Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 11 lutego 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 11.02.2025 r., godz. 7:21 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 66.618 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 3 (627) z dnia 01.02.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju

Z dniem 1 stycznia 2025 r. wprowadzono do polskiego prawa bilansowego nowe, rozległe zakresowo przepisy związane ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju. Zawarto je w rozdziale 6c (...)
str. 4
1.

Podmioty zobowiązane do raportowania ESG

ESG (ang. Environmental , Social and Corporate Governance ) to niefinansowe kryteria, odnoszące się do zarządzania przedsiębiorstwem, mające na celu zrównoważony rozwój firmy. Rozwój ten (...)
str. 4
2.

Zawartość sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju

Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju, według art. 63r ust. 2 ustawy o rachunkowości, zawiera: 1) zwięzły opis modelu biznesowego i strategii biznesowej jednostki, w tym opis: a) (...)
str. 6
3.

Uproszczona sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju

W art. 63s ustawy o rachunkowości wskazano krąg podmiotów zobowiązanych do raportowania, jednak mogących ograniczyć jego zakres. Są to m.in. małe i średnie jednostki będące (...)
str. 8
II.

Regulacje nowego rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych - część I

W Dzienniku Ustaw z 28 listopada 2024 r. pod poz. 1750 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2024 r. w sprawie uznawania i (...)
str. 9
1.

Podmioty zobligowane do stosowania nowego rozporządzenia

Podmioty przygotowujące sprawozdania finansowe na 31 grudnia 2024 r. zwolnione były z obowiązku stosowania przepisów rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych, jeżeli nie przekraczały progów (dwóch (...)
str. 9
2.

Zasady zastosowania nowego rozporządzenia po raz pierwszy

Nowe rozporządzenie w sprawie instrumentów finansowych weszło w życie z dniem 13 grudnia 2024 r. (14 dni od ogłoszenia), co spowodowało, że stare RIF od (...)
str. 10
3.

Wpływ nowych regulacji na sprawozdanie finansowe za 2024 r.

Wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych wystąpił nieoczekiwany problem, który wymaga rozważnego podejścia do sporządzenia sprawozdania finansowego za 2024 r. (...)
str. 12
B.

RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

III.

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2024 r.

1.

Deklaracja kontynuacji działalności gospodarczej we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego

Przy stosowaniu przyjętych zasad (polityki) rachunkowości przyjmuje się założenie, iż jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości działalność w niezmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia (...)
str. 13
1.1.
Forma sporządzenia sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe każdej jednostki składa się z bilansu, rachunku zysków i strat, a także informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i (...)
str. 13
1.2.
Ocena kontynuacji działalności na podstawie KSR nr 14
Jedną z nadrzędnych zasad rachunkowości jest zasada kontynuacji działalności, o której mowa w art. 5 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Z przepisu tego wynika, że (...)
str. 14
1.3.
Ujawnienie informacji na temat kontynuacji działalności
Wprowadzenie do sprawozdania finansowego powinno zawierać podstawowe informacje o jednostce, jak również opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny i sporządzenia sprawozdania finansowego (...)
str. 15
IV.

Nadwyżka towaru stwierdzona w toku inwentaryzacji

W wyniku spisu z natury ujawniono nadwyżkę towaru, który pozostaje w magazynie z niewyjaśnionych przyczyn. Jak zaksięgować ujawnienie towaru, a następnie jego sprzedaż? Ujawnione w (...)
str. 19
1.

Wycena nadwyżki towaru ujawnionej podczas spisu z natury

Jedną z metod inwentaryzacji jest inwentaryzacja w drodze spisu z natury. Spis z natury polega na ustaleniu przez pomiar rzeczywistego ilościowego i jakościowego stanu zapasów (...)
str. 19
2.

Wyjaśnienie przyczyn powstania nadwyżki i sposoby jej rozliczania

Ujawnienie różnic inwentaryzacyjnych powoduje konieczność wyjaśnienia przyczyn ich powstania, a następnie dokonania odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych. Określeniem przyczyn powstania różnic inwentaryzacyjnych i zaproponowaniem kierownikowi (...)
str. 21
3.

Przykład rozliczenia nadwyżki bezspornej towaru i jego sprzedaży

W sytuacji przedstawionej w pytaniu wystąpiła nadwyżka rzeczywista (bezsporna). Jeśli jednostka nie jest w stanie jednoznacznie ustalić przyczyn jej powstania, to różnicę tę odnosi na (...)
str. 22
C.

RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA

V.

Faktoring mieszany w spółce na estońskim CIT

Spółka z o.o. opodatkowana estońskim CIT zawarła z bankiem umowę faktoringu mieszanego, tj. część objętej umową wierzytelności dotyczy faktoringu pełnego, a część faktoringu niepełnego. Czy (...)
str. 23
1.

Rodzaje faktoringu występujące w obrocie gospodarczym i ich ewidencja

Umowa faktoringu nie jest zdefiniowana w polskich przepisach, co oznacza, iż jest traktowana jako umowa nienazwana. Do umowy faktoringu mają zastosowanie przede wszystkim przepisy art. (...)
str. 23
2.

Przykład rozliczenia w księgach rachunkowych umowy faktoringu mieszanego

Przy faktoringu mieszanym część należności, w odniesieniu do której faktor nie przejął ryzyka niespłacenia przez dłużnika, do czasu spłaty należności na rzecz faktora, nadal figuruje (...)
str. 25
3.

Utrata prawa do opodatkowania estońskim CIT w przypadku zawarcia umowy faktoringu

Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 updop, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...)
str. 26
D.

RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH

VI.

Koszty na przełomie dwóch lat obrotowych

Koszty należy generalnie przypisywać w księgach rachunkowych do roku obrotowego, którego dotyczą, niezależnie od tego, czy zostały opłacone, czy nastąpi to dopiero w kolejnym roku (...)
str. 27
1.

Nadrzędne zasady rachunkowości warunkujące przypisanie kosztów do danego roku obrotowego

W myśl przepisów bilansowych, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym (por. art. 20 (...)
str. 27
2.

Opłacona w grudniu 2024 r. prenumerata czasopism elektronicznych na kolejny rok obrotowy

W grudniu 2024 r. opłaciliśmy prenumeratę czasopism w formie elektronicznej za okres od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r. Również w grudniu (...)
str. 29
3.

Zaliczka na podróż służbową i rozliczenie kosztów podróży na przełomie lat 2024-2025

W grudniu 2024 r. spółka z o.o. wypłaciła pracownikowi zaliczkę na koszty podróży służbowej w wysokości: 700 zł. Pracownik rozliczenie wydatków przedstawił 3 stycznia 2025 (...)
str. 30
4.

Energia cieplna zużyta w grudniu 2024 r., udokumentowana fakturą wystawioną w styczniu 2025 r.

Nasza spółka świadczy usługi zwolnione z VAT. Otrzymaliśmy w styczniu 2025 r. fakturę za energię cieplną zużytą w grudniu 2024 r. W którym roku zaksięgować (...)
str. 32
E.

ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

1.

Ustalenie przez jednostkę formy kont pomocniczych dotyczących środków trwałych

Jednostka zakupiła maszyny produkcyjne, które będą stanowiły jej środki trwałe. W grudniu 2024 r. maszyny te zostały wprowadzone do używania. Z ustawy o rachunkowości wynika, (...)
str. 34
2.

Sprzedaż gruntu rolnego na podstawie aktu notarialnego warunkowego

Spółka z o.o. jest właścicielem gruntu rolnego, który był przez nią używany pod kopalnię kruszywa. W grudniu 2024 r. spółka zawarła akt notarialny warunkowy na (...)
str. 36
3.

Wyodrębnienie budowli będących składową budynku na potrzeby naliczania podatku od nieruchomości

Spółka w 2023 r. oddała do użytku halę magazynową wraz z budynkiem biurowym. Cała inwestycja, tzn. budynek wraz z przynależnymi obiektami pomocniczymi, została przyjęta do (...)
str. 37
F.

RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU

VII.

Wartości szacunkowe i ich zmiany w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym

W celu zaprezentowania w sprawozdaniu finansowym rzetelnie i jasno sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowego jednostka musi oszacować wartość niektórych pozycji aktywów i pasywów oraz (...)
str. 39
1.

Definicja wartości szacunkowych i przedmiot szacunku w świetle prawa bilansowego

Ustawa o rachunkowości nie zawiera definicji wartości szacunkowej. Posługuje się jednak pojęciem "wiarygodnie określona wartość". Z pojęciem tym mamy do czynienia m.in. w odniesieniu do: (...)
str. 39
2.

Zmiany wartości szacunkowych i ich skutki w ewidencji księgowej oraz sprawozdaniu finansowym

W świetle pkt 3.4 KSR nr 7, jednostka określa w zasadach (polityce) rachunkowości i stosuje w sposób ciągły przyjęty przez siebie sposób ustalania wartości szacunkowych (...)
str. 41
3.

Zmiany wartości szacunkowych na przykładach liczbowych

3.1. Zmiana okresu ekonomicznej użyteczności środka trwałego Jednostki z chwilą nabycia środka trwałego muszą ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji. Dokonują tego we (...)
str. 42
3.1.
Zmiana okresu ekonomicznej użyteczności środka trwałego
Jednostki z chwilą nabycia środka trwałego muszą ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji. Dokonują tego we własnym zakresie, uwzględniając okres ekonomicznej użyteczności środka (...)
str. 42
3.2.
Zmiana szacunku biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów na naprawy gwarancyjne
Do wartości, które jednostka ustala na podstawie szacunków, należą rezerwy tworzone w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, w tym m.in. na zobowiązania z tytułu napraw (...)
str. 44
G.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA W PRAKTYCE

1.

Ujęcie w księgach DPS kosztów ubezpieczenia budynku

Jak w księgach rachunkowych domu pomocy społecznej (jednostki budżetowej) ująć wydatek z tytułu ubezpieczenia budynku, gdy płatność została rozłożona na raty? Na jakim koncie kosztów (...)
str. 46
2.

Opłata pobierana przez bank za prowadzenie wydzielonego rachunku dochodów jednostki oświatowej

Jesteśmy samorządową jednostką oświatową posiadającą wydzielony rachunek dochodów. Za prowadzenie tego rachunku bank co miesiąc pobiera opłatę. Czy koszty obsługi bankowej tego rachunku należy odnosić (...)
str. 49
3.

Klasyfikacja budżetowa odsetek od nieterminowo regulowanych opłat za żywienie dzieci w przedszkolu

Od zaległości z tytułu opłat za żywienie dzieci w przedszkolu naliczamy odsetki. W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej powinniśmy ująć takie odsetki - w paragrafie 091, (...)
str. 50
H.

STANDARDY RACHUNKOWOŚCI KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE

VIII.

Moment ujęcia odroczonego podatku dochodowego w księgach według KSR nr 2

W spółce z o.o., naliczającej co miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy, występują liczne różnice przejściowe przesunięcia w ujęciu bilansowym i podatkowym pewnych transakcji. W konsekwencji (...)
str. 51
1.

Regulacje związane z ustaleniem odroczonego podatku dochodowego określone w ustawie o rachunkowości

Regulacje związane z ustalaniem odroczonego podatku dochodowego zostały wskazane w art. 37 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem, jednostka tworzy rezerwę i ustala aktywa (...)
str. 51
2.

Ustalanie odroczonego podatku dochodowego na potrzeby śródrocznych sprawozdań finansowych

Do zasad ustalania odroczonego podatku dochodowego w ciągu roku odnosi się Krajowy Standard Rachunkowości nr 2 "Podatek dochodowy" (KSR nr 2). Przypominamy, iż stosowanie KSR (...)
str. 52
3.

Przykłady ustalenia i ewidencji odroczonego podatku dochodowego w ciągu roku

Sposób ustalania, wyceny, a także ujęcia w księgach aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego w trakcie roku obrotowego (do śródrocznych sprawozdań) prezentujemy na (...)
str. 52
I.

ODPOWIADAMY NA PYTANIA

IX.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Czy należy przechowywać papierową kopię sprawozdania finansowego?

Jesteśmy spółką jawną, która w 2025 r. będzie po raz pierwszy sporządzać sprawozdanie finansowe. Czy po zatwierdzeniu sprawozdania należy przechowywać także jego papierową kopię? Sprawozdanie (...)
str. 56
2.

Jak wycenić zobowiązania finansowe na dzień bilansowy?

Nasza spółka posiada zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek. Jak wycenia się stan takich zobowiązań na dzień bilansowy? Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek zalicza (...)
str. 56
3.

Czy spółka z o.o. spełniająca warunki dla jednostek małych może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Spółka z o.o. sporządza sprawozdanie finansowe według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości. Czy spółka taka może nie sporządzać sprawozdania z działalności? Jeżeli spółka (...)
str. 57
X.

Z listów Czytelników

1.

Zastosowanie nowej wersji rachunku zysków i strat przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za 2024 r.

Od kiedy wchodzi w życie nowa wersja rachunku zysków i strat, tzn. przeniesienie przychodów ze sprzedaży materiałów do pozostałej działalności operacyjnej? Czy należy ją uwzględnić (...)
str. 58
2.

Zapytanie ofertowe w sprawie wyboru firmy audytorskiej

Na podstawie danych finansowych spółki za 2024 r. ustalono, że zaistnieje obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2025 r. Spółka chce dokonać wyboru biegłego rewidenta. Jak (...)
str. 59
3.

Numerowanie i dekretacja dowodów księgowych

Jesteśmy biurem rachunkowym. Czy faktury źródłowe przechowywane u klienta, księgowane w naszym systemie finansowo-księgowym powinny być opatrzone numerem dekretu, nadanym przez ten system? Czy faktury (...)
str. 61
3.1.
Nanoszenie numerów dziennika na dowodzie księgowym
Jak stanowi art. 13 ust. 1 ustawy o rachunkowości, na księgi rachunkowe składają się dziennik, księga główna, księgi pomocnicze, zestawienia obrotów i sald kont księgi (...)
str. 61
3.2.
Umieszczanie dekretów na dowodach księgowych
Jednym z elementów, które powinien zawierać dowód księgowy, jest stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu jego (...)
str. 62
4.

Warunki niesporządzania rachunku przepływów pieniężnych oraz zestawienia zmian w kapitale własnym za 2024 r.

Jesteśmy jednostką małą. Czy niesporządzenie rachunku przepływów pieniężnych oraz zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym za 2024 r. wiąże się z podjęciem stosownej decyzji przez (...)
str. 63
5.

Przychód z niezakończonej na dzień bilansowy usługi długoterminowej

Na dzień bilansowy 31 grudnia 2024 r. posiadamy ustalony na podstawie protokołu, przychód z tytułu częściowego wykonania umowy długoterminowej. Jak zaksięgować taki przychód, jeżeli w (...)
str. 64
6.

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy o usługi budowlane

Spółka z o.o. (polski podmiot, czynny podatnik VAT) podpisała umowę na roboty budowlane (na terenie Polski), zgodnie z którą z każdej faktury wystawionej przez usługodawcę (...)
str. 65
7.

Ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej

W jaki sposób ustalić wartość bilansową spółki komandytowej przed jej przekształceniem w spółkę z o.o.? Dla celów przekształcenia należy sporządzić sprawozdanie finansowe. Różnica pomiędzy wykazanymi (...)
str. 67
8.

Łączne sprawozdanie finansowe sporządzone przez stowarzyszenie posiadające oddział samobilansujący

Nasze stowarzyszenie posiada oddział samobilansujący - dom wczasów dziecięcych. Jako jednostka statutowa sporządzamy łączne sprawozdanie finansowe. W celu wykonania bilansu z danych połączonych, łączymy dane (...)
str. 69

WZORCOWY WYKAZ KONT

Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.