Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 r., godz. 7:12 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 46.281 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 10 (394) z dnia 20.05.2015

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Powrót do zwolnienia z VAT możliwy w trakcie roku – interpretacja ogólna Ministra Finansów

Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwolniona od podatku jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w (...)
str. 4
B.

OBRÓT KRAJOWY

1.

Regulacje obowiązujące do 30 czerwca 2015 r.

Zasadą jest, że VAT od sprzedaży towarów czy usług rozlicza sprzedawca. Jednak w przypadku sprzedaży niektórych towarów ustawodawca przewidział szczególne zasady rozliczania VAT należnego, polegające (...)
str. 6
2.

Zmiany w zakresie mechanizmu odwrotnego obciążenia, które wejdą w życie od 1 lipca br.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o VAT wynikające z ustawy z (...)
str. 7
III.

Problemy praktyczne z wystawianiem i rozliczaniem faktur

Faktura stanowi podstawowy dokument potwierdzający wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Ustawodawca zdefiniował fakturę jako dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane (...)
str. 9
1.

Nabywca otrzymuje dwa egzemplarze faktury

Jakie konsekwencje ponosi sprzedawca, który przez pomyłkę przekazał dwa egzemplarze faktury? Jak wyjaśniono na wstępie, fakturę wystawia się w co najmniej dwóch egzemplarzach, przy czym (...)
str. 10
2.

Odliczenie podatku naliczonego z kopii faktury

Otrzymałem od sprzedawcy kopię faktury zamiast oryginału. Czy mogę z niej odliczyć VAT? Faktura stanowi podstawowy dokument umożliwiający rozliczanie podatku VAT. Z jednej strony sprzedawca (...)
str. 10
3.

Zaliczka nieudokumentowana fakturą

Wpłaciliśmy zaliczkę na poczet dostawy towaru. Sprzedawca nie potwierdził tej wpłaty fakturą. W jaki sposób możemy wyegzekwować ten dokument od sprzedawcy? Jeżeli przed dokonaniem dostawy (...)
str. 11
4.

Wystawienie faktury w przypadku braku paragonu

Czy sprzedawca może odmówić wystawienia faktury, jeśli nabywca zagubił paragon dokumentujący tę transakcję? Przepisy ustawy o VAT obligują podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych (...)
str. 12
5.

Anulowanie faktury

W jakich sytuacjach można anulować fakturę? Podatnicy wystawiają fakturę w przypadku dostawy towarów, wykonania usług lub otrzymania zaliczki przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Faktura (...)
str. 13
1.

Zasady odliczania VAT naliczonego

Podatnicy VAT, którzy prowadzą działalność gospodarczą, stosują ustawowe reguły, według których odliczają podatek naliczony. W stosunku do zakupów towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi (...)
str. 14
2.

Zakupy związane z działalnością opodatkowaną i czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu

Od 1 stycznia 2016 r. w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych (...)
str. 14
3.

Sposoby określenia proporcji

Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć. W art. 86 ust. 2b ustawy wskazano, iż sposób (...)
str. 15
4.

Wydatki związane z nabyciem nieruchomości

Od 1 stycznia 2016 r. w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa (...)
str. 16
5.

Roczna korekta podatku naliczonego

Podobnie jak w przypadku odliczania proporcjonalnego przez podatników prowadzących działalność opodatkowaną i zwolnioną z VAT, także i w przypadku wykonywania czynności opodatkowanych i niepodlegających opodatkowaniu (...)
str. 16
V.

Dostawa nieruchomości zabudowanych a VAT

Na gruncie ustawy o VAT co do zasady sprzedaż nieruchomości zabudowanych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, chyba że zaistnieją przesłanki uprawniające zbywcę do zastosowania zwolnienia od (...)
str. 17
VI.

Aport usług do spółki cywilnej

Dwie spółki z o.o., będące wspólnikami spółki cywilnej, są czynnymi podatnikami VAT. Spółki te zamierzają wnieść do spółki cywilnej aport w postaci gotówki i świadczenia (...)
str. 20
1.

Aport jako czynność podlegająca VAT

W przypadku czynności wniesienia do spółki cywilnej aportu podmiot wnoszący ten aport otrzymuje określone prawa związane z uczestnictwem w spółce obejmującej aport, w szczególności prawo (...)
str. 20
2.

Usługi przedmiotem aportu

Przepisy ustawy o VAT w sposób szeroki definiują pojęcie "usługi", które dopełnia definicję "dostawy towarów". Usługami są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów w rozumieniu (...)
str. 21
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VII.

Czytelnicy pytają

1.

Ewidencjonowanie w kasie fiskalnej prezentów o małej wartości

W prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Na rzecz tych osób przekazujemy również na cele reklamy i (...)
str. 22
2.

Kasa fiskalna przy czynnościach przedmiotowo zwolnionych z VAT

W marcu 2015 r. rozpoczęłam świadczenie usług medycznych jako lekarz stomatolog. W związku z tym, od 1 czerwca jestem zobowiązana do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży przy (...)
str. 23
3.

Refakturowanie usług na rzecz pracowników

Firma wykupuje pakiety medyczne dla swoich pracowników oraz członków ich rodzin. W przypadku przekazania takiego pakietu członkowi rodziny pracownika, pełna odpłatność za tę usługę jest (...)
str. 24
4.

Od kiedy kasa fiskalna przy sprzedaży alkoholu?

Od 1 czerwca 2015 r. uruchamiam pub, w którym będę prowadzić sprzedaż alkoholu i papierosów. Czy w związku z tym będę musiał zainstalować kasę fiskalną (...)
str. 25
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

VIII.

Kurs walut w imporcie usług – wyrok WSA

Zasady przeliczania podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej na złote określone są aktualnie w art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. W myśl (...)
str. 26
IX.

Czytelnicy pytają

1.

Rozliczenie WDT niespełniającego warunków do zastosowania obniżonej stawki VAT

Dokonaliśmy sprzedaży towarów na rzecz unijnego podmiotu. Sprzedaż opodatkowaliśmy jako WDT i zastosowaliśmy stawkę VAT 0%. Ze względu na brak dowodów potwierdzających wywóz towarów i (...)
str. 29
2.

Obowiązek podatkowy w WNT udokumentowanym z wyprzedzeniem

Zakupiliśmy towar od unijnego kontrahenta w ramach WNT. Dostawa miała miejsce 5 lutego br., natomiast faktura została wystawiona przez dostawcę z datą 31 stycznia br. (...)
str. 30
3.

Korygowanie podatku VAT z tytułu importu usług odliczonego przez dłużnika

W ubiegłym roku nasza firma kupiła usługę od niemieckiej spółki i rozliczyła import usług. Należność z faktury nie została jednak uregulowana. Czy po upływie 150 dni, licząc od (...)
str. 31
4.

Formalności związane z wewnątrzwspólnotowym nabyciem pojazdów rejestrowanych w Polsce

Sprowadzam z Niemiec autokary, które stanowią towar handlowy. Chciałbym jeden z nich czasowo zarejestrować w Polsce. Czy w związku z tym, że obecnie w wydziale (...)
str. 32
5.

Faktura wystawiona przez unijną firmę za usługi reklamowe

Czeski kontrahent wykonuje dla nas usługi reklamowe i obciąża fakturą, w której wykazuje czeski podatek VAT. Czy nabycie tych usług stanowi dla nas import usług? (...)
str. 33
6.

Usługa elektroniczna świadczona na rzecz unijnej firmy niezarejestrowanej dla potrzeb podatku VAT

Wykonaliśmy usługę elektroniczną na rzecz brytyjskiej firmy, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, jednak nie jest podatnikiem VAT. Czy możemy tę usługę rozliczyć w systemie MOSS? (...)
str. 34
7.

Zakup licencji udzielonej przez zagraniczny podmiot

Spółka z o.o. kupiła w lutym br. od zagranicznej firmy mającej siedzibę w Londynie licencję na publiczne bezpłatne odtwarzanie muzyki, ważną do końca lutego 2016 (...)
str. 37
X.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Koszt transportu towarów w podstawie opodatkowania WDT

Sprzedajemy towary unijnemu kontrahentowi w ramach WDT. Ponadto, organizujemy ich transport, zlecając go firmie przewozowej. Zgodnie z umową, chcemy obciążyć nabywcę kosztami transportu. Czy powinniśmy (...)
str. 38
2.

Uproszczenie rozliczeń w transakcji trójstronnej

Kupiliśmy towar od niemieckiej firmy a następnie sprzedaliśmy go czeskiemu podatnikowi. Na nasze polecenie towar został przetransportowany przez niemieckiego dostawcę, bezpośrednio do czeskiego nabywcy. W (...)
str. 39
3.

Stawka VAT dla usług międzynarodowego transportu importowanych towarów

Czy mamy prawo do zastosowania stawki VAT 0% do międzynarodowych usług transportu importowanych towarów, jeśli jesteśmy podwykonawcą tych usług? W dokumencie SAD ujęta została faktura (...)
str. 40
4.

Zakup przez osobę fizyczną usług budowlanych od zagranicznej firmy

Niemiecka firma budowlana wykonała w Polsce remont budynku. Zleceniodawcą była osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Czy nabywca musi opodatkować import usług? Importem usług jest świadczenie (...)
str. 41
E.

PORADY I KOMENTARZE

XI.

Sprzedaż towarów refundowanych przez NFZ – podstawa opodatkowania, obowiązek podatkowy, kasa fiskalna

Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT i prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży aparatów słuchowych. Aparaty te są w części refundowane przez NFZ na podstawie przedstawianego przez nas rachunku refundacyjnego. (...)
str. 42
1.

Podstawa opodatkowania przy sprzedaży towarów refundowanych

Podstawa opodatkowania definiowana jest w ustawie o VAT w art. 29a ust. 1. Zgodnie z tym przepisem podstawą opodatkowania (z wyjątkami, które nie są w tym przypadku istotne) jest generalnie wszystko, co stanowi (...)
str. 42
2.

Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego?

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem art. 19a ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 (...)
str. 43
3.

Ewidencjonowanie sprzedaży towarów refundowanych w kasie fiskalnej

Jak prawidłowo zaewidencjonować w kasie fiskalnej sprzedaż aparatów słuchowych na rzecz osób prywatnych, które w części są refundowane przez NFZ oraz w systemie ratalnym? Generalnie, podatnicy dokonujący sprzedaży (...)
str. 44
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Import usług

Obowiązek podatkowy dla importu usług zasadniczo powstaje w tych samych terminach, co w przypadku usług świadczonych przez podmioty krajowe, czyli z chwilą wykonania usługi. Jeżeli (...)
str. 46
2.

Eksport towarów

Nie ma szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sposobu ustalania obowiązku podatkowego czy terminów wystawiania faktur dokumentujących eksport towaru. Należy zatem stosować tu zasady ogólne. (...)
str. 46
3.

Import towarów

Termin powstania obowiązku podatkowego w imporcie towarów określa art. 19a ust. 9 ustawy o VAT, który stanowi, że jest nim moment powstania długu celnego. Wpłata (...)
str. 47
4.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, a jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, obowiązek (...)
str. 47
5.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury, a jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, obowiązek ten powstanie 15. dnia miesiąca następującego (...)
str. 48
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

1.

Dokumentowanie zakupu towarów od rolnika ryczałtowego

W przypadku, gdy nabywcą jest czynny podatnik VAT, a sprzedawcą rolnik ryczałtowy (rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi (...)
str. 50
2.

Kto dokonuje wpłat na fundusz promocji produktów rolno-spożywczych?

Zasady funkcjonowania funduszy promocji produktów rolno-spożywczych reguluje ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. nr 97, poz. 799 (...)
str. 51
3.

Wpłata na fundusz promocji a prawo do odliczenia VAT z faktury VAT RR

Zryczałtowany zwrot podatku może być przez nabywcę towarów czy usług odliczony w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokona zapłaty. Warunkiem odliczenia – zgodnie z (...)
str. 51
4.

Czy faktura VAT RR może zawierać informację o wpłacie na fundusz promocji?

Podmioty, które zobowiązane są do naliczania i pobierania opłat na fundusze promocji od zbywcy towaru (m.in. podatnicy skupujący warzywa, owoce lub ryby od rolników ryczałtowych) (...)
str. 52
H.

PODATEK AKCYZOWY

XIV.

Przemieszczanie importowanych wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych (...)
str. 54
1.

Warunki uzyskania statusu zarejestrowanego wysyłającego

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 14a ustawy, zarejestrowany wysyłający to podmiot, któremu wydano zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu z (...)
str. 55
2.

Stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy

Na podstawie art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy, procedura zawieszenia poboru akcyzy ma zastosowanie jeżeli wyroby akcyzowe importowane i dopuszczone do obrotu są przemieszczane (...)
str. 56
3.

Zasady prowadzenia ewidencji wysyłanych wyrobów akcyzowych

Drugim z obowiązków określonych dla zarejestrowanego wysyłającego w art. 62c ust. 2 pkt 2 ustawy jest obowiązek prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych wysyłanych z zastosowaniem procedury (...)
str. 58
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Przekazanie towaru na potrzeby osobiste

Jestem czynnym podatnikiem VAT. W 2011 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupiłem komputer i z otrzymanej faktury odliczyłem VAT. Obecnie zamierzam przekazać ten komputer (...)
str. 59
2.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości

W dniu 1 kwietnia 2015 r. firma podpisała akt notarialny dotyczący sprzedaży nieruchomości rolnej. Zgodnie z postanowieniami ww. aktu wydanie nieruchomości stronie kupującej nastąpi dopiero (...)
str. 60
3.

Prezenty dla kontrahentów firmy a VAT

Przekazujemy kontrahentom prezenty w postaci artykułów spożywczych. Czy jest to czynność podlegająca opodatkowaniu? W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, (...)
str. 61
4.

Ujemna marża przy sprzedaży towarów używanych

Kupiłem towar używany w systemie marży za kwotę 15.000 zł, natomiast zamierzam go sprzedać również w tym systemie za kwotę 2.000 zł. Kwota marży będzie (...)
str. 62
5.

Uczestnictwo w klubie biznesu a VAT należny

Spółka ponosi koszty związane z uczestnictwem prezesa zarządu w klubie biznesu. Są one dokumentowane fakturą z naliczonym 23% podatkiem VAT. Faktura jest wystawiana z tytułu (...)
str. 63
6.

Rozpoczęcie wykonywania czynności zwolnionych z VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Podatnik zawiesił działalność gospodarczą i nie składa deklaracji VAT-7. Zamierza wynająć prywatną nieruchomość na cele mieszkaniowe (sprzedaż zwolniona z VAT). Czy w związku z tym (...)
str. 65
7.

Data poniesienia wydatku wpływa na prawo ubiegania się o zwrot części VAT za materiały budowlane

W związku z przeprowadzonym w 2013 r. remontem mieszkania poniosłem wydatki na zakup materiałów budowlanych. W dniu 19 grudnia 2013 r. otrzymałem fakturę dokumentującą ich (...)
str. 66
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XV.

Kronika legislacyjna

1.

Zmiana ustawy o VAT

W Dzienniku Ustaw z dnia 4 maja 2015 r. pod poz. 605, opublikowana została ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.