Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
poniedziałek, 9 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 9.12.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.031 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik

Rachunkowość budżetowa w pytaniach Czytelników
Dodatek nr 8
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 10
z dnia 20.05.2018

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

WYBRANE ZAGADNIENIA Z RACHUNKOWOŚCI JEDNOSTEK I ZAKŁADÓW BUDŻETOWYCH

1.

Nadwyżka środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych po zmianie przepisów

W jaki sposób po zmianie przepisów rozporządzenia w sprawie zasad rachunkowości budżetowej ewidencjonować nadwyżkę środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych? Jak prezentować ją w sprawozdaniu finansowym? (...)
str. 3
2.

Czy należy przeksięgować środki trwałe z konta 011 na 013 w związku ze zmianą limitów podatkowych?

Jesteśmy jednostką budżetową. Na skutek nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od 1 stycznia 2018 r. podwyższono limit wartości środków trwałych, dla których (...)
str. 5
3.

Zwrot VAT z urzędu skarbowego w księgach jednostki samorządu terytorialnego

Jak w księgach rachunkowych jednostki samorządu terytorialnego należy ująć zwrot VAT z urzędu skarbowego? W naszej jednostce funkcjonuje jeden wspólny rachunek bankowy dla urzędu i (...)
str. 6
4.

Pomyłkowe ujęcie składnika majątku na koncie służącym do ewidencji podstawowych środków trwałych

Zakupiony w poprzednich latach środek trwały o wartości niższej niż 3.500 zł błędnie zaksięgowaliśmy na koncie 011. Powinniśmy zakwalifikować go do pozostałych środków trwałych (konto (...)
str. 8
5.

Odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz składek ZUS

Jak w księgach samorządowego zakładu budżetowego ująć odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz składek ZUS? W księgach samorządowego zakładu (...)
str. 9
6.

Podatek od nieruchomości w księgach zakładu budżetowego

Jak księgować podatek od nieruchomości w samorządowym zakładzie budżetowym? Czy można co miesiąc księgować ratę podatku w koszty, bez ujmowania podatku za cały rok na (...)
str. 10
7.

Ewidencja dodatkowego wynagrodzenia rocznego na kontach zaangażowania

Jak na kontach zaangażowania w jednostce oświatowej działającej w formie jednostki budżetowej ewidencjonować dodatkowe wynagrodzenie roczne? Zasady nabywania prawa oraz ustalania wysokości i wypłacania dodatkowego (...)
str. 12
8.

Finansowanie inwestycji w ramach sum na zlecenie gromadzonych na wyodrębnionym rachunku pomocniczym

Komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej podpisała z NFOŚiGW umowę o dofinansowanie na realizację projektu "Termomodernizacja budynku komendy". Przedsięwzięcie będzie mieć charakter ulepszenia budynku komendy. Wkład (...)
str. 14
9.

Zasady ewidencji przychodów, które po zrealizowaniu staną się dochodem budżetowym

Prowadzimy działalność w formie samorządowej (gminnej) jednostki budżetowej. Czy wszystkie przychody, które po ich kasowym zrealizowaniu staną się dochodem budżetowym, w tym np. przychody z (...)
str. 15
10.

Bezgotówkowa naprawa auta w ramach ubezpieczenia

Jesteśmy państwową jednostką budżetową. Czy bezgotówkowa naprawa auta (w ramach posiadanego ubezpieczenia) jest dochodem budżetowym? Czy równowartość naprawy należy odprowadzić na konto dochodów budżetowych? Jak (...)
str. 17
11.

Zawarcie umowy najmu składnika majątku ruchomego w wyniku rozstrzygnięcia przetargu publicznego

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu publicznego państwowa jednostka budżetowa zawarła umowę najmu składnika majątku ruchomego na 3 lata. Każdy z oferentów wniósł wadium. Wadium wniesione przez (...)
str. 18
12.

Obowiązek opracowania dokumentacji z zakresu rachunkowości w samorządowym centrum usług wspólnych

Czy dyrektor gminnego centrum usług wspólnych (CUW) powinien ustalić jedną politykę rachunkowości, instrukcję obiegu i kontroli dowodów księgowych oraz instrukcję inwentaryzacyjną, obejmującą wszystkie jednostki, tzn. (...)
str. 20
13.

Zatwierdzenie do wypłaty dokumentów jednostki obsługiwanej

Kto w przypadku wspólnej obsługi powinien zatwierdzać do wypłaty dokumenty księgowe jednostki obsługiwanej - kierownik tej jednostki czy kierownik jednostki obsługującej? Przepisy art. 53 ust. (...)
str. 22
II.

KLASYFIKACJA BUDŻETOWA DOCHODÓW I WYDATKÓW

1.

Dochody z tytułu odsetek od środków na rachunku bankowym

Do jakiego paragrafu dochodów zaklasyfikować dochody osiągane z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym jednostki budżetowej - do paragrafu 092, czy 097? W (...)
str. 23
2.

Kwoty uzyskiwane przez gminę tytułem dywidendy

Jednostka samorządu terytorialnego (gmina) posiada udziały w spółce z o.o. Jak w księgach urzędu gminy zarachować wpływ należnej od tej spółki dywidendy? W jakim paragrafie (...)
str. 24
3.

Klasyfikacja wydatków na badania wstępne kandydata do pracy

Otrzymaliśmy fakturę za badania wstępne kandydata do pracy, wystawioną przez ośrodek medycyny pracy. W paragrafie 428 ujmuje się wydatki na badania pracowników. Jaki zatem paragraf (...)
str. 24
4.

Wydatki poniesione na zakup artykułów spożywczych na potrzeby sekretariatu

Do jakiego paragrafu wydatków budżetowych należy w jednostce budżetowej klasyfikować zakupy artykułów spożywczych na potrzeby sekretariatu - 421 "Zakup materiałów i wyposażenia", czy 422 "Zakup (...)
str. 25
5.

Klasyfikacja paragrafowa opłaty sądowej za wydanie odpisu z ksiąg wieczystych

Do którego paragrafu wydatków należy zakwalifikować opłatę sądową za wydanie odpisu z ksiąg wieczystych? Opłatę za wydanie odpisu z ksiąg wieczystych wskazane jest - naszym (...)
str. 25
6.

Wypłata nauczycielom świadczenia urlopowego

Jesteśmy jednostką budżetową prowadzącą działalność oświatową (szkołą). Czy wypłatę nauczycielom świadczenia urlopowego ze środków ZFŚS należy zakwalifikować do jakiegoś paragrafu wydatków? Wypłata nauczycielom świadczenia urlopowego (...)
str. 26
7.

Dotacja przyznana zakładowi opieki zdrowotnej na zakup sprzętu

Nasza gmina chce przekazać zakładowi opieki zdrowotnej (ZOZ) dotację podmiotową na zakup sprzętu. Czy możemy zaplanować taki wydatek w paragrafie 258 "Dotacja podmiotowa z budżetu (...)
str. 26
8.

Zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych

Samorządowa jednostka budżetowa nabyła ruchomości od osoby fizycznej, w związku z czym zobowiązana była do zapłaty PCC. W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej jednostka powinna ująć (...)
str. 27
III.

SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA I BUDŻETOWA

1.

Nierozliczona dotacja celowa w sprawozdaniu finansowym

Jesteśmy jednostką sektora finansów publicznych (jednostką budżetową). Na podstawie umowy zawartej przez dysponenta części budżetowej przekazaliśmy innej jednostce sektora finansów publicznych dotację celową. Termin na (...)
str. 28
2.

Prezentacja w bilansie środków pieniężnych otrzymanych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Prowadzimy działalność w formie państwowej jednostki budżetowej. W 2017 r. powiatowy urząd pracy na podstawie zawartej umowy przekazał nam środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczone (...)
str. 29
3.

Nadwyżka inwentaryzacyjna podstawowych środków trwałych w zestawieniu zmian funduszu jednostki

Jesteśmy samorządową jednostką budżetową. W trakcie inwentaryzacji ujawniliśmy nadwyżkę podstawowych środków trwałych. Wartość ujawnionego środka trwałego odnieśliśmy na zwiększenie funduszu jednostki. W której pozycji zestawienia (...)
str. 30
4.

Zrealizowane płatności ze środków europejskich w zestawieniu zmian w funduszu jednostki

Co jednostka budżetowa powinna wykazać w zestawieniu zmian w funduszu w pozycji I.1.3, jako zrealizowane płatności ze środków europejskich? W zestawieniu zmian w funduszu jednostki (...)
str. 31
5.

Należności dochodzone na drodze sądowej w sprawozdaniu Rb-N

Czy należności dochodzone na drodze sądowej, których dłużnik nie kwestionuje, ale ich nie spłaca, należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-N? Należności dochodzone na drodze sądowej, których (...)
str. 32
6.

Ujęcie w sprawozdaniu Rb-N należności rozłożonych na raty

Jak ująć w sprawozdaniu Rb-N należności wynikające z przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości, lokali mieszkalnych, lokali użytkowych, których (...)
str. 33
7.

Należność z tytułu wynajmu sali konferencyjnej w sprawozdaniu Rb-N

Jak ująć w sprawozdaniu Rb-N należność z tytułu wynajmu sali konferencyjnej w urzędzie gminy? Czy należność ująć w kwocie brutto, czy netto? Zasady sporządzania kwartalnego (...)
str. 33
8.

Nieprawidłowości w zakresie sprawozdawczości budżetowej a naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Rzecznik dyscypliny finansów publicznych prowadzi sprawę przeciwko zastępcy wójta z wniosku RIO. Sprawa dotyczy niezgodności danych kwotowych w sprawozdaniu rocznym Rb-28S (wykonanie planu wydatków budżetu) (...)
str. 34
9.

Prezentacja niezapłaconych faktur za energię i gaz w sprawozdaniu Rb-Z

Jesteśmy samorządową jednostką budżetową (jednostką oświaty). Do końca marca nie zapłaciliśmy faktur za energię i gaz, których termin płatności przypadał na styczeń 2018 r. Czy (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.