Czasopisma Księgowych on-line
Wydawnictwo Podatkowe
środa, 22 stycznia 2025 r.
Ostatnia aktualizacja: 22.01.2025 r., godz. 14:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.726 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
NUMER BIEŻĄCY 2 (626) Z DNIA 20.01.2025
SPIS TREŚCI BIEŻĄCEGO NUMERU

Przegląd Podatku Dochodowego
nr 2 (626) z dnia 20.01.2025

X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ

1.

Koszty na przełomie roku

W Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 1 z 2025 r. pisaliśmy o przychodach na przełomie roku. W niniejszym opracowaniu przedstawimy zasady ustalania momentu poniesienia kosztu.
str. 4
1.1.

Koszty bezpośrednie i pośrednie

Aby ustalić moment potrącenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, należy ustalić rodzaj powiązania tych kosztów z przychodami (zasada ta może nie dotyczyć przedsiębiorcy rozliczającego (...)
str. 4
1.2.

Ustalenie momentu potrącenia kosztu bezpośredniego

Koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym Stosownie do art. 22 ust. 5 updof i art. 15 ust. 4 updop, koszty (...)
str. 5
1.3.

Moment potrącenia kosztu pośredniego

Koszty pośrednie są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy (...)
str. 6
1.4.

Podatnik rozliczający się na podstawie podatkowej księgi

Podatnik rozliczający się na podstawie podatkowej księgi może wybrać jedną z dwóch metod ewidencji kosztów, tj. metodę uproszczoną lub metodę memoriałową. Stosując metodę uproszczoną ewidencji (...)
str. 8
2.

Przerwanie amortyzacji środków trwałych nabytych w darowiźnie spowodowane zmianą przepisów jest niezgodne z Konstytucją - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 21 listopada 2024 r., sygn. akt P 11/24 uznał za niezgodne z Konstytucją RP zmiany podatkowe pozbawiające podatnika prawa do (...)
str. 9
3.1.

Faktury zaliczkowe na przełomie lat 2024/2025

1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz (...)
str. 11
3.2.

Działalność prowadzona samodzielnie i w formie spółki

Z art. 14 ust. 1c updof wynika m.in., że prawo do opłacania kasowego PIT ma podatnik osiągający przychody z działalności prowadzonej samodzielnie. W związku z (...)
str. 12
II.

ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH

1.

Zwolnienie z obowiązku przesyłania części ksiąg rachunkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej

W Dz. U. z 2024 r. pod poz. 1861 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2024 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku przesyłania (...)
str. 13
2.

Wzrost limitu przychodów wyznaczającego obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2025 r.

W Dz. U. z 2024 r. pod poz. 1863 opublikowano ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych (...)
str. 13
3.

Wartość wskaźnika dochodów podatkowych na mieszkańca w gminie w 2025 r. na potrzeby amortyzacji

Podatnicy (PIT i CIT) będący mikroprzedsiębiorcami, małymi lub średnimi przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla wytworzonych we (...)
str. 14
4.

Odroczenie stosowania niektórych przepisów o podatku u źródła

Przepisy ustawy o CIT i ustawy o PIT nakładają na podmioty dokonujące wypłat z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. (...)
str. 14
5.

Zaniechanie poboru podatku dochodowego od dochodów/przychodów związanych z kredytem hipotecznym na cele mieszkaniowe

W Dz. U. z 2024 r. pod poz. 1912 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru (...)
str. 15
6.

Wysokość składki zdrowotnej w 2025 r. zaliczanej do kosztów lub odliczanej od dochodu

W Mon. Pol. z 2024 r. pod poz. 1084 opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2024 r. w sprawie wysokości kwoty składki na (...)
str. 16
7.

Zmiany w wykazie wydatków objętych ulgą termomodernizacyjną

W Dz. U. z 2024 r. pod poz. 1943 opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 19 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 16
8.

Kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2025 r.

W Mon. Pol. z 2024 r. pod poz. 1051 opublikowano obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2024 r. w sprawie (...)
str. 16
III.

PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE

1.

Cesja leasingowanego samochodu a rozliczenie składek ubezpieczeniowych

Spółka z o.o. wykorzystywała na potrzeby prowadzonej działalności samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Ubezpieczyła ten pojazd we własnym zakresie. Opłaciła składki: OC, AC, (...)
str. 17
2.

Koszty noclegów ponoszone na rzecz pracowników i zleceniobiorców

Spółka z o.o. finansuje ze środków obrotowych noclegi dla pracowników i zleceniobiorców (obywateli Ukrainy objętych w Polsce nieograniczonym obowiązkiem podatkowym). Czy koszty te ma prawo (...)
str. 18
3.

Prowizja bankowa od kredytu

Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt w rachunku bieżącym na podstawową działalność. Zgodnie z zawartą umową bank pobrał prowizję za nieutrzymanie deklarowanych wpływów. Czy pobrana prowizja, (...)
str. 20
4.

Rozliczanie wzajemnych rozrachunków na zasadzie nettingu

Jakie zasady powinny być stosowane na gruncie ustawy o CIT do rozliczenia różnic kursowych przy rozliczeniach nettingowych? Jaki wpływ na rozliczenia podatkowe spółki ma rozliczenie (...)
str. 21
4.1.

Ustalanie różnic kursowych

Przy potrąceniu wierzytelności wyrażonych w walucie obcej mogą występować różnice kursowe, w rozumieniu ustawy o CIT. Potwierdzeniem na to jest treść art. 15a ust. 7 (...)
str. 21
4.2.

Transakcje o wartości równej lub wyższej niż 15.000 zł

Stosownie do art. 15d ust. 1 updop, podatnicy nie mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej (...)
str. 22
4.3.

Wynagrodzenie dla podmiotu obsługującego netting

System wzajemnych potrąceń w ramach umowy nettingu nie będzie wiązał się z obowiązkiem pobierania podatku u źródła, a wynagrodzenie wypłacane spółce obsługującej ten system nie (...)
str. 23
5.

Składka członkowska opłacona z opóźnieniem

Podatnik PIT w 2024 r. opłacił składkę członkowską na rzecz Polskiej Izby Turystyki na podstawie noty obciążeniowej wystawionej przez tę organizację w 2023 r. Składka (...)
str. 24
5.1.

Moment potrącenia kosztów

Na podstawie art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem (...)
str. 25
5.2.

Przepisy o złych długach

W myśl art. 26i ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2 updof, dłużnik ma obowiązek zwiększyć podstawę opodatkowania (bądź zmniejszyć stratę) o zaliczaną do (...)
str. 26
IV.

ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA

1.

Kiedy w 2025 r. trzeba złożyć nowy druk PIT-2?

Zasady ogólne W 2025 r. formularz PIT-2 (9) pozostaje nadal aktualny. Jest to druk, który podatnik składa płatnikowi w zakresie oświadczeń i wniosków mających wpływ (...)
str. 27
2.

Opodatkowanie i oskładkowanie należności wypłacanych podróżującemu członkowi zarządu

Członek zarządu pełniący swą funkcję na podstawie powołania odbywa podróże do siedziby spółki w celu wzięcia udziału w posiedzeniu zarządu. Z tego tytułu ma wypłacane (...)
str. 28
2.1.

Opodatkowanie diet i innych należności

Przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące m.in. do składu zarządów stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście. Tak wynika z art. 13 (...)
str. 28
2.2.

Oskładkowanie wypłaconych świadczeń

Członek zarządu pełniący swoją funkcję na podstawie aktu powołania nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. W rezultacie wypłacone mu diety i inne należności za (...)
str. 30
3.

Przekazanie influencerowi paczki PR

Spółka, jako reklamodawca, przekazuje paczki PR popularnym influencerom. Nie jest związana z tymi osobami żadnymi umowami, ani też nie oczekuje od nich jakichkolwiek świadczeń wzajemnych. (...)
str. 31
4.

Limit 50% kosztów uzyskania przychodów - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)

[1509989] Do wynagrodzenia pracownika wchodzą dwie składowe: płaca zasadnicza - objęta podstawowymi kosztami uzyskania (250 zł/300 zł) oraz prawa autorskie - 50% koszty uzyskania. Sumując (...)
str. 34
V.

MAJĄTEK TRWAŁY

1.

Zaliczka na nabycie środka trwałego a jednorazowy odpis amortyzacyjny

Spółka z o.o. w 2024 r. zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wpłatę (zaliczkę) na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego (w wysokości 60.000 zł), którego (...)
str. 35
2.

Obniżanie stawek amortyzacyjnych przez firmę prowadzącą działalność na terenie SSE

Spółka z o.o. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie SSE na podstawie zezwolenia korzysta ze zwolnienia z CIT. W 2024 r. zainwestowała w modernizację (...)
str. 36
3.

Wydatki poniesione przed oddaniem środka trwałego do używania - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)

[1506707] Firma w ramach rozwoju zamówiła robota produkcyjnego. W umowie pomiędzy firmami zawarta jest klauzula dotycząca testów na zamontowanym robocie. Pracownik z firmy, z której (...)
str. 37
4.

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego w oparciu o wycenę podatnika - wyrok NSA

Podatnik PIT, który kupił samochód ciężarowy niesprawny i wyremontował go przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, a po rozpoczęciu działalności wprowadził go do ewidencji środków trwałych oraz (...)
str. 38
VI.

VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY

1.

Wybór opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym przy przekształceniu prawnej formy prowadzonej działalności

Od 2021 r. w związku ze zniesieniem ograniczeń w stosowaniu opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do niektórych rodzajów działalności gospodarczej, ta forma opłacania (...)
str. 40
2.

Relacja z dyżuru telefonicznego

2.1.

Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy

Z Funduszu Pracy otrzymałem zwrot środków poniesionych na utworzenie stanowiska pracy dla zatrudnionego bezrobotnego (w formie refundacji). Czy wydatki pokryte tymi środkami są kosztem uzyskania (...)
str. 42
2.2.

Sprzedaż towarów spółce cywilnej przez jej wspólnika

W ramach indywidualnie prowadzonej działalności zamierzam sprzedawać towary na rzecz spółki cywilnej, której jestem wspólnikiem. Jakie skutki podatkowe będzie rodzić taka współpraca? Zapłata za towary (...)
str. 43
2.3.

Czynsz za lokal wykorzystywany w działalności

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zaadaptowałem jeden pokój w mieszkaniu. Czynsz za lokal, w części przypadającej na ten pokój, będę wpisywać do księgi na podstawie (...)
str. 44
2.4.

Opłaty za czynności dodatkowe związane z obsługą leasingu

Na potrzeby działalności gospodarczej oraz celów prywatnych wykorzystuję samochód osobowy o wartości przekraczającej 150.000 zł, będący przedmiotem leasingu. Wystąpiłem o zmianę harmonogramu spłaty rat (tj. (...)
str. 44
3.

Ryczałt ewidencjonowany od przychodów z usług reklamowych

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem są usługi reklamowe (PKD 73.11.Z). Czy taka działalność może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? Jeśli odpowiedź jest (...)
str. 45
4.

Podatnik kontynuujący działalność spadkodawcy nie rozliczy kosztów zakupu przejętych towarów - interpretacja organu podatkowego

Fakt, że spadkobierca kontynuujący działalność gospodarczą w oparciu o odziedziczony majątek, nieodpłatnie pozyskał towary handlowe, których koszty zakupu nie zostały rozliczone przez spadkodawcę lub przedsiębiorstwo (...)
str. 46
VII.

OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ

1.1.

Mechanizm pay & refund

Najogólniej rzecz ujmując, mechanizm pay & refund polega na tym, że płatnik ma obowiązek pobrania podatku u źródła (od nadwyżki ponad 2.000.000 zł), a następnie (...)
str. 48
1.2.

Wyłączenie obowiązku poboru podatku

W rozporządzeniach Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 2834 (...)
str. 50
1.3.

Możliwość zastosowania zwolnienia/preferencji

W przepisach ustawy o PIT i ustawy o CIT przewidziano dwie procedury pozwalające płatnikom na zastosowanie preferencyjnej stawki podatku albo zwolnienia lub niepobranie podatku po (...)
str. 50
2.

Nowe wzory informacji IFT

IFT jest informacją o wysokości uzyskanego przychodu lub dochodu przez podatników niemających miejsca zamieszkania lub siedziby/zarządu w Polsce. Kogo dotyczy obowiązek złożenia IFT? Obowiązek złożenia (...)
str. 52
VIII.

ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE

1.

Ulga prorodzinna - zasady stosowania (część II)

W poprzednim numerze Przeglądu Podatku Dochodowego przedstawiliśmy część I zagadnień dotyczących zasad stosowania ulgi na dzieci, zwanej również ulgą prorodzinną. Obecnie kontynuujemy ten temat i (...)
str. 54
1.1.

Limity dochodów podatników

Z ulgi prorodzinnej można skorzystać już przy jednym dziecku. W takim jednak przypadku prawo do niej jest uzależnione od kryterium dochodowego, w ramach którego roczne (...)
str. 54
1.2.

Podział kwoty odliczenia

Odliczenie kwoty ulgi na dziecko dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Uprawnieni podatnicy mogą co do zasady (...)
str. 55
1.3.

Zwrot nieodliczonej kwoty

Aby skorzystać z ulgi prorodzinnej, trzeba osiągać przychody ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 updof, tj. według skali (...)
str. 55
1.4.

Rozliczenie w PIT

Zwróć uwagę! Odliczenia ulgi na dzieci dokonuje się w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37 , dołączając załącznik PIT/O , w którym podaje się liczbę dzieci i (...)
str. 56
2.

Odliczanie składek na ubezpieczenia społeczne

Przy ustalaniu podstawy obliczenia podatku dochodowego za rok podatkowy możliwe jest odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne. Z uprawnienia mogą korzystać podatnicy, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym (...)
str. 57
2.1.

Składki krajowe

Ustawa o sus określa zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, a także nakłada obowiązki płatnika składek na ubezpieczonego lub inne podmioty (np. pracodawców). Ma to odzwierciedlenie w (...)
str. 57
2.2.

Składki zagraniczne

Osobną kategorię wydatków, które podatnicy mogą uwzględniać przy ustalaniu podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym, są składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone za granicą. Preferencja ta dotyczy (...)
str. 59
2.3.

Wyłączenie prawa do odliczenia

W zakresie odliczania składek na ubezpieczenia społeczne obowiązują ograniczenia. Zakresem odliczenia nie są objęte krajowe składki: na ubezpieczenie społeczne wpłacane do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, (...)
str. 59
2.4.

Sposób realizacji ulgi w zeznaniu

Krajowych i zagranicznych składek na ubezpieczenia społeczne podlegających odliczeniu nie wykazuje się w załączniku PIT/O, tylko bezpośrednio w zeznaniu: PIT-36 lub PIT-37 - od dochodów (...)
str. 60
IX.

INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE

1.

Zaliczki uproszczone w CIT - wybrane problemy

Podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. (...)
str. 61
1.1.

Dwa źródła przychodów

Spółka z o.o. w zeznaniu za 2023 r. wykazała dochód z zysków kapitałowych i zaliczkę na podatek od tego dochodu. Wykazała też dochód z innych (...)
str. 61
1.2.

Straty podatkowe

Spółka z o.o. dotychczas korzystała z możliwości opłacania zaliczek uproszczonych. W 2025 r. także zamierza korzystać z takiej formy opłacania zaliczek. Zostaną one ustalone w (...)
str. 63
1.3.

Nieprzychylne stanowisko organu podatkowego na temat skutecznego wyboru opłacania zaliczek uproszczonych

Spółka z o.o. w 2024 r. zdecydowała się na wpłacanie zaliczek na podatek w uproszczonej formie. Spełniała wszystkie warunki, by dokonać takiego wyboru. Jednak za (...)
str. 63
2.

Dokumentacja cen transferowych

Spółka z o.o. zamierza podwyższyć kapitał zakładowy spółki poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących. Czy taka czynność jest objęta obowiązkiem sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych? (...)
str. 64
2.1.

Pojęcie transakcji kontrolowanej

Zakładamy, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu spółka z o.o. oraz jej wspólnicy są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów art. 11a ust. 1 pkt 4 (...)
str. 64
2.2.

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o.

Stosownie do art. 257-262 K.s.h., podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. może nastąpić przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub przez ustanowienie nowych udziałów. Podwyższenie (...)
str. 65
X.

CZYTELNICY PYTAJĄ

1.

Dywidenda przekazana w formie rzeczowej

Wspólnik spółki z o.o. ma otrzymać dywidendę o wartości 380.000 zł. Spółka postanowiła przekazać mu mieszkanie o wartości rynkowej 420.000 zł. Czy w tych okolicznościach (...)
str. 67
2.

Limitowanie kosztów z opłat leasingowych

Spółka z o.o. wzięła w leasing operacyjny samochód osobowy o wartości powyżej 150.000 zł (nie jest to pojazd elektryczny ani napędzany wodorem). Do końca 2024 (...)
str. 67
3.

Kurs średni NBP do przeliczenia przychodu wyrażonego w walucie na złote

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą wykonaną usługę udokumentował fakturą w euro, którą wystawił kilka dni po wykonaniu tej usługi. Czy przychód wyrażony w euro powinien przeliczyć (...)
str. 68
4.

Menedżer a podwyższone koszty uzyskania przychodów

Czy przy obliczaniu zaliczki na podatek osobie zatrudnionej na podstawie kontraktu menedżerskiego można zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów? Zaznaczam, że menedżer mieszka w innej miejscowości (...)
str. 68
5.

Zaliczka na podatek od dochodów z dwóch rodzajów działalności

Od stycznia 2025 r. prowadzę indywidualną działalność gospodarczą oraz jestem jednocześnie wspólnikiem w spółce cywilnej. Dochody z obu tych działalności są opodatkowane według skali podatkowej. (...)
str. 69
XI.

TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - LUTY 2025 R.

1.

Terminy ogólnie obowiązujące

Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.02.2025 r. (piątek) - wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za styczeń 2025 r., - złożenie deklaracji o (...)
str. 70
2.

Przedłużone terminy podatkowe w związku z powodzią

Podmiotom poszkodowanym w wyniku powodzi przedłużono niektóre terminy przewidziane w ustawie o PIT i ustawie o CIT. Są one określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.