Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
NUMER BIEŻĄCY 6 (606) Z DNIA 20.03.2024
SPIS TREŚCI NUMERU 14 (446) z dnia 20.07.2017
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 14 (446) z dnia 20.07.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Opublikowano stanowisko Komitetu w sprawie ujęcia transakcji zamiany składników aktywów niepieniężnych
NOWE STANOWISKO KOMITETU W Dzienniku Urzędowym Ministra Rozwoju i Finansów z 5 lipca 2017 r. pod poz. 127 opublikowano uchwałę nr 12/2017 Komitetu Standardów Rachunkowości z 12 czerwca 2017 r. w sprawie przyjęcia stanowiska (...)
str. 4
2.
Projekt stanowiska Komitetu w sprawie rzetelnego i jasnego obrazu jednostki
PROJEKT STANOWISKA KOMITETU Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl w zakładce Działalność/Rachunkowość/Komitet Standardów Rachunkowości/Zaproszenie do współpracy zamieszczono projekt stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie realizacji (...)
str. 5
3.
Rok obrotowy w spółkach osobowych - wyrok NSA
Jednym z elementów dokumentacji przyjętych zasad rachunkowości jest określenie roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych (por. art. 10 ust. 1 pkt 1 (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Transakcje handlowe z odroczonym terminem płatności
Spółka sprzedaje towary z odroczonym terminem płatności. W celu zmniejszenia ryzyka związanego z udzieleniem kredytu kupieckiego, jednostka wykupiła odpowiednie ubezpieczenie. Jak powinna przebiegać ewidencja księgowa (...)
str. 8
1.
Odsetki od kredytu kupieckiego, jako forma wynagrodzenia za odroczenie płatności
Istota kredytu kupieckiego Kredyt kupiecki, inaczej zwany kredytem handlowym czy towarowym, jest pozabankową formą finansowania, umożliwiającą uregulowanie zobowiązań dopiero po pewnym czasie od dnia odebrania (...)
str. 8
2.
Ubezpieczenie kredytu kupieckiego i rozliczenie składki ubezpieczeniowej
W celu zmniejszenia ryzyka związanego z udzieleniem kredytu kupieckiego dostawca może wykupić ubezpieczenie wierzytelności handlowych zwane również ubezpieczeniem kredytu kupieckiego. Należności płatne w odroczonym terminie (...)
str. 10
3.
Odszkodowanie otrzymane w ramach ubezpieczenia kredytu kupieckiego
W zależności od postanowień umowy zawartej z ubezpieczycielem, otrzymane odszkodowanie może pokryć całą lub część kwoty należności. W myśl art. 3 ust. 1 pkt 32 (...)
str. 11
4.
Odpis aktualizujący wartość należności niepokrytej odszkodowaniem
Kwotę należności, której nie pokryło ubezpieczenie jednostka może dochodzić od dłużnika. W tej jednak sytuacji wskazane jest uwzględnić art. 35b ust. 1 pkt 3 ustawy (...)
str. 12
II.
Podatek od nieruchomości w księgach rachunkowych - wybrane zagadnienia
1.
Czy podatek od nieruchomości zwiększa wartość początkową budowanego środka trwałego?
Na gruncie będącym własnością naszej spółki rozpoczęliśmy budowę hali magazynowej. Czy podatek od nieruchomości, dotyczący tego gruntu, będzie podwyższać wartość początkową budowanej hali? Podatek od (...)
str. 13
2.
Do jakich kosztów zakwalifikować podatek od nieruchomości, dotyczący gruntu zaliczonego do inwestycji?
Jak księgować podatek od nieruchomości opłacany od gruntu zaliczonego dla celów bilansowych do inwestycji? Czy można zaliczyć go do kosztów działalności podstawowej? Z przepisów art. (...)
str. 14
3.
Umorzenie podatku od nieruchomości
Otrzymaliśmy z urzędu gminy decyzję dotyczącą umorzenia podatku od nieruchomości za pierwsze półrocze 2017 r. Czy w związku z tym, że wartość tego podatku obciążyła (...)
str. 15
4.
Ujęcie księgowe i skutki podatkowe nadpłaty podatku od nieruchomości
Jesteśmy spółką z o.o. W czerwcu 2017 r. otrzymaliśmy decyzję o nadpłacie podatku od nieruchomości. Nadpłata wynika z korekt deklaracji za lata 2015-2016. Część nadpłaty (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Rozliczenie zakupu składnika majątku, gdy płatność rozłożono na raty
Nasza firma zakupiła telefon komórkowy i będzie spłacać zobowiązanie w ratach. Jak zaksięgować taki zakup? Czy możemy wprowadzić ten telefon do ewidencji środków trwałych?
str. 20
1.
Ewidencja księgowa faktury dokumentującej zakup składnika majątku
Zakupiony na raty telefon wskazane jest ujmować w księgach rachunkowych jak każdy inny zakup składnika majątku. Forma zapłaty (tu: spłata w ratach) wpłynie jedynie na (...)
str. 20
2.
Zaliczenie zakupionego składnika majątku do środków trwałych
W przypadku gdy składnik majątku spełnia warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, jednostka może go uznać za środek trwały. (...)
str. 20
3.
Zaliczenie zakupionego składnika majątku w ciężar zużycia materiałów
Ustawa o rachunkowości nie podaje wartości, poniżej której dany składnik majątku nie musi być kwalifikowany do środków trwałych. Można jednak, w myśl art. 4 ust. (...)
str. 22
IV.
Prowizje od zapłaty należności pobierane przez banki - ewidencja w księgach sprzedawcy
Na nasz rachunek walutowy wpłynęła należność od kontrahenta zagranicznego pomniejszona o prowizję pobraną przez zagraniczny bank pośredniczący. Jakich zapisów w takiej sytuacji należy dokonać w (...)
str. 23
1.
Ujęcie prowizji banku, gdy do jej poniesienia zobowiązany jest sprzedawca
Sposób ujęcia w księgach rachunkowych kosztów prowizji i opłat bankowych pobieranych przez zagraniczne banki pośredniczące zależeć będzie od postanowień zawartych w umowie pomiędzy sprzedającym a (...)
str. 23
2.
Rozliczenie prowizji banku, gdy do jej zapłaty zobowiązany jest nabywca
W sytuacji gdy z umowy zawartej między stronami wynika, że prowizja pobrana przez zagraniczny bank pośredniczący obciąża nabywcę, kontrahent zagraniczny (tj. nabywca) obowiązany jest do (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Nowa KŚT a konieczność dokonania zmian w ewidencji analitycznej
Czy w związku ze zmianą KŚT od 2018 r. spółka powinna zmienić w ewidencji analitycznej środków trwałych przyporządkowanie do poszczególnych rodzajów dla już istniejących środków (...)
str. 27
2.
Umowa przedwstępna oraz zadatek na zakup nieruchomości
Zawarliśmy umowę przedwstępną na zakup nieruchomości. Czy zawarcie takiej umowy podlega ewidencji w księgach kupującego? Jak zaksięgować wpłacony przez nas zadatek oraz otrzymaną na kwotę (...)
str. 28
3.
Niezamortyzowana wartość ulepszenia w obcym środku trwałym
Lokal, który wynajmujemy, dostosowaliśmy do prowadzenia działalności gospodarczej. Poniesione na ten cel nakłady wprowadziliśmy do ewidencji jako ulepszenie w obcym środku trwałym. Umowę najmu zawarliśmy (...)
str. 29
4.
Odpisy amortyzacyjne od nieużywanych środków trwałych
Spółka z o.o. posiada w ewidencji środków trwałych trzy klimatyzatory. W związku ze zmianą siedziby firmy zostały one zdemontowane. W nowej siedzibie został zamontowany tylko (...)
str. 30
5.
Koszt wyceny nieruchomości zaliczonej do inwestycji
W ewidencji bilansowej posiadamy nieruchomość zaliczoną do inwestycji. Czy koszty wyceny takiej nieruchomości należy zakwalifikować do kosztów związanych z jej utrzymaniem i eksploatacją i w (...)
str. 31
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Jak zaksięgować polisę ubezpieczeniową?
Przedsiębiorcy, chcąc zabezpieczyć mienie firmy oraz jej interesy na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, kupują od firm ubezpieczeniowych ubezpieczenia dostosowane do potrzeb danej jednostki. Towarzystwa ubezpieczeniowe (...)
str. 32
2.
Obowiązkowe ubezpieczenia OC przedsiębiorców
W przypadku niektórych grup zawodowych wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością jest obowiązkowe. Dotyczy to np. architektów, notariuszy, (...)
str. 33
3.
Dobrowolne i obowiązkowe ubezpieczenia pojazdów firmowych
Ubezpieczenia środków transportu dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Do obowiązkowych ubezpieczeń należy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów (OC), natomiast do dobrowolnych - m.in. autocasco (...)
str. 34
4.
Polisa jako zabezpieczenie kredytu na działalność gospodarczą
Jedną z form zabezpieczeń stosowanych przez banki jest polisa ubezpieczeniowa na życie. W świetle art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości - z którego pośrednio (...)
str. 36
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Przekazanie budynku szpitala do organu tworzącego ten szpital
W kwietniu 2017 r. samodzielny publiczny wielospecjalistyczny zakład opieki zdrowotnej przekazał nieodpłatnie budynek szpitala do starostwa (organu tworzącego). Budynek ten jest własnością starostwa, które zażądało (...)
str. 38
2.
Ewidencja pozabilansowa - zapisy w dzienniku w porządku chronologicznym
Prowadzimy działalność w formie jednostki budżetowej. Zobowiązani jesteśmy do prowadzenia ewidencji pozabilansowej niezbędnej do prawidłowego sporządzenia sprawozdań budżetowych. Ewidencja pozabilansowa prowadzona jest w celu wiernego (...)
str. 39
3.
Wydatki poniesione na wymianę grzejników w ośrodku pomocy społecznej
Czy wydatki poniesione na wymianę grzejników w ośrodku pomocy społecznej (jednostce budżetowej) należy uznać za wydatek strukturalny? W wyniku tej wymiany ma nastąpić mniejsze zużycie (...)
str. 41
4.
Ponoszony przez szkołę wydatek na zakup butli z gazem
Do kuchni funkcjonującej w naszej szkole co miesiąc kupujemy butle z gazem. Do jakiego paragrafu klasyfikować taki wydatek? Ponoszony przez szkołę wydatek na zakup (a (...)
str. 42
5.
Uzgodnienie salda konta ZFŚS oraz wyodrębnionego rachunku bankowego tego funduszu
Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego. Okazało się, że między rachunkiem bankowym ZFŚS a kontem księgowym jest niezgodność (wykazaliśmy w bilansie mniejszy stan konta niż był w (...)
str. 42
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Przekazanie pracownikowi nagrody rzeczowej otrzymanej w ramach sprzedaży premiowej
Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się handlem towarami. W ramach sprzedaży premiowej otrzymaliśmy nagrodę rzeczową (towar inny niż będący przedmiotem transakcji głównej), którą zamierzamy przekazać (...)
str. 44
1.
Otrzymanie nagrody i jej nieodpłatne przekazanie pracownikowi w świetle przepisów podatkowych
Rozliczenie otrzymania i nieodpłatnego przekazania nagrody dla celów podatku od towarów i usług Przekazanie nagrody w ramach sprzedaży premiowej nie wiąże się z wystawieniem przez (...)
str. 44
2.
Ewidencja księgowa otrzymania nagrody i jej przekazania pracownikowi
Otrzymaną w ramach sprzedaży premiowej nagrodę ujmuje się w księgach rachunkowych, gdy spełnia ona definicję aktywów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Zakup środka trwałego udokumentowany fakturą z oznaczeniem "procedura marży"
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupiliśmy środek trwały. Zakup ten został udokumentowany fakturą z oznaczeniem "procedura marży". Jak zaksięgować taki zakup? Na podstawie art. 106e (...)
str. 49
2.
Prowadzenie przez stowarzyszenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów
Jesteśmy stowarzyszeniem nieprowadzącym działalności gospodarczej. Czy jeśli spełniamy warunki, o których mowa w art. 10a ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, to obowiązkowo musimy prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów (...)
str. 50
3.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej niebędącej podatkową grupą kapitałową
Czy roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej, niebędące sprawozdaniem podatkowej grupy kapitałowej, należy złożyć do urzędu skarbowego? Jeśli roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej nie (...)
str. 51
4.
Koszty poniesione na uzyskanie certyfikatu jakości dopuszczającego wyroby do sprzedaży
Firma produkuje wyrób, którego warunkiem dopuszczenia do obrotu, jest uzyskanie certyfikatu jakości. Za badania i uzyskanie certyfikatu firma zapłaciła specjalistycznej jednostce znaczną kwotę (jednorazowo). W ciężar jakich (...)
str. 51
5.
Odszkodowanie przyznane przez firmę kurierską z tytułu niewłaściwie wykonanej usługi
Spółka otrzymała odszkodowanie od firmy kurierskiej w ramach rekompensaty za niewłaściwie wykonaną usługę dostawy towaru. Jak zaksięgować kwotę tego odszkodowania? Odszkodowanie otrzymane od firmy kurierskiej (...)
str. 52
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Otrzymana z urzędu pracy refundacja kosztów wynagrodzeń zatrudnionych bezrobotnych
Otrzymaliśmy z powiatowego urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia. Na jakim koncie ująć taką refundację? Pracodawcy, którzy (...)
str. 52
2.
Opisywanie i sprawdzanie dowodów księgowych w przypadku prowadzenia ksiąg przez biuro rachunkowe
Przekazaliśmy prowadzenie ksiąg do biura rachunkowego. Kto w takiej sytuacji powinien opisywać i sprawdzać dowody księgowe - nasi pracownicy, czy osoby prowadzące nasze księgi w (...)
str. 53
3.
Spisanie nieściągalnej wierzytelności, której wartość objęta była odpisem aktualizującym
Jednostka w 2014 r. dokonała odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu sprzedaży towarów, z której zapłatą dłużnik zalegał. W maju 2017 r. otrzymała częściową zapłatę tej należności. Pozostałej kwoty dłużnik już (...)
str. 54
4.
Rozliczenie w księgach rachunkowych kosztów związanych z założeniem spółki z o.o.
Czy koszty pobrane przez notariusza z związku ze sporządzeniem umowy spółki i aktu notarialnego zawiązania spółki z o.o. (opłaty notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych) oraz opłaty za wpis (...)
str. 56
5.
Umorzenie części zaległości z tytułu opłaty za korzystanie ze środowiska
W czerwcu 2017 r. otrzymaliśmy zgodę na umorzenie części zaległości w opłacie za korzystanie ze środowiska za 2016 r. Jak zaksięgować to umorzenie, jeżeli sprawozdanie (...)
str. 58
6.
Wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu okresu trwania umowy
Po zakończeniu okresu trwania umowy wykupiliśmy przedmiot leasingu. Jak powinna przebiegać ewidencja księgowa tego zdarzenia? Jednostki zawierające umowy leasingowe powinny w swojej polityce rachunkowości opisać, (...)
str. 59
7.
Zgłoszenie miejsca prowadzenia ksiąg rachunkowych przy zmianie biura rachunkowego
Jesteśmy spółką z o.o., która zamierza zmienić biuro rachunkowe prowadzące księgi tej spółki. Jakich zgłoszeń musimy dokonać? Przepisy art. 11 ustawy o rachunkowości stanowią, że (...)
str. 60
8.
Wykazywanie środków trwałych w bilansie zamknięcia i otwarcia
Czy w bilansie zamknięcia i otwarcia środki trwałe wykazuje się w wartości pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne? Zarówno w bilansie zamknięcia, jak i w bilansie otwarcia, (...)
str. 61
9.
Koszty prowadzenia pracowniczej kasy zapomogowo- pożyczkowej w księgach pracodawcy
W celu prowadzenia pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej (PKZP) spółka otworzyła w banku dodatkowe konto (rachunek bankowy PKZP). Bank pobrał opłatę za prowadzenie rachunku i naliczył odsetki (...)
str. 62
10.
Wypłata świadczeń z FGŚP na podstawie indywidualnych wniosków pracowników
Spółka z o.o. w upadłości nie wypłaciła pracownikom na koniec roku wynagrodzeń, co spowodowane było brakiem środków pieniężnych. Pracownicy wystąpili z indywidualnymi wnioskami o wypłatę (...)
str. 64
11.
Podział zysku netto samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej
Prowadzimy działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Podmiotem tworzącym naszego szpitala jest organ stanowiący powiatu, tj. rada powiatu. W sprawozdaniu finansowym za 2016 (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.