

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w komunikacie z 20 marca 2025 r. zamieszczonym na stronie internetowej www.gov.pl poinformowała o możliwości zapłaty podatku wynikającego m.in. z zeznań (...)
str. 4
2.

Czy obowiązkowy KSEF zostanie odroczony ze względu na unijny pakiet VIDA?

Obowiązkowy KSEF - regulacje ustawowe i planowane zmiany Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, podatnicy mieli mieć obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych w ramach (...)
str. 4
II.

INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH

1.

Zaniechanie poboru PIT i CIT od przychodu z tytułu umorzenia subwencji z PFR przedłużone do końca 2026 r.

W Dzienniku Ustaw z 25 marca 2025 r., pod poz. 372, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 marca 2025 r. w sprawie zaniechania poboru (...)
str. 5
2.

Zwolnienie z PIT świadczenia pieniężnego wypłacanego rolnikowi za udział w FSDN

W Dzienniku Ustaw z 25 marca 2025 r., pod poz. 368, opublikowano ustawę z dnia 7 marca 2025 r. o unijnej sieci danych dotyczących poziomu (...)
str. 6
3.

Projekt zmian rozporządzenia w sprawie obowiązku badania sprawozdań finansowych OPP

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) został zamieszczony projekt z 19 marca 2025 r. zmieniający rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2018 r. (...)
str. 6
4.

Projekt KSR nr 16 dotyczący uproszczeń przedstawiony do konsultacji społecznych

W dniu 24 marca 2025 r. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl) przedstawiono do dyskusji publicznej projekt Krajowego Standardu Rachunkowości nr 16 "Uproszczenia dopuszczone ustawą (...)
str. 7
5.

Gospodarka bez zbędnych barier - przykładowe propozycje zmian deregulacyjnych

W dniu 24 marca 2025 r. na stronie internetowej Kancelarii Premiera (www.gov.pl) zmieszczono komunikat w sprawie współpracy ze stroną społeczną Rządowego Zespołu do spraw Deregulacji. (...)
str. 7
6.

Zmiany w podatku akcyzowym - od 1 kwietnia 2025 r.

W Dzienniku Ustaw z 18 marca 2025 r., pod poz. 340, opublikowano ustawę z dnia 20 lutego 2025 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, (...)
str. 8
7.

Aplikacja mobilna e-TOLL PL - nowa wersja do pobrania po 30 kwietnia 2025 r.

W dniu 31 marca 2025 r. na stronie internetowej Krajowej Administracji Skarbowej (www.gov.pl) opublikowano informację dotyczącą zmian, jakie zostaną wprowadzone w aplikacji mobilnej e-TOLL PL. (...)
str. 9
8.

Nowa wersja wniosku VAT-REF

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl), w zakładce e-Deklaracje, została opublikowana nowa wersja wniosku o zwrot podatku od wartości dodanej (VAT) naliczonego w innym państwie (...)
str. 10
III.

ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO

1.

Świadczenie usług pośrednictwa - podatki i ewidencja księgowa

Pośrednictwo to - zgodnie z definicją zawartą w internetowym Słowniku języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) - działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub (...)
str. 10
1.1.

Usługi pośrednictwa - rozliczanie dla celów VAT

Na potrzeby prawidłowego rozliczenia - dla celów VAT - świadczonych usług pośrednictwa, należy m.in. ustalić stawkę VAT właściwą dla tej usługi, moment powstania obowiązku podatkowego, (...)
str. 10
1.2.

Przychód podatkowy z tytułu świadczenia usług pośrednictwa

W ustawach o podatku dochodowym nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do ustalania przychodu z tytułu świadczenia usług pośrednictwa. Podatnicy CIT (opodatkowani (...)
str. 13
1.3.

Usługi pośrednictwa w księgach rachunkowych pośrednika

Przychód z tytułu usług pośrednictwa Odnosząc się do rozliczenia - dla celów bilansowych - świadczonych przez jednostkę usług pośrednictwa należy wskazać, że ustawa o rachunkowości (...)
str. 14
2.

Zakwaterowanie pracownika zamiejscowego - podatki, składki ZUS i ewidencja księgowa

W praktyce mają miejsce sytuacje, w których pracodawcy zapewniają pracownikom zamiejscowym nieodpłatnie zakwaterowanie w wynajętym mieszkaniu - w miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy. (...)
str. 15
2.1.

Korzystanie z mieszkania zapewnionego przez pracodawcę nieodpłatnie - PIT pracownika i składki ZUS

Przychód pracownika z tytułu nieodpłatnego korzystania z mieszkania Zgodnie z zasadą ogólną, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i (...)
str. 16
2.2.

Nieodpłatne udostępnienie pracownikowi lokalu mieszkalnego a VAT

Udostępnienie lokalu mieszkalnego pracownikom a VAT należny Nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste m.in. pracowników, do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, podlega opodatkowaniu VAT (...)
str. 17
2.3.

Wydatki na najem mieszkania pracownikom jako koszty podatkowe pracodawcy

Zgodnie z zasadą ogólną do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (...)
str. 20
2.4.

Ewidencja księgowa wydatków na najem mieszkania udostępnionego nieodpłatnie pracownikom

W ustawie o rachunkowości nie ma regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do ujmowania w księgach rachunkowych wydatków na najem mieszkania udostępnianego nieodpłatnie pracownikom (...)
str. 21
IV.

PODATEK VAT

1.

Prawo do odliczenia VAT w przypadku błędnej rejestracji na potrzeby VAT - interpretacja KIS

Podatnik, który omyłkowo zarejestrował się jako podatnik zwolniony z VAT, ale zachowywał się jak czynny podatnik VAT (wystawiał faktury z VAT, przesyłał JPK_VAT i płacił (...)
str. 22
2.

Dostawa urządzenia wielofunkcyjnego na rzecz szkoły a stawka VAT - wyrok WSA

Urządzenia wielofunkcyjne - pełniące funkcje drukarki, skanera oraz kopiarki i faksu - mogą być sprzedawane na rzecz placówek oświatowych ze stawką 0% VAT (po spełnieniu (...)
str. 24
3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

3.1.

Rozliczenie faktury korygującej "in minus" przez sprzedawcę

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W lutym 2025 r. sprzedałem dużą partię towarów i wystawiłem fakturę. W tym samym miesiącu kontrahent zakwestionował jakość niektórych towarów i (...)
str. 26
3.2.

Usługa najmu nieruchomości - zwolnienie z ewidencjonowania w kasie rejestrującej

Jestem czynnym podatnikiem VAT i posiadam kasę fiskalną. Od 1 stycznia 2025 r. rozszerzyłem działalność o usługi najmu nieruchomości na rzecz osób prywatnych. Nie ewidencjonuję (...)
str. 27
3.3.

Opodatkowanie VAT nieodpłatnej pomocy prawnej

Jestem radcą prawnym i prowadzę własną kancelarię. Podpisałem z gminą umowę o świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej. Pomoc będzie świadczona według wyznaczonego harmonogramu określonego w umowie, (...)
str. 28
3.4.

Sprzedaż mieszkania z wyposażeniem a VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Kupiłem mieszkanie na rynku wtórnym, od osoby prywatnej. Zamierzam odświeżyć mieszkanie (pomalować, wymienić panele), wyposażyć w niezbędne meble i sprzęty AGD, (...)
str. 31
3.5.

Sprzedaż lokalu z zasobu TBS - VAT i CIT

Jesteśmy prywatnym TBS-em. Budynki mieszkalne w naszym zasobie powstały przy udziale kredytu Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz partycypacji w wysokości 25% wartości wytworzenia. W ciągu ostatnich (...)
str. 33
V.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH

1.

Nieodpłatna służebność przesyłu a przychód w CIT - wyrok WSA

Spółka (przedsiębiorstwo przesyłowe), na rzecz której ustanowiono nieodpłatnie służebność przesyłu, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Występuje tu bowiem ekwiwalentność świadczeń, tj. (...)
str. 37
2.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

2.1.

Faktura opłacona przez wspólnika a koszty uzyskania przychodów - w przypadku transakcji przekraczającej 15.000 zł

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) posiada zobowiązanie wobec kontrahenta krajowego z tytułu zakupu towarów; faktura opiewa na kwotę 90.000 zł. Z powodu braku (...)
str. 39
2.2.

Kwota VAT naliczonego wynikająca z korekty VAT w ramach przepisów o złych długach a koszty uzyskania przychodów

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) kilka lat temu skorygowała VAT naliczony ("in minus") w związku z brakiem zapłaty zobowiązania z tytułu zakupu towarów (...)
str. 41
2.3.

Koszty dochodzenia należności od kontrahenta - rozliczenie dla celów CIT

Spółka z o.o. (opodatkowana tzw. klasycznym CIT) posiada niezapłacone należności, zasądzone wyrokami sądowymi i skierowane do egzekucji komorniczej. Spółka wpłaca komornikowi środki pieniężne na pokrycie (...)
str. 43
VI.

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH

1.

W których pozycjach zeznań PIT-36L i PIT-28 wykazać zwrot składki zdrowotnej?

Podatnicy opłacający podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą "rozliczać" podatkowo zapłacone w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej (...)
str. 45
2.

Ulga termomodernizacyjna dla właścicieli domów szeregowych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych - informacja Min. Fin.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na (...)
str. 46
3.

Środki pieniężne zebrane w ramach zorganizowanej zbiórki na portalu internetowym a PIT - interpretacja KIS

Środki pieniężne zebrane w ramach zorganizowanej zbiórki na portalu internetowym, pochodzące z wpłat od anonimowych osób, podlegają opodatkowaniu PIT. (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (...)
str. 47
4.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

4.1.

Dochody (przychody) pełnoletniego dziecka a preferencyjne rozliczenie podatku przez samotnego rodzica

Samotna matka wychowuje pełnoletniego studiującego syna, który nie ukończył 25 lat. Jest on polskim rezydentem podatkowym. W 2024 r. syn uzyskał: przychód z renty rodzinnej (...)
str. 50
4.2.

Wpłata na IKZE dokonana na przełomie lat - odliczenie w zeznaniu podatkowym

Podatnik PIT (skala podatkowa) w dniu 31 grudnia 2024 r. złożył dyspozycję polecenia przelewu wpłaty na IKZE w bankowości elektronicznej banku, w którym posiada rachunek (...)
str. 52
VII.

ŚRODKI TRWAŁE

1.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu używania użyczonego samochodu osobowego - interpretacja KIS

Nie istnieje możliwość uznania użyczonego samochodu za środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym naliczania od jego wartości odpisów amortyzacyjnych. Użytkownik takiego pojazdu (...)
str. 54
2.

Wymiana pieca grzewczego w wynajmowanym budynku

Podatnik prowadzi działalność w wynajmowanej od żony części budynku (będącego jej odrębną własnością w związku z posiadaniem rozdzielności majątkowej), przy czym żona nie prowadzi działalności (...)
str. 57
VIII.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1.

Zwrócona składka zdrowotna doliczona do dochodu a roczna podstawa wymiaru tej składki

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym w 2024 r. otrzymał zwrot składki zdrowotnej w związku z rocznym rozliczeniem tej składki (za 2023 r.). Kwotę (...)
str. 58
2.

Deputat chlebowy dla pracowników należy oskładkować

Wydawany pracownikom deputat chlebowy nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w ZUS. (interpretacja indywidualna Oddziału ZUS w Lublinie (...)
str. 60
3.

Świadczenia na Święta Wielkanocne przekazane pracownikom bez obowiązku składkowego

Pracodawca wszystkim pracownikom firmy przekaże na Święta Wielkanocne świadczenie pieniężne w zróżnicowanej wysokości. Jego wysokość ustali w oparciu o sytuację materialno-bytową, określoną na podstawie oświadczenia (...)
str. 61
IX.

PRAWO PRACY

1.

Rozwiązanie umowy z powodu utraty zdolności do wykonywania pracy

1) Pracownik za dwa lata osiągnie wiek emerytalny. Ostatnio przebywał na zwolnieniu lekarskim przez kilka miesięcy i po jego zakończeniu lekarz medycyny pracy nie dopuścił (...)
str. 63
2.

Wynagrodzenie oraz świadectwo pracy przy umowach terminowych niepozostających w ciągłości

W kwietniu 2025 r. pracownikowi kończy się umowa o pracę na czas określony zawarta na 1/2 etatu. Po dwudniowej przerwie przypadającej na weekend chcemy podpisać (...)
str. 65
X.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Prezentacja w rachunku zysków i strat sprzedaży materiałów - sposób uproszczony dopuszczony przez Min. Fin.

W Biuletynie Informacyjnym nr 9 z 20 marca 2025 r., w opracowaniu pt. " O czym należy pamiętać sporządzając do 31 marca 2025 r. roczne (...)
str. 67
2.

Zakup towarów w grudniu 2024 r. z realizacją dostawy w 2025 r. - ewidencja księgowa i ujęcie w bilansie

Pod koniec grudnia 2024 r. dokonaliśmy zakupu towaru, co zostało potwierdzone fakturą VAT, którą w tym samym miesiącu opłaciliśmy. Dostarczenie towaru nastąpiło w lutym 2025 (...)
str. 68
2.1.

Ujęcie zdarzenia w roku, którego dotyczy

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym (...)
str. 68
2.2.

Zakup towarów na przełomie lat obrotowych oraz ich dostawa w kolejnym roku

W praktyce często mają miejsce sytuacje, w których termin otrzymania faktur dokumentujących nabycie towarów oraz moment otrzymania towarów są różne. W sytuacji opisanej w pytaniu, (...)
str. 69
3.

Metoda wyceny rozchodu towarów FEFO

Przepisy ustawy o rachunkowości określają metody wyceny rozchodu towarów, tj. według cen przeciętnych, LIFO, FIFO i szczegółowej identyfikacji. Spółka prowadząca handel hurtowy artykułami spożywczymi chce (...)
str. 71
4.

Ewidencja kary nałożonej przez Wody Polskie

Wody Polskie obciążyły spółkę z o.o. karą pieniężną za brak pozwolenia wodnoprawnego. Pod jaką datą powinniśmy zaewidencjonować w księgach rachunkowych tę karę, czy z chwilą (...)
str. 72
5.

Relacja z dyżuru telefonicznego

5.1.

Jednostki zobowiązane do sporządzenia noty podatkowej

Kiedy jednostka jest zobowiązana do sporządzenia noty podatkowej? Czy obowiązek jej sporządzenia dotyczy również jednostek sporządzających sprawozdanie w oparciu o załącznik nr 4 przeznaczony dla (...)
str. 74
5.2.

Proces sądowy pracodawcy z pracownikami a utworzenie rezerwy na jego negatywne skutki

Jednostka w 2024 r. została pozwana przez pracowników o niedopełnienie obowiązków wynikających z zakresu prawa pracy za 2024 r. Czy w księgach rachunkowych 2024 r. (...)
str. 74
5.3.

Dokumenty składane do publikacji w MSiG za 2024 r.

Jesteśmy spółką cywilną, której sprawozdanie finansowe za 2024 r. podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. Jednocześnie posiadamy status jednostki małej, w związku z czym nie (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Wypróbuj
ZA DARMO
DEMO »