Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 24 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 24.04.2025 r., godz. 7:45 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.960 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe
NUMER BIEŻĄCY 8 (626) Z DNIA 10.04.2025
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
SPIS TREŚCI NUMERU 2 (404) z dnia 10.01.2016

Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 2 (404) z dnia 10.01.2016

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów

TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!

1.

Wypłata zasiłków chorobowego i opiekuńczego po wprowadzeniu od 1 stycznia 2016 r. e-zwolnień

Formy wystawiania zaświadczeń lekarskich Przepisami ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i (...)
str. 4
A.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

I.

Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek

1.

Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika zatrudnionego przez część miesiąca

Od 15 grudnia 2015 r. zatrudniliśmy w pełnym wymiarze czasu pracy pracownika legitymującego się kilkuletnim stażem pracy, który po przepracowaniu 4 dni zaprzestał przychodzenia do (...)
str. 6
2.

Do 1 lutego 2016 r. część płatników składek obowiązanych jest przekazać do ZUS informację ZUS IWA

Corocznie do 31 stycznia danego roku część płatników składek obowiązanych jest przekazać do ZUS informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe za poprzedni (...)
str. 9
3.

Zwolnienie pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownicę powracającą do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim

1) Pracownica z dniem 4 stycznia 2016 r. powróciła do pracy po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek (...)
str. 12
II.

Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń

1.

Ubezpieczenia w ZUS osoby wykonującej umowy zlecenia, będącej pracownikiem innego podmiotu

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a ustawy o sus, pracownik wykonujący jednocześnie umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem (niewykonywaną na rzecz własnego pracodawcy) (...)
str. 14
2.

Pracownicze ubezpieczenia dla dziecka przedsiębiorcy zatrudnionego na podstawie umowy o pracę

Osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie umowy o pracę zatrudniła córkę. Z tego tytułu zgłosiła ją do ubezpieczeń w ZUS jako pracownika (nie jako osobę (...)
str. 16
B.

ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA

III.

Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków

1.

Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po wprowadzeniu podwyżki płac

Pracownikowi od 1 lipca ubiegłego roku podwyższono wynagrodzenie za pracę. W jaki sposób należy obliczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego? Nadmieniamy, że podwyżka wynagrodzenia nie była spowodowana (...)
str. 18
2.

Premie za okresy trzymiesięczne w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych po zmianie etatu

Pracownikowi zatrudnionemu od trzech lat na 1/2 etatu w 2015 r. zmieniliśmy wymiar czasu pracy (od 1 czerwca - na 0,75 etatu, a następnie od (...)
str. 19
3.

Wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą w podstawie wymiaru zasiłku

Z pracownikiem zawieramy umowy zlecenia na okresy miesięczne. Niekiedy pomiędzy tymi umowami występują przerwy. W jaki sposób wynagrodzenie ze zlecenia wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia (...)
str. 21
4.

Zasiłek macierzyński dla pracownicy zatrudnionej na zastępstwo

Z pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na zastępstwo rozwiążemy umowę z końcem lutego 2016 r. Obecnie dostarczyła nam ona zaświadczenie lekarskie o czasowej (...)
str. 22
IV.

Zasady wypłaty zasiłków

1.

Zaliczenie dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego u nowego pracodawcy do otwartego wcześniej okresu zasiłkowego

Pracownik zatrudniony od 7 grudnia 2015 r., zachorował kilka dni po podjęciu pracy. Wcześniej do 16 listopada 2015 r. pobierał zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia (...)
str. 23
2.

Ustalanie okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego w razie jednoczesnego zatrudnienia u dwóch pracodawców

Pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców, u każdego na pół etatu. Jedną umowę wykonuje od 700 do 1100, a drugą od 1200 do 1600. W (...)
str. 25
3.

Prowadzenie działalności gospodarczej w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ZUS przyznał przedsiębiorcy świadczenie rehabilitacyjne na 12 miesięcy. Czy w okresie pobierania tego świadczenia może on wykonywać niektóre (lekkie) czynności związane (...)
str. 26
V.

Emerytury i renty

1.

Emerytura częściowa dla osób pobierających rentę wypadkową

W styczniu 2016 r. pracownik ukończy 65 lat. Od 6 lat pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. Obecnie zamierza przejść (...)
str. 27
C.

PRAWO PRACY

VI.

Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy

1.

Umowy terminowe trwające w dniu wejścia Polski do UE i w okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej

Pracownik był zatrudniony w przedsiębiorstwie na podstawie dwóch umów na czas określony, z których pierwsza zawarta w 2003 r. trwała w dniu przystąpienia Polski do (...)
str. 29
2.

Porozumienie stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę

1) Pracownica przebywa na urlopie bezpłatnym udzielonym do 31 stycznia 2016 r. W dniu 18 grudnia 2015 r. złożyła w sekretariacie zarządu firmy pismo w (...)
str. 30
3.

Dopuszczalność rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika

Kandydat na pracownika przedstawił sfałszowane dokumenty potwierdzające kwalifikacje do wykonywania oferowanej pracy, o czym pracodawca dowiedział się już po jego zatrudnieniu. Czy istnieje możliwość rozwiązania (...)
str. 32
VII.

Rozliczanie czasu pracy

1.

Ustalenie maksymalnej liczby godzin pracy nadliczbowej w ciągu miesiąca

Czy liczba nadgodzin, które można polecić pracownikowi w ciągu miesiąca jest ograniczona? Czy pracodawca może przyjąć, iż jest to 1/12 rocznego limitu, określonego w wysokości (...)
str. 33
2.

Zmiana daty rozpoczęcia okresu rozliczeniowego

Zgodnie z regulaminem pracy od 1 grudnia 2010 r. w zakładzie obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Jak dokonać zmiany prowadzącej do rozpoczynania okresu jednocześnie z kwartałem (...)
str. 35
3.

Wyznaczenie innego dnia wolnego za sobotnie święto dla zatrudnionego w systemie skróconego tygodnia pracy

Czy w zamian za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypadał w ubiegłym roku w sobotę, pracownikowi zatrudnionemu w skróconym tygodniu należało wyznaczyć inny dzień (...)
str. 36
4.

Wprowadzanie systemu równoważnego w małym zakładzie pracy

Zatrudniamy 11 osób i nie mamy regulaminu pracy. Jak prawidłowo wprowadzić równoważny system czasu pracy? Czy wystarczy zapis w informacji o warunkach zatrudnienia? Informacja o (...)
str. 37
VIII.

Wynagrodzenia i inne należności pracownicze

1.

Obliczanie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy

1) Jak ustalić podstawę wynagrodzenia za urlop ze składników zmiennych za okresy nie dłuższe niż miesiąc, jeżeli wynagrodzenia są w firmie wypłacane 10. dnia następnego (...)
str. 39
2.

Wynagrodzenie w stawce miesięcznej w razie choroby przypadającej na wszystkie dni harmonogramowej pracy

Pracownik zatrudniony w systemie równoważnym w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym, wynagradzany stałą stawką miesięczną, zgodnie z rozkładem miał do przepracowania w jednym z miesięcy 14 dniówek. (...)
str. 41
3.

Prawo do nagrody jubileuszowej po udokumentowaniu dodatkowych okresów zaliczalnych

Od 1 lipca 2015 r. zatrudniamy w urzędzie gminy pracownika, który podejmując pracę udokumentował 22-letni staż. W grudniu 2015 r. pracownik dodatkowo udowodnił okresy: 2-letniej (...)
str. 42
4.

Brak uprawnień do odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia

Pracodawca ograniczający w ramach zwolnień grupowych zatrudnienie w firmie, w listopadzie 2015 r. wypowiedział umowę o pracę pracownicy korzystającej (do 31 stycznia 2017 r.) z (...)
str. 43
5.

Wysokość odprawy emerytalnej w razie podwyżki wynagrodzenia

Pracodawca otrzymał pismo z NFZ, w którym został zobowiązany do wypłacania wszystkim pielęgniarkom dodatku w wysokości 300 zł miesięcznie do końca 2015 r. Jedna z (...)
str. 45
6.

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika po upadłości konsumenckiej

Czy w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez pracownika, syndyk ma prawo zająć połowę jego wynagrodzenia za pracę? Czy może prowadzić egzekucję z całej pensji, pozostawiając (...)
str. 46
IX.

Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów

1.

Wpływ wymiaru czasu pracy na urlop wypoczynkowy

1) W połowie listopada 2015 r. przyjęliśmy do pracy pracownika legitymującego się 10-letnim stażem urlopowym. Początkowo został zatrudniony w niepełnym wymiarze etatu, który stopniowo wzrasta (...)
str. 47
2.

Brak uprawnień do urlopu uzupełniającego po urlopie dla poratowania zdrowia

Na początku grudnia 2015 r. wrócił do pracy w placówce feryjnej nauczyciel, który korzystał od 15 stycznia 2015 r. z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy (...)
str. 49
X.

Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień

1.

Obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w treści świadectwa pracy

Czy fakt obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownica mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego, należy odnotować w świadectwie pracy? Ramową treść świadectwa pracy (...)
str. 50
2.

Ochrona danych osobowych w przypadku prowadzenia szczegółowej listy obecności

Czy pracodawca może dokonywać adnotacji na liście obecności dotyczących przyczyn absencji danego pracownika, zaznaczając w niej urlopy wypoczynkowe, zwolnienia chorobowe i delegacje? Czy udostępnianie innym (...)
str. 51
XI.

Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

1.

Badania lekarskie zawodowych kierowców

Czy zatrudniając kierowcę samochodu ciężarowego posiadającego aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na takim stanowisku i zdolność do kierowania pojazdami, pracodawca ma (...)
str. 53
D.

VADEMECUM KADROWCA

XII.

Relacje z dyżurów telefonicznych

1.

Wyłączenie nagrody jubileuszowej z podstawy wymiaru składek ZUS

Spółka z o.o., zgodnie z regulaminem wynagradzania, wypłaca nagrody jubileuszowe po 10 latach ogólnego stażu pracy, a kolejne co 5 lat. Przy czym pracownik podejmujący (...)
str. 55
2.

Rozliczenie wpłaty w razie nieoznaczenia w dokumencie płatniczym miesiąca, którego dotyczy

Osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne za listopad 2015 r. w terminie, z tym że w dokumencie płatniczym nie oznaczyła miesiąca, którego (...)
str. 55
3.

Czy należy oskładkować wynagrodzenie wypłacone żonie zmarłego pracownika?

W listopadzie 2015 r. zmarł nasz pracownik. Wynagrodzenie za ten miesiąc wypłaciliśmy jego żonie. Czy należało rozliczyć od niego składki ZUS? Nie. Świadczenia przysługujące pracownikowi (...)
str. 56
4.

Zgłoszenie emeryta-zleceniobiorcy do ubezpieczeń w ZUS

Z jakim kodem tytułu ubezpieczenia należy zgłosić do ubezpieczeń w ZUS emeryta wykonującego umowę zlecenia? Zgłoszenia emeryta do ubezpieczeń z tytułu wykonywania umowy zlecenia należy (...)
str. 56
5.

Wliczanie premii do podstawy wymiaru zasiłków

1) W regulaminie premiowania umieściliśmy zapis, w myśl którego premia uznaniowa nie przysługuje za każdy dzień nieobecności w pracy, za który pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe (...)
str. 57
6.

Wyczekiwanie zleceniobiorcy na prawo do zasiłku chorobowego

1) Zleceniobiorca wykonujący umowę od kilku miesięcy przystąpił do ubezpieczenia chorobowego od 1 grudnia 2015 r. Na początku stycznia br. zachorował. Czy przysługuje mu prawo (...)
str. 57
7.

Dowody do wypłaty zasiłków dla przedsiębiorcy

1) Jaki dokument powinna złożyć w ZUS osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, ubiegająca się o zasiłek chorobowy? Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu (...)
str. 58
8.

Praca w obniżonym wymiarze osoby uprawnionej do urlopu wychowawczego

1) U pracodawcy obowiązują zróżnicowane rozkłady czasu pracy (np. praca jest wykonywana od 800 do 1600 albo od 1100 do 1900). Pracownica uprawniona do urlopu (...)
str. 58
9.

Przerwa na karmienie

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze, wychowująca roczne dziecko wystąpiła z wnioskiem do pracodawcy o umożliwienie jej późniejszego o jedną godzinę rozpoczynania pracy, powołując się na (...)
str. 58
10.

Zwolnienia od pracy, w tym w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych

1) Zatrudniony w firmie ogrodniczej specjalista-architekt krajobrazu zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o udzielanie bezpłatnych zwolnień od pracy w wymiarze 4 godzin tygodniowo. Pracownik (...)
str. 60
11.

Rezygnacja z wypłacania świadczenia urlopowego i tworzenia ZFŚS

Zatrudniamy 12 osób i wzorem ubiegłego roku nie będziemy tworzyć funduszu socjalnego ani wypłacać pracownikom świadczeń urlopowych. Czy musimy ponownie informować pracowników o tym fakcie? (...)
str. 61
1.

Osoby uprawnione do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego

W przypadku, gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, określonego w ustawie (...)
str. 61
2.

Wysokość kwoty podwyższającej zasiłek macierzyński

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego ustala się jako różnicę między kwotą świadczenia rodzicielskiego (1.000 zł), a miesięczną kwotą zasiłku macierzyńskiego, pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od (...)
str. 63
3.

Wykazanie kwoty podwyższenia zasiłku w dokumentach rozliczeniowych

Podwyższenie kwoty zasiłku podlega finansowaniu z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wypłacona przez płatnika składek kwota podwyższenia zasiłku macierzyńskiego jest wykazywana (...)
str. 65
E.

NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY

1.

Limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2016 r.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (...)
str. 66
2.

Wysokości odpisów na ZFŚS w 2016 r., w tym dla nauczycieli - bez zmian

W 2016 r. przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, w oparciu o które ustala się wysokości odpisów podstawowych na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, należy (...)
str. 66
3.

Wysokości wpłat na IKE i IKZE w 2016 r.

W Monitorze Polskim z 16 grudnia 2015 r., pod poz. 1266 i 1268 ogłoszono obwieszczenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia (...)
str. 67
4.

Kwota dodatkowych składek wniesionych przez uczestnika do jednego PPE w 2016 r.

W Monitorze Polskim z 16 grudnia 2015 r., pod poz. 1267 ogłoszono obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.