Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
niedziela, 27 kwietnia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 r., godz. 7:12 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 48.687 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT

Poradnik VAT
nr 14 (398) z dnia 20.07.2015

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

I.

Ministerstwo Finansów uruchomiło bazę weryfikacji podmiotów na potrzeby VAT

Od 1 lipca 2015 r. weszły w życie zmiany do ustawy o VAT wynikające z ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy (...)
str. 4
B.

OBRÓT KRAJOWY

II.

Dostawa nieruchomości w pytaniach Czytelników

1.

Sprzedaż lokalu mieszkalnego wynajmowanego firmie na cele działalności gospodarczej

W 2011 r. wybudowaliśmy blok z lokalami mieszkalnymi. W tym samym roku jeden z tych lokali został wynajęty firmie, która prowadzi w nim działalność gospodarczą. (...)
str. 6
2.

Inwestycja w obcym środku trwałym

Czynny podatnik użycza na cele opodatkowanej działalności gospodarczej od swoich rodziców ich prywatną nieruchomość. W związku z koniecznością dostosowania nieruchomości do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, (...)
str. 7
3.

Sprzedaż budynku, na który ponoszono nakłady ulepszające

Spółdzielnia, będąca czynnym podatnikiem VAT i prowadząca działalność opodatkowaną zamierza sprzedać budynek ? wiatę nawozową częściowo zabudowaną. Wiata była budowana w latach siedemdziesiątych, gdy nie (...)
str. 9
4.

Dostawa gruntu ornego przeznaczonego pod zabudowę

Spółka będąca czynnym podatnikiem VAT w 2014 r. zakupiła od osób fizycznych działki na potrzeby realizacji inwestycji mieszkaniowej (budowa budynków wielomieszkaniowych). Zgodnie z planem zagospodarowania (...)
str. 10
III.

Jak rozliczyć towary elektroniczne podlegające odwrotnemu obciążeniu sprzedawane w zestawach?

Nowelizacja ustawy o VAT, jaka weszła w życie z dniem 1 lipca 2015 r. zmodyfikowała brzmienie załącznika nr 11 do ustawy o VAT, zawierającego katalog (...)
str. 11
IV.

Ulga na złe długi w przypadku odwrotnego obciążenia

Czy jako nabywcy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT (do których ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia), mamy obowiązek skorygowania VAT naliczonego (...)
str. 13
1.

Ulga na złe długi – obowiązek korekty VAT naliczonego przez dłużnika

W myśl art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju (...)
str. 13
2.

Czy dłużnik musi korygować VAT naliczony od towarów nabytych w ramach odwrotnego obciążenia?

W ustawie o VAT dla pewnej grupy towarów przewidziano szczególne zasady rozliczania VAT należnego, polegające na przeniesieniu obowiązku rozliczenia VAT z tytułu dostawy towaru ze (...)
str. 14
V.

VAT w orzecznictwie

1.

Brak zysku nie przesądza o uznaniu czynności za nieodpłatną

Nawet symboliczne wynagrodzenie za świadczoną usługę powoduje, że czynność ta dokonywana jest odpłatnie. Zapłata musi mieć jedynie konkretny wymiar, nie ma tutaj znaczenia czy w (...)
str. 16
2.

Czy pobierane przez gminę opłaty za korzystanie z przystanków podlegają opodatkowaniu VAT?

Przepis art. 15 ust. 6 ustawy o VAT wykładany literalnie uzależnia podmiotowość organu w podatku od towarów i usług od charakteru stosunku prawnego, w ramach (...)
str. 17
C.

KASY REJESTRUJĄCE

VI.

Czytelnicy pytają

1.

Świadczenie usług budowlanych a kasa fiskalna

Jesteśmy firmą budowlaną. Swoje usługi, które dokumentujemy fakturami świadczymy na rzecz przedsiębiorców oraz osób prywatnych. Czy po wystawieniu pierwszej faktury na rzecz osoby prywatnej byliśmy (...)
str. 18
2.

Moment odliczenia ulgi na zakup kasy

W czerwcu br. zakupiłam kasę fiskalną. Pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej przy jej użyciu dokonałam na początku lipca. Czy mogę skorzystać z ulgi przysługującej (...)
str. 19
3.

Naprawa i konserwacja maszyn rolniczych

Prowadzę działalność gospodarczą i świadczę m.in. usługi naprawy i konserwacji maszyn rolniczych oraz urządzeń przemysłowych (np. podnośników widłowych). Usługi te sklasyfikowane są w PKD 33.12.Z. (...)
str. 20
4.

Świadczenie usług na rzecz swoich pracowników

Od 2013 r. prowadzimy zakład wulkanizacyjny, w którym świadczymy usługi na rzecz przedsiębiorców. Dodatkowo wykonujemy wymiany opon w samochodach należących do naszych pracowników. Czy w (...)
str. 21
VII.

Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)

1.

Sprzedaż samochodu

W prowadzonej działalności sprzedaż ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Obecnie zamierzam osobie prywatnej sprzedać samochód osobowy, będący środkiem trwałym firmy. Sprzedaż taką, moim zdaniem nie będę (...)
str. 22
2.

Kasa fiskalna przy zawieszeniu działalności

Na początku 2014 r. rozpocząłem sprzedaż towarów głównie na rzecz osób prywatnych. Ze względu na niskie obroty korzystam ze zwolnienia z ewidencjonowania obrotu przy użyciu (...)
str. 23
3.

Warunki, jakie należy spełnić aby otrzymać zwrot części kwoty wydatkowanej na zakup kasy

Korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zwrot ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej? [pytanie 937909] Komentarz 1 Mój urząd (...)
str. 24
4.

Określenie obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy przy świadczeniu usług informatycznych

Czy rozpoczynając działalność w zakresie świadczenia usług informatycznych oraz sprzedaży sprzętu komputerowego mogę korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość osiąganych obrotów? [pytanie 938024] Komentarz (...)
str. 25
D.

OBRÓT Z ZAGRANICĄ

VIII.

Eksport towarów w wyjaśnieniach organów podatkowych

1.

Dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium UE

Aby zastosować stawkę VAT 0% w przypadku eksportu bezpośredniego, niezbędne jest posiadanie przez podatnika przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, (...)
str. 26
2.

Eksport towarów objętych procedurą wywozu w innym państwie UE

W myśl art. 2 pkt 8 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii (...)
str. 27
3.

Stawka VAT dla zaliczki jeśli wywóz towarów dokonywany jest z opóźnieniem

W eksporcie towarów nie ma szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sposobu ustalania obowiązku podatkowego czy terminów wystawiania faktur dokumentujących te transakcje. Należy zatem stosować (...)
str. 29
IX.

Samoopodatkowanie importu usług – warunki stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia

Podatnikiem zobowiązanym do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT do budżetu państwa jest podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na rezultat takiej działalności. Z powyższego (...)
str. 30
X.

Wpływ sprzedaży wysyłkowej na limit obrotów uprawniający do zwolnienia z opodatkowania

Zwolnienie z podatku VAT o charakterze podmiotowym przysługuje podatnikom w odniesieniu do sprzedaży nieprzekraczającej łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. W art. 113 (...)
str. 32
XI.

Czytelnicy pytają

1.

Import towarów od unijnego dostawcy

Dokonaliśmy zakupu materiałów od firmy włoskiej. Towary zostaną jednak przywiezione do Polski z Chin. Ich odprawy dokonamy na terytorium kraju. Czy transakcja ta stanowi dla (...)
str. 34
2.

Sprzedaż towarów, które są przedmiotem kolejnej dostawy

W jaki sposób należy opodatkować sprzedaż towarów na rzecz niemieckiej firmy, jeśli ich wysyłka realizowana jest (na zlecenie naszego kontrahenta) bezpośrednio z Polski do niemieckiego (...)
str. 35
3.

Skutki zawarcia umowy o świadczenie usług sportowych z zagranicznym zawodnikiem

Spółka zawarła kontrakt na profesjonalne uprawianie sportu z zawodnikiem sportowym z Rosji, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Za każdy mecz zawodnik otrzyma określoną w kontrakcie (...)
str. 36
4.

Internetowy zakup oprogramowania wraz z licencją na jego użytkowanie

Dokonaliśmy za pośrednictwem internetu zakupu oprogramowania wraz z licencją na jego użytkowanie od zagranicznego podatnika. Czy mamy obowiązek rozliczenia importu usług? Jeśli dostawca oprogramowania komputerowego (...)
str. 39
XII.

Obrót z zagranicą na forum (www.forum.gofin.pl)

1.

Sposób deklarowania importu usług

W jaki sposób wykazać w deklaracji podatkowej import usług transportu międzynarodowego opodatkowany stawką 0%? Czy tylko w poz. 13 deklaracji VAT-7? [pytanie 938490] Komentarz To (...)
str. 41
2.

Zastosowanie ulgi na złe długi w przypadku WNT

Czy korekta podatku naliczonego przez dłużnika w związku z nieuregulowaniem należności dotyczy również WNT? [pytanie 938306] Komentarz Nie dotyczy. Komentarz redakcji Sytuacja, o której mowa (...)
str. 42
3.

Dostawa towarów na rzecz zagranicznych odbiorców przez podatnika zwolnionego z opodatkowania

Prowadzę działalność niepodlegającą opodatkowaniu VAT ze względu na to, że nie przekroczyłem wyznaczonego limitu obrotów. Chciałbym jednak sprzedawać swój towar zagranicznym firmom. Czy muszę w (...)
str. 42
4.

Rozliczenie podatku należnego i naliczonego w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem samochodu

Złożyłem druk VAT-23 w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem używanego samochodu osobowego w Niemczech i zapłaciłem należny podatek VAT. Czy w deklaracji i informacji podsumowującej ujmuję (...)
str. 43
E.

PORADY I KOMENTARZE

1.

Odwrotne obciążenie przy dostawie sprzętu elektronicznego – limit kwotowy

Na podstawie art. 17 ust. 1c ustawy o VAT, w przypadku sprzedaży towarów wymienionych w poz. 28a?28c załącznika nr 11 do ustawy, tj. laptopów, komputerów, (...)
str. 45
2.

Kiedy transakcję można uznać za jednolitą gospodarczo?

Ze względu na trudności podatników dotyczące odpowiedniego ustalenia zasad opodatkowania sprzedawanego przez nich sprzętu elektronicznego, Ministerstwo Finansów w ww. broszurze informacyjnej podało przykład jednolitej gospodarczo (...)
str. 45
F.

VAT OD PODSTAW

1.

Jak określić właściwość urzędu skarbowego w sprawie rozliczeń podatku VAT?

W myśl art. 3 ustawy o VAT zasadą jest, że właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania (...)
str. 48
2.

Termin złożenia deklaracji VAT

Co do zasady, niezależnie od tego, czy podatnik w danym okresie rozliczeniowym wykonał czynności opodatkowane czy też nie, ma on obowiązek złożenia deklaracji VAT. Deklaracje (...)
str. 48
3.

Prawo do skorygowania deklaracji VAT

Korekta dokonywana przez organ podatkowy Niektóre błędy w złożonej przez podatnika deklaracji VAT poprawiane są "z urzędu" ? przez organ podatkowy. Na podstawie art. 274 (...)
str. 50
G.

WZORY PISM I FORMULARZY

XV.

Wzór informacji podsumowującej w obrocie krajowym - VAT-27

W związku ze zmianami przepisów ustawy o VAT w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia ustawodawca wprowadził obowiązek składania informacji podsumowującej w obrocie krajowym. Na mocy art. 101a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek (...)
str. 52
H.

PODATEK AKCYZOWY

XVI.

Obowiązki w zakresie akcyzy związane z rozpoczęciem działalności jako podmiot pośredniczący

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku akcyzowym, podmiot pośredniczący jest to podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju, (...)
str. 56
1.

Wymagania związane ze złożeniem wniosku o udzielenie zezwolenia

Na podstawie delegacji zawartej w art. 84 ust. 2 ustawy, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie (...)
str. 57
2.

Rodzaje dokumentów, które należy dołączyć do wniosku oraz warunki wydania zezwolenia

Z § 12 rozporządzenia w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego wynika, że do wniosku o wydanie zezwolenia podmiot zobowiązany jest załączyć (...)
str. 58
3.

Kiedy urząd celny może cofnąć wydane zezwolenie?

Zezwolenie na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący może zostać cofnięte przez właściwego naczelnika urzędu celnego, jeżeli wystąpią następujące sytuacje: po uzyskaniu zezwolenia w terminie 3 (...)
str. 59
I.

VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

1.

Darowizna zamortyzowanego komputera

Spółka ma zamiar darować fundacji całkowicie zamortyzowane komputery. Od jakiej wartości należy naliczyć podatek VAT, skoro wartość księgowa komputerów wynosi 0 zł? Przepisy regulujące podatek (...)
str. 60
2.

Dokumentowanie zakupów dokonywanych u rolników ryczałtowych

Jakie istotne elementy zawierać powinna faktura VAT RR i kiedy nabywca produktów rolnych może odliczyć VAT z takiej faktury? W przypadku dostaw produktów rolnych oraz (...)
str. 61
3.

Usługi edukacyjne nie zawsze podlegają zwolnieniu z VAT

Spółka cywilna prowadzi prywatną szkołę tańca (taniec towarzyski i nowoczesny) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Czy świadczenie tych usług podlega zwolnieniu z VAT? Działalność szkół (...)
str. 62
4.

Wycena składników majątku przy likwidacji działalności

Z końcem lipca br. zamierzam zlikwidować indywidualnie prowadzoną działalność gospodarczą. Czy w spisie z natury należy wykazać laptopa przy nabyciu którego odliczyłam VAT? Jeśli tak, (...)
str. 63
5.

Zwolnienie z VAT dla usługi psychoterapeutycznej

Czy osoba posiadająca uprawnienia psychoterapeuty, która założyła klinikę leczącą pacjentów z uzależnień może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT po przekroczeniu wartości sprzedaży 150.000 zł? (...)
str. 64
6.

Jaka stawka VAT przy świadczeniu usług prania?

W prowadzonej działalności świadczymy m.in. usługi prania tapicerki meblowej. Jaką stawkę VAT należy zastosować przy jej sprzedaży? Generalną zasadą, zgodnie z przepisem art. 41 ust. (...)
str. 65
J.

ZMIANY W PRZEPISACH

XVIII.

Kronika legislacyjna

1.

Zmiana rozporządzenia w sprawie właściwości urzędów celnych i izb celnych w zakresie akcyzy

W Dzienniku Ustaw z dnia 26 czerwca 2015 r., pod poz. 889, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2015 r. w sprawie (...)
str. 66
2.

Rozporządzenie w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych

W Dzienniku Ustaw z dnia 26 czerwca 2015 r., pod poz. 898, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
3.

Naliczanie odsetek od kwoty przyjętej kaucji gwarancyjnej

W Dzienniku Ustaw z dnia 29 czerwca 2015 r., pod poz. 911, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 czerwca 2015 r. w sprawie (...)
str. 67
4.

Nowy załącznik do wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego ORD-IN/A

W Dzienniku Ustaw z dnia 30 czerwca 2015 r., pod poz. 921, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.