Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 6 stycznia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 3.01.2025 r., godz. 13:37 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 42.151 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »

Co nowego w przepisach w 2025 r.
Dodatek nr 2
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 1
z dnia 01.01.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

WSTĘP

Dodatek stanowi zbiór nowych regulacji prawnych obowiązujących od 1 stycznia 2025 r. W publikacji omówiono zmiany w podatkach dochodowych (w szczególności dotyczące kasowego PIT), VAT (...)
str. 5
I.

LIMITY PODATKOWE I BILANSOWE NA 2025 R.

Zarówno przepisy podatkowe, jak i bilansowe zawierają określone limity, w oparciu o które podmioty gospodarcze ustalają, czy mogą skorzystać z różnych uproszczeń, rozwiązań lub czy (...)
str. 5
1.

Limity dla celów CIT/PIT na 2025 r.

Status małego podatnika Dla celów CIT/PIT małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą VAT należnego) nie przekroczyła w poprzednim (...)
str. 5
2.

Limity dla celów VAT na 2025 r.

W ustawie o VAT wartość wyrażoną w euro, przeliczaną po kursie z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedniego, zastosowano w przypadku limitu dla małych podatników (...)
str. 7
3.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2025 r.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych poza jednostkami zobowiązanymi do prowadzenia ksiąg rachunkowych ze względu na formę prawną (takimi jak np. spółki z o.o., spółki akcyjne, spółki (...)
str. 8
4.

Limity podatkowe i bilansowe na 2025 r. w ujęciu tabelarycznym

Status/prawo/obowiązek Limity w euro Limity w zł Status małego podatnika dla celów CIT/PIT: 2.000.000 8.569.000 Limit jednorazowej amortyzacji: 50.000 214.000 Prawo do opłacania ryczałtu od (...)
str. 9
II.

ZMIANY W PODATKU DOCHODOWYM

1.

Kasowy PIT

Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy wprowadzające możliwość wyboru przez podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów (...)
str. 10
1.1.

Kto może stosować kasowy PIT?

Metoda kasowa w PIT polega na rozliczaniu przychodów w dacie uregulowania należności, a kosztów uzyskania przychodów w dacie uregulowania zobowiązania, jednak nie wcześniej niż w (...)
str. 10
1.2.

Oświadczenie o wyborze kasowego PIT

Podatnik, który chce korzystać z kasowej metody rozliczania PIT, musi złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze tej metody w terminie (...)
str. 11
1.3.

Metoda kasowa nie do wszystkich transakcji

Metoda kasowa rozliczania przychodów ma zastosowanie wyłącznie do przychodów , które: wynikają z transakcji między podatnikiem a przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca (...)
str. 11
1.4.

Data powstania przychodu/potrącenia kosztu w kasowym PIT

Data powstania przychodu Za datę powstania przychodu w metodzie kasowej uważa się dzień uregulowania należności, nie późniejszy niż dzień (art. 14c ust. 2 ustawy o (...)
str. 12
1.5.

Obowiązki dokumentacyjne

Podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania PIT, są obowiązani prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane tą metodą. Ewidencja ta powinna zawierać datę wystawienia faktury, jej (...)
str. 13
1.6.

Ulga na złe długi a kasowy PIT

Jak już wskazaliśmy, w kasowym PIT, w przypadku nieotrzymania od kontrahenta zapłaty z upływem 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, podatnik będzie obowiązany rozpoznać (...)
str. 13
1.7.

Stosowanie przepisów o kasowym PIT na przełomie lat 2024/2025

Jak wynika z art. 5 ustawy nowelizującej, przepisy o kasowym PIT, w brzmieniu nadanym tą ustawą, mają zastosowanie do: przychodów udokumentowanych fakturami wystawionymi, w terminach (...)
str. 14
1.8.

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie PKPiR związane z kasowym PIT

Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy modyfikujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi (...)
str. 14
2.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku jednak odsunięte w czasie

Na łamach Biuletynu Informacyjnego (w BI nr 17 z 10 czerwca 2024 r.) informowaliśmy o rozpoczęciu prac nad projektem ustawy zmieniającej ustawę o PDOF, mającym (...)
str. 16
3.

Zmiany porządkowe i doprecyzowujące w PIT i ryczałcie

W pkt 1 działu II tego dodatku (na str. 10) opisaliśmy zmiany w zakresie tzw. kasowego PIT. Ustawa zmieniająca wprowadziła również inne zmiany w PIT (...)
str. 17
3.1.

Odliczanie straty

Dotychczas art. 9 ust. 5 ustawy o PDOF uprawniał do odliczania straty, powstałej w okresie opodatkowania na ogólnych zasadach, od przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej (...)
str. 17
3.2.

Zwolnienie z PIT dochodów marynarzy

Zmiana dotyczy art. 21 ust. 1 pkt 23c ustawy o PDOF. Przypomnijmy, iż na podstawie tego przepisu do końca 2020 r. zwolnieniu z PIT podlegały (...)
str. 17
3.3.

Wyłączenie odliczeń od dochodu przedsiębiorstw w spadku opodatkowanych podatkiem liniowym

Podatnicy podatku liniowego - na mocy art. 30c ust. 3a ustawy o PDOF - stosują odpowiednio określone przepisy art. 26 ustawy o PDOF, dotyczące odliczeń (...)
str. 18
3.4.

Wykreślenie spółki komandytowej z regulacji odnoszącej się do podatników PIT

Na podstawie art. 44 ust. 11 ustawy o PDOF, w brzmieniu obowiązującym do końca 2024 r., zwolnienie z obowiązku wpłacania w trakcie roku zaliczek na (...)
str. 18
3.5.

Zwolnienie z PIT dochodów z funduszy kapitałowych

Zmiana dotyczy art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF. Na skutek zmian zasad opodatkowania dochodów z funduszy kapitałowych, wprowadzonych od 1 stycznia 2024 (...)
str. 18
3.6.

Odliczenia w ryczałcie w przypadku osiągania przychodów z różnych źródeł

Nowelizacja dotyczy art. 11 ust. 3 ustawy o ryczałcie. Zmiana ma na celu wyeliminowanie sygnalizowanych wątpliwości w zakresie dokonywania odliczeń od przychodów opodatkowanych ryczałtem w (...)
str. 19
4.

Zmiany w katalogu wydatków odliczanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej

Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (projekt z (...)
str. 19
5.1.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej

Ustawą z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1615) wprowadzono dodatkowe świadczenie pieniężne (...)
str. 21
5.2.

Zmiany w przepisach o pomocy de minimis

Ustawa z dnia 18 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis (Dz. U. poz. 1635) ma na celu dostosowanie (...)
str. 22
6.

Stawki karty podatkowej obowiązujące w 2025 r.

Stawki karty podatkowej i kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług, z wyjątkiem świadczeń dla ludności, oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów (...)
str. 23
7.

Ogólna kwota odliczeń wydatków na cele mieszkaniowe w 2025 r.

W 2025 r. wysokość kwoty stanowiącej podstawę określenia przysługującej kwoty odliczeń od podstawy obliczenia podatku w ramach tzw. ulgi odsetkowej w 2025 r. nie może (...)
str. 23
8.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2025 r.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2025 r. zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 października 2024 r. (Dz. U. (...)
str. 23
9.

Zmiany w CIT związane z wprowadzeniem podatku wyrównawczego

Wprowadzenie podatku wyrównawczego Z dniem 1 stycznia 2025 r., na mocy ustawy z dnia 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych (...)
str. 23
10.

Dłuższe terminy zapłaty zaliczek/podatku PIT/CIT w związku z powodzią

W związku z sytuacją spowodowaną powodzią na obszarze części naszego kraju w 2024 r., podatnikom poszkodowanym na skutek tej powodzi przedłużono termin wywiązania się z (...)
str. 25
11.

Ulga w CIT/PIT dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy

Z dniem 12 listopada 2024 r. do ustaw o podatku dochodowym (CIT i PIT) została wprowadzona ulga dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, a (...)
str. 27
12.1.

Przedłużenie wyłączenia stosowania mechanizmu pay & refund w przypadku tzw. płatników technicznych

Mechanizm pay & refund jest stosowany przy poborze podatku u źródła. Stosuje się go w odniesieniu do wypłat niektórych należności (określonych w art. 21 ust. (...)
str. 28
12.2.

Zmiany w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej

Planuje się także wprowadzenie zmian w CIT/PIT w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej - na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.pl) znajduje się projekt ustawy o zmianie (...)
str. 30
III.

ZMIANY W VAT

1.

Podmiotowe zwolnienie z VAT - dla podatników polskich i unijnych

Z przepisów obowiązujących do końca 2024 r. wynikało, że z podmiotowego zwolnienia z VAT mogli korzystać wyłącznie podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju (...)
str. 30
1.1.

Procedura SME - regulacje unijne

Nowe regulacje w Dyrektywie VAT zezwalają na korzystanie ze zwolnienia przez małe przedsiębiorstwa posiadające siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż to, w którym (...)
str. 31
1.2.

Zwolnienie z VAT w Polsce dla podatników z innego kraju UE

Od 1 stycznia 2025 r. z podmiotowego zwolnienia z VAT może korzystać podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (...)
str. 32
1.3.

Zwolnienie z VAT dla podatników polskich - przysługujące w Polsce

W 2025 r. podmiotowe zwolnienie z VAT przysługuje podatnikowi posiadającemu siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, u którego wartość sprzedaży, z wyłączeniem kwoty podatku, nie (...)
str. 36
1.4.

Zwolnienie z VAT dla podatników polskich - przysługujące w innym kraju UE

Podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski i którego roczny obrót na terytorium UE nie przekroczy w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100.000 (...)
str. 37
2.

Miejsce świadczenia usług

Z obowiązujących do końca 2024 r. przepisów wynikało, że miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak (...)
str. 42
3.

Zmiany w opodatkowaniu na zasadzie marży

Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzono zmiany w procedurze VAT marża. W wyniku nowelizacji ustawy o VAT (patrz: Dz. U. z 2024 r. poz. 1721) (...)
str. 43
4.

Zwolnienia z kas rejestrujących

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (dalej: osób prywatnych) mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie rejestrującej. Wyjątki od (...)
str. 43
5.

Integracja kasy z terminalem płatniczym nie będzie konieczna

Od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących on-line (umożliwiających (...)
str. 48
6.

Zmiany w stawkach VAT

W 2025 r. planowane są zmiany w zakresie stawek VAT. Mają one polegać w szczególności na: objęciu stawką 0% VAT dostawy i importu statków ratowniczych (...)
str. 48
7.

Dostawa gazu i energii - mechanizm odwrotnego obciążenia

Planuje się przedłużenie funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do dostawy gazu w systemie gazowym i energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym oraz świadczenia usług w (...)
str. 49
8.

Zmiany w VAT związane z wprowadzanym systemem kaucyjnym

W 2025 r. zostanie wprowadzony tzw. system kaucyjny. Kaucja zostanie doliczona do ceny napojów w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3l, (...)
str. 50
9.

Import towarów przez siły zbrojne i SMS-y charytatywne a zwolnienie z VAT

Planuje się wprowadzenie zmian w zakresie zwolnień z VAT. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania (...)
str. 52
10.

Pomoc dla poszkodowanych w powodzi

Stawka 0% VAT dla darowizn materiałów budowlanych Stawkę 0% VAT stosuje się w przypadku nieodpłatnego przekazania (darowizny) materiałów budowlanych na rzecz poszkodowanych w wyniku intensywnych (...)
str. 52
11.

Nowe wzory deklaracji VAT-8 i VAT-9M

Od 1 kwietnia 2025 r. planuje się wprowadzenie nowych wzorów deklaracji VAT-8 i VAT-9M. Maja one być stosowane począwszy od rozliczenia za marzec 2025 r. (...)
str. 53
IV.

ZMIANY W SKŁADKACH ZUS

1.

Zmiany w składce zdrowotnej w 2025 r.

W dniu 6 grudnia 2024 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, której głównym celem jest likwidacja (...)
str. 54
2.1.

Składki społeczne przedsiębiorcy opłacane na ogólnych zasadach

Dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, która nie korzysta z żadnych zwolnień i preferencji w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, podstawę ich wymiaru stanowi zadeklarowana (...)
str. 55
2.2.

Preferencyjny dwuletni ZUS

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania (...)
str. 55
2.3.

Mały ZUS

Przedsiębiorca, o którym mowa w art. 18c ustawy systemowej, może opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS (czyli w ramach tzw. małego ZUS). W (...)
str. 56
3.1.

Pełnoetatowy pracownik

Wynagrodzenie osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stanowi o tym (...)
str. 56
3.2.

Składki społeczne osób przebywających na urlopie wychowawczym

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Przy (...)
str. 56
3.3.

Pracownicy oddelegowani do pracy za granicę

W przypadku gdy przychód pracownika oddelegowanego do pracy za granicę przekracza określony pułap, wtedy część wynagrodzenia uzyskiwanego przez taką osobę pracodawca może zwolnić z obciążeń (...)
str. 57
4.1.

Składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (...)
str. 57
4.2.

Dobrowolna składka chorobowa

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe osób podlegających temu ubezpieczeniu dobrowolnie stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Określa to art. 20 ust. 1 ustawy (...)
str. 58
5.

Rozliczenie składek na FP i FS po wzroście w 2025 r. minimalnego wynagrodzenia

Składki na FP i FS opłacają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby wymienione w art. 104 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 (...)
str. 58
6.

Preferencje dla powodzian

6.1.

Wydłużenie terminu płatności składek

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki ubezpieczeniowe do ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. w terminie do 15 (...)
str. 59
6.2.

Odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty

Ponadto przedsiębiorcy z obszarów objętych powodzią mogą wystąpić do organu rentowego z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. Mogą również zwrócić (...)
str. 59
6.3.

Umorzenie należności z tytułu składek

Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia mogą także wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Organ rentowy może umorzyć należności z tytułu składek, jeżeli (...)
str. 59
V.

ZASIŁKI I INNE ŚWIADCZENIA

1.

Zmiana minimalnego wynagrodzenia a zasiłki

Określając zasady przyznawania prawa do świadczeń chorobowych oraz ustalania ich wysokości, ustawodawca jednocześnie pewne kwestie uzależnił od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dotyczą one nie (...)
str. 60
2.

Renta wdowia po spełnieniu określonych warunków

Od 1 stycznia 2025 r. można ubiegać się o tzw. rentę wdowią, jednak jej wypłata rozpocznie się dopiero w lipcu 2025 r. i to jeszcze (...)
str. 63
3.

Program "Aktywny rodzic" - nowe świadczenia

Z początkiem października 2024 r., w ramach programu "Aktywny rodzic", do obiegu prawnego weszły trzy nowe świadczenia wspierające rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu (...)
str. 66
4.

Wzrost wysokości świadczenia pielęgnacyjnego

Świadczenie pielęgnacyjne to jedno ze świadczeń zaliczanych do kategorii świadczeń opiekuńczych, do których prawo ustalane jest w oparciu o przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. Na (...)
str. 69
5.

Kwota wpłat na IKE, IKZE, PPE i OIPE w 2025 r.

W 2025 r. wysokość kwoty wpłat dokonywanych na indywidualne konto emerytalne (IKE) wynosi 26.019 zł (patrz: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia (...)
str. 70
VI.

PRAWO PRACY

1.

Minimalne wynagrodzenie i minimalna stawka godzinowa w 2025 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 września 2024 r. w (...)
str. 70
2.

Wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych na pełny etat

Pracodawcy planują czas pracy swoich pracowników w oparciu o prawidłowo ustalony wymiar czasu pracy obowiązujący w przyjętym okresie rozliczeniowym. Dokonując obliczenia wymiaru czasu pracy, stosuje (...)
str. 71
3.

Dodatki za pracę w nocy

Pracownikowi za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 151 (...)
str. 73
4.

Kwoty wolne od potrąceń

Dokonując potrąceń z wynagrodzenia pracownika, pracodawca ma obowiązek pozostawienia kwoty wolnej od potrąceń (z wyjątkiem potrącenia należności alimentacyjnych). Wysokość kwot wolnych od potrąceń ustala się (...)
str. 74
5.

Wysokość współczynnika urlopowego

W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (z wyjątkami określonymi (...)
str. 76
6.

Uzupełniający urlop macierzyński

W 2025 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Przewiduje je ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks (...)
str. 76
7.

Dzień ustawowo wolny od pracy w Wigilię

Od 2025 r. Wigilia ma być dniem ustawowo wolnym od pracy. Stanowi o tym ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 77
8.

Planowane zmiany

Nowa ustawa o wynagrodzeniu minimalnym Obecnie trwają prace nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (nr druku w Rządowym Centrum Legislacji UC62). Projekt (...)
str. 78
VII.

RACHUNKOWOŚĆ

1.

Zmiany w ustawie o rachunkowości wdrażające dyrektywy unijne, w tym CSRD

W dniu 6 grudnia 2024 r. została uchwalona ostateczna wersja (po uwzględnieniu większości poprawek Senatu) ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, (...)
str. 80
1.1.

Nowy zakres oraz wielkość progu decydującego o obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych

W zakresie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, (...)
str. 80
1.2.

Nowe definicje jednostek mikro, małych, średnich i dużych, dużej grupy

Nowelizacja ustawy wprowadza nowe definicje jednostek mikro oraz małych, a także - niewystępujące dotychczas - pojęcie jednostek średnich, jednostek dużych oraz dużej grupy. I tak, (...)
str. 81
1.3.

Nowy sposób zdefiniowania przychodów ze sprzedaży towarów i produktów oraz przychodów ze sprzedaży materiałów

Ustawa po zmianach zawiera w słowniczku znaczeń odrębną definicję przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów. Przez tego rodzaju przychody rozumie się: a) przychody netto (...)
str. 83
1.4.

Uproszczenia w sprawozdawczości oraz przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych - zakres i uprawnione jednostki

Jak już wskazano, jednostka mała i jednostka mikro, zgodnie z wyborem organu zatwierdzającego, może stosować uproszczenia w zakresie sprawozdawczości wynikające z załączników do ustawy o (...)
str. 84
1.5.

Obowiązek sporządzenia zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych

Jak wskazano w znowelizowanych przepisach, sprawozdanie finansowe: 1) jednostki innej niż jednostka mikro i jednostka mała oraz jednostka, o której mowa w ww. art. 80 (...)
str. 86
1.6.

Szczególny zakres sprawozdania z działalności w dużej jednostce

Jak wskazano w znowelizowanych przepisach, sprawozdanie z działalności jednostki małej i jednostki średniej będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na jednym z rynków regulowanych (...)
str. 86
1.7.

Wyższy limit umożliwiający zwolnienie z konsolidacji

W związku z podwyższeniem limitów wartościowych, jednostka dominująca może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli na dzień bilansowy roku obrotowego oraz na dzień bilansowy roku (...)
str. 86
1.8.

Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju - nowy obowiązek największych jednostek

Kwestie dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju zostały określone w nowo dodanym do ustawy rozdziale 6c "Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju". W zakres tego pojęcia wchodzą czynniki środowiskowe, czynniki (...)
str. 87
1.9.

Nowe progi do ustalenia obowiązku badania sprawozdania oraz wymóg atestacji ESG

W efekcie wprowadzenia do ustawy o rachunkowości nowego rozdziału poświęconego sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju nową nazwę otrzymał rozdział 7. Obecnie brzmieć ona będzie "Badanie sprawozdań finansowych, (...)
str. 90
1.10.

Udostępnienie, złożenie w KRS oraz odpowiedzialność karna za niedopełnienie obowiązków w zakresie ESG

Na jednostki, tj. spółki z o.o., towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, towarzystwa reasekuracji wzajemnej, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne oraz spółdzielnie - o ile sporządzają one sprawozdawczość (...)
str. 91
2.

Od 1 stycznia 2025 r. został wprowadzony JPK_PD - kogo dotyczy obowiązek i kiedy należy go wysłać?

Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach Biuletynu Informacyjnego, zgodnie z "pierwszą wersją" Polskiego Ładu, obowiązki w zakresie prowadzenia i przesyłania do urzędu skarbowego elektronicznych ksiąg (...)
str. 92
3.

Zmiany ustawy o rachunkowości związane z wprowadzeniem podatku wyrównawczego

Ustawa wprowadzająca podatek wyrównawczy (więcej piszemy o niej w dziale II w pkt 9 na str. 23 niniejszego dodatku) wprowadziła również zmiany w ustawie o (...)
str. 97
4.

Nowe rozporządzenie w sprawie uznawania i metod wyceny oraz ujawniania i prezentacji instrumentów finansowych

W dniu 13 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 17 listopada 2024 r. w sprawie uznawania i metod wyceny oraz (...)
str. 97
VIII.

ZMIANY W PODATKU AKCYZOWYM

1.

Wzrost stawek akcyzy na napoje alkoholowe

Zgodnie z obowiązującym harmonogramem indeksacji stawek akcyzy na napoje alkoholowe, na lata 2023-2027, od 1 stycznia 2025 r. wzrośnie podatek akcyzowy na alkohol etylowy, piwo, (...)
str. 99
2.

Podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe i nowatorskie

Podstawowym celem podwyższenia akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty jest ograniczenie spożycia tych wyrobów w szczególności przez osoby nieletnie. Stawki akcyzy zostały określone w (...)
str. 99
3.

Zasady nanoszenia znaków akcyzy na wyroby tytoniowe i nowatorskie w 2025 r.

W okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 28 lutego 2025 r. podmiot obowiązany do oznaczania znakami akcyzy: papierosów, tytoniu do palenia i (...)
str. 100
4.

Projektowane zmiany na 2025 r.

Nowy wyrób akcyzowy - urządzenia do waporyzacji Projekt ustawy z dnia 15 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Kodeks (...)
str. 101
IX.

INNE PODATKI, OPŁATY I KARY

1.1.

Nowe definicje budynków i budowli

Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zmiany w tej ustawie wprowadziła ustawa z dnia 19 (...)
str. 102
1.2.

Zmiany w opodatkowaniu garaży w budynkach mieszkalnych

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1757), od 1 stycznia 2025 r. za część mieszkalną budynku (...)
str. 105
1.3.

Dłuższy termin na złożenie deklaracji w 2025 r.

W związku z wprowadzonym zmianami, które w przeważającej części dotyczą przedsiębiorców, gdyż to oni płacą podatek od nieruchomości za budowle, wprowadzono możliwość wydłużenia terminu na (...)
str. 105
1.4.

Kolejne planowane zmiany w zakresie podatku od nieruchomości

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy - Ordynacja podatkowa (druk sejmowy nr 866). Projekt zakłada (...)
str. 106
2.

W 2025 r. upłyną terminy płatności podatku od spadków i darowizn oraz PCC przedłużone w związku z powodzią

Podatnikom poszkodowanym na skutek powodzi w 2024 r. na obszarze części naszego kraju przedłużono termin wywiązania się z niektórych obowiązków podatkowych. Dotyczy to m.in. płatności (...)
str. 106
3.

Zmiany w opłacie uzdrowiskowej

Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się w nieznacznym zakresie przepisy dotyczące opłaty uzdrowiskowej. Wprowadziła je ustawa z dnia 19 listopada 2024 r. o zmianie (...)
str. 107
4.

Wysokość kary porządkowej

W art. 262 Ordynacji podatkowej uregulowano zasady nakładania kary porządkowej. Karą tą mogą zostać ukarani m.in. strona, pełnomocnik strony, świadek lub biegły, którzy mimo prawidłowego (...)
str. 107
5.

Zastaw skarbowy w 2025 r.

Zastaw skarbowy to forma zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych podatnika (także należności przypadających od płatników, inkasentów, następców prawnych oraz osób trzecich odpowiadających za cudze zaległości podatkowe). (...)
str. 107
6.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa

Organami podatkowymi właściwymi w sprawach opłaty skarbowej są wójt, burmistrz, prezydent miasta. Dotychczas obowiązywały regulacje, które stanowiły, że opłatę skarbową (w wysokości 17 zł - (...)
str. 107
7.

Planowane zmiany w zakresie opłaty za marnowanie żywności

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (nr z wykazu prac legislacyjnych UD133). Celem nowelizacji jest ograniczenie (...)
str. 108
8.

Wyższe opłaty za wpis do BDO

Od 2025 r. podwyższone zostaną opłaty rejestrowa i roczna za wpis przedsiębiorców do BDO, tzn. Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. (...)
str. 109
X.

POZOSTAŁE ZMIANY

1.

Postępowanie egzekucyjne w administracji

1.1.

Egzekucja z rachunku bankowego i kwota wolna od zajęcia w 2025 r.

Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach osobistych jednej osoby (tj. oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz terminowych lokat oszczędnościowych), niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia (...)
str. 109
1.2.

Grzywny za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe

Wysokość grzywien grożących za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe zależy od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w czasie popełnienia czynu zabronionego. Wynagrodzenie to w (...)
str. 110
1.3.

Zryczałtowane koszty w przypadku wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności

Sposobem na zminimalizowanie skutków popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego może być dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Stosowane jest ono po spełnieniu ustawowych warunków (art. 17-18 (...)
str. 111
2.

Zmiany w prawie spółek

2.1.

Wdrożenie obowiązkowych e-Doręczeń

W niedalekiej przyszłości korespondencja od podmiotów publicznych do przedsiębiorców czy obywateli ma być przekazywana przez e-Doręczenia. Aby było to możliwe, zostanie wprowadzony obowiązek korzystania z (...)
str. 111
2.2.

Planowane zmiany przepisów Prawa restrukturyzacyjnego

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo restrukturyzacyjne oraz ustawy - Prawo upadłościowe (nr z wykazu prac legislacyjnych UC43). Jego celem (...)
str. 116
2.3.

Rezygnacja z ogłaszania wpisów do KRS w MSiG

Ponadto rząd szykuje zmiany dotyczące zniesienia obowiązku publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów do KRS. Obecnie podmioty, składając wniosek o wpis do KRS czy (...)
str. 116
3.

Minimalna płaca w 2025 r. a działalność nieewidencjonowana

Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4.666 zł. Zmiana wysokości płacy minimalnej wpływa m.in. na możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej w 2025 (...)
str. 117
4.

Wpłaty do PPK w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4.666 zł. Wzrost wysokości płacy minimalnej wpływa m.in. na wysokość limitu, który uprawnia uczestnika pracowniczych (...)
str. 117
5.

Zmiany w regulacjach dotyczących promocji zatrudnienia

Aktualnie obowiązująca ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 475 ze zm.) (...)
str. 118
6.

Wyższe dofinansowanie z PFRON

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druk sejmowy nr 852). Zawiera ona nowe, wyższe stawki dofinansowania (...)
str. 120
7.

Zatrudnianie cudzoziemców

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (nr z wykazu prac legislacyjnych UC46). (...)
str. 121
8.

System kaucyjny dla opakowań

System kaucyjny tworzyć będą przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym za pośrednictwem podmiotu reprezentującego oraz sklepy, w których oferowane są takie (...)
str. 121
9.

Opinia w sprawie opodatkowania wyrównawczego

Ustawa z dnia 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (Dz. U. poz. 1685), która weszła w życie 1 (...)
str. 122
10.

Fundusz ochrony rolnictwa

Zmiany w ustawie o FOR Ustawa regulująca zasady finansowania i funkcjonowania Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR) obowiązuje od niespełna półtora roku, jednak już 1 stycznia 2025 (...)
str. 123
11.

Planowane zmiany w zakresie ograniczenia biurokracji w biznesie

Zgodnie z zapowiedziami polskiego rządu w sprawie konieczności przeprowadzenia deregulacji w zakresie prawa gospodarczego i administracyjnego, przygotowane zostały dwa projekty ustaw. Mają one na celu (...)
str. 125
12.

Ustawiczny rozwój zawodowy osób wykonujących zawody medyczne od 1 stycznia 2025 r.

Z początkiem 2025 r. część osób wykonujących zawody medyczne zobowiązana została do rozpoczęcia nałożonego na nich obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego. Obowiązek ten ma związek z (...)
str. 129
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.