Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 24 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 24.04.2025 r., godz. 7:45 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.960 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 11 (395) z dnia 01.06.2015

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 11 (395) z dnia 01.06.2015

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Planowane zmiany prawa bilansowego – część III

PROJEKT USTAWY Przypominamy, iż 17 kwietnia 2015 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy (...)
str. 4
1.

Zmiany w przepisach ogólnych ustawy o rachunkowości

Zmiany w art. 4 ustawy o rachunkowości Projekt zakłada dodanie w art. 4 ustawy o rachunkowości nowego ust. 1a i ust. 1b oraz ust. 4a. (...)
str. 4
2.

Nowe zasady odpisywania kosztów prac rozwojowych oraz wartości firmy

Koszty zakończonych prac rozwojowych Po zmianach planowanych w treści art. 33 ust. 3 ustawy o rachunkowości, koszty zakończonych prac rozwojowych będą odpisywane przez okres ekonomicznej (...)
str. 5
3.

Zmiany dotyczące ochrony danych i odpowiedzialności karnej

Przechowywanie dowodów księgowych Rozszerzany zostanie zakres art. 74 ust. 2 pkt 8 ustawy o rachunkowości dotyczący przechowywania pozostałych dowodów księgowych i dokumentów przez okres 5 (...)
str. 5
4.

Zmiany w zakresie informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym

Nowy zakres informacji wykazywanych w załączniku nr 1 Zakres informacyjny załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości (dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń, zakłady (...)
str. 6
B.

RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA

II.

Usługi serwisowe i gwarancyjne w księgach sprzedawcy

Jesteśmy spółką z o.o. Prowadzimy działalność handlową w zakresie kompletowania i sprzedaży sprzętu komputerowego. W ramach działalności wykonujemy także naprawy serwisowe oraz gwarancyjne. Jak powinniśmy (...)
str. 8
1.

Odpłatne usługi serwisowe w zakresie naprawy sprzętu komputerowego

Z opisu przedstawionego w pytaniu wynika, że obok działalności handlowej obejmującej sprzedaż komputerów, stanowiących w tym przypadku towary, jednostka świadczy odpłatne usługi serwisowe w zakresie (...)
str. 8
2.

Odpowiedzialność dostawcy za wady rzeczy sprzedanej

Kwestie odpowiedzialności sprzedającego wobec kupującego za wady rzeczy sprzedanej regulują przepisy art. 556?582 Kodeksu cywilnego (K.c.). W zakresie rękojmi za wady ww. przepisy stanowią, że (...)
str. 10
3.

Utworzenie rezerwy na koszty napraw gwarancyjnych

Usługi gwarancyjne w sposób bezpośredni wiążą się w omawianej sytuacji z działalnością handlową jednostki (ich przewidywany koszt jest wkalkulowany w cenę sprzedanych towarów handlowych objętych (...)
str. 10
1.

Zmiana stanu zapasów

Rzeczowe składniki aktywów w bilansie W sprawozdaniach finansowych jednostki gospodarcze ujmują m.in. rzeczowe składniki majątku, z których spodziewają się uzyskać korzyści ekonomiczne w terminie do (...)
str. 12
2.

Inne korekty doprowadzające memoriałowy wynik finansowy do operacyjnych przepływów pieniężnych

Korekty memoriałowego wyniku finansowego w celu doprowadzenia go do operacyjnych przepływów pieniężnych obejmują: niepieniężne zdarzenia związane z działalnością operacyjną, zdarzenia nieujęte w wyniku finansowym, które (...)
str. 15
C.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

IV.

Koszty i przychody związane ze złomowaniem wyrobów

Zajmujemy się produkcją metalowych elementów. Wyroby przyjęte do magazynu, nienadające się do sprzedaży, oddajemy do skupu złomu. W jaki sposób zaksięgować złomowanie wyrobów gotowych i (...)
str. 17
1.

Likwidacja wyrobów gotowych w związku z ich złomowaniem

Zapasy ? w tym wyroby gotowe ? które nieodwracalnie utraciły możliwość ich zbycia, nie spełniają kryteriów wymaganych dla aktywów jednostki w znaczeniu określonym w art. (...)
str. 17
2.

Przychód ze złomowania wyrobów gotowych

Oddając wyroby gotowe do skupu złomu, jednostka uzyskuje pieniądze z ich odsprzedaży. Otrzymane z tego tytułu kwoty stanowią przychód, który w księgach rachunkowych ewidencjonowany jest (...)
str. 19
V.

Udzielanie pożyczek w księgach jednostki prowadzącej działalność w tym zakresie

Przedmiotem działalności naszej firmy jest udzielanie pożyczek krótkoterminowych. Z tytułu udzielanych pożyczek pobierane są prowizje (bez odsetek). Spłaty pożyczek odbywają się w ratach miesięcznych podwyższonych (...)
str. 20
1.

Przychody i koszty związane z udzielaniem pożyczek

Zasady udzielania i zwrotu pożyczek regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Z treści art. 720 K.c. wynika, że przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na (...)
str. 20
2.

Rozrachunki z pożyczkobiorcami

Sam fakt udzielania pożyczek i ich spłaty przez pożyczkobiorców wskazane jest księgować za pośrednictwem konta rozrachunkowego, np. 24 "Pozostałe rozrachunki". Wypłata środków pieniężnych tytułem udzielenia (...)
str. 21
3.

Moment księgowania przychodów z tytułu prowizji od udzielonych pożyczek

Ustawa o rachunkowości nie zawiera szczegółowych wytycznych w zakresie momentu rozpoznawania przychodów (nie określa pod jaką konkretnie datą przychód uważa się za zrealizowany). W praktyce, (...)
str. 21
4.

Ewidencja księgowa udzielenia pożyczki i jej spłaty na przykładzie liczbowym

Przykład I. Założenia: Jednostka, której przedmiotem działalności jest udzielanie pożyczek krótkoterminowych, udzieliła na 6 miesięcy pożyczkę w kwocie: 1.200 zł. Wypłata pożyczki nastąpiła z kasy (...)
str. 23
VI.

Rozrachunki w walucie obcej z kontrahentem krajowym – prowizja za usługi pośrednictwa

Spółka osobowa zawarła umowę z kontrahentem krajowym na pośrednictwo w pozyskiwaniu klientów na terenie Niemiec. Usługi świadczone są w okresach miesięcznych, a rozliczenia odbywają się (...)
str. 24
1.

Zasady przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej dla celów VAT

Nie ma odrębnych przepisów, które regulowałyby sposób przeliczania przez nabywcę kwot wyrażonych w walucie obcej dla celów VAT. Przepisy odnoszą się bowiem do przeliczania podstawy (...)
str. 24
2.

Kurs przyjęty do przeliczenia kosztu w walucie obcej dla celów podatku dochodowego

Dla celów podatkowych koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia (...)
str. 25
3.

Bilansowe zasady wyceny transakcji wyrażonych w walutach obcych

Zasady przeliczania na złote polskie transakcji wyrażanych w walutach obcych reguluje art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Z przepisu tego wynika, że operacje w (...)
str. 26
D.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Przeniesienie własności nieruchomości ze spółki na wspólników

Wspólnicy spółki jawnej chcą przenieść własność nieruchomości ze spółki na wspólników. W ramach swoich prowadzonych działalności jednoosobowych zamierzają obciążać spółkę za wynajem tych nieruchomości. Jak ująć (...)
str. 28
2.

Środki trwałe okresowo nieużywane w związku z likwidacją jednego z punktów serwisowych

Spółka z o.o. zakupiła w 2012 r. środki trwałe i przekazała je do używania w jednym z własnych punktów serwisowych. Punkt ten został zlikwidowany w (...)
str. 31
3.

Wydatki ponoszone na zasadzenie zieleni wokół budynku

Na potrzeby firmy zakupiliśmy budynek wraz z gruntem. Jak powinniśmy księgować wydatki (faktury) ponoszone na zasadzenie zieleni wokół budynku? Czy nakłady na zagospodarowanie terenu, ponoszone (...)
str. 32
4.

Nieodpłatne otrzymanie licencji na korzystanie z programu komputerowego

Otrzymaliśmy nieodpłatnie licencję na korzystanie z programu komputerowego. Jak ująć taką licencję w ewidencji i jak ją amortyzować? Jeśli otrzymana nieodpłatnie licencja na korzystanie z (...)
str. 33
5.

Zakup drobnego wyposażenia do biura

Jak powinno się księgować zakup drobnego wyposażenia do biura, takiego jak lampy, kalkulatory, radia, aparaty telefoniczne i inne tego typu przedmioty. Okres używania tych sprzętów (...)
str. 35
E.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

VII.

Kredyt inwestycyjny na zakup środka trwałego

Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą, a od tego roku również księgi rachunkowe. Jak należy ująć w księgach operacje gospodarcze, w tym prowizje i odsetki, związane z (...)
str. 36
1.

Podstawowe zasady ewidencji i wyceny kredytu w momencie jego otrzymania

Kredyty są jednym ze źródeł finansowania majątku oraz bieżącej działalności jednostki. Ze względu na cel kredytu można wyróżnić: kredyt inwestycyjny dla sfinansowania zakupu składników majątku (...)
str. 36
2.

Koszty prowizji i odsetek w przypadku kredytu inwestycyjnego

Generalnie prowizje i odsetki od kredytu zalicza się do kosztów finansowych, zapisem: ? Wn konto 75-1 "Koszty finansowe", ? Ma konto 13-4 "Kredyty bankowe" lub (...)
str. 36
3.

Wycena bilansowa kredytu inwestycyjnego i moment przyjęcia środka trwałego do używania

Nie rzadziej niż na dzień bilansowy kredyty wycenia się zasadniczo w kwocie wymagającej zapłaty (por. art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy o rachunkowości). W (...)
str. 38
F.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA

1.

Kontrola dokumentów księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych

Na dokumentach księgowych szkoły (jednostki budżetowej) widnieją podpisy głównego księgowego i dyrektora szkoły. Czy dla bezpieczeństwa wykonywania operacji nie powinno być na nich podpisu trzeciej (...)
str. 41
2.

Zakup środka trwałego na raty płatne z dotacji otrzymanej przez SP ZOZ od organu założycielskiego

W 2014 r. SP ZOZ zakupił ambulans sanitarny, na zakup którego otrzymał dotację od organu założycielskiego w wysokości jednej trzeciej jego wartości początkowej. Zobowiązanie z (...)
str. 43
3.

Należności wykazywane w sprawozdaniu Rb-27

Czy w sprawozdaniu budżetowym Rb-27 w kolumnie "Należności" wykazuje się należności sporne i wątpliwe? Co z należnościami warunkowymi ujmowanymi na koncie pozabilansowym? Czy też powinny (...)
str. 46
4.

Klasyfikacja paragrafowa wydatków poniesionych na odbiór boiska sportowego

Ośrodek sportu i rekreacji otrzymał rachunek za odbiór boiska sportowego przez osobę uprawnioną z okręgowego związku piłki nożnej. Na rachunku podano kwotę ekwiwalentu za odbiór (...)
str. 47
G.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

VIII.

Umorzenie udziałów własnych w spółce z o.o.

Spółka z o.o. planuje nabyć od wspólnika (osoby fizycznej) posiadane przez niego udziały, w celu ich umorzenia. Jak w takiej sytuacji należy ustalić koszty uzyskania (...)
str. 48
1.

Kiedy można umorzyć udziały własne w świetle Kodeksu spółek handlowych?

Instytucję prawną umorzenia udziałów reguluje art. 199 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.). Udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, (...)
str. 48
2.

Jak ująć operacje związane z umorzeniem udziałów w księgach rachunkowych?

Zasady ujmowania umorzenia udziałów własnych w księgach rachunkowych reguluje art. 36a ust. 2 i 3 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku umorzenia (...)
str. 49
3.

Czy w wyniku umorzenia udziałów bez wynagrodzenia w spółce z o.o. powstaje przychód podatkowy?

Umorzenie udziałów bez wynagrodzenia nie zostało w sposób wyraźny wskazane w art. 12 ust. 1 updop jako zdarzenie skutkujące powstaniem przychodu po stronie jednostki dokonującej (...)
str. 50
4.

Jakie skutki podatkowe niesie umorzenie udziałów dla wspólnika będącego osobą fizyczną?

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla oceny skutków podatkowych zdarzenia jakim jest umorzenie udziałów w spółce z o.o., istotne znaczenie ma (...)
str. 50
H.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

IX.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Czy odpisu aktualizującego dokonuje się od wartości netto, czy brutto należności?

Jesteśmy spółką z o.o. Otrzymaliśmy informację o upadłości naszego dłużnika. W związku z tym chcemy dokonać odpisu aktualizującego wartość należności, która nie była objęta gwarancją. Czy odpis ten powinien (...)
str. 52
2.

Czy można połączyć księgi rachunkowe za dany rok i za rok następny w spółce powstałej w wyniku przekształcenia?

 W drugiej połowie 2014 r. spółka z o.o. przekształciła się w spółkę komandytową. Czy w związku z tym, że przekształcenie miało miejsce w drugiej połowie 2014 r. księgi rachunkowe spółki komandytowej za (...)
str. 52
3.

Jak ująć w księgach zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej dotyczącej majątku trwałego?

W marcu 2015 r. zawarliśmy polisę ubezpieczeniową dotyczącą samochodu ciężarowego na okres od 17 marca 2015 r. do 16 marca 2016 r. Na koniec maja rozwiązano zawartą polisę, w związku (...)
str. 53
4.

Z jakiego przepisu wynika obowiązek ujęcia różnic kursowych w rachunku zysków i strat "per saldem"?

W księgach rachunkowych dodatnie i ujemne różnice kursowe zalicza się odpowiednio do przychodów i kosztów finansowych, natomiast w rachunku zysków i strat wykazuje się je "per saldem". Jaki przepis ustawy (...)
str. 54
X.

Z listów Czytelników

1.

Dokumentowanie obrotu magazynowego wyrobów gotowych

Nasza spółka prowadzi działalność produkcyjną. Za pomocą jakich dokumentów magazynowych ewidencjonować likwidację wyrobów gotowych oraz odpadów poprodukcyjnych? Czy właściwe jest stosowanie w określonych sytuacjach następujących dokumentów: (...)
str. 54
2.

Inwentaryzacja bez udziału osoby materialnie odpowiedzialnej

Zdarza się, że osoba materialnie odpowiedzialna (magazynier) z usprawiedliwionych przyczyn nie może uczestniczyć w inwentaryzacji składników, za które ponosi odpowiedzialność. Upoważnia wówczas pisemnie inną osobę, która reprezentuje (...)
str. 55
3.

Ewidencja księgowa opłat z tytułu leasingu w zależności od klasyfikacji umowy dla celów bilansowych

Użytkuję środek trwały na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Jego wartość wprowadziłam do ewidencji bilansowej środków trwałych i amortyzuję go przez okres na jaki mam podpisaną umowę (...)
str. 57
4.

Rozliczenie zobowiązań wchodzących w skład otrzymanej aportem części przedsiębiorstwa

Przedsiębiorca wniósł do spółki komandytowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą środki trwałe, materiały i zobowiązania. W pierwszej wersji aktu notarialnego wyszczególniono aktywa i pasywa oraz ich wartość, (...)
str. 59
5.

Ewidencja księgowa kosztów prac rozwojowych

Jak w księgach rachunkowych ujmuje się koszty prac rozwojowych? Ewidencję kosztów prowadzimy wyłącznie na kontach zespołu 4. Uwzględniając przepisy ustawy o rachunkowości oraz postanowienia MSR (...)
str. 60
6.

Księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe spółki z o.o. będącej wspólnikiem spółki komandytowej

Spółka z o.o. jest wspólnikiem (komplementariuszem) w dwóch spółkach komandytowych. W spółce "A" posiada 5% udziału w zysku i w spółce "B" posiada 5% udziału w zysku. Czy przychody, koszty oraz pozycje (...)
str. 61
7.

Rozliczenie połączenia spółek metodą łączenia udziałów

Połączenie spółek z o.o. następuje przez przejęcie całego majątku metodą łączenia udziałów. W jaki sposób podwyższyć kapitał zakładowy o nowe udziały dla wspólnika? Czy do ujęcia aktywów i pasywów (...)
str. 63
8.

Wycena leków otrzymanych nieodpłatnie

Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Od firmy farmaceutycznej otrzymaliśmy nieodpłatnie leki. W umowie darowizny nie określono wartości przekazanych leków. Jak powinniśmy wycenić otrzymane leki? Otrzymane (...)
str. 65
9.

Odpis aktualizujący wartość produkcji w toku

Na dzień bilansowy dokonujemy wyceny produkcji w toku według kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto. Czy istnieje obowiązek dokonywania odpisów aktualizujących wartość produkcji (...)
str. 66

WZORCOWY WYKAZ KONT

(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.