Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 26 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 r., godz. 7:12 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.548 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 19 (403) z dnia 10.10.2015

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów w sprawie rozliczania VAT przez komorników sądowych

Do niedawna komornicy sądowi nie byli uznawani za podatników VAT, w związku z czym nie mieli obowiązku zapłaty podatku VAT od wykonywanych przez siebie czynności egzekucyjnych. Komornicy (...)
str. 4
B.

OBRÓT KRAJOWY

II.

Rozliczanie zaliczek na poczet przyszłych transakcji w pytaniach Czytelników

1.

Podstawa opodatkowania zaliczki

Prowadzę hurtownię tkanin i jestem czynnym podatnikiem VAT. We wrześniu 2015 r. otrzymałem zaliczkę na poczet transakcji, która zostanie zrealizowana dopiero w listopadzie. Czy muszę (...)
str. 6
2.

Zaliczka otrzymana przed zmianą statusu podatnika

Od 1 września 2015 r. jestem czynnym podatnikiem VAT. W lipcu (a zatem w okresie gdy nie byłem czynnym podatnikiem VAT) otrzymałem zaliczkę na poczet (...)
str. 7
3.

Brak faktury zaliczkowej – skutki u nabywcy towaru

Wpłaciliśmy zaliczkę na poczet dostawy towaru. Czy sprzedawca ma bezwzględny obowiązek udokumentowania otrzymanej zaliczki fakturą? Jakie są konsekwencje u nabywcy niewystawienia faktury przez dostawcę mimo (...)
str. 7
4.

Termin odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej zaliczkę

W sierpniu 2015 r. wpłaciliśmy zaliczkę na poczet towarów, które zakupimy w październiku. Fakturę zaliczkową otrzymaliśmy we wrześniu. Czy VAT naliczony z faktury zaliczkowej mogliśmy (...)
str. 8
5.

Dostawa towaru przed terminem wystawienia faktury zaliczkowej

Otrzymaliśmy w dniu 3 września zaliczkę na poczet dostawy maszyny. Dostawa miała miejsce 30 września i wówczas kontrahent odebrał zamówioną maszynę i uregulował pozostałą część (...)
str. 9
III.

Przekazanie firmowego lokalu na potrzeby własne przedsiębiorcy

W 2001 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupiłem lokal użytkowy i odliczyłem całość podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej tę transakcję. Od 2005 r. (...)
str. 9
1.

Kiedy nieodpłatne przekazanie nieruchomości korzysta ze zwolnienia z VAT?

Zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dotyczy dostawy budynku/budowli lub ich części, która nie jest dokonywana w ramach pierwszego (...)
str. 10
2.

Korekta podatku naliczonego z tytułu nabycia lokalu "wycofanego" z działalności gospodarczej

Przepis art. 91 ust. 7 ustawy o VAT nakazuje skorygowanie podatku naliczonego w sytuacji, gdy zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę (...)
str. 11
IV.

Faktury zawierające szczególne oznaczenia – pytania i odpowiedzi

1.

Sprzedaż towarów używanych

Jakie elementy powinna zawierać faktura dokumentująca sprzedaż towarów używanych w systemie marży? Czy faktura ta musi zawierać stawkę podatku VAT? Sprzedaż towarów używanych z zastosowaniem (...)
str. 12
2.

Faktura VAT RR

Jako nabywca produktów rolnych od rolników ryczałtowych wystawiam faktury VAT RR. Jakie warunki musi spełniać taka faktura aby dawała prawo do odliczenia VAT naliczonego? W (...)
str. 13
3.

Dokumenty nazywane fakturą pro forma

Czy w prowadzonej przeze mnie działalności (sprzedaż gotowych zestawów mebli kuchennych oraz mebli na zamówienie klienta) mogę posługiwać się dokumentami oznaczonymi jako faktury pro forma? (...)
str. 14
4.

Kto wystawia fakturę zawierającą oznaczenie "metoda kasowa"?

Czy oznaczenie na fakturze "metoda kasowa" oznacza, że faktura ta została wystawiona przez małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową? Czym taki dokument różni się od (...)
str. 15
5.

Dokumentowanie sprzedaży przez nabywcę

Czy muszę zawiadomić urząd skarbowy o zawarciu umowy, na podstawie której faktury dokumentujące sprzedawane przeze mnie towary będzie wystawiał ich nabywca? Czy jest określony jakiś (...)
str. 16
V.

Czy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi podlegają opodatkowaniu VAT?

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest opłatą uiszczaną przez właścicieli w związku z odbiorem z ich nieruchomości odpadów komunalnych. Kwestie związane z organizacją systemu gospodarowania (...)
str. 16
VI.

Relacja z dyżuru telefonicznego

1.

Korekta błędnej stawki VAT na fakturze

Otrzymałem fakturę zakupu ze stawką 23%, a powinno być 8%. Czy pomimo to mogę odliczyć VAT naliczony z tej faktury, czy też najpierw powinienem wystawić (...)
str. 19
2.

Rozliczenie faktury korygującej w deklaracji VAT

We wrześniu 2015 r. otrzymałem fakturę korygującą, dotyczącą zakupu towaru dokonanego w lutym br. Faktura ta zmniejsza podatek naliczony o 3.000 zł. Czy mogę ją (...)
str. 20
3.

Opodatkowanie VAT prezentu ujętego w ewidencji osób obdarowanych

Przekazujemy kontrahentom prezenty w postaci długopisów, kubków z logo firmy i inne tego typu upominki. Prowadzimy ewidencję prezentów o małej wartości. Czy po przekroczeniu limitu (...)
str. 21
C.

KASY REJESTRUJĄCE

1.

Rozliczenie VAT przy nieodpłatnym przekazaniu towarów

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Ponadto ustawodawca określił przypadki, w których pomimo że towary są przekazywane nieodpłatnie, to czynności te rodzą obowiązek podatkowy (...)
str. 22
2.

Czynności nieodpłatne a kasa fiskalna

Zasadą jest, że podatnicy na mocy art. 111 ust. 1 ustawy obowiązani są prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, jeśli (...)
str. 23
VII.

Czytelnicy pytają

1.

Termin rejestrowania w kasie fiskalnej usług świadczonych przez prawników

Świadczę usługi prawnicze m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które ewidencjonuję w kasie rejestrującej. Czy zapłata za wykonane usługi dokonywana na mój rachunek (...)
str. 25
2.

Świadczenie usług na rzecz własnej firmy

W ramach swojej działalności wybudowaliśmy myjnię bezdotykową, którą będziemy wykorzystywać również na własne potrzeby (posiadamy flotę samochodów). W związku z tym, zamierzamy nabyć dwa klucze (...)
str. 27
3.

Jakie dane powinien zawierać protokół przyjęcia zwrotu towaru?

Prowadzimy sklep, w którym sprzedaż ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Zdarza się, że klienci zwracają zakupiony towar, reklamują go lub też wymieniają na inny. W tym (...)
str. 28
IX.

Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)

1.

Ulga na zakup kasy

W czerwcu br. przekroczyłam limit obrotów uprawniający do stosowania zwolnienia z kasy, w związku z czym od 1 września sprzedaż na rzecz osób prywatnych musiałam (...)
str. 30
2.

Obrót uprawniający do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy

Czy do wyliczenia kwoty zwalniającej z obowiązku stosowania kasy fiskalnej należy wliczać obrót uzyskany z tytułu świadczonych usług na rzecz stowarzyszeń? [pytanie 954733] Komentarz 1 (...)
str. 31
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

X.

Wynajem i sprzedaż maszyny wywiezionej do innego państwa UE

Nasza firma wynajęła maszynę innej polskiej firmie, która ją podnajmuje węgierskiemu przedsiębiorcy. Umowę z węgierską firmą podpisał nasz polski kontrahent i to on wywiózł maszynę (...)
str. 32
1.

Usługa wynajmu maszyny

Pierwsza z opisanych w pytaniu transakcji jest usługą wynajmu maszyny a umowa została zawarta pomiędzy dwoma podatnikami z Polski. Czynność ta podlega opodatkowaniu na terytorium (...)
str. 32
2.

Przemieszczenie urządzenia z Polski do innego państwa UE

W wyniku zawartej umowy pomiędzy polską firmą a zagranicznym usługobiorcą, maszyna została wywieziona z Polski na Węgry, gdzie jest użytkowana. Jest to dość specyficzna sytuacja, (...)
str. 33
3.

Dostawa towarów znajdujących się poza terytorium naszego kraju

Z treści pytania wynika, że wynajęte i wywiezione urządzenie ma stać się przedmiotem dostawy pomiędzy polskimi podatnikami: właścicielem i pośrednikiem wynajmującym to urządzenie a następnie (...)
str. 34
XI.

Czytelnicy pytają

1.

Rozliczenie zakupu kompleksowej usługi reklamowej

Dokonujemy zakupu usług reklamowych od unijnego kontrahenta, który wystawił nam z tego tytułu fakturę. Wiemy, że w wartości usługi uwzględnione są koszty zużytych gadżetów reklamowych. (...)
str. 35
2.

Sprzedaż licencji przez rolnika

Prowadzimy działalność rolniczą i płacimy podatek od działów specjalnych produkcji rolnej. W ramach działalności rolniczej zawarliśmy z podmiotem z Indii umowę licencyjną na sprzedaż materiału (...)
str. 36
3.

Refaktura wydatków poniesionych przez pracownika w Niemczech

Świadczymy usługi księgowe dla spółki z Niemiec, która jest podmiotem z nami powiązanym. W celu naliczania płac w Niemczech, zatrudniliśmy osobę, która tam pracuje i (...)
str. 38
E.

PORADY I KOMENTARZE

XII.

Zasady zwrotu ulgi na złe długi

Procedura nazywana "ulgą na złe długi" pozwala podatnikom, którzy mają trudności z wyegzekwowaniem należności od kontrahenta za sprzedany towar czy usługę, na "odzyskanie" zapłaconego od (...)
str. 40
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Komornik jako podatnik VAT

Podatnikami VAT są podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Działalnością gospodarczą (...)
str. 43
2.

Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do usług świadczonych przez komorników?

W ustawie o VAT sformułowano generalną zasadę dotyczącą zasad powstawania obowiązku podatkowego w VAT, zgodnie z którą obowiązek ten powstaje z chwilą wydania towaru lub (...)
str. 44
3.

Zasady ustalania podstawy opodatkowania czynności egzekucyjnych

Podstawą opodatkowania - zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT - jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy (...)
str. 45
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XIV.

Jak korygować faktury dokumentujące czynności zwolnione z VAT?

Prawidłowe pod względem formalnym oraz zgodne z przepisami ustawy o VAT dokumentowanie transakcji jest jednym z podstawowych obowiązków podatników VAT. Obecnie każdy przedsiębiorca, niezależnie od (...)
str. 47
H.

PODATEK AKCYZOWY

XV.

Uproszczenia w rozliczaniu podatku akcyzowego już od 1 stycznia 2016 r.

Mocą ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479) w istotnym zakresie (...)
str. 51
1.

Regulacje ułatwiające prowadzenie działalności w zakresie wyrobów akcyzowych

Umożliwiono podatnikowi dokonanie wyboru właściwego organu podatkowego w zakresie akcyzy w sytuacji, gdy ze względu na miejsce wykonywania czynności prawnych lub wystąpienie stanów faktycznych podlegających (...)
str. 51
2.

Zmiany dotyczące pośredniczących podmiotów tytoniowych oraz opodatkowania wyrobów energetycznych i olejów smarowych

Wprowadzono nowe regulacje dotyczące dokonywania rejestracji oraz składania zabezpieczenia akcyzowego przez pośredniczące podmioty tytoniowe (PPT) dokonujące obrotu suszem tytoniowym. Obowiązek rejestracji PPT zastąpi dotychczasowy wymóg (...)
str. 53
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Rozliczanie paliwa zużytego do jazd prywatnych

Spółka posiada samochód osobowy, przy nabyciu którego odliczyła 50% podatku naliczonego. Samochód jest użytkowany przez pracownika do jazd służbowych i prywatnych. Za paliwo zużyte do (...)
str. 55
2.

Proporcja sprzedaży ustalana szacunkowo

Prowadzę opodatkowaną podatkiem VAT działalność gospodarczą. Rozpocząłem budowę budynku, w którym będą znajdowały się pomieszczenia przeznaczone zarówno na lokale użytkowe, jak i mieszkalne na wynajem. (...)
str. 56
3.

Prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych w związku z jubileuszem firmy

W związku z obchodami 20-lecia działalności naszej firmy (czynnego podatnika VAT) zorganizowaliśmy uroczystość, na którą zostali zaproszeni pracownicy oraz goście spoza firmy. Czy możemy odliczyć (...)
str. 57
4.

Jak ustalić moment otrzymania faktury elektronicznej wysyłanej e-mailem?

Otrzymujemy faktury elektroniczne e-mailem, które następnie są przesyłane z sekretariatu do działu księgowości (także e-mailem). W dziale tym są one drukowane i przechowywane w formie (...)
str. 59
5.

Rozliczenie przez nabywcę faktury korygującej otrzymanej w związku ze zwrotem towarów

W sierpniu 2014 r. dokonaliśmy zakupu towaru i na podstawie otrzymanej faktury w rozliczeniu za sierpień odliczyliśmy podatek naliczony. W sierpniu br. okazało się, że (...)
str. 60
6.

Świadczenie usług edukacyjnych

Podatnik (nauczyciel) posiadający tytuł naukowy doktora nauk biologicznych prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu zorganizowanych kursów przygotowujących do egzaminów maturalnych i egzaminów wstępnych na studia. (...)
str. 61
7.

Refakturowanie kosztów rejestracji domeny internetowej

Spółka refakturowała na inny podmiot koszty domeny internetowej za okres 3 sierpnia 2015 r. - 3 sierpnia 2016 r. Fakturę wystawiliśmy w sierpniu z terminem (...)
str. 63
8.

Zwolnienie z VAT przy świadczeniu usług turystyki

Czy świadcząc usługi turystyczne mogę korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na niewielkie obroty? Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwolnieniu (...)
str. 65
9.

Zasady ogólne zamiast odwrotnego obciążenia – jak skorygować VAT?

Sprzedałem towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, błędnie stosując do tej dostawy zasady ogólne opodatkowania VAT zamiast odwrotnego obciążenia. Kiedy ująć (...)
str. 66
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XVI.

Kronika legislacyjna

1.

Zmiana przepisów dotyczących akcyzy

W Dzienniku Ustaw z dnia 28 września 2015 r., pod poz. 1479, opublikowana została ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.