Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 26 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 r., godz. 7:12 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.548 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik

Leasing w podatku dochodowym
Dodatek nr 12
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 14
z dnia 20.07.2018

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

ZAWARCIE UMOWY LEASINGOWEJ

1.

Uznanie umowy za umowę leasingu operacyjnego

Umowa leasingu, na podstawie której odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący, jest nazywana leasingiem operacyjnym. Jest ona określona w art. 23b ust. 1 updof i art. 17b (...)
str. 3
2.

Kwalifikacja umowy do umowy leasingu finansowego

Przepisy ustaw o podatku dochodowym określają, jakie warunki musi spełniać umowa, by mogła być uznana za leasing finansowy (zwany również kapitałowym) wywołujący określone skutki podatkowe. (...)
str. 4
II.

ROZLICZANIE OPŁAT

1.

Moment zaliczenia do kosztów wstępnej opłaty leasingowej

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego. Aby doszło do jej realizacji, w tym wydania przedmiotu leasingu, zobowiązani jesteśmy uiścić (...)
str. 5
2.

Opłaty leasingowe za okres, w którym przedmiot leasingu nie jest używany

Spółka z o.o. świadczy usługi transportowe. W działalności użytkuje samochody ciężarowe na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Przez dwa miesiące jeden z samochodów był wyłączony z (...)
str. 6
3.

Skrócenie okresu obowiązywania umowy leasingu operacyjnego

Spółka w 2016 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego na okres czterech lat. Obecnie strony tej umowy zamierzają sporządzić do niej aneks, w którym zamieszczone zostaną (...)
str. 7
4.

Zapłata odstępnego z tytułu cesji umowy leasingu

Spółka w ramach cesji umowy leasingu operacyjnego przejmie maszynę i w związku z tym obowiązana będzie zapłacić odstępne. Zawarta przez nią umowa nadal będzie spełniała (...)
str. 8
5.

Leasing operacyjny samochodu osobowego, którego wartość przekracza 20.000 euro

Podatnik (prowadzący podatkową księgę) zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, którego wartość przekracza 20.000 euro. Czy w tej sytuacji opłata wstępna i raty leasingowe będą (...)
str. 9
6.

Raty leasingowe uiszczane podczas zawieszenia działalności

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, której wykonywanie zawiesiłem na cztery miesiące. W trakcie tego zawieszenia otrzymuję faktury za raty leasingowe wynikające z umowy leasingu operacyjnego, którą (...)
str. 10
7.

Data zaliczenia raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów

Spółka jawna zawarła umowę leasingu, który do celów bilansowych i podatkowych jest leasingiem operacyjnym. Przedmiotem umowy jest samochód ciężarowy. Faktura z tytułu raty leasingowej została (...)
str. 10
III.

NAKŁADY NA PRZEDMIOT LEASINGU

1.

Wydatki poniesione przed oddaniem do używania leasingowanej maszyny

Spółka z o.o. zawarła umowę leasingu operacyjnego na maszynę. Przed oddaniem jej do użycia poniesie koszty transportu i montażu tej maszyny, a także szkolenia pracowników (...)
str. 12
2.

Koszty rejestracji samochodu używanego na podstawie umowy leasingu finansowego

Spółka zawarła umowę leasingu finansowego. Samochód został zarejestrowany przez leasingodawcę i przekazany spółce. Dzień po oddaniu przez nią samochodu do używania leasingodawca wystawił fakturę obciążającą (...)
str. 13
3.

Poniesienie nakładów adaptacyjnych

Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest maszyna do pakowania. Aby ją użytkować, musiała wykonać określone prace adaptacyjne, w celu dostosowania maszyny do wykorzystywanych (...)
str. 14
4.

Powypadkowa naprawa leasingowanego samochodu

Przedsiębiorca (podatnik PIT) objął w leasing operacyjny samochód osobowy, który wykorzystuje w prowadzonej działalności. Czy koszty naprawy powypadkowej tego samochodu są kosztami uzyskania przychodów? Jeżeli (...)
str. 14
5.

Czas trwania amortyzacji części peryferyjnej zamontowanej w przedmiocie leasingu

Podatnik PIT, na podstawie umowy leasingu operacyjnego, użytkuje w prowadzonej działalności gospodarczej urządzenie do obróbki drewna. Obecnie urządzenie to wymaga ulepszenia poprzez zamontowanie w nim (...)
str. 16
6.

Ubezpieczenie samochodu osobowego o wartości ponad 20.000 euro

Spółka z o.o. zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem leasingu będzie samochód osobowy o wartości przekraczającej 20.000 euro. Zostanie on ubezpieczony (OC, AC, NNW) przez (...)
str. 17
IV.

ZAKOŃCZENIE UMOWY LEASINGOWEJ

1.

Wykup przez przedsiębiorcę leasingowanego samochodu

Osoba fizyczna na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej korzysta z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Umowa ta przewiduje możliwość wykupu samochodu do majątku prywatnego (...)
str. 18
2.

Wartość początkowa wykupionego pojazdu

Dokonaliśmy wcześniejszego wykupu quada, który był w leasingu operacyjnym. Określona na fakturze wartość wykupu przekracza 10.000 zł. W związku z tym wykupem firma leasingowa obciążyła (...)
str. 20
3.

Rezygnacja z prawa wykupu przedmiotu leasingu operacyjnego

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarłem na 3 lata umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. W umowie nie przewidziano opłaty wstępnej. Raty obejmują 60% wartości samochodu, (...)
str. 21
4.

Zbycie samochodu wykupionego do majątku firmowego

Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego samochód będący przedmiotem leasingu wykupiłem na firmę. Obecnie zamierzam auto to sprzedać. Czy osiągnięty z tego tytułu przychód będzie przychodem (...)
str. 23
5.

Sprzedaż auta wykupionego do majątku prywatnego

W działalności gospodarczej używam auto na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu umowy mam zamiar auto to wykupić do majątku prywatnego, a następnie sprzedać po (...)
str. 23
6.

Uznanie za towar handlowy wykupionego przedmiotu leasingu

W czerwcu 2018 r. dokonaliśmy terminowego wykupu samochodu osobowego z leasingu operacyjnego. W momencie wykupu nosiliśmy się z zamiarem sprzedaży samochodu i nadal szukamy nabywcy, (...)
str. 24
V.

INNE ZAGADNIENIA

1.

Pobór podatku u źródła, gdy umowę leasingową zawarto z zagraniczną firmą

Spółka jawna podpisała umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy z niemiecką firmą (osobą prawną). Leasingodawca działa przez położony w Polsce oddział. Czy spółka jest zobowiązana (...)
str. 25
2.

Brak obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla leasingowanego samochodu

Na potrzeby działalności gospodarczej opodatkowanej PIT wykorzystuję samochód osobowy objęty na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Czy wydatki związane z eksploatacją tego samochodu powinienem uwzględniać w (...)
str. 27
3.

Koszty poniesione po kradzieży przedmiotu leasingu

Samochód użytkowany przez spółkę z o.o. na podstawie umowy leasingu operacyjnego został skradziony. Zgodnie z umową, odszkodowanie przyznane od ubezpieczyciela trafiło na konto firmy leasingowej. (...)
str. 28
4.

Opłaty wynikające z opóźnień w płatnościach na rzecz firmy leasingowej

Jako przedsiębiorca poniosłem na rzecz leasingodawcy koszty upomnień za zwłokę w zapłacie rat leasingowych. Czy wydatki te mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Tak. Koszty (...)
str. 28
5.

Data ujęcia w kosztach części odsetkowej raty w leasingu finansowym

W którym momencie przy leasingu finansowym zaliczyć do kosztów podatkowych część odsetkową raty leasingowej? Część odsetkowa raty w leasingu finansowym jest kosztem podatkowym w dacie (...)
str. 29
6.

Opłata za poinformowanie leasingodawcy o użytkowniku pojazdu

Na potrzeby działalności użytkuję samochód na podstawie umowy leasingu. Firma leasingowa przysłała mi fakturę tytułem opłaty za udzielenie informacji o użytkowniku pojazdu w związku ze (...)
str. 30
VI.

INTERPRETACJE ORGANÓW PODATKOWYCH

1.

Sprzedaż leasingowanego samochodu wykupionego poza działalnością gospodarczą

Sprzedaż leasingowanego samochodu wykupionego poza działalnością gospodarczą nie powoduje powstania przychodu, jeżeli dokonana zostanie po upływie pół roku od wykupienia, licząc od końca miesiąca, w (...)
str. 30
2.

Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej

Wstępną opłatę należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie jej poniesienia. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 maja (...)
str. 31
3.

Otrzymanie odstępnego w związku z cesją umowy leasingu

Odstępne otrzymane w związku z cesją umowy leasingu finansowego jest przychodem z działalności gospodarczej. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 (...)
str. 32
4.

Cesja umowy leasingu finansowego a ujęcie w kosztach części rat kapitałowych, która nie znajduje pokrycia w odpisach amortyzacyjnych

W przypadku cesji umowy leasingu finansowego podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tę część zapłaconych opłat kapitałowych, która nie znajduje pokrycia w dokonanych (...)
str. 32
5.

Ustalenie wartości początkowej leasingowanego środka trwałego

Wartość początkową środka trwałego wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu finansowego podatnik może ustalić w wysokości wartości początkowej określonej w umowie, równej sumie ustalonych w umowie (...)
str. 33
6.

Brak konieczności korygowania kosztów w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy leasingu

Skrócenie okresu obowiązywania umowy leasingu nie wpływa na raty leasingowe zapłacone przed zakończeniem leasingu. Stanowią one w dalszym ciągu koszt uzyskania przychodów. Tak wynika z (...)
str. 34
7.

Konsekwencje uznania umowy najmu za umowę leasingu

Jeżeli są spełnione warunki określone w art. 23a pkt 1 updof, to podatnik może uznać umowę najmu samochodu osobowego za umowę leasingu. Tak wynika z (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.